Kuzey Amerika, kara alanına göre dünyanın en büyük üçüncü kıtasıdır. Dünyanın toplam arazi alanının %16.5’ine eşdeğer olan 9.54 milyon mil kareyi kaplamaktadır. Kıta 23 egemen ulus ve dokuz bağımlı bölgeden oluşmaktadır. Bazı ülkeler

  • Amerika Birleşik Devletleri,
  • Kanada,
  • Meksika,
  • Bahamalar,
  • Küba,
  • Haiti,
  • Panama,
  • Belize,
  • Saint Lucia ve Grenada’dır.
  • ABD ve Kanada.

Arazi alanının yüzde 80’ine yaklaşmakta ve kalan arazi diğer 21 bağımsız ülke ve dokuz bağımlı devlet tarafından paylaşılmaktadır. Kuzey Amerika’daki en kalabalık ülke Amerika Birleşik Devletleri, ardından Meksika ve Kanada gelmektedir. Benzer şekilde, Amerika Birleşik Devletleri en zengin ekonomiye sahip, ardından Kanada ve Meksika en zengin ekonomiye sahip diğer ülkelerdir.

Kanada, Kuzey Amerika’nın büyüklüğüne göre en büyük ülkesi

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının kuzey ucunda yer almaktadır. 10 il ve üç bölgeden oluşmaktadır. Ülke, 3.8 milyon mil kareyi kapsayan Kuzey Amerika’daki en büyük arazi alanına sahiptir. Kanada, 35 milyon nüfusa sahiptir. Tıpkı Amerika Birleşik Devletleri gibi, Kanada da göçmenler için favori bir yerdir. Ülke, Kuzey Amerika’da en iyi performans gösteren ikinci ekonomiye sahip ülkedir. Ekonomisi üretim ve hizmet sektörleri tarafından yönlendirilmektedir. Ayrıca, Kanada, ülkenin gelir eklemek doğal kaynakları var.

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika’daki en büyük Ekonomi ve en kalabalık ülke

Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten oluşan federal bir cumhuriyettir. Arazi alanı yaklaşık 3,5 milyon mil karedir. Ülke, yüksek dağ sıralarından geniş ovalara, tropik bölgelere kadar geniş çöllere kadar çeşitli coğrafi bölgelere sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri de yaban hayatı ve bitki zenginliği bulunmaktadır. Ülke, 325 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Tüm Kuzey Amerika ülkelerinin en büyük nüfusuna sahiptir. ABD, çoğunlukla yüksek göç oranları nedeniyle çeşitli kültürleri ve etnik grupları ile tanınmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri üst göçmen hedef olarak dünyayı açar. Ülke ekonomisi dünyanın en iyi performans gösterenler arasındadır. Verimli üretim sistemleri ile birlikte bol miktarda doğal kaynak, ülkeyi küresel ekonomilerde lider yaptı.

Meksika: ikinci en kalabalık ve üçüncü en büyük Kuzey Amerika ülkesi

Meksika, Kuzey Amerika kıtasının güney bölgesinde yer almaktadır. Yaklaşık 761.000 mil karelik alanı kaplamaktadır. Ülke, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Kuzey Amerika’da ikinci en büyük nüfusa sahip ülkedir. Nüfusu 120 milyondan fazla kişi olarak tahmin edilmektedir. Meksika nüfus büyüklüğüne göre Kuzey Amerika’nın en büyük kenti, Mexico City ev sahipliği yapmaktadır. Meksika’da, ülkedeki 50 yerli kabilesi gibi çeşitli kültürler ve etnik gruplar var. Meksika Kuzey Amerika’da üçüncü büyük ekonomiye sahiptir. Elektronik endüstrisi dünyada son derece yer alıyor. Ekonomik başarısına rağmen, ülkenin zengin ve fakir arasında büyük bir boşluğu var.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir