SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Çocukla Gezmek Zor Mu?

Çocukla gezmek

Anne ve babaların bir yere gezmeye gitmeden önce en çok düşündükleri konunun başında hiç şüphesiz çocukla gezmek gelir. Her düşüncenin içine bir acaba yerleşir. Acaba gezebilir miyiz? Acaba çocuk rahat durur mu? Acaba yolculukta çok ağlar mı? Acaba uçaktan korkar mı? Acaba, acaba, acaba… Bu sorular böyle devam eder gider. Burada şimdiye kadar yaşadığımız tecrübelere dayanarak çocukla gezmenin zorluklarından, kolaylıklarından ve güzelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum.

Eşim hamile kalmadan ve hamileyken de çok gezen kişilerdik. Çevremizdekiler sürekli çocuk olunca gezmenin zorluklarından ve çocukla gezemeyeceğimizden bahsedip durdu. Bizse tam aksine gayet de güzel gezilebilir deyip bu konuda hayaller kuruyorduk ve herkese çocukla nasıl gezilir bunu göstermek istiyorduk.

quad üzerinde çocuk

Birkaç ay sonra 3 yaşına basacak olan oğlumuzla neredeyse doğduğundan beri yolculuklara çıkıyoruz. Ama asıl turlarımız o 8 aylıkken başladı ve şimdiye kadar da belli aralıklarla devam etti. Öncelikle şunu belirteyim ki hayata bakış açınız, çocuğunuzun hayatınızın tam olarak neresinde olduğu burada belirleyici bir etken. Elbette her çocuk ailesi için çok önemli ve kıymetlidir ama ben bunun göreceli olduğunu düşünüyorum. Bazı ebeveynler kendi rahatlarından olmamak için çocuklarını özellikle gezi planları yaparken geri plana atıyorlar ki bunun canlı örneklerine birçok kez şahit oldum. Şimdi kısaca çocukla gezmenin zorluklarından bahsedelim.

Çocukla Gezmenin Zorlukları Nelerdir?

  • Çocukla gezerken tüm planlarınızı çocuk üzerine yapmalısınız.

Her kendinize göre ayarlayıp, şu kadar süre gezip şuralara giderim gibi saatlik planlar yapmayın. Çünkü çocuğunuz eğer emzirme dönemindeyse veya mama yemesi gerekiyorsa mutlaka bu ihtiyacını gidermek zorundasınız. Giderdiniz, peki her şey bitti mi? Tabi ki hayır. Hemen hemen her çocuğun belli bir uyku saati vardır ama bu saatler gündüz genellikle öğleden sonraya denk gelir. Yani gezmenin en yoğun olabileceği saatler. Çocuk, bebek arabasında uyumaya alışkın değilse mecburen kaldığınız otele dönmeniz gerekecek. Uyanana kadar bekleyip, tekrar karnını doyurup, altını da temizleyip çıktım diyene kadar minimum 2-3 saati gözden çıkarmanız gerekebilir.

aspendos

Aspendos antik tiyatrosunda mamasını yerken. Nerede acıkırlarsa orada doyurmanız gerek.

  • Bebek arabası seçimi gezerken önemli

Bebek arabası olmazsa olmaz ve araba seçimi de işinizi kolaylaştırıp zorlaştırabilir. Katlanabilir puset olursa hem taşımada kolaylık olur hem de uçuş başlamadan katlayıp teslim edersiniz. Ancak parçalı bebek arabaları işinizi çok zorlaştırır. Hem katlanması hem çok yer kaplaması hem de ağır olması sizin adınıza çok yorucu olabilir.

çocukla gezmek

  • Konaklayacağınız yerlere göre önlem almalısınız

Konaklama yerleri ve konaklama biçiminize göre önlemler almanız gerekiyor. Otel, hostel, ev veya çadır hangisinde kalırsanız kalın belli önlemleri almak zorundasınız. Biz daha çok çadır kampı tercih ettiğimiz için işimiz daha da zor oluyor. Çünkü çocukları doğada kontrol etmek hiç kolay değil. Suyla, çamurla ve hatta böceklerle bile oynamaya çalışıyorlar. Kontrol altında olduğu sürece oynamalarında aslında hiçbir sakınca yok. Ancak çocuklar gerçekten çok uyanık varlıklar J sizi her an uyutup yaramazlık derdinde oldukları için ne yapacaklarını önceden kestirmek bayağı zor. Bir anlık dalgınlık farklı boyutlara ulaşabilir. Otel-deyseniz en çok dikkat etmeniz gerekenler açık pencereler, havuz kenarları ve merdivenler, kamptaysanız sulu alanlar, böcekler, sürüngenler. Tatilin sizin için kabusa dönmesini istemiyorsanız bunlara fazlasıyla dikkat edin.

Bolu-Yedigöller: Bir anda elimizden kurtulup koşmaya başlamıştı ve yan tarafımız Büyükgöl

Hareketli bir çocuğunuz varsa sürekli koşmak ve oyun oynamak ister. Müsaade etmezseniz de ağlayıp istediğini yaptırmaya çalışırsınız. Bir yandan onu susturmaya çalışırken bir yandan da zaman kaybına uğrarsınız, psikolojik gerilme de cabası.

Çocukla gezmek

Çocukla Gezerken İşleri Kolaylaştırmak Adına Neler Yapılmalı?

  • Şunu unutmamak gerekir ki biz ne kadar gezmek istiyorsak onlar da o kadar oynamak istiyor. Sürekli çocukların bizlere ayak uydurmasını bekleyip bencillik yapmamalı onların da bir birey ve isteklerinin olabileceğini hiç unutmamalıyız. Biz ne kadar keyif almak istiyorsak onlarda o kadar oynamayı, keyif almayı hak ediyor. Bunun için onları eğlenebilecekleri alanlara (park, kapalı oyun alanları) götürmek faydalı olacaktır. Böylece onların da gönlünü etmiş olursunuz siz de o arada biraz dinlenirsiniz.
  • Ne yemek isterlerse, ne zaman yemek isterlerse bırakın yesinler. Her şeyi kendinize göre seçmek yerine, seçimi çocuğunuza bırakın. Sonuçta geziyorsunuz ve evdeki kuralları gezerken uygulamak çok mümkün değil. Gördüğü bir şeyi canları çekebilir (haşlanmış mısır, dondurma, patates kızartması vs.), bunları yerse hem biraz oyalanır hem de çok huzursuzluk çıkarmaz. Ailelerin çocuklarına ne yedirip yedirmediklerine karışamayız ama kısa süreli bir kaçamağın zararsız olacağı kanısındayım.

Çocukla gezmek

Seçimler yaparken (konaklama, seyahat, yeme-içme vs.) çocuklarınızın durumunu da dikkate almayı unutmayın.

çocukla gezmek

Son Olarak – Çocukla Gezmek

Her ne olursa olsun bunlar bizim çocuklarımız. Bizim gezmek, eğlenmek ne kadar hakkımızsa onların da o kadar hakkı. Çocuklarınızı eğer bir ağırlık, fazlalık olarak görürseniz bu sizin ileride birbirinize olan bağlarınıza da etki edebilir. Yapılan çalışmalar aileleriyle vakit geçiren, oyun oynayan ve ilgilenilen çocukların okul çağlarında daha başarılı olduklarını, daha sosyal ve zeki olduklarını ortaya koymaktadır. Onlardan yetişkinlerden beklediğimiz gibi beklentilere girmemek gerekiyor. Evet, çocukla daha az ve daha yavaş gezersiniz. Fakat yaşadığınız mutlulukları da hep beraber paylaşmış olursunuz. Geriye dönüp baktığınızda da ortak anılarınız birikmiş olur. Mutluluklarımızı sevdiklerimizle yaşamadıktan, onlarla paylaşmadıktan sonra ne anlamı var ki! Hele de bu çocuğunuzsa…

Çocukla gezmek

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir