Ukrayna

Yerel Saat
(GMT+3)
Kur Farkı
1 Grivna : 0,23 TL
Priz Tipi
C, F 230 V
Nüfus
44,83 milyon (2017)
Diller
Ukraynaca
Para Birimi
Ukrayna Grivnası
İklim
Ilıman Kara İklimi, Kıtasal İklim

Şehirler

Ukrayna Hakkında Temel Bilgiler

Ukrayna Avrupa kıt’asının ortasında köprü görevi gören bir ülkedir. Coğrafi konum olarak Türkiye gibi Doğuyu Batı ile birleştirmektedir. Ukrayna ülke olarak derin köklere, zengin bir kültüre ve çok yönlü bir tarihe sahiptir.

Ukrayna harika doğası ve gelenekleri olan, yumuşak iklim yapısına sahip, özgün halk sanatı ile ünlü, eski Slav kültürünün mirası olan bir ülkedir.

Zengin tarihi ve kültürel mirası, gölleri, nehirleri, yabani meyveleri ve mantarları olan ormanları, şifalı çamurları, maden suları ve tabi ki meşhur balık avları… Tüm bunlar kültürel, eğitimsel, sağlığı iyileştirici, spor, kırsal ve diğer turizm türlerinin organizasyonu ve işleyişi için gerekli ön koşulları yerine getirmektedir.

Ukrayna sakinlerimiz ve komşu ülkelerimiz arasında oldukça popüler bir turizm merkezidir. Karadeniz ve Azak Denizi kıyılarındaki plajları, Karpatlar’daki ekolojik ve kayak tatilleri, kapsamlı bir tarihi olan Ukrayna’ya seyahatleri zengin ve ilginç kılmaktadır. Çok sayıda maden kaynağı sayesinde sanatoryumlar Morshina, Truskavets ve Svalyava’da sağlıklı yaşam turları düzenlenmektedir. Son zamanlarda, turizm sektörünün aktif gelişimi- otel taban fiyatlarını güncellemiş ve yeni oteller inşa edilmesine neden olmuştur. Ülkemizden Ukrayna’ya gezi amaçlı seyahatlerin miktarı giderek artmakta ve aynı şekilde ülkemiz vatandaşları için Ukrayna seyahatleri daha rahat ve çekici hale gelmektedir.

Başkenti Kiev olan Ukrayna, Doğu Avrupa’da, güneyinde Moldova ve Romanya’yı bulunduran, batısında ise Slovakya, Polonya ve Macaristan ile komşu olan , kuzeyinde Belarus ve doğusunda Rusya ile çevrili bir ülkedir. Ülkenin yüzde 5 ’lik bölümü dağlarla çevrili olsa da genel olarak düz ovalardan oluşmaktadır. Ukrayna’nın en yüksek bölümü 2061 metre ile Ukrayna Karpatları’dır. Ukrayna’nın en uzun nehri ise 2201 km ile Dinyeper ismiyle bildiğimiz Dnipro nehridir.

Doğal güzellikleri, ormanları gölleri ile göz dolduran bir ülke olmasının yanı sıra yeraltı kaynakları açısından da oldukça zengin bir varlığa sahiptir. Ukrayna’da toprakların ciddi bir bölümünde tarım yapılmaktadır. Aynı zamanda Türkiye‘nin de önemli tarım ticaret ortaklarından bir tanesidir.

Ukrayna Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Ukrayna Dünya haritasını baktığımız taktirde haritanın tam ortasında kalan bir Avrupa ülkesidir. Yüzölçümü olarak Avrupa’nın %5,7 sini kaplamaktadır. 7 Adet kara komşusu bulunmaktadır. Bunlar; Doğu’da Rusya, Batı’da Polonya, Kuzeyde Belarus, Güneybatıda Slovakya, Romanya, Macaristan ve Moldova Bulunmaktadır. Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır ve Türkiye Karadeniz’de sınır komşusudur.

Ukrayna’ya hava yolu ile seyahat etmek isteyenler İstanbul, Ankara ve Antalya illerinden direk uçuş ile ve diğer iller ’de bulunan vatandaşlarımız için Türkiye’nin her yerinden Ankara ve İstanbul aktarmalı olarak uçuş imkanına sahiptirler. Bunun dışında deniz yolu ile seyahat etmek isteyenler için Birkaç Karadeniz ilimizden ve İstanbul’dan olmak üzere Ukrayna’nın Odesa şehrine Vapur seferleri düzenlenmektedir. Karayolu tercih edenler için ise İstanbul Otogarından Başkent Kiev’e kadar sefer yapan Otobüs firmaları bulunmaktadır.

Ukrayna Vizesi Nasıl Alınır?

01.07.2019 tarihinden itibaren Ukrayna ve Türkiye, vatandaşların karşılıklı seyahat etmelerine ilişkin şartları değiştirerek, vatandaşların pasaport olmadan kimlik kartlarında seyahat etmelerini sağlayacak bir anlaşmayı imzaladı.

Anlaşmanın hükümleri, temassız elektronik medya içeren bir kart (ID) şeklinde pasaport kullanan Ukrayna vatandaşlarının ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 90 güne kadar sırasıyla Türkiye ve Ukrayna’da vize olmadan giriş, izin, transit takip ve vize olmadan kalabileceklerini öngörmektedir. Anlaşmanın ön şartlarından birisi ise son 180 gün içinde toplam ülke sınırları içinde kalınan süreyi kapsamaktadır.

Ukrayna Popüler Gezi Rotaları & Turları

Ülkemizden vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında Ukrayna yer almaktadır. Vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında Ukrayna en fazla ziyaretçi alan ülkeler arasında da bulunmaktadır. Ukrayna, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Ülkede gezilecek şehirlerin listesi ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kiev
  • Lviv
  • Kharkov
  • Odessa
  • Yalta
  • Zakarpatya
  • Zaporojye

Ukrayna Bölgeleri ve Şehirleri

Ukrayna’da, ülkenin bölgelere ayrılmasının iki ana çeşidi vardır. Ukrayna bölgelerinin adları, Anayasa tarafından resmen onaylanan 27 bölgeyi içerir. Her bölgenin kendi başkenti bulunmaktadır ve bu bölgelerin başkenti Kiev’dir. Ancak, turistler muhtemelen ülkenin tarihi bölümleriyle daha fazla ilgileniyorlar. Bu bölünme, kültürel mirasın daha iyi anlaşılması için nispeten keyfi ve uygundur.

Karadeniz ve Priazovye ülkenin güneyindedir. Ukrayna’nın güney bölgelerinde kesinlikle yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken şehir ve beldeler bulunmaktadır. Bu şehirler; Skadovsk, Izmail, Kiliya, Vilkovo, Belgorod-Dniester, Chernomorsk ve tabii ki Odessa tüm yıl boyunca misafirlerini bekliyor. Berdyansk’ta rahatlayabilir ve yüzebilirsiniz; konuklar Berdyansk’ın köylerinde rahatlamayı tercih edebilir. Aynı zamanda Berdyansk bir çamur tesisidir. Liman kentinin kendisi iyi şehir plajlarına sahiptir, ancak yine de yaz tatili için uygun değildir.

Ukrayna’nın batı bölgelerinin kentleri gerçek turist merkezleri haline gelmektedir. Bu bölgeler; Uzhgorod ve Galiçya (Lviv, Ternopil, Truskavets) ile Transcarpathia.

Karpatlar, Hutsulschina, Lemkovshchina ve Boykovshchina’nın bulunduğu ayrı bir turizm bölgeside bulunmaktadır. Burada, hemen hemen her köy ve kasaba bölgesel veya ulusal öneme sahip tatil merkezleri olarak kabul edilir. Yaremche, Yasynia, Slavske’yi ziyaret etmek, yeşil Ukrayna Karpatlarının güzelliğini görmek demektir.

Ukrayna’da Konuşulan Diller?

Ukrayna dili devlet statüsüne sahiptir, ancak Ukrayna’da hem Rusça hem de Ukraynaca konuşurlar. Her şehir kendi dil geleneklerini geliştirdi. Örneğin, Kiev nüfusunun çoğunluğu Rusça iletişim kurar. Belki de bu, okullarda tüm konuların Rusça öğretilmesinden kaynaklanmaktadır. Son 10-15 yıl içinde, öğrenciler ve öğretmenler için ana dil öğretimi zaten Ukraynaca oldu. Bu durum insanların Ukraynaca konuşma oranını değiştirmeye başladı ve Ukraynalılar bu oranı artırmak için çabalamaktadırlar. Ayrıca, devlet kurumlarında ağırlıklı olarak Ukrayna dili kullanılması gerekmektedir.

Kiev halkının çoğu, her iki dili de iyi bilir ve bir muhatap Rusça, diğeri Ukraynaca konuşsa bile birbirlerini iyi anlar. Televizyonda, radyoda hem Rusça hem de Ukraynaca birçok program var. Transfer veya film ilginçse, ertesi gün Ukrayna’nın birçok sakinleri hangi dili yayınladıklarını hatırlayamayabilirler. Büyük bir TV şovunda bir sunucunun Rusça ve diğerinin Ukraynaca konuştuğu durumlar nadir değildir. Büyük tirajlı Gazeteler iki dilde yayınlanmaktadır. Büyük internet kaynakları genellikle Ukrayna ve Rus versiyonlarına sahiptir. Popüler internet toplulukları, forumlar genellikle Rusça. Rus dilinin kullanımı, büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmanıza ve eski SSCB’nin tüm vatandaşlarıyla özgürce iletişim kurmanıza izin verir.

Şehirlerde merkezi Ukrayna-Zhytomyr, Vinnitsa, cherkassy baskın çoğunluğu sakinleri konuşmak Ukraynaca bilmek gerektirir. Güney ve doğudaki büyük şehirlerde-Odessa, Kharkov, Dnipropetrovsk, Nikolaev, Zaporozhye daha sık iletişim için Rusça bilmek gerektirir. Lviv, Rivne, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Lutsk her zaman ana konuşulan dil Ukraynaca oldu.

Ukrayna’da Rusça Konuşamıyor musunuz?

Bazen Kiev’in ziyaretçileri “Ukrayna’ya gelen turistler” şu soruyu soruyor: “Rusça konuşabilir miyim? “Ne olabilir?”. “İngilizce daha iyi iletişim kurulabilir mi?”. Garip, elbette, kulağa tamamen normal gelmiyor. Cevap basit-istediğiniz gibi konuşun, elbette İngilizce kullanabilirsiniz, ancak Rusça daha iyidir. Kiev, Odessa, Kharkov ve Dinyeper, çoğu insan iletişim kurmak için Rus dilini kullanır. Nüfusun çoğunluğunun Ukraynaca ‘ya geçiş için hiç de hızlı değil.

Ukrayna’da iletişimin ana dili Rusça mı yoksa Ukraynaca mı?

Coğrafi konumu ve geniş işgal alanı nedeniyle, Ukrayna birçok devletle sınırlanmıştır. Bugüne kadar, ülkenin doğu kesiminde ve Kırım’da nüfusun çoğunluğunun Rusça konuştuğu ortaya çıktı. Batı Ukrayna sakinleri çoğunlukla Ukraynaca konuşuyorlar. Orta kısım karışık, kesin bir cevap yok. Bazı bölgelerde, Rus ve Ukrayna’nın ilk lehine oranı, bazılarında- tam tersi. Genellikle şehirlerde Rusça, ancak bölgelerde daha fazla Ukraynaca konuşulur.

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna hızlı bir ülkedir. Burada herkes bir yere acele ediyor, koşuyor, sürekli hareket halinde. Böyle bir metropol, gecenin gelmesiyle barışçıl ve sessizce uyuyamaz. Ukrayna başkentinin sokaklarında akşamları, gece kulüpleri ve restoranlarda düzenlenen partilere acele eden gençlik gruplarını görebilirsiniz. Gürültülü eğlence severler modern kulüplere giderler, rahat restoranlarda sabaha kadar otururlar, enfes caz hayranları oda kafelerinin Romantik atmosferinin tadını çıkarırlar. Başkentin konukları ve yerliler için karaoke barları, diskolar ve suşi kafeleri bulunmaktadır.

Kiev parti müdavimleri en sevdikleri kulüpleri hakkında çok şey söyleyebilir. Ukrayna başkentinin en popüler kurumları arasında daha önce «Orman İskelesi» olarak adlandırılan Nizhneyurkovskaya Caddesi’nde gece kulübü «Closer»dikkati çekiyor. Bu alan birkaç yıl yurtdışında benzer kulüpleri araştıran tekno-müzik hayranları tarafından kapılarını misafirlerine açmıştır. Bu tür partiler, çocuklar «Closer»I Kurana kadar farklı yerlerde gerçekleşti.

Atmosferinde bir başka Çarpıcı Yer, yarı Bodrum katındaki Ilyinskaya Caddesi’nde yer almaktadır. Aslında yaratıcı mesleklerin insanları bir araya getiren ve bazen temalı partiler düzenleyen bir sanat atölyesi olan eter Kulübü tarafından işgal edilir. Çoğu zaman, kulüp tanıdık veya davetiye ile düşer. Bu nedenle, orada toplanan şirketin ruhuna yakın insanlardan oluştuğundan emin olabilirsiniz.

İlginç programlar, aynı zamanda bir gece kulübü olarak kabul edilmeyen Glubochitskaya Caddesi’ndeki «kabak» Kulübü tarafından sunulmaktadır. Bu daha çok Kiev müzisyenlerinin eserlerini kaydettiği bir stüdyo. Stüdyoda konserler için geniş bir alan düzenlenmiştir. Her nasılsa, stüdyo sahipleri burada tüm arkadaşlar ve tanıdıklar davet edilen bir parti düzenledi. Konser salonunda yaklaşık 200 kişinin bulunduğu ortaya çıktı. Neşeli girişimi sevdim ve parti giderek daha fazla yer almaya başladı. Son olarak, “kabak”, yeni Misafirlerin mutlu olduğu bir gece kulübüne dönüştü. Kulübün akılda kalıcı bir tabelası aramak işe yaramaz: kurum, balkabağının tasvir edildiği mütevazı, demir kaplı bir kapıdır.

Bir psikiyatri Hastanesi olarak stilize edilmiş bir alanda, Vorovsky Caddesi’ndeki «oda numarası 6» kulübünün ziyaretçisi olacak. Buradaki garsonlar, bir erkek dergisinin sayfalarından çıkmış gibi, ahlaksız hemşireler gibi görünüyorlar, barmenler ve gardiyanlar, şiddetli bir hastayı ikiye katlayabilen hemşireleri tasvir ediyorlar. Hastane oyunları partiler sırasında da devam ediyor.

Ukrayna’daki Kültürel Etkinlikler

Medeniyetlerin geçmişte bugüne kadar oluşturduğu değerlerin hepsine, toplamına kültür denir. Bu değerler, giyim kuşam yemek, konuşma, dil, danslar, müzikler, bilim ve sanat, düğünler, şenlikler kısacası devleti devlet yapan ve halkın yaşam biçimine yön vermiş tüm uygulamalar kültürü oluşturur. Bu yazımızda Ukrayna’nın kültürünü anlatacağız. Ukrayna denildiğinde veya kültüründen bahsedildiğinde akla ilk gelen hem başkenti olan hem de Ukrayna’nın kültür başkenti olan Kiev gelmektedir.  Aynı zamanda Ukrayna Karadeniz’e komşu olan ve Yüz ölçüm alanı sayesinde de Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir.  Resmi dili kendi dilleri olan Ukraynacadır. Fakat doğu kesiminde Rusça daha hâkimdir. Yazının devamı için tıklayınız.

Ukrayna’da Kültür ve Sanat

Her ülke tarihi, gelenekleri ve kültürü kendisine göre eşsizdir. Her ülke dünya kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak, son olaylar sırasında, Ukraynalılar ve diğer dünya toplulukları Ukrayna kültürüne giderek dikkat gösteriyor. Ukraynalılar iyi huylu, insancıl, sevimli, cömert, açık her şey yenilikçi insanlardır. Kültürümüzün değer sistemi oldukça spesifiktir. Uzun zamandan beri, Ukraynalı yazarlar felsefi eserlerinde, etraflarındaki dünyanın özü ve insan mutluluğu konusunu gündeme getirdiler. Bu insan varlığına, kendini keşfetmeye ve özgürlüğe çok fazla önem vermiştir.

Ukrayna halkının kültürel yaşamına gelince, çok yönlü ve çeşitlidir. Ukraynalılar şarkı söyleyen, yetenekli ve özgürlük seven insanlardır. Ukrayna kültürü birçok eski Slav ayinlerini korumaktadır. Ve burada en önemli bir rolü, köklerini geçmişlerine götüren çok sayıda tatil ve bayram ile kutlanır. Bunların çoğu tarım işleri ile zamanlarıdır: Ekim çalışmalarının başlangıcı veya sonu, hasat veya hasat sonu. Ukrayna bir tarım Devleti olarak kabul edilir. Ayrıca, birçok tatil mevsimi zaman aşımına uğramıştır. Ancak yeni yıl ve vaftiz tatillerine özel sebepler ile dikkat etmektedirler, kızların kaderlerini ve nişanlılarını, Karnavallarını ve Paskalyalarını tahmin ederler. Ve tüm bu gelenekler hala hayatta kalmıştır. Yüzyıllar sonra, Ukraynalılar kendi geleneklerini gözlemleyerek, yeni yıl ve vaftiz tatillerini, Karnaval ve Paskalyayı kutlarlar. Şimdiye kadar, bu günlerde birçok Festival, ayin ve tezahürat var. Ve tabii ki, kehanet. Onlar olmadan nereye!

Ukrayna sanatının çok yönlü olarak ifade edildiğini söyleyebiliriz. Ancak ana vurgu ulusal renk üzerinedir.

Ukraynayı ziyaret eden her turist hoş bir izlenim altında kalır. Ve Ukraynalıların ünlü olduğu bu misafirperverlik, buraya tekrar tekrar gelmek zorunda bırakır.

Ukrayna Din ve İnanç

Ukraynalıların çoğu Hristiyandır. Bunların (76%) Ortodoks mezhebine inanırken, diğer bir kısmı kendilerini Moskova Patrikhanesine, bir kısmı da Kiev’e, bir kısmı da Ukrayna otokefalik kilisesine atfediyor. Doğu ritüeli Katolik Kilisesi (uniatlar, inananların %14’üne kadar) yanı sıra Protestanlık, Yahudilik ve İslam oldukça yaygın olarak temsil edilmektedir.

Ukrayna İklimi ve Hava Durumu

Ilıman iklime sahip olan Ukrayna, çoğunlukla kıtasal iklime sahiptir. Kırım’ın güney kıyısında- subtropikal Akdeniz iklimi görülmektedir. Ortalama sıcaklık ocak ayında -8 °C kuzey-doğu + 4-8 °C. Güney Kırım, Temmuz ve sırasıyla + 18 °C + 24 °C. yağış kuzey- batı bölgelerinde 600-700 mm. yılda, Güneydoğu- 300 mm., Kırım dağlarda-1000-1200 mm., Karpatlar-1600 mm., çoğunlukla-sonbahar-kış döneminde alınmış verilerdir.

Ukrayna Mutfağı & Restoranlar

Ukrayna mutfağı sadece çeşitli değil, aynı zamanda karmaşıktır- çoğu yemek, genellikle çeşitli işleme yöntemlerine maruz kalan birçok bileşenden oluşur.

Ukrayna mutfağında büyük önem domuz yağı verilir- sadece farklı yemeklere eklenmez, aynı zamanda pekmez ile tuzlu veya tatlı ile ‘de tüketilir. Belki de ulusal mutfağın ünlü yemeklerinden biri, sebzelerden hazırlanan, sarımsak, maydanoz ve ezilmiş domuz yağı (genellikle pampushkami ile servis edilir) veya baharatlanan Ukraynalı pancar çorbasıdır.

Et yemekleri hakkında konuşursak, sığır eti, domuz eti veya kümes hayvanlarından kızartılır veya pişirilir. Bu yemekler arasında çeşitli pirzola, kızartma, lahana Ruloları, kuzu eti, kuru erik, köfte ile çeşitli dolgular bulunur. Balık yemeklerinden ekşi kremada pişirilen sazan, haşlanmış turna, mantar ve karabuğday, balık krucheniki ile doldurulmuş sazan.

Ukrayna’nın bir başka kartviziti vareniki-patates, lahana turşusu, süzme peynir, çilek doldurma görevi görür.

Popüler Ukrayna mutfağı:

“Kiev pirzola ” (onlar tavuk pirzola yapılır, tavada yuvarlanır ve derin yağda kızartılır);

“draniki “(Ukrayna patates krep);

“lahana Ruloları “(kıyılmış ete pirinç eklenir, daha sonra lahana yaprağına sarılır ve sos ile pişirilir);

“kulesh “(bu çorbadaki malzemeler farklı olabilir, ancak darı, soğan ve çıtır değişmez);

“köfte” (suda kaynatılan hamur parçaları, daha sonra farklı soslarla servis edilir).

Ulusal mutfağı deneyebileceğiniz yerler?

Ukrayna mutfağını tatmak istiyorsanız, Ukrayna’da arzunuzun uygulanması ile ilgili sorunlar ortaya çıkmayacaktır: köy kulübeleri gibi etnik bir iç mekâna sahip restoranlar vardır. Bu tür restoranlara  örnek olarak, “Puzata hata ” – bu ağını içerir.

Kiev ziyaret edebilirsiniz “Spotikach” (tavsiye olunur tadına kiraz köfte, hamburger kiev, “Medevik” ile kuru erik; de cuma ve cumartesi günleri burada onları memnun edecek canlı müzik), Odessa – restoran “Yazlık” (konuklar burada потчуют havyar biri patlıcan teyze Betty, çorbası, “holotsom”, “golubtsami”),

Lvov – “Yedi domuz yavrusu” (bu burada sunuyoruz tadını çıkarabilir yağ, pişmiş bir domuz,“Dolgu dil”, köfte içinde çeşitli dolgular, “medavuhu”).

Ukrayna’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Akrabalarına ve arkadaşlarına hediye olarak Ukrayna’dan ne getirebilirsin? Tabii ki, kendinizi standart bir turist setiyle sınırlayabilirsiniz: bir mıknatıs, bir tişört ve bir kupa. Ve biraz daha fazla zaman harcayabilir ve gerçekten eşsiz bir şey bulabilirsin.

Yiyecek ve içecek

Hem yetişkinlere hem de çocuklara verilebilecek evrensel bir hediye tatlılar olacaktır. Tabii ki, ünlü kek» “Kiev” güvenli ve güvenli bir şekilde almak mümkün olmayacaktır. Ama bütün fındık ve şekerleme Fabrikası “Roshen” diğer dolgular ile hediye şeker setleri satın almak için tavsiye edilir.

Birçoğu için alışılmadık bir hatıra kuru reçel olacaktır. Bu Ukrayna için geleneksel bir incelik, şekerli meyveleri andırıyor. Tatlılara ek olarak bal veya fındık satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında, bu ürünler her zaman ulusal sembollerin veya ana cazibe merkezlerinin bulunduğu güzel kutular veya fıçılarda paketlenmiştir.

Ukrayna’dan bahsederken ortaya çıkan ilk derneklerden biri bir goril. Geleneksel alkollü içecek özel mağazalarda satın almak daha iyidir. İlk olarak, düşük kaliteli bir ürün satın alma riski sıfıra iner. İkincisi, içecekler orijinal cam veya kil şişelerinde satılmaktadır.

İkincisi, bu arada, fiyatlar biraz daha düşük. Özellikle biraz pazarlık yaparsanız. Ukrayna’ya defalarca gitmiş olanlar, çok iyi bir kaliteye sahip olan yerel biranın birkaç şişesini getirebileceğinizi söylüyorlar.

Giyim, Tekstil, aksesuar

Ukraynalı zanaatkarlar, keten ve pamuk için ünlü nakış tekniği ile tüm dünyada ünlüydü. Şimdi mağazalarda birçok hediye ürünü bulabilirsiniz: giysiler; masa örtüleri, rushniki. Geleneklere göre, nakış, küçük bir siyah ilavesiyle beyaz ve kırmızı ipliklerle yapılır. İlginç bir özellik, giysilerdeki renk ve süslemenin kime ait olduğuna bağlı olmasıdır. Örneğin, siyah renk erkekler içindir ve aynı zamanda kederin bir sembolüdür. Koyu mavi renk-yaşlı kadınlara vermek daha iyidir. Genç kızlar, geleneğe göre, açık mavi veya beyaz giysiler giyerdi.

Nakış üzerindeki süsler çok çeşitli olabilir: geometrik, çiçek veya hayvanları ve kuşları tasvir eder. Ürün Fiyatları çok farklı olabilir. Doğal olarak, el yapımı şeyler çok daha pahalıdır.

Ukrayna’dan geleneksel bir hediye, işlemeli bir havlu olan bir rushnik’dir. Hem amaçlanan amaç için hem de dekoratif amaçlar için kullanılabilir. Buna ek olarak, hediyelik eşya dükkanlarında doğal malzemelerden yapılmış çok sayıda işlemeli ürün satılmaktadır: çantalar, kemerler, telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar için kılıflar.

Bir hediye olarak, bir erkeğe örgülü bir kemer (kanat), nakışlı pamuklu bir gömlek veya deriden yapılmış geleneksel ev ayakkabıları satın alabilirsiniz. Kadınlar, monisto adı verilen sikke ve parlak taşlardan yapılmış bir kolye olan ulusal süslemeden memnun kalacaklar.

Seramik ürünler oldukça standart ve kullanışlı bir hediye olacaktır. Çay veya kahve setleri ve bireysel öğeler olabilir: tabaklar; bardaklar, sürahiler; yemekler. Tüm ürünler çiçek süsleriyle dekore edilmiştir, bu nedenle kilden yapılmış mutfak eşyaları mükemmel bir dekor unsuru olabilir.

Ukrayna’dan bir çocuğa ne tür bir hediyelik eşya getirebilirim?

İstisnasız tüm çocuklar tatlı bir hediyeden memnun kalacaklar. Örneğin, bir dizi çikolata. Ulusal kıyafetler çocuklar için. Mağazalarda çok pahalı porselen modelleri bulabilirsiniz. Ancak, böyle bir hediye çok pratik değildir. Küçük bir bez oyuncak satın almak en iyisidir.

Çocukların bebeklerle oynaması olası değildir. Bu nedenle, onlar için ulusal geleneklerde desenlerle ahşap veya kilden oyuncaklar satın alabilirsiniz. Bu tür ürünler için büyük seçenekler Khreshchatyk meydanında “Kiev” bulunmaktadır.

Kitapçılarda halk masalları olan çocuklar için çok renkli kitaplar satın alabilirsiniz. Piyasalar genellikle güzel kapaklarda albümler veya çocuk illüstratörleri tarafından yapılan resimler satarlar.

Ukrayna’nın Kısa Tarihi

Milat’tan önce üçüncü yıl yüzyılda bugünkü Ukrayna topraklarına İskitler’in yerleşerek devlet kurdu kabul edilmektedir bunların egemenliğinin ardından beşinci yüzyılın sonlarında sınav kavimleri Ukrayna topraklarına yerleşmiştir. İki 882 ve 1132 yılları arasında Beyaz Rusya Rusya ve Ukrayna’nın atası sayılan Kievskaya Rus başkenti olarak devlet devam etmiştir. 988 yıllarında prens Bizans’Tan etkilenerek Hristiyanlığı kabul etmiş ve bunu devlet dini haline getirmiştir.  Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Ukrayna Ekonomisi & Para Birimi

Ukrayna Devleti para birimi Grivnadır. Ukrayna para birimi dünya üzerinde oldukça az bir değere sahiptir çünkü siyasi meselelerden kaynaklı olarak ekonomik durumlar meydana gelmektedir. Bu para birimi ülke kurulduğunda kabul edildi ve bağımsızlığını kazanmasından sonra bütün ülkede kullanılmaya başlandı, bu şekilde ekonomik bir özgürlüğe Ukrayna devleti de adım atmış oldu. Şimdiye kadar Ekonomi piyasasında oldukça fazla bir şekilde değeri olduğu söylenemeyen Grivna, yine de ülkenin ne kadar fazla bir şekilde özgürlüğe ve ekonomik bağımsızlığa önem verdiğini gözler önüne sermektedir ve yaşatmaktadır. Bu yönleri ile Ukrayna Devleti oldukça fazla bir şekilde bizlere benzemektedir.

Grivna ile Neler Yapabilirsiniz? (Yazının devamını okumak için tıklayınız)

Ukrayna’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Her ülkenin özel günleri bulunduğu gibi tabi ki de Ukrayna devletinin de özel günleri bulunmakta ve bu günlerde muhteşem bir şekilde kutlanmaktadır. Bu kutlamalar her zaman en iyi şekilde devlet hükümet tarafından gerçekleştirilmektedir ve hiçbir şekilde atlanmamaktadır, bu yüzden Ukrayna hükumeti gerçekten tıpkı bizler gibi önemli günlerine oldukça fazla bir şekilde önem vermektedir ve onları da en iyi şekilde kutlamaktadır. Özel günlerinde resmi tatil fırsatı sunan Ukrayna, ülkede herkesin özel günleri kutlamasını sağlamaktadır ve herkesin katılımı içinde gerekli fırsatları halkına sunmaktadır ve Ukrayna halkı’da bu özel günlerin kutlamalarına katılmaktalar ve oldukça büyük bir kalabalık meydana gelmektedir. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Ukrayna ile ilgili Gezi Notları

Ukrayna ile ilgili İlginç Bilgiler

Ukrayna ile ilgili Listeler