Yeşil pasaport devlet adına çalışan memurlara ve belli şartları taşıdığı sürece memur ailelerine 5 yıllık süre ile verilen pasaporttur. Hususi pasaportun diğer pasaportlara göre ayrıcalıkları bulunur. Birçok ülkeye vizesiz bir şekilde giriş çıkış yapabilirsiniz. Yeşil pasaport diğer pasaportlara göre daha fazla avantajı bulunan bir pasaport çeşididir. Diğer pasaportlar da vize için 120 Euro gibi bir bedel ödemeleri gerekir. Ancak yeşil pasaport için böyle bir şey ödemeye gerek kalmaz. Direkt olarak uçak biletinizi alarak istediğiniz ülkeye gidebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport sadece devlet kuruluşlarında çalışan memurlara ve emekli sandığına kayıtlı kişilere verilir.

  • TBMM de görevli eski üyelere ve eski bakanlara
  • Birinci derece akrabaların memur olarak çalışması
  • Büyükşehir il ve ilçe başkanlarına
  • Devlet sporcularına
    2017’de çıkmış olan İhracat yapan firmalara özel iş adamlarına
  • Yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişilerine varsa 25 yaş altı çocuklarına verilir.

18-25 yaş arasında bulunan çocuklar da ailelerinden dolayı yeşil pasaporta sahip olabilirler. Bekar olmaları, iş sahibi olmamaları gerekiyor. Öğrenci olarak devam eden çocuklar bu pasaporttan yararlanabilirler.
Engelli olan çocuklarda da bu şartlar geçerlidir. Ancak onlar için bedensel ve zihinsel özründen dolayı bakıma muhtaç olduğunu gösteren belgeye ihtiyaç duyulur. Raporda çocuğun sürekli olarak bakıma muhtaç olduğu da belirtilmelidir. Bu şekilde gerekli pasaport işlemlerini de kısa süre de tamamlamış olursunuz.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport başvurusunda bulunmak için gerekli belgelerin tamamlanması ve il nüfus müdürlüklerine başvuru da bulunmaları gerekir. Yeşil pasaport başvurusu için randevuyu Nüfus Müdürlüğü sayfasından online olarak alabilirsiniz. Yeşil pasaport için, çalışanlar çalıştığı kurumun bölge ve genel müdürlüğü tarafından hazırlanmış imza sirküsü, emekliler emekli olduklarını gösteren belge, 18 yaşından küçükler için muvafakatname, 1 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanınız aslı olması yeterlidir. Yeşil pasaportlar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara göre 6 aydan 5 yıla kadar verilir. Bu pasaport sayesinde birçok ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı yakalamış olursunuz.
Yeşil pasaport almak isteyen iş adamları içinde belli şartlar bulunmaktadır. Bakanlar kurulu İhracatçılara özel damgalı pasaport verilmesi yasasını çıkartmıştır. Son 3 yıl içerisinde ortalama ihracat 1 milyon üzerinde ise iş adamları yeşil pasaport alabiliyor. Son 3 yılda ihracatı 1-10 milyon dolar olan firmalara 1 adet, 10-25 milyon dolar olan firmalara 2 adet, 25-50 milyon dolar olan firmalara 3 adet, 50-100 milyon dolar olan firmalara 4 adet, 100 milyon dolar üstünde ise 5 adet yeşil pasaport çıkartma imkanı yakalamış oluyorsunuz.
Hususi pasaport ve hizmet pasaportu alırken harç bedeli yatırılmaz. Sadece defter bedeli yatırılır. Harç ve pasaport defter bedelleri her yıl Ocak ayında Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir.
Harç bedellerini Ziraat Bankası, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Finans Bank, Turkish Bank gibi bankalara harçları yatırabilirsiniz. Bankalara yatırılan harçların dekontları ıslak imzalı olarak getirilmesi gerekir. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde pasaportunuz adresinize gönderilir.

Öğretmenler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alabilir?

Devlet kurumlarında olan öğretmenler belli bir kıdem sonrasında yeşil pasaport almaya hak kazanırlar. Diğer memur çalışanlarında olduğu gibi derece ve kademe sistemleri öğretmenlikte de mevcut.
Öğretmenler göreve 9 derece 1 kademe ile başlamış olur. En yüksek derece 1’dir. Yükseldikçe dereceleri de düşer. Sicili olumlu olan öğretmenlerin her yıl kademesi 1 derece artar. Bir öğretmen her derecede 3 yıl çalışması gerekir. 3. Dereceye gelinmesi içinde 15 yıl çalışması gerekir. Böylelikle 3. Derece de öğretmenler yeşil pasaport alabiliyorlar.
Özel pasaportlar da başvuru işlemleri için yurt içinde İl Nüfus Müdürlüklerinde yapılırken, yurt dışındaysa İçişleri Bakanlığının muvafakati ya da Dışişleri Bakanlığının verdiği talimatla dış temsilciliklere yapılır.
Yurt dışında görevli olarak bulunan kişiler Türkiye de bağlı olduğu kurumlarda bizzat kendileri İçişleri Bakanlığına ve Nüfus Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne giderek yazılı başvuru da bulunmaları gerekir. Emeklilik nedeniyle görevlerinden ayrılanlar ise yurt dışında yaşıyorlarsa Türkiye Büyükelçiliğine başvuru da bulunabilirler.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir