Pembe Pasaport Nedir?

Türkiye’den bir başka herhangi bir yabancı ülkeye seyahat planları gerçekleştirecek olan kişilerin ilk olarak geçerlilik süresi henüz geçmemiş olan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Ülkemiz ile ikili anlaşmaları bulunmakta olan ve kimliğiniz ile seyahat edebilme hakkınızın bulunduğu ülkeler dışındaki ülkelere seyahat gerçekleştirebilmek için uluslararası kimlik yerine geçmekte olan bir pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Bir başka şekilde sizlere söyleyecek olursak Türkiye’den çıkış gerçekleştirebilmek adına ve başka bir ülkeye giriş yapmak için mutlaka yanınızda pasaportunuzun bulunması gerekmektedir. Uluslararası seyahatler içerisinde vize gereksinimlerinin bulunmasına göre ilgili ülkelerin vizelerini de yanınızda taşımanız seyahat şartları arasında yer alabilmektedir.
Ülkemizde tür bakımında birden fazla pasaport bulunmaktadır. Bu pasaport seçenekleri arasında pembe pasaport adı verilmekte olan bir pasaport türü yer almaktadır. Pembe pasaportlar pasaport ya da kimlikleriyle seyahat etmekte olan Tük vatandaşlarının sahip oldukları kimlik ya da pasaportlarını kaybettikleri zaman devreye girmektedir. Yurt dışından ülkemize dönüş sürecinde pasaport ya da kimlik olmadan geçiş yapmak mümkün değildir.

Yurt dışında sahip olduğunuz kimlik ya da pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda bulunduğunuz ülke içerisinde yer almakta olan sizlere en yakın olan Türkiye Cumhuriyeti büyükelçiliğine ya da konsolosluğuna giderek iletişime geçip pembe pasaportunuzu almanız gerekmektedir.

Pembe Pasaport Nasıl Alınır ve Nasıl Kullanılır?

Geçici pasaport olarak da isimlendirilmekte olan pembe pasaport yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ya da konsolosluklarına pasaport ya da kimliklerini kaybeden kişilerin kişisel olarak bizzat başvurmaları halinde düzenlenmektedir.

Bu süreç içerisinde dış temsilciliklere yapılmakta olan pembe pasaport başvuruları içerisinde başvuru yapan kişinin kendisini tanıtan herhangi bir kurumdan alınmış olan kimlikli bir kartı göstermesi işlemleri hızlandırmaktadır. Dış temsilciliklere gerçekleştirilmiş olan pembe pasaport başvuruları içerisinde bulunan kişilere temsilcilik yetkilileri pasaportun nasıl kaybolduğu, gasp ya da benzeri bir durum varsa gerekli olan polis tutanaklarının hazırlanıp hazırlanmadığı yönünde sorular yöneltmektedir.

Sorulara mantıklı ve tutarlı bir şekilde yanıt verildikten sonra geçici pasaportun çıkartılması ortalama olarak 10 dakika ile 15 dakika sürmektedir.

Pembe pasaportunu düzenlemiş olduğunuz yabancı ülkeden 30 gün içerisinde Türkiye’ye tek seferlik olacak şekilde seyahat etme hakkınızın bulunduğu bir pasaport türüdür. Pasaportunuzu kaybetmenizden ötürü geçici olarak pasaport başvurusu yaptığınız an itibariyle sistem üzerinde kaybolmuş olan pasaportunuz iptal edilecek ve size geçici pasaport verilecektir.

Kaybolmuş olan pasaportunuzu sonradan bulmuş olsanız bile pasaportunuz iptal edilmiş olduğundan bulmuş olduğunuz pasaportunuzun herhangi bir geçerliliğinin kalmadığını hatırlatmamızda fayda olacaktır. 1 ay gibi bir süre boyunca kullanılabilen bu pasaport ile bulunduğunuz ülkeden Türkiye’ye direkt olarak ya da aktarmalı bir şekilde tek bir yolculuk ile ulaşmanız gerekmektedir.
Pembe pasaportunuzun düzenlenmiş olduğu ülkeden bir başka ülkeye geçmek ve orada zaman geçirmek gibi bir durum söz konusu dahi değildir. Eğer seyahat denemesi yapmaya kalkarsanız bulunduğunuz ülkenin sizleri sınır dışı etme hakkının mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Pembe pasaportların ya da kimliklerin kaybolmasının dışında, çok acil durumlar içerisinde yapılmış olan başvurularınızda Türkiye’ye hızlı bir şekilde seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler için de büyükelçilik ya da konsolosluk takdirine bağlı olarak düzenlenebilmektedir.

Pasaportunuz Kaybolduğunda Ya Da Çalındığında Yapılması Gerekenler

Yurt dışı geziniz sırasında pasaportunuzu çaldırdığınız zaman ile olarak yapmanız gereken şey en yakın polis karakoluna giderek tutanak tutmanızdır. Bazı ülkeler içerisinde polis hırsızlık vakaları durumunda yabancılarla iletişim sorunu gibi sebeplerden dolayı tutanak tutmaya yanaşmayabilir. Sizler tutanak konusunda ısrarcı olunuz.

Polis merkezleri içerisinde pasaportunuzun çalınmasıyla ilgili tutulmuş olan tutanağın tek bir nüshası yeterli olmayabilir. Bundan dolayı büyükelçilik ya da konsolosluklara tutanağın orijinalini teslim ettikten sonra aslı gibidir diye yazılmış olan ıslak imzalı tutanak kopyalarından birkaç tanesini yanınızda bulunmanızı tavsiye etmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyetinin yurt dışı temsilciliklerinin birçoğu sabah etken saatlerde açılıp öğleden sonra kapanmaktadır. Bundan dolayı güncel mesai saatlerini konsolosluk ya da büyükelçiliğe ait olan web siteler üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde pasaportsuz kalmamak adına ilk işlemleri bitirdikten hemen sonra temsilciliğe uğrayınız.

Geçici Pasaport Almak İçin Gereken Evraklar

Bunlardan sonra geçici pasaport için 2 adet fotoğrafınızın olması, Türkiye Cumhuriyeti ne ait kimlik ve eğer pasaportunuzu kaybetmiş iseniz bulunduğunuz ülkenin yetkili makamından kayba dair bir tutanak gerekecektir. Pasaportu aldıktan sonra tek seferlik olmak üzere 30 gün içerisinde ülkeye dönüş yapabilirsiniz. Eğer kaybolan pasaportun üzerinde geçerli vizeleriniz var ise, onlar geçerliliğini yeni pasaport ile kaybedecektir. Eski vizelerinizi tekrar gerekli makamlara başvuru yaparak almanız gerekecektir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir