Pasaport bütün dünyaya seyahat yapabilmemiz için gerekli belgedir ve oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü sadece pasaport belgesine sahip kişiler yurtdışına çıkabilir ve rahatlıkla gezebilir, bunun farkında olarak mutlaka herkes pasaport belgesine sahip olmalıdır. Bu belgeyi çıkarmak oldukça kolay günümüzde merak etmeyin, rahatlıkla nüfus müdürlüğünün İnternet sitesinden randevu alarak pasaport çıkartabilirsiniz ve kısa bir zamanda da size uygun pasaport belgesine sahip olabilirsiniz. Herkesin alabileceği ve rahatlıkla kullanabileceği tek bir pasaport vardır o da Bordo renkli pasaporttur ve ona sahip olarak istediğiniz yabancı ülkeye gitme hakkı sizlere harç ve vizeleri ödedikten sonra tanınmaktadır.

Bordo Pasaport Kimlere Verilir

Bordo renkli pasaporta sahip olabilmek için sizlere bahsedeceğimiz şu şartları eksiksiz bir şekilde taşımanız gerekmektedir.

 • Bordo pasaport Türkiye halkında bulunan herkese tartışmasız bir şekilde verilir ve herhangi bir özellik aranmaz. Herkesin rahatlıkla sahip olabileceği tek pasaport budur ve kullanmak içinde çok fazla neden yoktur.
 • Eğer Bordo pasaporta başvurmak istiyorsanız mutlaka hüküm altında olmamanız gerekir aksi takdirde sizlere bu pasaport asla verilemez ve kullanamazsınız.
 • Bu pasaportu alabilmek için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir, aksi takdirde öğrenci sayılırsınız ve ailenizin izni ile bu pasaporta sahip olabilirsiniz.
 • Seyahat engeliniz asla bulunmaması gerekiyor peki bu ne demek, yani adaletten çıkan karar ile yurtdışına çıkma yasağınızın olmaması gerekiyor eğer böyle bir durumunuz varsa bu pasaportta sizlere asla verilmez.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve her 18 yaşını doldurmuş birey bu pasaporta sahip olabilir ve gönül rahatlığı ile bu pasaport ile gidilebilen ülkelere gidebilir.
 • Bu pasaportu herkesin alabildiğinden dolayı bütün ülkelere gidiş hakkı bu pasaportta tanınmaz ve sadece izin verilen ülkelere gidebilirsiniz.
 • Bu pasaport hiçbir önceliği olmayan ve sadece keyfi amaç için yurtdışına giden vatandaşlara verilir ve kullanılması sağlanır.
 • Bu pasaport için bütün gerekli harç miktarlarını ve gitmek istediğinizi ülkelerin vizelerini ödemeniz gerekir, aksi takdirde ödemezseniz hem pasaporta sahip olamazsınız hem de yurtdışına gidemezsiniz.

Bordo Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler

Bu pasaportu almak için gereken birkaç adım var onları uygulamanız gerekmektedir ve bu sayede bu pasaporta sahip olabilmektesiniz. Bunlar;

 • Yeni Kimlik kartınız ile başvuruya gitmeniz gerekmektedir, aksi takdirde işleminiz geçerli olmaz eğer kimliğiniz yoksa veya yeni kimlik için başvuruda bulunduysanız geçici kimlik belgesi alarak başvuruya gitmeniz gerekmektedir.
 • Pasaporta sahip olabilmeniz için gereken ücretleri yatırmanız gerekmektedir, bunlar Pasaport Harç Bedeli ve Pasaport Cüzdan bedeli bunlar devlet tarafından alınmakta ve pasaportunuzun basılması için kullanılmaktadır. Bunları yatırdığınıza dair makbuz ile Nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir, ödeme yaptığınızı kanıtlamak için.
 • Bildiğiniz üzere yeni kimliklerde artık Biyometrik fotoğraf kullanılmakta ve bu durum pasaport belgeleri içinde artık geçerli olmaktadır çünkü pasaport belgeleri de artık yeni kimlikler gibi basılmakta ve bu şekilde kullanılma zorunluluğu getirilmiştir. Bu yüzden Bordo Pasaport başvurusu içinde 2 tane Biyometrik fotoğrafınıza ihtiyaç var ve başvuruda yanınızda bulunması gerekir.
 • Harçsız pasaport belgesi sadece öğrencilere verilmekte ve eğer başvuranlar öğrenci statüsü taşıyorlar ise öğrenci belgeleri ile başvuruya gitmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde harçsız pasaport belgesi alabilirler.
 • 18 yaşını doldurmamış veya kısıtlı kişiler için aileleri tarafından Muvafakat Belgesi, talep edilmektedir ve bu belgelerle beraber Nüfus müdürlüğüne gitmeleri gerekir. Bu yüzden Bordo Pasaport için yaş şartını taşımayan herkes başvuruya ailesi ile gitmesi daha doğru bir yöntemdir.
 • Eğer pasaportunuz eskiyse ve geçerlilik süresi dolduysa gerekli belgelerin yanında birde Eski pasaportunuzu getirmeniz gerekmektedir. Ancak eski pasaportunuzu sizlerden teslim alabilir ve geçerli olmadığını sisteme girerlerse yeni pasaportunuzu alabilirsiniz.

Bunları da Unutmayın

 • Pasaportunuzda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız kadar oldukça fazla bir şekilde değerlidir ve kaybetmemeniz veya asla üçüncü kişilerin ellerine geçmemesi gerekir. Bu yüzden kullanırken oldukça fazla bir şekilde dikkat edin.
 • Başka bir ülkede kaybetmeniz veya bulamamanız durumunda mutlaka gittiğiniz ülkede bulunan Türkiye Elçiliğine gidin ve sizlere geçici bir pasaport vermelerini isteyin.
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir