Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos Antik Kenti daha çok tiyatrosu ile meşhurdur. Türkiye’de Roma dönemine ait sahnesi ile birlikte ayakta kalmış tek ve en sağlam tiyatrodur. M.S. II yy da inşa edilmiştir. Mimarı Aspendoslu Theodorus’un oğlu Zenon’dur. M.S 138 yılında Antonius Pius zamanında yapımına başlanan tiyatro 164’te Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır.

Aspendos Antik Tiyatrosunun küçük bir öyküsü var. Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı vardır. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka, ‘’Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim’’ der. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar. Biri kente çok uzaklardan, karmaşık yolları birçok zorluğu geçerek, su getiren su kemerleri; öteki ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosudur. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon karala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar: ‘’Kral kızını bana vermeli.’’ Akustiğe hayran kalan kral kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırır ve kardeşlere verir. Bir diğer rivayete göre ise kral fısıltıyı duyduktan sonra kızını Zenon’la evlendirir.

Aspendos Antik kenti

Aspendos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Antalya-Aspendos Antik Kent arası 46 km ve 44. km den sonra Belkıs Köyü sapağına dönmek gerekiyor. Buradan da yaklaşık 2 km daha gidince antik kente ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi de aşağı yukarı 1 saat sürüyor.

Aspendos

Bu Aspendos Antik Kenti’ne ilk gelişi olmamasına rağmen nedense her görüşümde içimde bir hayranlık hissi uyandırıyor ve vay be demekten kendimi alamıyorum. Birkaç dakika önünde bekleyip bu muhteşem yapıyı izledikten sonra gişeye yöneldik. Dürüst olmak gerekirse giriş ücretleri oldukça pahalıydı. Kişi başı 25 tl (şu anda 42 tl) olan giriş ücretini vermektense her yıl yaptığımız gibi Müzekart almayı daha uygun bulduk. Zaten tüm yıl boyunca da Müzekart inanılmaz bir tasarruf sağlıyor. Aspendos’a girmeden önce aklımı kurcalayan en önemli şey kısa bir süre önce yapılan ve büyük tepkilere neden olan restorasyon olayıydı. Gri taşların arasına yerleştirilen beyaz mermer biçimindeki taşlar görüntülerde çok kötü görünüyordu. İçeriye girince ilk baktığım manzara işte bu oldu. Gerçekten de kötü görünüyordu ama makul bir açıklaması da vardı bunun. Umarım yetkililerin dedikleri gibi zamanla taşlar orijinal renklere dönüşür. Aspendos tiyatrosu ülke sınırları içerisinde gördüğüm şüphesiz en muhteşem antik tiyatro. 12000 kişi kapasiteli tiyatro açık hava tiyatrosu olması sebebiyle birçok kez sanatsal faaliyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Benim için ayrı bir önemi ise çocukken 23 Nisan şenlikleri kapsamında yapılan gösterilerdi. Yabancı ülkelerden gelen çocuklar kendi yöresel oyunlarını burada sunarlardı. Aspendos’un tarihi üzerinde gezinmek, o teneffüsü solumak bizi oldukça etkiledi.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir