Airbnb nedir ?

AirBnb, ev sahiplerinin evinin bir bölümünü veya tamamını kiralamasını sağlayan bir uygulamadır. Ev sahiplerini ve kiracıları bir araya getiren bir platformdur.

AirBnb.com üzerinden hizmet veren sitenin Türkçe dil hizmeti de kullanmanız mümkündür. Eğer evinizin boş bir odasını veya tamamını kiralamak istiyorsanız üyeliğinizi doğrulayarak ilan açabilir evinizi veya odanızı kiraya verebilirsiniz. Veya seyahat ettiğiniz yerde bir yerel gibi yaşamak isteyebilir, bunun için ev kiralamayı tercih edebilirsiniz. Kimi zaman yabancılarla aynı evi paylaşarak bir odada konaklayabileceğiniz gibi kimi zaman da komple ev belirlediğiniz günlerde ev kiralamanız mümkündür.

AirBnb, iki Amerikalının maddi durumlarına katkısı olması amacıyla evlerinin bir odasını kiralamak istemeleriyle ortaya çıkmış bir projedir. Bu iki arkadaş evlerinin odasını oluşturdukları web sitesinden kiralar ve bu projeyi büyütür. Şimdi yüzlerce ülkeden binlerce ilan sistemde yer almaktadır. Sitenin ismi de air “bed and breakfast” konseptinden gelmektedir.

AirBnb Nasıl Çalışır?

 • Ev sahibi evinin kiralamak istediği bölümlerinin veya komple evin fotoğraflarını çekerek ilan oluşturur.
 • Kiracı belirlediği tarihlerdeki uygun evleri arar ve tercih ettiği eve rezervasyon isteği gönderir.
 • İsteği gören ev sahibi rezervasyonu onayladığı takdirde işlemler başlatılır. Herhangi bir sebepten dolayı reddetme şansı vardır. Bu tamamen ev sahibinin insiyatifine kalmıştır.
 • Ev sahibi rezervasyonu onaylayana kadar para AirBnb’de kalır.
 • Rezervasyon talebi onaylandıktan sonra evin açık adresi ve detayları kiracıya gönderilir. Ev sahibi ve kiracı bu saatten sonra direkt olarak iletişime geçerek konaklama yerinde buluşur.
 • Konaklama işlemleri tamamlandıktan sonra para ev sahibine aktarılır.
 • Konaklama bittikten birkaç gün sonra hem ev sahibi hem de kiracı birbirlerinin profiline yaşadıkları deneyim hakkında puan ve yorum ekleyebilirler.
 • Puanlama ve yorum sistemi oldukça önemlidir. Ev sahibinin alacağı bir olumsuz yorum, bir sonraki rezervasyonda kiracının tedirgin olmasına sebep olabilir.

Airbnb’nin avantajları

Airbnb‘i kullanmanın hem misafirler hem de ev sahipleri için birçok avantajı vardır:

 • Otelde kalmaktan daha ucuzdur. Elbette, pahalı bir şatoda kalmayı tercih edebilirsiniz ancak çoğu durumda, özellikle şehirlerde, karşılaştırılabilir bir otel odasının maliyetinin çok altında kalacak yer bulabilirsiniz. Büyük bir grubunuz veya aileniz veya sıkı bir bütçeniz varsa, bu seyahat etmek ya da evde kalmak arasındaki fark anlamına gelebilir.
 • En küçük stüdyoları kiralayamazsanız (genellikle) daha fazla yer kaplarsınız. Genellikle ayrı bir yatak odalı daireleri kiralarım çünkü seyahatimin çoğu yazıyla ilgilidir ve bu ekstra alana ihtiyacım vardır.
 • Yerel olarak yaşayabileceksin. Sokakta markete veya yerel dükkanlara yürüyebilir ve günlük yiyeceklerinizi satın alırken insanlarla etkileşimde bulunabilirsiniz.
 • Airbnb‘nin kullanımı çok kolaydır. Sadece kayıt olun ve etrafınıza bakın.
 • Olağan dışı ya da benzersiz yerler bulabilirsiniz, mağaralar ve otobüsler sıkıcı bir otel odası yerine hiç düşünmemiş olabileceğiniz her türlü eve kiracı olabilirsiniz.
 • Bazı özelliklerde evcil hayvanınızı getirebilirsiniz. Elbette bu biniş masraflarını azaltıyor, ama daha da önemlisi, tüylü arkadaşınızla seyahat etmenize izin veriyor.
 • Genelde bir mutfağa erişiminiz olur. Benim için bu büyük bir artıdır. Bu, kendi kahvaltımı yapabileceğim anlamına gelir ve besleyebileceğiniz bir büfeden bıkmayacaksınız. Ayrıca her öğün için dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. Yoğun bir gezi veya iş gününün ardından hafif bir akşam yemeği tercih edebilir, ayaklarını açıp haberleri izleyebilirsiniz. Bunu bir restoranda bornozumda yapamam.
 • Ana makineniz olacak ve bu, yerel olarak etkileşime geçmenize yardımcı olacaktır. Bir zamanlar Vilnius’ta bir kanepede kaldım ve hostesim kötü İngilizce konuşuyordu, ancak Litvanya hakkında birkaç hafta içinde okuduğumdan çok daha fazla şey öğrendim.
 • Ev sahiplerinden bahsetmişken Airbnb, bireylerin yanlarında biraz para kazanmalarına izin veriyor. Seyahat ettikleri zaman dairelerini kiralayan arkadaşlarım mevcut, fakat ekstra kira geliri olmadan seyahat etmeyi göze alamazlardı.

Airbnb’nin dezavantajları

Evet, pek çok dezavantajı var ve okuyucuların yorumlarından da görebileceğiniz gibi bu bir karışım.

İşte yanlış giden şeylerden bazıları:

 • Bir kere geldikten sonra konaklamanızı beğenmeyebilirsiniz. Bu olur ve açıklama dürüst olduğu sürece bu konuda yapabileceğiniz çok az şey vardır.
 • Ancak daire yanlış sunulmuş olabilir. Örneğin, tam sahilde olmanız ve evin kilometrelerce uzakta olmanız gerekiyorsa. Güzel bir resim en düz dairenin davetkar görünmesini sağlayabilir. fakat bir kez alternatif bir planı olmayan bir yere gittikten sonra, bir kez ayrıldığınız bir inceleme yapmaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.
 • Bir ana bilgisayara herhangi bir nedenle erişilemez olabilir. Bu durumda, kendi başınıza çok fazla olacaksınız, dolayısıyla olabildiğince fazla bilgi edinmenin önemi çoktur. Tepki vermeyen toplantı sahipleri uzun süre dayanmaz ve kötü eleştiriler alırlar, bu yüzden nadir görülür.
 • Takvim rezervasyonları yanlış olabilir, bu yüzden rezervasyonunuzu sonlandırmadan önce her zaman ev sahibine e-posta gönderin.
 • Tercih ettiğiniz tarihler uygun olmayabilir – ancak oteller de rezervasyon yaptırıyor.
 • Bir mülkün yalnızca bir kısmını  örneğin birisinin evinde boş bir odayı kiralıyorsanız bazı mahremiyetten ödün vereceksiniz. Aynı ortak banyo için de geçerli.
 • Bir ev sahibi son dakikada iptal edebilir. Bunu tekrarlayan yapan herhangi bir ev sahibi delisten çıkma riskiyle karşı karşıya kalır ancak bu gerçekleşirse sizin için çok az rahatlık olur.
 • Kiranız bir aldatmaca olabilir. Her mülk bir insana ait değildir ve bazı adaletsiz şirketler mülkiyeti farklı fiyat noktalarında birçok kez listeleyebilir ve en fazla ödeyen firmaya gidebilir (ve daha düşük ücretli müşteriyi iptal edebilir).
 • Airbnb kullanmak güvenli midir? Güvenlik ve emniyetle ilgili Airbnb sorunları var. Airbnb tam arka plan kontrolleri yapmaz. (ne de oteller veya başka bir konaklama tipi, aklınıza gelmez), bu nedenle birisinin ne kadar güvenilir olduğuna karar vermeye çalıştığınızda kendi başınızasınız. Birinin evinde bir oda kiralıyorsanız, yatak odanızın kapısını kilitlemeyebilirsiniz (ve bunun gibi çok sayıda ciddi olay yaşanmıştır). Ayrıca birileriyle bir wifi bağlantısı paylaşıyor olabilirsiniz … bu yüzden orada da sızıntıya dikkat edin. (Airbnb, burada bulabileceğiniz bir dizi güvenlik özelliğine sahiptir.)
 • Ön büro ya da odanızı düzenleyen biri gibi otel olanaklarına sahip olamazsınız.
 • Deneyiminiz daha tahmin edilemez olacak. Öte yandan, bir zincir otel birkaç sürprizle karşılaşacak. (Bana göre sürpriz unsuru aslında iyi bir şey.)
 • Ev sahibine gül değil. Konukların daireleri çöpe attıkları, gürültü yaptıkları ve komşuları rahatsız ettikleri, hatta evlerine döndüklerinde ev sahipleri için hayatı zorlaştıracak durumlar için ayrılmayı reddettiği bilinmektedir.
 • Tatil kiralamanız yasa dışı olabilir.

Airbnb, yasa dışı mı?

Evet. Bazı destinasyonlar İspanya ve Tayland en son  evlerini gezginlere kiralayan ev sahiplerini mahvediyorlar. Bazı yerlerde, gerçek izinler var, yerinizi bırakırken yakalanırsanız para cezaları var. Diğerlerinde, yalnızca en katı koşullar altında mülklerin kiralanmasına izin veren katı kurallar vardır.

Yasa dışı olduğu yerlerde bile, insanlar Airbnb‘deki özelliklerini hala listeliyorlar, bu yüzden ilk bakışta, olmasa bile her şeyin mükemmel olduğunu düşüneceksiniz. Sadece bir giriş gördüğünüz için yasal olduğu anlamına gelmez.

Bununla birlikte, yasa dışı olmanın bazı sonuçları vardır. Bu, mülk sahibinin gelirden yararlanırken vergi ödememesi anlamına gelir. Buna vergi kaçakçılığı denir. Ayrıca, bir şeyler ters giderse sigortalı olamayacağınız anlamına gelir. Örneğin bir hırsızlık varsa ve eşyalarınız çalınırsa. Bu da mülklerin sessizce piyasadan çıkarıldığı ve artık iyi niyetli kiracıların kullanamayacağı anlamına geliyor.

Ev sahibi tarafında, misafirlerle ilgili sorunlar olduğu belgelenmiştir ancak açık bir yasal çerçevenin yokluğunda, bu sorun anlamına gelir. Airbnb yasal sorunlarının çözülmeden önce çözülmesi gereken çok yol var.

Airbnb’nin etik sorunları

Öyleyse burada, meselenin işleyişindeyiz. Airbnb etiği.

İşte bir okuyucu bunu şöyle özetliyor:
Airbnb, birçok yerinde yerliler için kiralık pazarlara zarar veriyor. Kiralamaların yasal olmasını  veya mülkün mülkiyeti ile uyumlu olmasını sağlamıyor.

Gençler, kısa vadeli karlar elde etmek için yerel halk için piyasadan uzaklaşmak istedikleri yerleri alan toprak sahipleri olmadan yeterince zor zamanlar geçiriyorlar.

Dairenizde bir odanın bulunmasına dair orijinal fikir çoktan geride kaldı ve en azından Londra’da, Airbnb‘den temin edilebilen dairelerin tamamı.

Sizin yanınızdaki dairenin, ziyaretçilerin topluluğa zararı olmayan her saatte gelen ziyaretçilerle birlikte otele dönmesini ister misiniz? ”
Yeterince adil, oldukça ciddi geliyor. Airbnb’de etik açıdan çok yanlış bir şey var gibi görünüyor.

 • Tüm mahalleler turistlere yer açmak için yerel sakinlerden temizleniyor, bu da ziyaretçilerin görmeye geldiği karakter ve çekiciliği ortadan kaldırıyor. Birçok yerel sakin, bu tür zorunlu soylulaştırmaya şiddetle karşı çıkıyor.
 • Elbette bu, gençler için popüler olan bölgelerde yüksek fiyatları karşılayamayan insanlar için mevcut yerel kiralık mülkleri azaltır.
 • Bu durum devlet mülkleri tarafından spekülasyonları teşvik ediyor, ki bu aynı zamanda kiraları da artırıyor. Bu, özellikle Paris veya Berlin gibi konut kıtlığı olan şehirler için zararlıdır. Artık Airbnb kiralamalarını yöneten yönetim şirketleri bile var.
 • Airbnb, turistleri en çok arzu edilen alanlara tıkayarak aşırılıkçılığa katkıda bulunuyor. (Aynı şekilde, kentin bir kesiminde, güçlenmesi gereken daha fazla turist yerel ekonomiye fayda sağlayabilir ve olumlu bir etkiye sahip olabilir.)
 • Airbnb güvenlik sorunları çok gerçektir, çünkü otellerin aksine özel konutların aynı yasal zorunlulukları yoktur (yangın merdivenleri, yangın söndürücüler vb.). Son zamanlarda Krakow’da güzel bir Airbnb‘de kaldım ancak haftamı üçüncü kattan nasıl kaçacağım konusunda endişelenerek ateş püskürmek zorunda kaldı (ve avludaki kilitli demir geçitten geçmek zorunda kaldı!)
 • Airbnb ayırımcılığına dair birçok şikayette bulunuldu (bu sonuncusu oldukça duyuruldu) ve platformun bunu önleyecek gerçek bir mekanizması yok gibi görünüyor. Airbnb, ayrımcılıkla başa çıkamadığının bilincindedir ve ABD’de bununla başa çıkmak için NAACP ile birlikte çalışmıştır. Ama gidecek çok yol var.
 • Evet, Airbnb ve diğer tatil evleri otel karını azaltır. Bu olduğunda, kayıp iş anlamına gelebilir. Bununla birlikte, Airbnb ayrıca bireysel ev sahiplerinin bir odayı ya da evlerini kiralayarak biraz ekstra para kazanmalarına izin veriyor.
 • Şu ana kadar, Airbnb hiçbir şekilde vergi ödemek zorunda değil, otellerin aksine  ve de ev sahibi yok. Danimarka ve Almanya gibi ülkeler, Airbnb‘yi ev sahiplerinin gelirlerini bildirmeye zorlayarak yasalarla bunu değiştiriyorlar – ancak bu argümanı ileriye götürürseniz, bir gizlilik sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Airbnb’yi etik olarak kullanabilir misiniz?

Öncelikle, tamamen senin kararın. Sonsuza dek onları yemin edebilir veya herhangi bir uyarıyı görmezden gelebilirsiniz.

Yalnızca kendim için konuşabiliyorum: Evet, Airbnb, BUT’u büyük bir özen ve özenle kullanmaya devam edebilirim (ve edeceğim).

Şimdiye kadar, fiyat ya da konum gibi şeylere rehberlik ettim. Daha fazla yok. İşte arayacağım ne:

 • Hedefimde yasal olduğundan ve ev sahibinin yasal olarak tescilli bir mülkü olduğundan emin olacağım. Bazı ülkelerde bu kontrol etmek kolaydır, ancak bazılarında daha zor. Ev sahibine sorarak başlayın. Yalan söyleyebilirler, ancak özellikle kırıldıysanız (yasallarsa size söylemek için acele ederlerse) söyleyebilirsiniz.
 • Bölge hakkında ne yapabileceğimi öğreneceğim. Çok turistik mi? Yerine kolayca kiraya verilebilecek bir mülk mü bu?
 • Bir şirketten değil, bir kişiden kiraladığımı kontrol edeceğim. Birisinin birkaç farklı listesi varsa, hemen anlayacağım. Sahipleri uzakta olduğu için, tüm konutlar için çok sayıda liste bulabilirsiniz. Sadece onların topluluk sakinleri olduğundan emin olun.
 • Sadece birincil ev sahiplerinden kiralayacağım, uzakta iken evlerini kısa bir süre için kiralayan veya birisinin evinde bir odayı kiralayan biri.
 • Fotoğraflara dikkatlice bakın. Eğer yer çok düzenliyse, etrafta kişisel bir şey yoksa ve tüm mobilyalar genel görünüyor, O zaman bunun bir kurumsal daire olması iyi bir ihtimal. Genellikle kiralanacak bir yer ve içinde yaşanılan bir yer arasındaki karşıtlık oldukça açıktır.
 • Konuk olarak sorumluluklarımın bilincinde olacağım (adalet içinde zaten olduğum halde).
  Ve alternatifler arayacağım. Bazı kiralama şirketleri yasal olmak ve yerel normlara uymak için ekstra çaba sarfederler. Bu seçenek uygun olduğunda, en az zararı veren ve yerel toplulukları en iyi destekleyeni seçeceğim. Daha fazla araştırma, evet, ama buna değer.
  Airbnb kaybolmayacak ve rakipleri de olmayacak ancak sakinler asi ve yasaları sıkılaştırdıkça şirket için işler değişiyor. Airbnb‘nin değişmesi muhtemel bir ihtimal var ama bu arada, hala platformu kullanabileceğimi hissediyorum, fakat eskisi gibi değil. Sadece daha iyi.

Ve bu istediğim zaman tekrar ziyaret edebileceğim bir karar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

2
Bir yorum bırak

avatar
2 Konulu yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki alan yorumlar
En sıcak tartışmalar
2 Yorum yazarları
TuğbaBerf En yeni yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Berf
Ziyaretçi
Berf

Muazzam, bilgilendirici bir yazı olmuş. ??

Tuğba
Ziyaretçi
Tuğba

Güzel yazi olmuş bilgilendirici ellerine sağlık????