“Bir vatanın sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşamış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıklıkları tanımak, sahip olmaktan geçer”

Mustafa Kemal Atatürk

Ufak bir bilgi vereyim size; Türkiye’de müzeciliğin ilk izlerine 13.yüzyılda Selçuklu Dönemin’de rastlıyoruz. Dulkadiroğulları Beyliği (1339-1522), Kahramanmaraş Kalesi içinde Geç Hitit eserlerinin biriktirdiği bilinmektedir. Osmanlı Dönemin’de ise, saraylarda bulunan hazine dairelerinde ata yadigarı kıymetli eserler, hediyeler ve savaşlarda elde edilen ganimetler korunmaktaydı. Gerçek anlamda ilk müze 1846 yılında Fethi Ahmet Paşa tarafından Aya İrini Kilisesi’nde kurulmuştur. Cumhuriyet Dönemin’de ise, ülkemizde yaratılmış uygarlıkların bize bıraktıkları tüm kültür varlıklarına birer tapu senedi gibi sahip çıkılması ın gerekli olduğunu vurgulayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 1950’li yıllarda milli tarih ve milli kültürün gelişmesi adına birçok kararlar alınmıştır. Günümüzde ise T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluk alanında 97 adet müze müdürlüğü ve bu müdürlüklere bağlı 185 adet birim ve 130 düzenlenmiş Örenyeri bulunmaktadır.

Anadolu toprakları birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı bunu biliyorsunuz ama bu uygarlıklar kimdir, hangi izleri, hangi eserleri bıraktı bize de öğrenmek düşer. Benim gibi gezmedik müze gezmedik eser kalmasın diyorsanız size bir tavsiyem var. Müze kartı bazılarımız biliyor bazılarımız gişe noktasında öğreniyor bazılarımızda bilmediğinden gezip görmüyor.

Müze kart

Türkiye’de 300’ü aşkın müze ve örenyerini yıl boyu istediğiniz zaman dilediğiniz kadar gezebilirsiniz.

İlk müze ve örenyeri girişinizden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 70 TL’dir. İndirimli fiyatı ise 30 TL’dir.

Müze Kart, müze ve örenyerlerinde mevcut olan kafe ve müze mağazalarında %10 indirim sağlasa da müze kartımı indirimden yararlanmak için kullanabilirsiniz.

Müze Kart‘ın benim için en güzel yanı gerçekten bir yıl boyunca sayısız kez ödeyeceğim miktara tek fiyata denk gelmesidir.

Düşünün 70 TL’ye sayısız müze gezebiliyorsunuz. Güzel gelmiyor mu?

Bir tek Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise ‘de geçerli değildir.  Peki bunların fiyatları nedir diye soracak olursanız hemen aşağıya yazıyorum. ?

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Harem Dairesi : 35 TL

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Aya İrini : 30 TL

İzmir Efes Yamaçevler : 30 TL

Nevşehir Göreme Karanlık Kilisesi : 15 TL

Şehrinizde nerelerde geçerli bilmek isterseniz aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

?

https://muze.gov.tr/muzeler

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir