Schengen vizesi, Avrupa Birliği ülkeleri arasında 1955 yılında imzalanan Schengen Sözleşmesi’nden gelmektedir. Bu Sözleşmeyi imzalayan ülkelerin vatandaşları için Schengen bölgesinde serbest dolaşma hakkı tanınmıştır. Schengen bölgesi kapsamında, bu sözleşmeye taraf olan ülkelerin sınırlarında yapılan kontroller ve uygulamalar ortaktır. Bununla birlikte, Schengen sözleşmesine taraf olan ülkeler arasında emniyet ve yargı alanında da işbirliği yapılmaktadır. Schengen bölgesinin dışında kalan diğer ülke vatandaşları ise, bu bölgeyi ziyaret etmek için Schengen Vizesi almalıdırlar.

Schengen Vizesi’ne bağlı olan ülkenin vatandaşları, 180 gün içinde Schengen Ülkeleri arasında dolaşım hakkına sahiplerdir. Fakat, Schengen Vizesi kurallarına göre, vizenin ilk kullanımında vizenin alındığı ülkeye giriş yapılması zorunluluğu vardır. Yani, eğer vize Belçika Konsolosluğu’ndan çıkarttırıldıysa, ilk olarak Belçika’ya giriş yapılmalıdır. Schengen Vizesinin süresine göre de, ilk giriş yaptığınız ülkeden sonra başka bir Schengen ülkesine seyahat edilebilmektedir.

Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir

schengen bölgeleri

Schengen bölgesine mensup Avrupa Birliği üyesi ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan olarak sıralayabiliriz. Avrupa Birliği üyesi olmayan ama Schengen bölgesine taraf olan ülkeler ise; Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre’dir. Bu ülkeler arasında Schengen Vizesi ile rahatlıkla seyahat edilebilmektedir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

  • Pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmelisiniz;

Vizeye başvurabilmeniz için, ilk olarak bilmelisiniz ki pasaportunuzun geçerlik tarihinin süresinin bitmesine en az 6 ay olması gerekmektedir. Hatta bazı ülkeler bu süreyi 1 yıla kadar çıkartabiliyorlar.

  • Schengen Vizesi başvuru formu;

Schengen 33 ülke için geçerli olan tek bir vize olsa da, her ülkenin vizeyi alabilmeniz için size doldurttuğu form farklılık göstermektedir. Yani standart bir form bulunmamakta. İlk olarak hangi Schengen ülkesine giriş yapmak istiyorsanız, o ülkeye başvuruda bulunmanız gerekiyor.

  • Gerekli evraklar hazırlanmalı;

Tıpkı başvuru formunda olduğu gibi, evraklar da ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Örneğin; öğrenciden, emekliden, çalışandan istenen evraklar birbirinden farklı.

  • Schengen Vizesi için randevu;

Hazırladığınız belgeleri teslim etmek ve parmak izi veya fotoğraf çekimi gibi gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için gitmek istediğiniz ülkenin aracı kurumundan randevu almak zorundasınız. Yalnız şuna dikkat çekmek gerekir ki, randevuyu sadece aracı kurumlardan alabilirsiniz, konsolosluklardan değil. Randevuyu, aracı kurumların web sitesinden form doldurarak veya telefonla arayarak alabilmektesiniz. Sadece Slovenya bir aracı kurum kullanmıyor ve bütün süreci Slovenya Konsolosluğu takip ediyor.

  • Vizenin teslimi;

Vize alımı olumlu ya da olumsuz sonuçlandığında, başvuruyu yaptığınız merkeze veya direkt adresinize gönderiliyor. Schengen vizesi, özel günler dışında (bayram, resmi tatil vs), 3 ila 7 gün içerisinde sonuçlanabilen bir vize. Eğer özel günlere denk gelirse, vizenin çıkması 2- 3 haftayı bulabiliyor.

Schengen Vize Türleri

Seyahatin amaç ve niteliğine bağlı olarak, Türkiye’de Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri bulunan Schengen üyesi ülkelere, 3 başlık altında toplanmış vize türlerinde başvuru yapılabilmektedir;

  • Tek tip Schengen Vizesi;

Tek tip Schengen Vizesi, turistik geziyi, ticari görüşmeleri veya toplantıları, aile/akraba ziyaretlerini içine almaktadır. Alındığı ülkede belli bir zaman aralığı içerisinde girişinden başlayarak 180 gün içinde 90 güne kadar konaklama iznini vermektedir. Vize sahibi kişi, 90 gün boyunca belirli süreler içerisinde Schengen ülkelerini ziyaret edebilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gerekir ki belirtilen bu kural, vize sahibi olan kişinin 90 gün boyunca vizesini aldığı ülkede kesintisiz bir şekilde kalması gerektiği veya diğer Schengen ülkelerini bu süre zarfı boyunca ziyaret etmesi gerektiği anlamına gelmemektedir.

  • Sınırlı bölge geçerliği olan vize;

Sadece vizenin verildiği ülkeye seyahat edebilme hakkı tanınmaktadır. Ya da, bazı durumlarda vize başvurusu esnasında ziyaret edilecek olan Schengen ülkeleri özellikle belirtilmelidir.

  • Ulusal vize;

D tipi vize olarak da bilinen ulusal vize, Schengen ülkelerine eğitim, çalışma ya da sürekli oturma izni almak için giden kişilere verilen bir Schengen Vizesi türüdür.

Schengen Vizesi tek veya çok girişli olarak verilebilmektedir. Tek girişli Schengen Vizesiyle Schengen bölgesine sadece bir süreliğine gidilebilmektedir. Çok girişli Schengen Vizesi ise, Schengen bölgesine istenildiği zaman giriş veya çıkış yapma hakkını tanımaktadır. Belli bir zaman ve amaçla Schengen ülkesinde daha uzun bir süre kalma zorunluluğu olan kişilere ise (eğitim-öğretim, çalışma gibi) oturma izni altında uzun süreli bir vize verilebilir. Diğer yandan, çok girişli ulusal vize ile, diğer ek vizenin gerektirdiği şartlara bağlı olmadan Schengen ülkelerine seyahatte bulunulabilir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir