Asya, Avrupa’da teknik olarak topraklarının bir kısmı ile 3’ü kıtalar arası olarak kabul edilen 48 ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Asya, hem bölge hem de nüfusa göre dünyanın en büyük kıtası konumundadır. Kıta, toplam 4.164 milyar insan nüfusu ile 17.212 milyon mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Asya, 48 ülkenin yanı sıra 6 BM dışı devlet ve 6 bağımlı bölgeden oluşmaktadır.

Asya’nın Coğrafi Konumu

Cape Fligely, Rusya’da Franz Josef Land üzerinde yer alan, Asya’nın en Kuzey noktasıdır. Asya’nın en güney noktası Panama Adası, Endonezya  yer almaktadır. Rusya’daki Big Diomede kıtanın en Doğu noktasıdır, Türkiye’nin Cape Baba ise kıtanın en Batı noktasında yer almaktadır. Asya, Nepal ve Çin sınırında yer alan dünya üzerindeki en yüksek zirveye, Everest Dağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Asya’daki en uzun nehir, 3,915 mil uzunluğa sahip olan Çin’in Yangtze Nehridir.

Büyüklüğüne göre Asya’nın en büyük ve en küçük ülkeleri

Bölgeye göre dünyanın en büyük ülkelerinden bazıları Asya’da bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, kıtanın toplam alanının %38.63’üne eşdeğer olan 6.592 milyon mil kareyi kapsayan bir alana sahip Asya’nın en büyüğüdür. Asya’nın en büyük ikinci ülkesi, 3.705 milyon mil karelik bir alanı kaplayan Çin’dir. Hindistan, 1.269 milyon mil kareyi kapsayan bir alana sahip Asya’nın üçüncü büyük ülkesidir.

Asya’daki en küçük beş ülke

  • Filistin,
  • Brunei,
  • Bahreyn,
  • Singapur ve Maldivler’dir.

Küçük bir ada ülkesi olan Maldivler, 115 mil karelik bir alanı kaplayan Asya’nın en küçük ülkesidir.

Asya ülkelerinin nüfusu

Asya’nın toplam nüfusunun 4.516 milyardan fazla kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Asya’daki en büyük beş ülke

Bu sıralama en büyük nüfustan, en küçük nüfusa göre sıralanmıştır.

  • Çin,
  • Hindistan,
  • Endonezya,
  • Pakistan ve Bangladeş’tir.

Asya, nüfusu yaklaşık 1.387 milyar kişi olduğu tahmin edilen ve Asya’nın toplam nüfusunun %31.35’ini temsil eden Çin’e dayanan dünyanın en büyük ülkesine ev sahipliği yapmaktadır. Timor-Leste, Butan, Maldivler, Brunei ve Makao, en düşük nüfusa sahip beş ülkeyi oluşturuyor(Makao’nun egemenliği henüz kurulmadı). Singapur herhangi bir Asya ülkesinin en yüksek nüfus yoğunluğuna sahiptir, mil kare başına 20,194 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahiptir, ardından Bahreyn, mil kare başına 5,038 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Moğolistan, Asya’daki herhangi bir ülkenin en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir ve nüfus yoğunluğu mil kare başına sadece beş kişidir.

Asya sınırları

Asya’daki sınırlar yüzlerce yıldır bir çekişme noktası olmuştur. Özellikle Avrupa-Asya sınırı, tarihsel olarak çeşitli vesilelerle revize edilmiştir. Asya-Avrupa sınırının modern tanımı, Rusya ve Türkiye gibi bazı kıtalar arası ülkeleri içerir. Kıbrıs, Asya sınırları içinde kategorize edilen tek ülke olmakla birlikte, Avrupa Birliğinin resmi bir üyesidir. Afrika-Asya sınırı Kızıl deniz boyunca belirlenir ve Mısır topraklarının bir parçası olan Süveyş Kanalı ve Sina Yarımadasını içerir. Doğu Rusya’daki Bering Denizi ve Bering Boğazı, Asyayı Kuzey Amerika’dan ayıran sınır olarak kullanılmaktadır. Malay Takımadaları bazen Asyayı Okyanusya’dan ayıran sınır olarak kabul edilir.

Asya’da kaç ülke vardır?

1Afghanistan
2Armenia
3Azerbaijan
4Bahrain
5Bangladesh
6Bhutan
7Brunei
8Cambodia
9China
10Cyprus
11East Timor
12Georgia
13India
14Indonesia
15Iran
16Iraq
17Israel
18Japan
19Jordan
20Kazakhstan
21Kuwait
22Kyrgyzstan
23Laos
24Lebanon
25Malaysia
26Maldives
27Mongolia
28Myanmar
29Nepal
30North Korea
31Oman
32Pakistan
33Philippines
34Qatar
35Saudi Arabia
36Singapore
37South Korea
38Sri Lanka
39State of Palestine
40Syria
41Tajikistan
42Thailand
43Turkey
44Turkmenistan
45United Arab Emirates
46Uzbekistan
47Vietnam
48Yemen
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir