GÖREVİMİZ TEHLİKE 1: VİZE NASIL KAPILIR 

 

Bugün bordo pasaportlu birçok gezginin boynunu büken o sorunu birlikte aşmak için size vize vermeyeceğim size vize yakalamayı öğreteceğim.  

Haydi başlayalım.

Öncelikle vize başvurusunu nereye yapacağız? 

Aracı Kurum mu? Konsolosluk mu? 

Hangi kurumu ikna edeceğimiz önemli bazı ülkeler nadir de olsa direkt konsolosluğa başvuruyu kabul etse de pek çok ülke bireysel başvuruyu kabul etmiyor. Bu durumda İDATA VFS Global gibi aracı kurumlardan yardım alabilirsiniz. Geziniz Erasmus+ ya da eğitim konulu değilse vize harcının yatırıldığını da unutmayın

 

Gerekli Belgeler: 

Turistik gezinin gününe ve kapsamına bağlı olarak belge türleri değişse de genel anlamda belgeler şu şekilde: 

1) Gezi Süresince geçerliliği olan Pasaportunuz 

2) En az 3 Aylık banka dökümleri: Bu bölümde eskiden imza sirkülü banka dökümleri kabul ediliyordu yeni sistemde imza sirküleri istenmese de banka onaylı olması şartı olduğundan her ihtimale karşı imza sirküsünü yanınızda bulundurun ayrıca geziniz boyunca her gün için en az 40€ banka hesabınızda göstermeniz gerekli yeterli meblağ banka hesabınızda görünmezse ret yeme ihtimaliniz çok yüksek 

3) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği:  2 vize başvurumda da vukuatlı nüfus kayıt örneği istendi. Muhtarlıktan alabiliyorsunuz. 

4) Uçak ve Otel Rezervasyonları: Evet vizeniz kabul olmazsa boş yere paranız yanmasın diye konsolosluk rezervasyon kabul ediyor. Rezervasyon çıktılarınızı vize belgeleriniz arasına eklemelisiniz. 

5) Biyometrik Fotoğraf: Vizeniz için yeni çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf da istenilen belgeler arasında 

6) Çalışansanız iş yerinden izin belgesi eğer öğrenciyseniz e-devletten alabileceğiniz öğrenci belgeniz. Çalı

7) Kriterlere uygun seyahat sağlık sigortası: Bu belgede teminat miktarı önemli teminat miktarı düşük olan seyahat sağlık sigortaları geçerli olmuyor. Bankalardan ve acentalardan yaptırabilirsiniz. 

8) Eksiksiz doldurulmuş Schengen Vizesi Başvuru formu: Aracı kurumdan temin edebildiğiniz gibi internette de kopyası mevcut 

9) SGK Belgeleri: Çalışanlar için geçerlidir. İşyerinizin muhasebe departmanından 3 aylık ve 6 aylık olarak alabilirsiniz. 

10) Niyet Mektubu: Geldik en önemli noktaya gezi amacınızı anlatan ve rotasyon bilgilerinizi kaç gün orada konaklayacağınızı neden o ülkeyi gezmek istediğinizi anlatan bir mektup vizenizi almanız için en önemli belgelerden bir tanesidir. 

11)  Sponsor yazısı: 

Oldu ki başınıza bir şey geldi cüzdanınız çalındı ya da harcamalarınız bütçenizi aştı bu durumda da maddi olarak sizi destekleyecek olan biri olduğunu belgeleyen bir yazı yazılmadır. Sponsorun banka hesap dökümleri emekliyse emekli beyanı belgeler arasına eklenmelidir. 

12) Davet mektubu: Eğer varsa o ülkede bulunan yakınınızdan alacağınız davet mektubu pozitif bir belge olarak sunulur. 

 Tüm belgeleriniz tamamlandığında aksi bir durum olmadıkça vizeniz onaylanıyor dikkat etmeniz gerekenlerse şöyle: 

-Banka hesabınızda ani dalgalanmalar inandırıcı belge olarak görünmez. Sınır durumun altında bütçe ret nedeni olabilir 

-İnandırıcı olmayan rezervasyonlar ret nedeni sayılır 

-Niyet mektubunuzda rota bilgilerinizi konaklama ulaşım bilgilerinizi detaylıca anlatmalısınız. 

-Eksik evrak ret nedeni sayılabilir bu yüzden evraklarınızın tam ve geçerlilik süresi içinde olmalıdırlar. 

Çok keyif alacağınız seyahatleriniz olsun! 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir