Okyanusya’da 14 ülke bulunmaktadır. Okyanusya Batı ve Doğu’ya yayılan bir coğrafi konumu vardır. Okyanusya,

  • Polinezya,
  • Mikronezya,
  • Melanezya
  • Avustralya

Dört alt bölgesinden oluşmaktadır. Bölge yaklaşık 3,291,903  millik bir alanı kaplamaktadır. Okyanusya yaklaşık 40 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bu ikinci en az kalabalık kıta dünya üzerinde gruplama ve alana göre en küçüktür. Okyanusya,

  • Campbell Adaları,
  • Juan Fernandez Adaları,
  • Clipperton Adası,
  • Hawaii,
  • Bonin Adaları’ da dahil olmak üzere bölgenin coğrafi ucunda bulunan bazı adalarla on dört ülkeyi kapsar.

Okyanusya Ülkeleri

Avustralya

Avustralya, anakara Avustralya ve Tazmanya dahil olmak üzere çok sayıda adadan oluşan Okyanusya’nın en büyük ülkesidir. Avustralya yaklaşık 2,969,907 millik bir alanı kaplar ve yaklaşık 25,146,100 kişilik bir nüfusa sahiptir. Sidney Okyanusya en büyük şehri ise Canberra Avustralya’nın başkentidir. Avustralya, Papua Yeni Gine, Vanuatu, Endonezya, Yeni Zelanda, Solomon Adaları ve Doğu Timor ile çevrilidir. Avustralya, Okyanusya’da bölgesel bir güçtür.

Okyanusya'da Kaç Ülke Vardır?

Avustralya

Fiji

Fiji, Melanesia’da yaklaşık 7,056 millik bir alanı kaplayan bir ada devletidir. Fiji, 330 adalarından ve 500 adacıklarından oluşan bir takımadadır. Fiji’de sadece 110 ada bulunmaktadır. Fiji’nin en yakın komşuları Tuvalu, Wallis ve Futuna, Samoa, Tonga, Kermadec Adaları, Yeni Kaledonya ve Vanuatu’dur. Fiji’deki adaların çoğu, 150 milyon yıl önce volkanik aktivite yoluyla meydana gelmiştir.

Okyanusya'da Kaç Ülke Vardır?

Fiji

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Güney Adaları, Kuzey Adası ve 600’den fazla küçük adacıktan oluşan bağımsız bir devlettir. Avustralya’nın doğu tarafında yaklaşık 900 mil ve Pasifik adalarının (Tonga, Fiji ve Kaledonya) güneyinde 600 mil mesafede bulunmaktadır. Yeni Zelanda, insanoğlunun yerleştiği son yerlerden biriydi. Yeni Zelanda yaklaşık 103.483 mil kare bir alanı kaplar ve yaklaşık 4.9 milyon bir nüfusa sahiptir. Wellington başkenti ise Auckland ülkenin kalabalık şehridir.

Okyanusya'da Kaç Ülke Vardır?

Yeni Zelanda

Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine’nin egemen ülkesi yaklaşık 178.700 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Ülke, Yeni Gine adasının Doğu kesimindedir ve Melanesia’da çok sayıda adaya sahiptir. Yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip dünyadaki en kültürel açıdan farklı devletlerden biridir. Kent merkezlerinde yaşayan vatandaşının %18’i ile oldukça kırsal bir devlettir. Papua Yeni Gine, dünyadaki toplam lehçelerin yaklaşık %12’sini temsil eden 852’den fazla bilinen dile sahiptir. Papua Yeni Gine’nin resmi dili İngilizce’dir.

Okyanusya'da Kaç Ülke Vardır?

Papua Yeni Gine

Okyanusya’nın dört alt Bölgesi

Okyanusya, Avustralya, Polinezyası, Melanezya ve Mikronezya dahil olmak üzere dört alana ayrılmıştır. Avustralya, Hint-Avustralya plakasının en güney kesiminde yer alır ve diğer küçük adalar arasında Yeni Gine, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan oluşur. Polinezyası Yeni Zelanda’dan Hawaii’ye kadar uzanır ve diğerleri arasında Doğu, Tuamotu, Mangareva, Marquesas, Austral, toplum, Cook, Kermadec, Samoa, Tokelau ve Tuvalu Adalarını kapsar. Melanezya Okyanusya güneybatı tarafında ve Yeni Gine, Yeni Kaledonya, Fiji, Vanuatu ve Santa Cruz oluşur. Mikronezya Kiribati, Marshall Adaları, Caroline Adaları ve Mariana Adaları oluşur.

Okyanusya’daki ülkeler

1Australia
2Fiji
3Kiribati
4Marshall Islands
5Micronesia
6Nauru
7New Zealand
8Palau
9Papua New Guinea
10Samoa
11Solomon Islands
12Tonga
13Tuvalu
14Vanuatu
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir