Karadeniz’in yaylaları yeşillik ve doğal olması nedeniyle temiz kalan bölgelerimizden bir tanesidir. Yaklaşık 1500-2000 metre rakımlı yüksek alanlar da çok fazla yayla bulunur. Bu yaylalar her yıl binlerde turist akımına uğrar. Karadeniz Bölgesi son dönemler de çok fazla ziyaretçi ağırlayan bir bölge olmuştur. Temiz hava olması ve yemeklerin doğal olması nedeniyle çok fazla tercih ediliyor. Özellikle tere yağ, peynir, pekmez gibi yemekler buraya gelen ziyaretçiler tarafından da satın alınır. Karadeniz’in birçok doğal yapıtı bulunur. Özellikle yaylaları bunların başında gelir. Sizler için en iyi 10 Karadeniz Yaylalarını derledik;

Rize Ayder Yaylası

Rize Ayder Yaylası

Rize Çamlıhemşin de bulunan Ayder Yaylası, 1350 metre yükseklikte bulunuyor. Sadece Karadeniz’in değil Türkiye de yaşayan herkesin bildiği yaylalardan bir tanesidir. Oksijen deposu, yeşillik alanları nedeniyle çok fazla tercih ediliyor.

Rize Pokut Yaylası

Rize Pokut Yaylası

Pokut yaylası rize’de bulunan yeşili bol olan yüksekliği 1800 metreye kadar çıkan Yaylalardan bir tanesidir. Bu yaylaya çıktığınız zaman bulutların daha alt kısımda kaldığını görebilirsiniz. Civarda bir çok Pansiyonu bulunur. Bu pansiyonlara gelerek oldukça uygun fiyatlara konaklı ye bilirsiniz

Rize Samistal Yaylası

Rize Samistal Yaylası

Karadenizin en güzel on yaylası arasında bulunan Samistal yaylası taş evler Ve eski tip mimariye uygun olarak güzelliğini koruyan yaylalardan bir tanesidir. Yaylada konaklamak mevcut. Son dönemlerde insanların doğal hayata dönmesi ile birlikte Karadeniz’de bulunan yaylalarda çok fazla önem kazanmaya başlamıştır. Bu yaylalara gelerek bulutların üzerinde ve gün batımında eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Giresun Bektaş yaylası

Giresun Bektaş yaylası

Giresun’un dereli ilçesine bağlı olan Bektaş yaylası tam anlamıyla 2030 metre yüksekliğe sahip bir yayladır. Bektaş yaylasının çevresinde Ahmet alan yaylası Alçakbel orman içi piknik alanı Melikli obası yaylası da bulunmaktadır. Yaylada telefon elektrik ve su gibi alt yapı Gibi hizmetlerde gelmiştir. Yayla özellikle kışın Yoğun kar yağışı almaktadır.

Giresun Kümbet yaylası

Giresun Kümbet yaylası

Giresun dereli ilçeleri sınırlarında bulunan kümbet yaylası yaklaşık olarak 1710 metre yükseklikte bulunur. Karadeniz’e geldiğiniz zaman mutlaka kümbet yaylası’nı ziyaret etmeniz gerekir. Kümbet yaylası büyük bir alana yayılan ve etrafında bir çok yaylanın bulunduğu büyük bir alandır.

Artvin Gorgit Yaylası

Yeşili ile büyüleyen Artvin 1700 metre yükseklikte bulunan gorgit yaylası ile her yıl bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Patika yollarının olmasından dolayı Araba bu alandan kolay kolay geçemez. Ancak karadeniz yolları daha yolu olduğu için büyük yüksek olan araçları tercih etmenizde fayda var. Yeşilin her tonu bulunduğu artvin de diğer yaylaları gezerek de tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

Artvin Sahara Yaylası

Artvin Sahara Yaylası

Artvin Şavşat karagöl de bulunan Sahra yaylası yaklaşık olarak 1800 metre yükseklikte bulunuz. Konaklamak için herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Ancak buraya gelen bir çok turist çadır veya karavanda konaklamayı tercih eder. İçerisinde bulunan karagöl de görmeden dönmeyin.

Rize Gito Yaylası

2070 metre yükseklikte Rize’de bulunan Gito Özellikle son dönemlerde turistlerin bakımına uğrayan bir yayladır. Yeşilin her tonu’nun bulunduğu yaylada Bulutların alt kısımda kalması nedeniyle çok güzel bir manzaraya eşlik edebilirsiniz. Konaklama yerlerinin gelişmesiyle birlikte oraya gittiğiniz zaman rahatlıkla kalacak yer bulabilirsiniz.

Artvin beyazsu yaylası

Beyazsu yaylası Şavşat ilçesine bağlı yayladır. Yaylaya ulaşım sağlamak için Şavşat yolu üzerinden arabayla gitmekte fayda var. Başka türlü ulaşım sağlamak pek mümkün değil. Doğayı seviyorsanız ve rengarenk kareler çekmek istiyorsunuz eğer Artvin beyaz su yaylası tam size göre olabilir. Özellikle bahar dönemlerinde yeşilin her tonu yakalayacağınız için bahar döneminde gitmekte fayda var. Kış dönemlerinde çok kar yağışı olmadığı için yollar kapanır. Bu nedenle ulaşımda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Trabzon Haldizen Yaylası

Trabzon şehri hemen hemen her medeniyetten insanın yaşamış olduğu bir şehirdir. Gerek tarihi mimarisi ile gerek ise Yaylaları ile ön plana çıkmış bir ilimizdir. Bu yaylalardan bir tanesi de haldizen yaylasıdır. Trabzona gittiğiniz zaman Bu yaylayı görmedeN gelmeyin. Civarda daha bir çok yaylaya eşlik edebilirsiniz. Fotoğraflar çekerek birbirinden eşsiz manzaraları da görmüş olursunuz. Bu nedenle Karadenize Gezi düzenlemek istediğiniz zaman mutlaka birbirinden farklı olan yaylalarını da görmenizde fayda var. Ulaşım konusunda her türlü bilgiyi internet üzerinden de alabilirsiniz

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir