SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş, Akdeniz’in rüyası, Arnavut kaldırımlı dört bir yanımor, pembe begonvillerle süslü dar sokakları, dört mevsim bulutlardan bir haber pırıl pırıl parlayan güneşi, masmavi denizi, yeşilin her tonu orman ve yaylalarıyla sizleri selamlar.Ayna gibi mehtabı ve bitmeyen tüm güzellikleri ile aranılan güzellikleri içinde barındıranbir Akdeniz kasabasıdır. Yeşil ve mavinin sarıldığı koylar, adalar, yarımadalar, doğal limanlartüm bunları hayal edin. Kaş tam bir cennet değil de nedir?
Bir kaç yıl önce bu güzel cennet keşfedilmemişken, şimdiler de herkesin yaşamak istediği bir yer haline gelmiştir. Son yıllarda nüfusun ve turizmin Akdeniz’de yarattığı kentsel tahribat etkilerinden Kaş fazla etkilenmemiş. Kaş doğal mimarisini her şeye rağmen koruyor. Gezerken, sokakların ruhunu görebiliyorsunuz.En berrak sulara sahip Kaş’ta Akdeniz mavisiyle bir defa tanıştığınızda, her tatilde buraya tekrar gelmenin hayallerini kuracağınıza emin olabilirsiniz. Kaş manzara açısından da sizlere oldukça keyifli görsel şölenler sunacaktır.
Hem doğası, hem tarihi, masmavi sularında gezilecek yerleri hep beraber inceleyelim.

1. Kaş (Merkez)

Kaş merkez, doğal mimari yapısıyla sizleri selamlıyor, Uzun çarşı da sağlı sollu sıralanmış cumbalı ahşap evler ve begonvillerin yol boyunca sardığı sokak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Uzun çarşının sonuna doğru Likyalılarda kalma aslanlı lahit mutlaka görülmesi gereken eserlerdendir.

2. Kaputaş Plajı

Son günlerde adını sıkça duyduğunuz Kaş’ın meşhur plajı Kaputaş tepeden görüntüsüyle muaazam manzaraya sahiptir. Yaklaşık 300 merdiven inilerek ulaşılan plajda kaş belediyesinin bir işletmesi bulunuyor. Tuvalet, duş, soyunma kabini gibi imkanlardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

3. Kekova Adası

Kekova adası, geçmişte yaşanmış depremler neticesinde yıkılıp suya batmış antik yerleşim alanı kalıntılarının oluşturduğubir ada, su altı arkeolojisi bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle doğal SİT alanı olarak koruma altına alınmıştır. Kekova bölgesi Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında bulunmaktadır. Kaş limanından hergün hareket eden teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

4. Kaleköy (Simena)

Karayolu ulaşımı bulunmayan bu köyün manzarası, kale surlarına, begonvilli evlere, akdenizin masmavi sularına bakıyor. Karşısında Kekova adasıyla Kaleköy’ün manzarası da en az kendisi kadar büyüleyici. Kaleköy eski Likya antik kentlerinden Simena da bulunuyor. Simena antik kentine ve Kaleköy’e müze kartla giriş yapabilirsiniz.

5. Demre

Kaş merkeze 1 saat uzaklıkta bulunan Demre Likya Krallığında önemli yerleşim yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas’ın yaşadığı yer olarak bilinen Myra antik kenti Demre’ de bulunuyor Noel babanın bazı mucizelerini gösterdiği yer olarak çok önemli bir değere sahiptir. Demre’ de Noel Baba Klisesini ve Andriake ve Likya Uygarlıkları Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

6. Patara

Kaş’ tan 40 dakikalık bir mesafe uzaklıkta bulunan Patara’yahem antik kenti görmek hem de Türkiye’nin en geniş kumsalında ve eşsiz denizinde yüzmek için ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Tanrı Apollon’un doğduğu yer olarak bilinen Patara Antik Kenti dünyanın ilk parlamento binasının bulunduğu yer olarak tarihe geçmektedir. Patara plajı ise yaklaşık14 km lik kumsalıyla Türkiye’nin en güzel 10 plajından biri seçilmiştir. Patara kum tepelerinde gün batımını bekleyip eşsiz anlara şahit olabilirsiniz.

7. Kalkan

Kaş ile 20 km mesafedeki kalkan doğallığını korumayı başaran tatil merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Muhteşem bir kum plajı çevreleyen Kalkan ilçesi limanı, çarşısı, sokakları, tepelerdeki kaş manzara ile görülmesi gereken yerlerden biridir.

8. Saklıkent kanyonu

Kaş merkeze 1 saat uzaklıkta bulunan Saklıkent Kanyonu Tlos ve Patara arasında yer alır. 14 km uzunluğa sahip eşsiz bir kanyondur. Yer yer daralan kanyonun arasından geçen bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Antalya’nın meşhur sıcak havasında buz gibi soğuk suyun geçtiği yürüyüş parkurunda yürümek farklı bir deneyim olacaktır. Bazı yerlerde suyun belinize kadar çıkabileceğini bilmenizi ve ona göre bu eşsiz deneyimi yaşamanızı öneririm.

9. Gömbe yaylası

Sıcak ayların başlamasıyla beraber tatilciler masmavi sularla buluşurken Kaş’ ın yerlileri sıcaktan korunmak için yükseklerdeki yaylaya kaçarlar. Gömbe yaylası, Ağustos ayında bile serin bir havaya sahiptir. Uçarsu şelalesi ve Yeşilgöl’ü ile ünlüdür.

10. Meis Adası

Yunanistan’ın ana karaya en uzak adasıdır. Kaş ‘ın her yerinden manzaranıza giren bu ada oldukça şirin şehirleşmeye teslim olmamış sevimli bir adadır. Kaş manzara arasında en güzellerinden biridir.Yeşil pasaportunuz ya da shengen vizeniz varsa 20 dakikalık bir feribot yolculuğu ile adaya ulaşabilirsiniz. Bunlar yoksa Yunanistanın kapıda vize uygulamasından faydalabilirsiniz.

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir