Uber nedir? sorusu son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan bir soru olmaya başladı. Biz de içeriğimizde Uber nedir?, nasıl kullanılır sorularını cevapladık. Dünya genelinde giderek daha fazla yaygınlaşmaya başlayan Uber, Türkiye’de de gittikçe daha fazla tercih edilen bir uygulama olmaya başladı.

Uber, sadece bir kaç dakika içerisinde araç bulmanızı sağlamanın yanı sıra, gideceğiniz yere konforlu ve güvenli bir şekilde gitmenize yardımcı olan bir uygulama olarak hayata geçirilmiştir. Bu fikrin sahipleri olan Travis Kalanick ve Garrett Camp; taksi bulamadıkları ve bundan dolayı sıkıntı çektikleri bir akşam kafalarında böyle bir fikrin canlanmasından bahsetmişlerdir.

Uber, mobil cihazlarda kullanılan bir uygulamadır; Uber uygulamasını telefonunuza indirdiğiniz zaman bulunduğunuz bölgeye sadece taksi değil, lüks araç ve hatta tekne bile çağırabiliyorsunuz. Uber’den çağırdığınız araçları, uygulama üzerinden hem kontrol edebiliyor hem de Uber’in sürücüsüyle irtibat halinde olabiliyorsunuz. Ayrıca yine uygulama üzerinden, gideceğiniz yere kadar nasıl bir fiyat tutacağını da görebiliyorsunuz. Tüm dünya genelinde 315 ülkede hizmet vermekte olan Uber uygulamasının üzerinden kredi kartıyla kolayca ödeme yapabilmektesiniz.

Uber Nasıl Kullanılır?

Yukarıda Uber nedir? sorusunu cevapladıktan sonra şimdi nasıl uygulamanın nasıl kullanılacağını anlatacağız. Uber’i kullanmak istiyorsanız öncelikle uygulama marketinden Uber uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra uygulamaya telefon numaranızla ya da e posta adresinizle kayıt olmalısınız. Bu adımları tamamladıktan sonra Uber uygulamasının ana ekranı açılacaktır. Ana ekranda karşınıza çıkan haritadan bir konum seçip, veya arama kutucuğuna gidilecek yer de yazılabilir, Uber aracı çağırabilirsiniz. Uber’de 3 farklı araç seçeneği mevcuttur; Uber Taxi, Uber XL ve Uber Black olarak karşımıza çıkmaktadır.

Araç çağırma ekranında Uber sürücüsü ile eşleşmeniz sağlandığı zaman, ekranda sürücünün ve aracın bilgileri yer alacaktır. Uber aracın plakası, sürücünün ismi, fotoğrafı ve sürücünün sahip olduğu puan yolcuların önüne getirilmektedir. Eğer sürücünüzü beğenmezseniz araç çağırma işlemini iptal edebilmeniz mümkün. Aracı çağırdıktan sonra, bölgenizde bulunan boş Uber aracı sayısına da bağlı bir şekilde ortalama olarak 10 dakika içerisinde belirlediğiniz konuma Uber aracı gelmektedir.

Uber Ödeme Yöntemleri

Ödeme yöntemi olarak, yolculuğun sonunda nakit veya kredi kartı ile ödeme şansınız bulunmaktadır. Yolculuk esnasında eğer ödeme yönteminizi değiştirmek isterseniz uygulama ekranını yukarı doğru kaydırarak menüdeki ödemeler kısmını açmanız gerekmektedir. Ödemeler kısmını açmak için kart numaranızın son 4 hanesine dokunun. Daha sonra, Uber hesabınızda daha önceden belirlediğiniz ödeme yönteminden farklı bir ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz veya yeni bir ödeme seçeneği ekleyebilirsiniz.

Uber Fiyatları Ne Kadar?

Uber XL açılış ücreti 8 TL olarak belirlenmiştir. Ücretler, dakikada 0.35 kuruş, KM başına ise 2,5 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca en düşük ücret tutarı 15 TL olmak zorunda. Ve ayrıca eğer çağrıyı iptal ederseniz, 15 TL ceza bedeli bulunmaktadır.

Uber Uygulamasının Farkları

Uber uygulaması, akıllı telefonlara indirilmekte ve uygulama üzerinden taksi ya da lüks araç, hatta tekne hizmeti sağlamaktadır. Araca ihtiyacı olan müşteriler ile araç sahiplerini buluşturan bir uygulama olan Uber, normal bir taksiden veya toplu taşıma araçlarında bir takım farklılıklar sergilemektedir.
İlk olarak müşteri, gideceği bölgeyi ve aracı sistem üzerinden kendisi seçip belirleyebilme şansına sahip. Gideceği yeri sürücüye tarif etmesine gerek kalmıyor ve bununla birlikte, ne kadar sürede gitmek istediği bölgeye ulaşabileceğini de görebiliyor. Bunun yanı sıra, aracı ve şoförü de kendisi belirleyebiliyor.

Uber’in Sahibi Kim?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Uber uygulaması, 2009 yılında dünyanın birçok ülkesinde hizmet vermeye başlamıştır. Travis Kalanick ve Garrett Camp’ın Uber şirketinin kurucuları olan isimlerdir ve şirketleri dünya çapında tam 633 şehirde aktif olarak bulunmaktadır. Travis Kalanick şirketin CEO’larından biridir ve bir ABD vatandaşı olan Travis Kalanick’in Kişisel serveti 4.8 milyar dolar civarındadır. 41 yaşında olan Kalanick, Forbes’in en zenginlerin bulunduğu listeye girmiş bulunmakta. Garret camp ise Uber’in bir diğer sahibidir. Kanada vatandaşı olan Garrett Camp 39 yaşındadır ve o da Kalanick gibi Forbes’in en zenginler listesine giren isimlerden biri. Garrett Camp’ın Uber hizmeti fikri Travis Kalanick’le birlikte çalışarak hayata geçmeyi başardı. Uber’i, bir mobil uygulama olarak isteğe bağlı bir araç hizmeti fikriyle tasarladılar ve San Francisco’da kurdular.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir