Kar’da Kamp Yapmak

Herkese yeniden merhaba, Bu yazımda sizlere Bursa – Uludağ Çobankaya’da yapmış olduğum kar kampı ile ilgili deneyimlerimi paylaşacağım.

Keyifli okumalar…

Bölgeye 3 şekilde ulaşım sağlayabilirisiniz;

  • 1- Özel araç ile ulaşım- 154 km – 2 saat.
  • 2- İdo feribot ile ulaşım – Yenikapı kalkışlı – 1 saat 45 dk. – 35 – 50 TL arası.
  • 3- Otobüs ile ulaşım – 3 saat – 60 TL

Bursa kamp yapma açısından bakıldığında gerçekten çok güzel alanlara sahip bir şehrimiz.

İstanbul’da yaşıyorsanız şayet; bölgenin ulaşım açısından oldukça rahat olması, benim için kamp alanları listesinin en başında gelmesini sağlıyor.

3 günlük bir kar kampından bahsedeceğim sizlere.

Özel araçla ulaşım sağladık. Bursa Otogar’dan ortalama 40 dakika sürdü.

Gece vardığımız kamp alanındaki ilk işimiz keşif yapmak oldu, henüz hiçbir eşyayı bile indirmemiştik. Gittiğiniz bölge yabani hayvan bölgesi ise mutlaka keşif yapmalısınız.

Çobankaya’da; yani Bursa/Uludağ bölgesi bildiğiniz üzere ayıların olduğu bir bölge. Keşif yaparken ayak izlerini gördük ayıların, belirli alanlarda gezmişlerdi, tahmin edersiniz ki bu alanlar  çöp kovalarının yanlarıydı.

Keşiften sonra ateş ve çadırları kuracağımız alanı belirledik. Eşyaları indirmeden önce ilk yaptığımız şey güvenli bölgeyi oluşturacak olan güzel bir ateş yakmaktı. Sonrasında çadır kuracağımız alandaki karları kürek ile temizledik ve temiz bir zemin oluşturduk, ateşi yakmadan önce de yerde belirli bir alanı toprak görünene kadar kazdık ve çadırlara çok yakın olamayacak şekilde ateşimizi yaktık.

Ateşi yaktıktan sonra tam çadırları kurarken civarda bulunan işletmenin sahibi gelip bölgede ayı olduğu  önünde bizleri çok samimi bir şekilde uyararak herhangi bir sorun olduğunda yardımcı olabileceğini söylemişti. Uyarılarının arasında hepimizin bildiği iki önemli konu vardı; ‘ateşi söndürmeyin ve yiyecekleri dışarıda bırakmayın. Tecrübesiz çok fazla arkadaşımız gidip mağdur olmuşlar. Ben o ana kadar ayak izlerini görmüş olmama rağmen bölgeye inip gelmez diye kendimi avutuyordum.

Bu arada ilk kez bu kadar ayı ile samimi bir ortamda olduğum için sabah 5’e kadar uyuyamadım ve yanımdaki arkadaşlarımı da uyutmadım :). Buradan yanımda olan Ufuk ve Ferhat’a sonsuz destekleri ve bu tecrübeyi yaşarken yanımda oldukları için  teşekkürlerimi sunuyorum. Bir kez daha iyi ki varsınız…

Sadece kış kampı değil gittiğiniz herhangi bir kampta bile yiyeceklerinizi dışarıda bırakmayın, özellikle yayla bölgelerinde birçok yabani hayvan bulunuyor. Tedbirli olmakta fayda var. Yaz aylarında lütfen yaktığınız ateşlerde çok daha dikkatli olun, doğaya zarar vermek için değil; doğayı hissetmek için doğaya koşuyoruz. Yazın ateşi söndürmeden, gerçekten güvenli bölgeyi oluşturmadan ateşi olduğu gibi bırakıp uyumayalım.

Şimdi gelelim kış kampında olması gereken ve dikkat edilmesi gereken konulara;

* Uyku Tulumu: Bence ilk sırada  gelmesi gereken çadırdan ziyade sağlam bir uyku tulumu. Gideceğiniz bölgenin özellikle gece sıcaklık durumuna bakmak ve ekipman tercihlerini buna göre belirlemek rahat bir kamp yapmanıza yardımcı olacaktır.

Benim yapmış olduğum bu kapta gördüğüm en düşük seviyesi -15’di. Kullandığım uyku tulumu Husky -15 Ekstreme uyku tulumu olmasına rağmen ciddi söylüyorum bir ara soğuktan uyuştuğumu düşünmeye başlamıştım yapmış olduğum giyim hatası yüzünden 2. gün buna dikkat ettim ve minimum düzeyde üşüdüm diyebilirim.

Uyku tulumuna girerken eminim bir çoğumuz üşürüm diyip kat kat giyisiler ile tulumun içine giriyoruz ilk kampımda inanın ben de böyleydim.

Olması gereken: Araştırmalarıma ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum; tulumun içine girerken termal içlik dışında farklı bir kıyafet giymemek gerekmektedir. Mutlaka idrarınızı yapmış olmalısınız. Nedenine gelecek olursam; Vücutta idrar olduğu sürece vücut ısınız düşecektir ve bu da üşümenize sebep olur.

Odun: Yanınızda giderken mutlaka odun götürmeniz gerekmektedir. Gittiğiniz bölge özellikle yağış alan bir bölge ise ateş yakamama olasılığınız oldukça yüksek.  Çevrede yarı nemli odunlar bulursanız yakmış olduğunuz ateşin etrafına koyup kurumalarını sağlayabilirsiniz.

Gıda: Yaz aylarına oranla gıdaları saklamak oldukça rahat olmasına rağmen yine tekrar edeceğim, eğer vahşi hayvanların olduğu bir bölgede kamp yapacaksanız, özellikle geç saatlerde kokulu yiyecekler tüketmeyin (mangal, sucuk vs. ) tüketirseniz de mutlaka çöpleri kamp alanından oldukça uzak bir bölgeye bırakın. Aşırı soğuk ortamlarda bazı gıdalarda donma olabiliyor. Kokusuz ve paketli gıdaları çadırınızın içinde muhafaza edebilirsiniz.

* Çadır: Çadıra gelecek olursam Kış kampına gidiyorsanız en başta dikkat etmeniz gereken konu çadırın su almaması olmalıdır. Su kenarlarına çadır kurarken taşmaları ya da yağışları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Çadır kuracağınız alanın – yaz veya kış kampı fark etmez – zemininde temizlik yapmak hem konfor hem çadırı korumak adına oldukça önemlidir.

* Mat & Şişme Mat: Bu seçenek konfor alanına göre değişmektedir. Kış kampı yaparken benim tavsiyem eğer ince bir matınız var ise matı serdikten sonra üzerine polar bir battaniye ile desteklemek olacaktır. Şişme mat varsa dahi ince yer matı kullanmanızı tavsiye ederim.  Ben 2 adet ince Decathlon matlarından kullanıyorum ve uyku tulumu ile arama kış kamplarında mutlaka ince bir polar battaniye koyuyorum. Eğer yok ise kıyafetlerimi seriyorum. Hem ertesi gün kalktığımda soğuk kıyafet giymiyorum hem de alt zemindeki ısıyı daha da yükseltiyorum.

* Fener – Kafa feneri ve çadır içi pilli ışıklandırma.

* Mutfak malzemeleri – Tüp, tencere seti, saklama kapları, termos, su matarası, demlik.

* Kar küreği

*  Tente – Eğer var ise yanınızda tente götürmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Tahmin edebileceğinizden daha çok faydası oluyor size.

Kış kampı tahmin edeceğiniz üzere yaz kamplarına oranla biraz daha yorucu geçiyor ama tadı kesinlikle hiçbir yaz kampında yok. Buz gibi ellerinizin arasına aldığınız o sıcak kahvenin tadı hiçbir şeyde yok.

Şimdi sıra keyifli vakit geçirmekte

Kış kampında yapılması gerekenler;

  1. Kar suyu ile çam yaprağını buluşturup enfes bir çay yapmak.
  2. Kestane olmazsa olmaz
  3. Çadırın içerisinde yağmur ya da kar sesi ile yeni hayaller kurup kendinizi mutlu etmek.
  4. Huzuru yaşadıktan sonra bolca anı biriktirmek.

Sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

6
Bir yorum bırak

avatar
5 Konulu yorumlar
1 Yorum cevapları
5 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
6 Yorum yazarları
AlkanAyşegül ASLANHavvaSerenFurkan ilik En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehmet B.
Ziyaretçi
Mehmet B.

Güzel ve oldukça samimi tecrübelerin için teşekkür ederim. Hepsini dikkate alacağım. Sonraki yazılarını özlemle bekleyeceğim değerli gezgin 🙂

Furkan ilik
Ziyaretçi
Furkan ilik

Harikaydı okurken büyülendim . Harika dersler çıkardım, bunların hepsini dikkate alacağım abla.:))

Seren
Ziyaretçi
Seren

Canım arkadaşım ellerine emeğine sağlık ?

Havva
Ziyaretçi
Havva

Harika bir yazı ?

Alkan
Ziyaretçi
Alkan

Keyifli bi yazı olmuş ellerine tecrübelerine sağlık ???