Kamp nedir?

Kamp” kelimesi İngilizce “camping” ‘den gelir, yani açık havada kamp yapmak demektir. Bu nedenle, İngilizce konuşulan bir çevrede kamp yapmak bile bir avuç turist veya dağcı olarak adlandırılabilir. Ancak çoğu zaman kamp yapmak, uzun boş alanlarda konforlu bir tatil demektir. Kamp da bu alanın kendisine denir. İki çeşit kamp tipi vardır;

  • Tam donanımlı bir şekilde kamp alanlarında kamp yapmak,
  • Doğada ve ıssız alanlarda küçük bir ekip topluluğu ile kamp yapmak,

Tam Donanımlı Kamp nedir ?

Kamp yapmak gezginler için açık alan olarak adlandırılabilir. Genellikle onları karakollarından kısa bir mesafede veya sakin bir şehir banliyölerinde ve doğal yerlerde kamp yaparken görmek mümkündür. Bazı gruplar ise buralarda kamp yapmak için karavanlarla geliyorlar, mesai römorkları veya çadırlarıyla, geceyi geçirmek, dışarıda vakit geçirmek veya yoldan ayrılmamak için.
Sık sık olmasa da, yol kenarındaki bir otel veya şehir otelindeki bir odayı kiralamaktan daha karlı, bu nedenle kamp yapmak gezginler arasında sürekli talep görüyor. Ek olarak, “sıkışık” bir şehirde, kişisel bir kamp için yer bulmak nispeten zordur: parkın mal sahibi ile koordinasyona ihtiyaç duyduğu birçok özel alan vardır. Ve bazen “vahşi” olarak bilinen parklar bölgesel yasalarla yasaklanabilir.
Avrupa’da kamp alanlarında durarak bir yolculuğa çıkarken, hepsinin çadır sahiplerine yönelik olmadığını unutmayın. Kamp Alanları , özellikle motorlu kara taşıtları ve konut römorkları sahipleri için tasarlanabilir.
Organize kamp alanları, park yerine ek olarak, yolculara bir dizi hizmet sağlayabilir: tuvaletler, duşlar, su, elektrik, organize atık toplama, motorlu evler ve römorklar için kanalizasyon, çamaşırhane, mutfak, oyun alanları ve spor alanları ve daha fazlası. Bazen küçük misafir evleri bile var.

Türkiye’de organize kamp alanları genellikle popüler turist rotaları veya rekreasyon merkezleriyle sınırlıdır. Terk edilme ve park etme bölgeleri kendi bölgelerine tahsis edilmiştir ve bir ücret karşılığında gezginler duş, banyo, yemek odası veya mutfak hizmetlerini kullanabilir. Bazen resmi ve “vahşi” kamp tatil biçimleri karışıktır. Örneğin, çadır kiralamak için özel bir bölge tahsis edilmiştir, ve aynı zamanda çok az bir altyapıya sahiptir – bir sıhhi bölge, toplama ve çöp toplama alanları gibi.

Doğada Nasıl Kamp Yapılır ?

Düzenli Kamp Alanları dışında turistler ve araba gezginleri için konforlu bir kamp şeklidir. Rus filmi “Savages” ta mükemmel şekilde aktarılan vahşiler tarafından bilinen bir tatildir.

Gezginler bağımsız olarak kamp için bir yer seçip hayatlarını düzenliyorlar. ABD ve Avrupa’da, buna “vahşi kamp” (vahşi kamp) denir ve bunlar, çeşitli turistlerin birçokları da dahil olmak üzere, burası için hazırlanmış herhangi bir kamp alanı anlamına gelir. Bazı bölgelerde, vahşi kamping yetkililer tarafından yasaklanabilir veya katı düzenlemelerle kısıtlanabilir. Bu nedenle, Avrupa ve Kuzey Amerika’da bir tatil  organize etmek, Türkiye’den daha zordur.

Turizm dünyasından uzak, insanların kamp yapmaktan ve spor turizminden (yürüyüş, su, bisiklet vb.) nasıl farklılaştığını anlamaları genellikle zordur. Bazen aynı ekipmanı kullanırlar ve dışarıdaki bir gözlemci için aralarındaki çizgi çok ince olur. Cevap basit. Spor turizmi ilginç bir rotanın üstesinden gelmeye odaklanmıştır ve park yeri sadece küçük bir kısmıdır, birçokları neredeyse her gün gitmek istedikleri yolda ilerlerler. Bu anlamda kamp yapmak bir tente ve uyku tulumu ile bile mümkündür. 🙂

Bazen turizm ve kamp karışıktır: insanlar kısa bir yolun üstesinden gelir ve uzak ve görülmeye değer bir yerde dinlenmek için birkaç gün boyunca kamp yeri kurarlar.
Türkçe konuşulan bir ortamda, kamp yapmak ve yürüyüş arasında ayrım yapmak için benzer terimler kullanılır. Kamp ve kamp malzemeleri sadece kamp denir. Örneğin, kamp sobaları sadece büyük kamp sobaları ve sobaları değil tüm çeşitlerinde turist ocağıdır. Kamp alanlarında rahat bir konaklama ve bunun için gerekli ekipmanı belirtmek için, rafine konseptler kullanılmıştır: konforlu kamp veya aile kampı gibi.

Kampı serseri tatili olarak algılamayın. Kamp yapmak, 2000’lerde bazen oldukça pahalı bir otel konaklaması olmakta ve rekreasyon alanı olarak otantik bir doğal manzaraya yerleştirilmiş bir yöntemdir. Bunlar genellikle lüks ve junior süitlere sahip, sıra dışı mimarilerde olan sabit binalar değildir. Yinede bazen, geleneksel kamplarda kendine özgü bir hizmet olmadan, kaliteli hizmet sunan şık kamp alanları şeklinde sunumlar yapılabilir. Bu tür bir tatil özellikle sosyal ağlar sayesinde cazip hale geldi: ilginç yerlerde sıra dışı konut alanları ile, doğada unutulmaz fotoğraf ve video çekimleri gerçekleştirmenizi sağlar. Fakat tüm çekiciliği ile, klasik kampın bir çok avantajından hala yararlanmak mümkündür.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir