SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Pasaport Çeşitleri | Hangi Çeşit Pasaportlar Kimlere Verilir?

Pasaport bildiğiniz gibi bir başka ülkeye seyahat edebilmek için kesinlikle lazım olan bir seyahat belgesidir ve Pasaport ile istediğimiz ülkeye vize alarak geçiş sağlayabiliriz. Bu yüzden Pasaportlara başvuruları yaparız, nüfus müdürlüklerinden ve eğer yoğunluk yoksa kısa bir sürede pasaporta ulaşmamız oldukça mümkün. Pasaportlara başvuru yaparken mutlaka İnternet üzerinde nüfus müdürlüğü sayfasına girerek pasaport kısmını seçerek istediğimiz tarihe ve saate pasaportumuzu almak için randevu almamız bizlere kolaylık sağlayacaktır. Tabi ki pasaportları istemeniz durumuna göre değişmektedir ve verilecek olan pasaportların renkleri de farklıdır ve sizin sosyal statünüze göre yani öğrenci, normal bir çalışan olmanıza göre ayarlanarak verilir.

Türkiye’deki Pasaport Çeşitleri

Bordo Pasaport:

Bordo Pasaport Türkiye’deki vatandaşlarımız tarafından herkesin alabileceği olan Pasaport çeşididir ve kullanım şekli diğer pasaportlara göre oldukça sınırlı olan bu pasaportun birkaç özelliği bulunmaktadır;

 • İlk olarak Bu pasaport ile dünyanın her yerine gidebilmeniz için mümkün değildir çünkü bu pasaportta her zaman kısıtlanma söz konusudur.
 • Herkese verilebildiğinden ücreti de pasaportların arasında en makul olanıdır, bu nedenle birçok vatandaşımız tarafından en çok tercih edilen pasaporttur.
 • Bu pasaport ile sadece Avrupa Ülkeleri, ABD, Avustralya gibi ülkelere gidebilirsiniz, tabi ki de vize işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde yerine getirerek ve ücretini yatırarak.

Yeşil Pasaport:

Hususi Pasaport olarak bilinen yeşil pasaport Devlet memurlarına, Öğretmenlere, İl ve İlçe Belediye başkanlarına ve Emekli olan Memurlara özel olarak veriliyor ve Harç indirimi uygulanarak sunuluyor.

 • Bu pasaporta sahip olabilmeniz için, sizlerin devlet tarafından konan bütün şartlara uymanız gerekiyor ve ancak bu şekilde sizlere başvurma fırsatı sunuluyor.
 • 25 Yaşını geçmemiş öğrencilere de sunulan bu pasaport onların kolaylıkla seyahat etmelerini amaçlamış ve ayrıca vize, harç indirimi sunularak verilen bu pasaport öğrencilere bir fayda olarak da sunulmaktadır.
 • Bu pasaport ile fazlaca sık bir şekilde yurt dışına çıkabilirsiniz ve bunu yaparken de hiçbir sıkıntı yaşamazsınız herhangi bir ülkede.

Gri Pasaport:

Ülkemizde Hizmet Pasaportu olarak sunulan gri pasaport yine oldukça önemli bir pasaporttur ve herkese verilmeyen bir pasaporttur. Ancak şu kişilere verilir;

 • Yurt dışında elçilikte görevleri ne kadar fazla sürecekse sürsün o süre zarfı kadar verilir ve Elçiliklerde çalışanların hepsi bu pasaporta sahiptir.
 • Yurt dışına giden Kamu Görevlileri içinde bu pasaport tahsis edilir ve sürekli olan Hizmet pasaportu kullanılır.
 • Sarı Basın kartına sahip gazeteciler ve habercilerde bu pasaport tipine sahip olurlar ve diledikleri ülkeye bu pasaport ile giderler.
 • Yurt dışında görev, Fuar, yarışma gibi amaçlarla sürekli giden öğrencilere de bu pasaport verilir ve kullanmaları sağlanır.

Siyah Pasaport:

Diplomatik pasaport olan siyah pasaport çeşidi sadece Türkiye Cumhuriyetinde üst düzey görev yapan şu kişilere sunulmaktadır;

 • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, bu pasaportu kullanır ve bütün gittiği ülkelere bu pasaport ile yolculuk yapar.
 • Yine Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Bakanlar da bu pasaportu kullanarak yolculuk yaparlar ve geldikleri ülke için önemli kişiler olduklarını bu şekilde açıklarlar.
 • Diyanet İşleri Başkanı, Milletvekilleri de bu pasaport türünü kullanmak için dilerlerse başvuru yaparlar ve kullanabilirler.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün bürokratlar ve siyasi liderlerde bu pasaport türünü kullanma hakkına sahiptirler.
 • Bütün Büyükşehir Belediye Başkanları da bu pasaport için başvuru yapabilme ve kullanabilme hakkına sahiptir.

Kırmızı Pasaport:

Geçici pasaport olan bu pasaport herkes tarafından bilinmesi gereken bir pasaport çünkü oldukça büyük önemlere sahip;

 • Yurtdışına gittiğinde hangi pasaporta sahipse o kişi eğer pasaportunu kaybederse, geçici olan bu kırmızı pasaportu kullanması gerekir, aksi takdirde ülkemize bir daha geri gelemez.
 • Bu pasaportu eğer gerçek pasaportunuzu kaybederseniz, gittiğiniz ülkedeki elçiliğe başvurarak acilen çıkarılmasını isteyebilirsiniz ve gönül rahatlığı ile Türkiye’ye dönebilirsiniz.
 • Pasaport kaybolma gibi zor durumlarda verilen bu pasaport, eğer hastalık, ölüm gibi ciddi sorunlarınız varsa yine elçiliklere başvurarak alabilirsiniz ve bir defalığına Türkiye’ye dönme şansını kazanabilirsiniz.
 • Sadece önemli durumlar da kullanılır.

3
Bir yorum bırak

avatar
3 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
3 Yorum yazarları
BüşraAliZeynep En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Zeynep
Ziyaretçi
Zeynep

Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim:))

Ali
Ziyaretçi
Ali

Bende çok merak ediyordum, hangi pasaportların kime verildiğine:))

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

Bilgilendirici yazı okul ellerinize sağlık:))