Hikayem İngiltere vizesinden red almam ve boşluğa düşmem ile başladı. Tatilimin macera yaşamadan bitmesini istemiyordum ama ne tekrar vizeye başvuracak  gücüm vardı ne de param.Kışın cafede,lokmacıda kazandığım  paralarla 18 günlük Balkan turuna çıkabileceğimi düşündüm ve hemen bilet aldım.Rotam, vizesiz gidebildiğim Balkan ülkeleri oldu.

Rotam ↓

•   Bosna Hersek (Saraybosna) → Karadağ(Kotor,Budva) →Arnavutluk(Tiran)   →Makedonya(Ohrid,Trpejca,Üsküp)→Sırbistan (Novi Sad,Belgrad)

Çevremdekiler ne kadar emin olamasalar da “20 yaşındaki kız çocuğu tek başına nasıl gezer?…vb ”.Ben tek başıma gezebileceğimden emindim hatta tek yola çıkmanın avantajlı olduğunu düşünenlerdenim.Yola tek çıktığınızda uçak biletinizi alırsınız ve kimle tanışmak isterseniz tanışırsınız ve planlarınız yine sizin isteğiniz doğrultusunda değişir.Yeni insanlarla tanışmaya daha açık olursunuz, İngilizce pratik yapmak zorunda olursunuz ve arkanıza dönüp baktığınızda ben neleri başarmışım daha neleri başarabilirim diye düşünmeye başlarsınız .Ve istediğiniz uçak biletini alırsınız 5 dakika içinde.Sadece gidiş bileti aldım tabi tahmini dönüşümü de düşünüp fiyatlara bakmıştım.Eğer Balkan turu düşünüyorsanız genelde uçak biletleri 350-700tl civarında ben genelde tek bir firmaya bakıyorum ve kampanya takip ediyorum (1 alana 1 bedava kampanyasını da yakalamayı ihmal etmedim).Gidiş biletim 330tl Saraybosna ,dönüş biletim 350tl Belgrad dönüşlüydü.Balkanlar’a ucuz bilet bulabileceğinize eminim.Emin olduğum diğer konuysa sizin gibi yola tek çıkan bir gezgin bulabileceğiniz. Couchsurfing’den 20 ye yakın kişiyle iletişim kurdum.Hem gezide bana eşlik edebilecek gezginler aradım hem de beni misafir edebilecek ev sahipleri.

Cimrilik mi ? Yoksa gelecek geziler için yatırım mı ?

Ucuz bir gezinin en büyük sırrı konaklanmayı ve ulaşım masraflarını düşürmekten geçiyor. Amacım hostelde olabildiğince kalmamaya çalışmaktı ve geziye başlamadan önce her şehirde ev sahipleri bulmuştum.Ama  yolda  arkadaş edinince planlar biraz değişti,anlaştığım ev sahipleri 1 misafir kabul edebiliyordu.Durum böyle olunca tasarruf etmek için dışarıda yemek yerine  hostellerin mutfaklarını kullandık.Mercimek haşlamak,yumurta,tavuk gibi menülerimiz vardı.Bazense dilim pizzayla geçiştirdik.Su ihtiyacımızı hemen her zaman çeşmelerden giderdik.Belgrad dahil merkezlerde su içebileceğiniz çeşmeler var.Almaya kalkınca birayla aynı fiyat olduğunu görünce insanın su alası gelmiyor açıkçası.

17 gece nerede uyuyacağım?

• 8 gecesini koca yürekli ev sahiplerimde geçirdim.Couchsurfing`den iletişim kurup,hiç tanımadığım insandan bana güvenmesini beklemek kulağa absürt geliyor.Daha absürt olanı söyliyim kaldığım bir evde 2 Polonyalı kızla tanıştım.Ev sahibim gezginlere evinin kapısını sonuna kadar açıyor onları hiç bir beklentisi olmadan sadece eğlenceli vakit geçirmek için ağırlıyor.Onlar artık benim ev sahibim değil arkadaşlarım.

1 gece trende uyudum(Üsküp –Belgrad)

•  8 gece hostellerde geçirdim (toplam 60€ ,ortalama gecelik 7€ dan başlıyor)

Bir otostopçu atasözü der ki  “  Yola çık ,yol açık ”

Yolculuğumun 6.günü Couchsurfingden bir gezginle tanıştım ve rotamızın benzer olduğunu fark edince yola beraber devam etme kararı aldık.Bu kararı etkileyen tek şey rotalarımız değildi tabi ki ☺ Çok iyi anlaşmıştık ve ikimizde masraflarımızı azaltmaya aynı zamanda eğlenmeye çalışıyorduk. Otobanda ilk elimizi kaldırışımız masrafları azaltmak isteyişimizden olmuştu ama sonra eğlendiğimizi,yeni insanlar tanıdığımızı ve her duran arabayla ne kadar mutlu olduğumuzu fark ettik.Aynı zamanda 40 € ya yakın kâr elde ettik .

Kullandığım taşıtlar ve ücretleri ⇒

Saraybosna-Mostar otobüs =8.5 € , Mostar-Kotor(Karadağ) otobüs=23 €  , Budva –Tiran otobüsü= 22 € , Tiran- Makedonya(Ohrid)otobüs =15 € ,  Üsküp-Belgrad tren =15€ ,  Novi Sad’da bir günlük bisiklet kiralama=10€ ,diğer ulaşım masrafları(şehir içi)=10 €

Otostopunuz bol olsun 🙂

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir