Tüm dünyada meydana gelen Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle birçok önlemler alındı ve alınmaya da devam etmektedir. Virüsün daha fazla yayılmaması ve şehirler arası yolculuklarda insanlara buluşmaması adına yapılan en önemli önlemlerden birisi de şehirler arası seyahatın kısıtlanması oldu. Şehirler arası seyahatlerde ancak yolcular seyahat izin belgesi alarak yolculuklarını yapabilecek. Vatandaşların en çok merak ettiği konu ise özel araç ile şehirlerarası yolculukların yasak olup olmadığı oldu. 81 ilin valiliklerden gelen genelgene ise bazı yolcular yani Birinci dereceden yakını olan kişinin ağır hasta olma durumu, vefatı durumunda, son 15 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayan vatandaşların valilikten alacağı seyahat izin belgesi ile yolculuk yapabileceklerdir. Peki seyahat izin belgesi nasıl alınır? Özel araçla seyahat edebilir miyim? Gelin hep beraber bu soruya cevap bulalım..

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Özel araç ile seyahat etmek mümkün mü ?

Covid-19 salgını nedeni ile seyahat edemeyen, başka illerde kalıp ailesinin yanına dönemeyen vatandaşlar artık kaymakamlıklardan veya valiliklere gitmeden seyahat izin belgesini alabileceklerini duyurdu. Seyahat izin belgesini e-Devlet üzerinden alabilecekler.

Seyahat izin belgesini almak için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan ”e başvuru” kısmına girmeniz gerekmektedir. Girdikten sonra ”Seyahat İzin Belgesi” bölümünü seçip formu doldurmanız gerekmektedir. Seyahat izin belgesini alan vatandaşlar seyahat yolcu kapasitesi ile sınırlıdır. D2 ehliyeti olup maksimum 20 kişilik taşıma kapasitesinde bulunan ehliyetin, yolcu taşıma kapasitesinin yarsını kadar taşıyabileceklerdir.

Kimler seyahat izin belgesini alabilir?

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar,
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar,
  • Ölüm nedeni COVİD 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecekler (en fazla 4 kişiye),
  • İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başka bir belge ile ibraz edenler)
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler,
  • Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar,

Kaymakamlıklar tarafından oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alabilirler.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir