Kütahya

Yerel Saat
(GMT+2)
Priz Tipi
C, F 230 V
Nüfus
248.054 (2012)
Diller
Türkçe
Para Birimi
Lira
İklim
Karasal İklim

Kütahya Hakkında Genel Bilgiler

Kütahya, Türkiye’deki tepenin ortasındaki küçük bir ildir ve etkileyici bir tepenin kalesinin duvarlarını düzenler. Dünyaca ünlü Yagcibedir Halıları ve ülkenin her yerinde görebileceğiniz Kütahya çinileridir. Ancak en iyileri ve en ucuzları, fabrika satış atölyelerini ziyaret edip 16. ve 17. yüzyıllardan kalma tasarımlarla üretilen bu çinileri görebileceğiniz Kütahya’da. Özellikle süt beyazı arka plan üzerinde kobalt mavisi ile ünlüdür.

Kütahya‘nın eski ahşap ve sıva evleri pitoresktir. Macar Evi (Kossouth Müzesi) ve Germian Sokağı‘ndakiler en ilginç olanlarıdır. Kütahya ayrıca en meşhurları arasında Harlek – ilıca, Muratdağı – Gediz ve Eynal – Simav ile kaplıca merkezidir. Murat Dağı‘nda keyifli bir manzaranın ortasında kaplıcalar dahil kamp tesisleri bulunmaktadır.

Kütahya’da Antik Kentler

Kütahya‘nın güneybatısında, eksantrik bir arkeolojik gezi için sizleri bekliyor; Çavdarhisar (antik Aizanoi), Anadolu’daki en iyi korunmuş Roma tapınaklarından birine sahip; Zeus Tapınağı. Hadrian dönemine tarihlenen Zeus ve aynı zamanda Anadolu’nun doğurganlık tanrıçası Kybele‘ye ibadet etmek için inşa edilmiştir. Güzel bir Roma stadyumu ve bu tapınağa kısa bir yürüyüş mesafesinde bir tiyatro kaçırmayın. Bir Bizans kalesi, Selçuklu Hıdırlık Camii, Balıklı Hamam, Osmanlı Bedesten, Saadettin Camii, Şengül Hamamı, Kütahya‘daki önemli tarihi İslam kalıntılarından sadece birkaçıdır. Aizanoi‘den gelen bulgularla dolu güzel bir müze de var.

Antik çağda şehir, Strabo’ya göre, “MS 1. yüzyılda Küçük Asya’ya gönderilen bir Roma generali olan Kotys şehri olarak anılan Kotiaeion olarak biliniyordu. Bugün ve çevresinde yapılan en son kazılarla bugün il, kentin tarihi, MÖ 13. yy civarında Hitit dönemine kadar uzanır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Kütahya ile ilgili Gezi Notları