Otostop nasıl çekilir?

 Evet arkadaşlar çoğumuz yazın veya kışın tatil hayalleri kurar. Her zaman bir yerlere gitmek isteriz. Bu yaz Karadeniz’e gideyim, Bodrum’a gideyim, kışın Uludağ’a gideyim. Ama maalesef evdeki hesap çarşıya uymuyor. Otobüs parası, uçak parası, konaklama parası derken hayallerimiz çoğu zaman suya düşüyor. En azından yol masraflarından kurtulayım diyorsanız size nasıl otostop çekeceğinizi, nerelerde çekmeniz gerektiğini, nerelerde çekmemeniz gerektiğini, otostop ’un püf noktalarını tecrübelerimle sizlere aktarmak istiyorum.

 

 Otostop nasıl çekilir? Otostop arabaların geçtiği her yerde çekilebilir. Yol kenarında durup sağ elinizi sağ tarafa kaldırıp okey işareti ettiğiniz takdirde otostop çekmiş oluyorsunuz. Veya kartona gideceğiniz yeri kalın bir şekilde yazıp tuttuğunuz zaman şansınız daha da artıyor.  Evet işte bu kadar basit.

Gündüz mü? Gece mi? Öncelikle sabah saatlerini tercih etmeniz gerekmektedir en güzel saat sabah 7-8 arasıdır. Çünkü insanlar yeni uyanmış ve keyifleri yerinde oluyor. Gündüz gözüyle sizi daha iyi görüyor ve size karşı tedirginlikleri olmuyor. Aksi takdirde gece çekerseniz sizi alacak kişi sizi geç fark edip alamayabilir. Gece olduğu için size karşı tedirginlikleri olabiliyor ve genellikle gece kimse almıyor. Ha diyelim ki gece yolda kaldınız ve otostop çekmek zorundasınız o zaman benzin istasyonlarından veya dinlenme tesislerinde bekleme yapan otomobil, kamyon, tır sahiplerine otostopla seyahat ettiğini ve aynı yönde gittiğinizi sizi de gideceğiniz noktaya veya daha yakın bir yere götürmesini rica edebilirsiniz. Yüz yüze konuşmak şansınızı her zaman daha arttıracaktır. Tabii güler yüzlü olmayı da unutmayınız. 🙂

 

Nerelerde otostop çekmeliyim? Öncelikle şehir merkezinden minibüs veya otobüslere binip şehir dışı ana yol güzergâhlarını kullanmalısınız. Otobanlar, benzin istasyonları, dinlenme tesisleri, il çıkış noktaları sizi almaları için en iyi yerlerdir.  Mümkün olduğunca sürücülere göz teması kurmalı ufak da olsa küçük bir tebessüm etmelisiniz. Bir önemli konu da sırt çantanızın, çadırınızın, matınızın olmasıdır. Çünkü otostopla seyahat ettiğinizi sürücülere hissettirmeniz gerekmektedir.

 Yolda kaldım ne yapmalıyım? Gece oldu ve binecek araç bulamadınız, o zaman size en yakın otogar, benzin istasyonları, dinlenme tesisleri veya McDonalds’da sabaha kadar kalabilirsiniz.

 Araca binmeden ve bindikten sonra? Arkadaşlar malum bilmediğimiz araçlara biniyoruz ve bindiğimiz kişileri de tanımıyoruz. Ne olur ne olmaz diye araca binmeden önce mutlaka arkadaşınıza araç plaka kodunu gönderiniz. Yanınızda biber gazı bulundurmanız tehlikeye karşı koruyacaktır. Bindikten sonra ise sürekli muhabbet etmeye çalışın soru sorun sevimli olun.

 Kısa tüyolar?

  • Grup halinde otostop çekmeyiniz, en ideali iki kişidir.
  • Yürüyerek kendinizi yormayın, kilit noktalarda bekleyin.
  • Girişken ve güler yüzlü olun.
  • Mutlaka ve mutlaka sabırlı olun. Her araç sizi alacak diye bir şey yok.

İyiiii yolculuklaaaarrrr

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir