Gri Pasaport Nedir?

Gri pasaport bir diğer ismi ile hizmet pasaportu olarak isimlendirilmekte olan hizmet damgalı bir pasaport türüdür. Ülkemizde 5682 sayılı pasaport kanun gereğince yurt dışına gidecek olan kişilerin bu gidişleri devlete hizmeti içinse, sadece görev sürelerini kapsayarak verilmekte olan pasaport türüdür.
Bu pasaport türü de aynen yeşil pasaport gibi birçok ülke girişinde vize gereği duyulmadan girmeye olanak taşıyan bir pasaport çeşididir. Bu pasaport adından anlaşılacağı üzere bir görev pasaportu olduğundan dolayı herhangi bir şekilde şahsi ya da tatil amacıyla çıkartılması mümkün olmayan bir pasaport türüdür.
Elinizde bulunmakta olan bir gri pasaportu eğer tatil amaçlı ya da şahsi olarak kullanmanız halinde sizi görevlendirmiş olan kurum ve sizleri ciddi sorunların bekleyeceğini söyleyebiliriz.

Gri Pasaport Kimlere Verilmektedir?

Yeşil ya da siyah pasaport sahibi olmayan kişiler, resmi kurumlar aracılığıyla bir görev amacıyla yurt dışına gönderilecekleri zaman bu kişilere gri pasaport verilmektedir. Bu resmi kurum görevlendirmelerini kapsayan durumları sizlere şu şekilde sıralamamız mümkündür.
Hükümet tarafından, hususi idareler tarafında ya da belediyeler tarafından resmi görev ile yurtdışına gönderilme durumlarında ya da yurt dışında bulunan bir göreve alındıkları zaman ve Türkiye Cumhuriyeti’nin üyesi olduğu milletler arası kuruluşlar içerisinde memur statüsü içerisinde yer almakta olan çalışanlara verilmektedir.
Türk Hava Kurumu ve Türk Kızılar Cemiyeti tarafından görevlendirilen kişilere verilmektedir. Aile sebebi ile kimler bu pasaporttu kullanabilir gibi bir soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Gri pasaport sahibi olan bir kişi sayesinde bazı aile bireyleri de gri pasaport sahibi olabilmektedir.
Hizmet damgalı gri pasaportu almaya hak kazanmış olan kişi dilerse yanında eşine, henüz reşit olmamış olan çocuklarına ya da reşit olmuş ama halen ebeveynleriyle ikamet etmekte olan, evli olmayan ve iş sahibi olmayan öğrenim hayatına devam etmekte olan çocuklarına pasaport düzenleyebilmektedirler. Bu çocuklar 25 yaşını dolduruncaya kadar hizmet damgalı pasaport düzenlenmektedir
Gri pasaport sahibi olan kişilere bu pasaport genellikle 5 yıllık olarak verilmektedir. Lakin sizleri göreve çağırmış olan ya da görev göndermiş olan kuruma bağlı olarak hizmet etmeye devam ettiğiniz sürece pasaport sizlerde kalmaktadır. Görevinizin bitimiyle beraber ülkeye dönüş yaptığınız zaman bu pasaportları sizleri göndermiş olan kuruma geri iade edersiniz. Onlarda sizlerden aldıkları bu pasaportları İl Nüfus Müdürlüğüne gönderirler.
Gri pasaport yenileme süreci eskiden farklıydı. Eskiden süresi sona ermiş olan pasaportlarınızı sadece bir damga düzeltmesi ile yenileyebiliyordunuz. Böylece süresini uzatma hakkınız oluyordu. Lakin artık o devir sona erdir. Bu uygulama bütün pasaportlar için sona erdi. Şimdi kullanmakta olduğunuz gri pasaportlarınızın süresi dolduğu zaman sıfırdan yeni bir pasaport için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Gri Pasaport Almak İçin Gerekenler

Gri pasaport sahibi olmak adına ilk olarak başvuru süreci için gerekli olan evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu başvuru sürecinde sizlere lazım olacak belgeler şu şekildedir: Hizmet pasaportu talep formu, Nüfus cüzdanınızın asli bu nüfus cüzdanı üzerinde mutlaka T.C. numaranızın yazılı olması gerekmektedir.
Eğer daha önceden akınmış pasaportlarınız varsa bunların aslı, 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf bu fotoğrafı çektirirken belli başlı standartlara uymanız gerekmektedir. Örneğin gülmemeniz gerekmektedir ya da beyaz fonda olmanız gerekiyor gibi standartlar mevcuttur.
Ayrıca defter bedeli dekontu önemlidir. Eğer çocuklar ya da bakımınıza muhtaç olan engelli bireyler için pasaport çıkaracaksanız sizlerden istenecek olan belgeler şu şekildedir. Başvuru dosyası içerişine reşit olmayan ya da engelli vatandaşların kanuni temsilcilerine ait olan muvafakatname bunu noterlerde ya da il nüfus müdürlükleri içerisinde düzenleyebilmektesiniz.
Öğrenim görmekte olan çocuklar için öğrenim belgelerinin aslı E-devlet üzerinden alınan ya da okuldan alınmakta olan öğrenci belgesi, bakıma muhtaç olan çocuklar için sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurumu raporu ve mahkemelerce verilmekte olan vasi kararının dosyaya eklenmesi gerekmektedir.
Bu evrak işlemlerinin ardından gri pasaport ücretini ödemeniz gerekmektedir. Bu pasaport için bir harç ödemezsiniz lakin yapılması gereken bir ödeme bulunmaktadır. Gri pasaportların tek ödemeleri gerekmekte olan bedel defter bedeli olan 133.50 TL gibi bir ücrettir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir