İzcilik yaşam felsefesi haline getirilmeli izcilik insanın doğada nasıl yaşanacağını hayatta nasıl kalacağını ateşin nasıl yakılacağını  hangi bitkileri yiyebileceğini nasıl avlanacağını öğretir aynı zamanda doğaya, tabiattaki canlılara saygıyı öğretir.

Bu doğada öğrendiğimiz bilgiler gündelik hayatta her zaman kişinin daha pratik ve kolay çözüm üreten bireyler olmasına yardımcı olur yani kişisel gelişimini tamamlar,
İzci kamplarında ki sosyal oyunlar tiyatrolar , iz takipleri , doğadaki araçları kullanarak barınak yapımı , ekip çalışmaları  bireyin hem sosyalleşmesini hemde ekip halinde çalışmasını öğretir.
İzcilik Vatanına Milletine  Bayrağına Atasına bağlı saygılı nesiller yetiştirir.
İzcilik tüm okullarda hatta anaokulundan itibaren gençlere aşılanmalıdır.
İZCİ SELÂMI

 

Dünyanın birçok resmi kuruluşu ve askeri personeli birbirlerini farklı şekillerde selamlarlar. Tüm dünya izcileri ise tek bir selam şekli kullanırlar. Bu izciliğin uluslararası boyutunun güzel bir göstergesidir. Selam verirken dik durulur ve sol el yana düzgünce sarkıtılarak etek veya pantolon yan dikişine değdirilir. İzciler liderlerinin yanına geldiklerinde selam verirler, isimlerini ve ünitelerini söylerler , ondan sonra gelme nedenlerini liderlerine aktarırlar.
İzci selamı, sağ elle verilir. Selamlama, serçe parmak başparmağın altına getirilerek bir yuvarlak teşkil edecek şekilde; diğer üç parmak bitişik, dik ve açık olarak kolun dirsekten kıvrılıp omuz hizasına kaldırılması suretiyle gerçekleştirilir. Tokalaşma sol elle yapılır.

İzci Selamının Anlamı:

İşaret parmağı; Tanrıya, vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğim, yüzük parmağı; İzcilik türesine uyacağım, orta parmak; başkalarına her zaman yardımda bulunacağım sözlerini temsil eder. Küçük parmağın altında olması küçüklerin büyüklerini saydığını, büyük parmağın küçük parmağın üstünde olması ise büyüklerin küçükleri koruduğunu anlatır. Büyük parmakla küçük parmağın birleşmesi ile oluşan halka dünya izcilerinin kardeşliğini simgeler.
İzciliğin kurucusu Gilwell Lordu Robert Stephenson Smyth Baden-Powell (BP), 22 Şubat 1857 tarihinde İngiltere’de (Londra – Paddington) doğmuştur.
İZCİ Andı :
İzcilik Teşkilatına giren herkes aşağıdaki İzci Andını içer:
-Tanrıya – Vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime,
-İzcilik Türesine uyacağıma,
-Başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma,
-Kendimi bedence sağlam,
-Fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine AND içerim.

İzcilikle büyüyen bir çocuk birey olduğu zaman ahlaklı ve dürüst olur izcilik her zaman yaşatılmalıdır ve bir izcinin kendi kendine öğrettiği şeyler başkalarının ona zorla öğrettiklerinden faydalıdır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

4
Bir yorum bırak

avatar
4 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
4 Yorum yazarları
PınarGamzeAntalyalıgezgin01miharbi En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
miharbi
Ziyaretçi
miharbi

Başralırınızın devmamini dillenirim.

Antalyalıgezgin01
Ziyaretçi
Antalyalıgezgin01

Antalya’dan izci kardeşlerime selamlar olsun 🙂 ne mutlu Türk’üm diyene

Gamze
Ziyaretçi
Gamze

Bu tarz bilgili yazıların devamını bekliyoruz liderim. Başarılar

Pınar
Ziyaretçi
Pınar

Kesinlikle katılıyorum.
Başarılar…