Couchsurfing ile ücretsiz konaklamak

1999’da “hacker” ve gezgin Casey Fenton, gezginlerin yerel halkla bağlantı kurmasına yönelik bir web sitesi fikrinin bu kadar popüler olacağını bilmiyordu. İzlanda’yı ziyaret etmenin ucuz bir yolunu arıyordu. Site 2004 yılında piyasaya sürüldüğünde, bir sürü insan sordu: Couchsurfing nedir?

Yaklaşık iki yıl sonra, web sitesi, bütçe seyahat edenler için düştüğü popüler bir araç haline geldi. Veritabanının ve kayıtlı üye bilgilerinin çoğu kaybolmuştu. Gönüllülerin ve bağışların yardımıyla, site daha ölçeklenebilir olmak için sıfırdan yeniden inşa edildi.

Bugün, yeni dirilen Couchsurfing.com sitesinin 15 milyondan fazla gezgin ve 400.000 ev sahibi topluluğuna sahip olduğu; Orada her gün kalıcı dostluklar ve harika deneyimler oluştuğu bilinmektedir.

Konaklamada tasarruf etmek için birkaç püf noktası kullanmakla birlikte, uyku maliyetleri tipik olarak bütçe seyahat edenler için en büyük masraf olmaktadır. Couchsurfing arkasındaki fikir basittir: “Kanepe sörfçüleri”, evlerini gezginlere açan dünyadaki dost canlısı insanların misafirperverliğini güçlendirir, bin yıllara dayanan bir hoşgörülülük.

Airbnb‘den farklı olarak, kanepeye bakan gezginler, birinin evinde kalmak için ödeme yapmazlar. İyi koltuk sörfçüleri, ana bilgisayarlarını eğlenceli etkileşimler ve potansiyel arkadaşlıklar ile ödüyorlar.

Couchsurfing Nedir?

Her ne kadar “couchsurfing” terimi, seyahat ederken yalnızca ev sahipleriyle birlikte kalmak anlamına gelse de, yılda 4 milyondan fazla Couchsurfing ücretsiz konaklama sunan ev sahipleri bulmak için güvenli bir yol bulmak için Couchsurfing.com‘a başvurur. Bütçe gezginlerinin ve sırt çantalı gezginlerin dünyanın her yerindeki potansiyel ev sahipleriyle tanışmasına yardımcı olan çevrimiçi merkez ve önde gelen sosyal sitedir.

Bazı ev sahipleri eski gezginlerin kendisi veya başka bir ülkeye taşınan gurbetçilerdir. Seyahat dünyası ile irtibatta kalmaktan zevk alırlar. Diğer durumlarda, ev sahibi diğer ülkelerden arkadaşlarla tanışmak ve İngilizce pratik yapmak isteyen yerli halk da mevcuttur. Hepsi evlerini yabancılara bedavaya açmayı kabul ediyorlar. Etkileşim genellikle kalıcı arkadaşlıklar haline gelmektedir!

Couchsurfing” nin akılda kalıcı bir yüzüğü var, ancak bazı iyi haberler var: Kanepeler üzerinde uyumaya her zaman düşmeyeceksiniz. Birçok ev sahibi yedek yatak odasına sahiptir; hatta kendi banyonuza bile sahip olabilirsiniz. Bazı görkemli günlerde konuk kır evi bile mevcuttur!

Bir kaç geceyi Couchsurfing, konaklama biriminin pahalı olduğu Hong Kong, Güney Kore ve Singapur gibi yerlerde seyahat ederken masrafları önemli ölçüde azaltabilir.

Couchsurfing Ücretsiz mi?

Evet. Para değiş tokuş edilmemeli, fakat düşünceli bir armağana bir ev sahibi getirmek iyi bir karma yoldur. Kendi ülkenizden bir biblo ya da bir şişe şarabın işe yarayacağı, ancak hiçbirinin beklendiği gibi değildir. Boş teslim edilirseniz, evde yemek pişirmek için bir yemeği veya marketten bir şeyler almayı teklif edin.

Bir kanepe sörfçü olarak sizden beklenen, küçük bir etkileşimdir. Tıpkı otostop yaparken olduğu gibi, bir freebie alıcısı sadece rahatlık için kullanmakla değil, aynı zamanda ev sahibi ile etkileşime girmelidir. Uzakta kalmayın ya da o kadar meşgul olmayın ki ev sahibiniz kullanılmış ya da ihmal edilmiş hissi uyandırmasın. Couchsurfing deneyiminin büyük bir kısmı, rehber kitapta bulunamayan tavsiyelerde bulunmak için yerel bir elektir. İçeridekiler önerileri size para kazandırabilir ve seyahatinizi artırabilir.

Couchsurfing’in Yararları

Kalmak için ücretsiz bir yer bulmanın bariz yararı ile birlikte, kanepe sörfü seyahatinizi başka şekillerde de artırabilir:

  • Turistik sahnenin arkasına göz atarsınız ve bir varış noktasına bağlanmak için biraz daha derine inebilirsiniz. İyi bir ev sahibi ziyaret ettiğiniz yerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.
  • Yerel arkadaşınız gizli noktaları tanıyacak ve içerideki turistik yerler ve aktiviteler için para tasarrufu önerileri sunacaktır.
  • Kaçınılması gereken dolandırıcılık ve turist tuzaklarından uzakta şehirdeki en iyi yiyeceklerin nerede bulunacağını öğreneceksiniz.
  • Bir mutfağa erişiminiz olabilir. Evde bakkal alışverişi yapmak ve evde yemek yemek, gezginlerin sık sık yaptığı gibi, her öğünde restoranlarda yemek yemekten daha ucuz ve sağlıklıdır.
  • Daha önce konaklamış olsanız bile, gezgin buluşmaları ve buluşmalar bulmak için Couchsurfing web sitesini kullanabilirsiniz.
  • Kalıcı arkadaşlıklar genellikle kanepe sörfü ile oluşturulur.
  • Couchsurfing sadece yalnız sırt çantalı gezginler için değil! Çiftler ve çocuklu aileler düzenli olarak aynı ilgi alanlarını paylaşan ev sahipleri buluyor.

Couchsurfing yaparken düşünün

Ücretsiz konaklama harika ama kişisel alan ve mahremiyet de öyle. Seyahatimizin her gecesi ev sahipleri ile birlikte kalmayı ya da hostel odalarını paylaşmayı planlamayın. Bunu yapmak sizi çok yorar ve bir sonraki varış noktasında toplantı sahibi ile daha az ilgili olmanıza neden olur.

Dünyanın her yerinden ev sahipleri ve gezginler ile etkileşime girmek çok eğlenceli, ancak bunun için de enerji gerekmektedir. Kendinizi her zaman özel odalara ve daha sonra bazı kişisel alanlara ve rahatlamalara uygun şekilde tedavi etmeyi planlayın.

Couchsurfing Güvenli mi?

Tamamen yabancılarla kalmak doğal olarak tehlikeli görünmekle birlikte, özellikle gece haberlerini izlerseniz, Couchsurfing.com‘daki sosyal ağ sistemi kötü konukları ve konukları ayıklamak için tasarlanmıştır. Bariz nedenlerden ötürü güvenlik konusuna çok fazla vurgu (ipucu, öneri, vb.) Verilmiştir.

İlk önce, ne tür bir ev sahibi ile kalmak istediğinizi seçebilirsiniz (örneğin, erkek, kadın, aile, vb.). Herkese açık profillerine göre kendi kişilikleri ve ilgi alanlarını hissedebilirsiniz. Kendi profilinize ne kadar zaman ve bilgi eklenirse, o kadar iyidir. Couchsurfing.com, bir ev sahibiyle kalmayı kabul etmeden önce konuşmayı (Couchsurfing web sitesi aracılığıyla) ve ilgili sorular sormanızı önerir.

Bir ev sahibi seçmeden önce, sizden önce kalan diğer yolcular tarafından kalan yorumları görebilirsiniz. Kamu yorumları yeterince güven sağlamazsa, iyi bir deneyime sahip olup olmadıklarını ve belirli bir ev sahibi ile tekrar kalacaklarını görmek için bu gezginlerle özel olarak iletişime geçebilirsiniz.

Couchsurfing.com bir keresinde güvenliği artırmak için bir kupon sistemi kullandı. Vouching 2014’te emekli oldu, ancak yine de birisinin gezginler ile ne kadar deneyim yaşadığını net bir şekilde görebilirsiniz. Çok düzeyli bir hesap doğrulama sistemi, insanların eski profilleri terk etmelerini ve kötü bir inceleme almaları durumunda yenilerini başlatmalarını önlemektedir. Doğrulanmış, deneyimli ana bilgisayarlara bağlı kalmak, güvenliği arttırmanın bir yoludur. Uygulamaya, insanların doğrulama elde etmek için devlet kimliklerini fotoğraflamalarını sağlar.

Ev sahipleri, konuklarla yaramazlık yapmanın olumsuz derecelendirmelere ve incelemelere yol açacağını ve gelecekte gezginleri ağırlama ihtimalini ortadan kaldıracağını biliyor. Bu genellikle Couchsurfing.com topluluğunun üyelerini kontrol altında tutmak için yeterlidir.

Milyonlarca üyeli herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, yabancılarla iletişim kurarken kendi kişisel güvenliğinden siz sorumlusunuz.

Couchsurfing Web Sitesi

Couchsurfing.com ilk olarak 2004 yılında halka açık bir web sitesi haline geldi ve gezginleri istekli ev sahipleriyle eşleştirdi. Site, diğer sosyal web siteleri gibi çalışır; kişi arkadaş ekler, profil oluşturur, fotoğraf yükler ve mesaj gönderir.

Couchsurfing.com‘da bir hesaba kaydolmak ücretsizdir, ancak üyeler isteğe bağlı olarak ek güvenilirlik için “doğrulanmış” olmak üzere bir kerelik ücret ödeyebilirler.

Tabii ki, çoğu insan kalacak bir yer ararken web sitesini ziyaret eder, ancak aynı zamanda gezginler için bir çevrimiçi topluluk görevi görür. Vietnam’da bir motosiklet satın almanız mı gerekiyor? Muhtemelen Vietnam’dan ayrılan ve kendi mallarını satmak isteyen bir yolcuyla bağlantı kurabilirsiniz. Couchsurfing uygulaması ayrıca gezginlerin buluşması için bir yol sunar.

Couchsurfing.com, evde bile gerçek hayattaki arkadaşlarla tanışmak için iyidir! Topluluk sayfaları, yaklaşan varış yerleri hakkında diğer bütçe yolculardan gerçek zamanlı bilgi almak için kullanışlıdır.

Couchsurfing.com‘daki gruplar, elçiler olarak bilinen yerel gönüllüler tarafından işletiliyor. Yerel gruplar genellikle gayri resmi toplantılar ve toplantılar düzenler. Seyahat etmese bile, grupları ve elçileri, seyahat eden diğer insanlarla tanışmak ve evde eğlenmek için kullanabilirsiniz.

İpucu: Yeni bir dil öğrenmeye mi çalışıyorsunuz? Couchsurfing.com‘u kullanarak ülkenizden kendi ülkenizden geçen kişileri bulmak için burayı kullanın. Gezginler genelde kahve içmek ve pratik yapmak için buluşurlar.

İyi Bir Couchsurfing Olmak

Her ne kadar kanepe sörfü tamamen ücretsiz olsa da, ev sahibinizin evlerini ve zamanlarını sunmak için tazmin edilmediğini unutmayın bunu insanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak için yapıyorlar.

Ev sahibinizi tanıyarak iyi bir kanepe sörfçü olun; sadece uyku zamanı geldiğinde ortaya çıkmak yerine onlarla biraz zaman geçirmeyi planlayın. Evlerine ücretsiz bir otel olarak bakmayın. Küçük bir hediye getirmek isteğe bağlıdır, ancak her zaman biraz etkileşimde bulunmayı planlayın. Ayrıldıktan sonra, deneyim olumluysa, web sitesinde güzel bir tavsiye bırakın.

Benjamin Franklin bir keresinde, “Balıklar gibi konuklar üç gün sonra kokmaya başlıyor” dedi. Etkileşim ne kadar olumlu olursa olsun, bu bilge tavsiyeye kulak verin!

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir