Siyah Pasaport Nedir?

Siyah pasaport bir diğer adı ile diplomatik pasaport, diplomat statüsü içerisinde yer almakta olan kişilerin statülerini tanımlayan, onlara çeşitli ayrıcalıklar sunmakta olan ve ülkemiz içerisinde dış işleri bakanlığı tarafından kişilere verilmekte olan bir tür uluslararası kimlik belgesidir diyebiliriz.
Diplomatik pasaport yani siyah pasaportlar, yurt dışında gerçekleştirilmekte olan kongre ve konferanslara katılacak olan devlet görevlilerine kongre ve konferanslara katılabilmeleri açısından kendilerine ve ailelerine verilmekte olan bir pasaport çeşididir. Bu pasaport diğer pasaportlardan farklı olarak siyah bir renge sahiptir ve bu pasaport herhangi bir harca tabi tutulmayan bir pasaport çeşididir.
Bu siyah pasaport türü diğer pasaport türlerine göre en fazla şartın aranmakta olduğu pasaport çeşididir diyebiliriz. Siyah pasaport seçeneği almak isteyen bir kişinin ilk olarak devlet adına görev yapan bir kişi olması gerekmektedir. Bu durumu yerine getirmeyen kişiler bu pasaporta sahip olamamaktadırlar.
Bu pasaporta başvuru gerçekleştirmek için pasaport ile ilgili sayfa üzerinden e-pasaport başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Siyah Pasaport Almak İçin Neler Gereklidir?

Diplomatik e-pasaport başvurusunda bulunacak olan kişiler e-pasaport başvurusu gerçekleştirirken belli başlı belgelere sahip olmaları gerekmektedir. E-pasaport başvurusunun ardından ihtiyacınız olan belgeleri sizlere şu şekilde sıralayabiliriz. İlk olarak üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanının örneği gerekmektedir.
Diplomatik e-pasaport cüzdanı için gerekli olan bedelin Türkiye İş Bankası’na bağlı olan Dışişleri Bakanlığı Şubesi nezdinde bulunmakta olan “Dışişleri Bakanlığı / PDGY / Diplomatik e-pasaport Hesabı”na bedelin yatırılmış olduğuna dair dekont gerekmektedir.
Ayrıca kişilere ait olan ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Ayrıca kişilerin sürekli dış göreve gideceğine dair atama kararının örneği ya da Cumhurbaşkanı kararnamesi örneği gerekmektedir.
Kişilere ait olan eski pasaportların güvenlik nedenlerinden dolayı iptalleri gerekeceğinden dolayı önceki diplomatik pasaportlar. 18 yaşını doldurmamış olan küçük çocuklar için hak sahibinin eşinin muvaffak ettiğini göstermekte olan noter onayı almış olan belge ya da Dış işleri Bakanlığına bizzat gelecek olan muvafakatname imzalanması gerekmektedir.
18 yaş ile 25 yaş aralığında bulunmakta olan çocukların; öğrenimlerinin devam etmekte olduğunu, gelir getirmekte olan bir iş içerisinde çalışmadıklarını, evli olmadıklarını ve diplomatik pasaport sahibi olan ebeveynlerinin yanlarında yaşamakta olduklarına dair beyan ettikleri taahhütnameti imzalamaları gerekmektedir.
Ayrıca boşanma durumunun olması halinde çocukların velayet hakkının kimde olduğuna dair mahkeme kararının aslı ya da noter onayı almış ya da mahkeme onaylı suretleri gerekmektedir.
Bunlardan önce gerçekleştirilecek olan e-pasaport başvurusu içerisinde kişilerin kesinlikle pasaportta, kimlik bilgileri kısmı içerisinde yer almakta olan bütün alanları, nüfus cüzdanı ile bire bir uyumlu olacak şekilde eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir. Ayrıca bu pasaport türünü kazanmaya hak kazanan biri bunu başkasının üzerinden kazanmış ise hamili bilgileri kısmı içerisinde yer almakta olan bilgileri de doldurması gerekmektedir.

Siyah Pasaportu Kimler Alabilir?

Bir diğer ismi diplomatik pasaport olan bu siyah pasaporta her isteyen başvuruda bulunamıyor. Bu pasaport türü devletin belirli kademeleri içerisinde çalışıp hizmet vermekte olan görevlilerine ve belirli şartlara tabi olmak kaydı ile bu kişilerin ailelerine verilmektedir.
TBMM içerisinde yer almakta olan üyeler ve TBMM üyesi olmayan bakanlar bu pasaporttan faydalanabilmektedir. Anayasa Mahkemesi başkanı ve Anayasa Mahkemesi üyeleri bu pasaporttan faydalanabilmektedir.
Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Sayıştay ve Genelkurmay birinci ve ikinci başkanı gibi üst kademeler içerisinde bulunan kişiler bu pasaport için başvuru yapabilmektedirler.
Ayrıca Cumhuriyet Başsavcısı, Orgeneraller ve Oramiraller gibi çeşitli devlet kurumları içerisinde hizmet vermekte olan kişiler, Eski Cumhurbaşkanları, Yasama meclisleri eski başkanları, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Bakanlık Müsteşarları, Diyanet İşleri Başkanı ve Valiler gibi çok sayıda devlet görevlileri bu pasaport türünden faydalanabilmektedirler.
Bu siyah pasaporta sahip olan kişilerin, umuma mahsus ve diğer pasaport türlerine sahip olan kişilere oranla daha fazla ayrıcalıklarının bulunmakta olduğunu söyleyebiliriz. Örnek olarak bu pasaport türünün ayrıcalığından bahsedecek olursak bu pasaporta sahip olan devlet görevlileri çok sayıda ülkeyi ziyaretlerini vizesiz bir şekilde gerçekleştirme olanağına sahip duruma gelerek seyahat edebilmektedirler.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir