Altın Portakal Film Festivali

Antalya’nın Altın Portakal Film Festivali, 1963’ten beri her yıl Antalya‘da düzenlenmektedir. Türkiye’nin en önemli ulusal film festivalidir. Etkinlik, Antalya Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenleniyor. Festival sonbaharda Antalya Kültür Merkezinde (AKM) düzenleniyor.

Altın Portakal Film Festivalinin Tarihi

Antalya’nın Altın Portakal Film Festivali, 1950’lerde Aspendos Tarihi Tiyatrosunda düzenlenmeye başlanan konser ve gösterilerden kaynaklanmaktadır. Bu olaylar yaz aylarında Dr. Avni Tolunay tarafından düzenlendi ve halk arasında büyük ilgi uyandırdı. 60’lı yıllarda, bu festival zaten geleneksel olmuştu. 1963 yılında, Antalya belediye başkanlığı devralmış olan Dr. Avni Tolunay’ın girişimi ile festival bir film festivaline dönüştürüldü. Festivalin simgesi portakal, bölgenin ana sembolü, deniz ile birlikte Venüs heykeli ve diğer tarihi unsurlar olarak seçildi. Bugün, portakal sadece festivalin ambleminde görünmekle kalmıyor, aynı zamanda bu olaya adını veriyor. İlk Altın Portakal Film Festivali 1964’te gerçekleşti.

Avni Tolunay, Türk sinemasını tanıtmak, Türk sinematograf isine yüksek kaliteli çalışmalarda ilham vermek ve Türk sinemasını uluslararası düzeyde tanıtmak istemişti. Festivalin kaliteli çalışması, sinema dünyasında hayranlık uyandırdı ve kısa süre sonra en iyi film kategorisinde Altın Portakal ödülü Türk Oscar’ı oldu. 1978 yılında, festival ilk kez uluslararası filmleri kabul etmiştir.

1985 yılına kadar, Altın Portakal film festivali, Antalya kentinin himayesinde düzenlendi. 1985 yılında, festivalden yeni Antalya Kültür Sanat ve Turizm Fonu sorumlu oldu. 1985’ten 1988’ye kadar festival, festivale yeni bir renk veren uluslararası müzik festivali “Akdeniz Akdeniz” ile birlikte düzenlendi. 1989-1994 yılları arasında Golden Orange festivali Ticaret Bakanlığı ve seyahat şirketleri ile birlikte düzenlendi. Sonuç olarak, festival Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı ile birleşti. Kurum, Eylül 2002’den bu yana Antalya Kültür ve Sanat Vakfı adı altında faaliyet gösteriyor.

2004 yılında vakıf yeni bir hedefi onayladı: Altın Portakal film festivalini tüm Avrasya ülkeleri için bir film merkezi olarak uluslararası düzeye çıkarmak. Festivali maddi olarak desteklemek için “Antalya-Avrasya Film Pazarı” adı altında bir film pazarı yaratıldı.

Altın Portakal Film Festivali Jürisi

Festivalin uluslararası jürisi, sinema ve kültür dünyasından 9 temsilciden oluşuyor. Jüri üyelerinin, festivalde sunulan filmlerin yapımı ile hiçbir ilgisi olmamalıdır. Profesyonel sinemada 7 uzmandan oluşan bir jüri, her bir ana ödül kategorisi için ana jüriye tavsiyede bulunur.

“Altın Portakal” Heykeli

Festivalin heykeli sol elinde altın portakal tutan bir kadını betimleyen geleneksel heykelciği, 2005 yılında ünlü Türk kuyumcu tarafından yaratılan yenisiyle değiştirildi. Heykelcik tasarımı, görkemli doğanın güzelliğinden ve zengin Anadolu sanat tarihinden esinlenmiştir.

Altın Portakal heykeli 3 sınıfa ayrılır. Birinci sınıf heykeller – 750 ayarda saf altından ve altınla kaplanmış; ikinci sınıf heykeller – gümüşten altın ve üçüncü sınıf – bakırdan altın. Tüm sınıfların heykelcikle rinde, festivalin amblemi 750 ayar saf altından yapılmış altın bir portakaldır.

Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

En önemli kategoriler nakit ödüller alır; Bütün kazananlar aşağıdaki kategorilerde Altın Portakal heykelciğini alır:

En iyi film: 300.000 Türk Lirası (yaklaşık 60000 ABD Doları)
En İyi Yönetmen: 30.000 Türk Lirası (6000ABD Doları)
En İyi Senaryo: 20.000 Türk Lirası (4000 ABD Doları)
En İyi Müzik: 20.000 Türk Lirası (4000 ABD Doları)
En iyi kadın oyuncu
En iyi erkek oyuncu
En iyi kamera operatörü (ayrıca, Kodak’tan 30.000 dolarlık bir filmle ödüllendirildi)
En İyi Sanat Yönetmeni
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En iyi sinematograf
En iyi video düzenleme
En iyi makyaj ve saç modeli (2005’ten beri)
En iyi bilgisayar efektleri (2005’ten beri)
En iyi kostüm tasarımı
En iyi sesle çalışma (2005’ten beri)
Özel Jüri Ödülleri
Avni Tolunay Onuruna Özel Jüri Ödülü
Genç Yeteneğe Özel Jüri Ödülü 25.000 $
Ulusal Belgesel
En iyi film: 7.000 Türk Lirası (yaklaşık 5.400 $) ve Altın Portakal heykelcik
Ulusal Kısa Film
En iyi film: 7.500 TL (yaklaşık 5.750 $)
Avrasya Sinema Eleştirmenleri Ödülü
Avrupa ve Asya ülkelerinden gelen 5 veya 7 sinema uzmanından oluşan bir jüri, en iyi filmin yönetmenine 15.000 dolar ödül verdi.

Altın Portakal Yürütmeliği

Festival, ilk günün akşamında Antalya’da bir geçit töreni ile başlıyor. Açılış töreni, yerli ve yabancı film ünlülerinin eşliğinde Konya altı Amfitiyatrosu’nda veya Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu törende sinema çalışanlarına sanata katkılarından dolayı onur ödülleri verildi.

Ödül töreni, yaklaşık 7.000 kişinin oturduğu tarihi Aspendos Amfitiyatrosu’nun kapanış gecesinde gerçekleşiyor. Kötü havalarda ödül töreni, sadece 2.500 kişinin kalabileceği Sabancı Piramitleri Camının sergi merkezine aktarılıyor.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!

Bir yorum bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir