İstanbul

Yerel Saat
(GMT+3)
Priz Tipi
C,F 230 V
Nüfus
15,07 milyon
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL
İklim
Ilıman iklim

İstanbul Hakkında Genel Bilgiler

İstanbul, yerleşim tarihi 300 bin, kentsel tarihi yaklaşık 3 bin, başkentlik tarihi 1600 yıla kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir.Şehir çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanların bir arada yaşadığı kozmopolit ve metropolit yapısını korumuş ve tarihsel süreçte bir mozaik halini almıştır. Bizans, Konstantiniye ve İstanbul bu üç sihirli isim İstanbul’un göz kamaştıran tarihini simgelemiştir. İstanbul, tarih boyunca birçok kral ve imparator tarafından yönetilmiş ve yukarda andığımız üç medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

İstanbul’un toplam 39 ilçesi vardır. Bu ilçelerin 25’i Avrupa Yakası’nda, 14’ü ise Anadolu Yakası’ndadır. İlçeler 3 ana bölgeye ayrılmaktadır. Eski İstanbul’un tarihi yarımadası olan Fatih ve Eminönü 15.yüzyılın İstanbul’unu oluşturmaktaydı. Bu bölgenin kuzey kıyılarında Haliç bulunmaktadır. Batıdaki İstanbul Surları’na kadar uzanır. Güney sınırını Marmara Denizi oluşturur. Doğuda ise Boğaz’ın girişi bulunmaktadır. Haliç’in kuzeyinde bulunan Beyoğlu ve Beşiktaş ilçeleri tarih açısından büyük öneme sahiptir. Dolmabahçe Sarayı Kabataş’tadır. Üsküdar (Antik Chrysopolis) ve Kadiköy (Antik Chalcedon) ilçeleri eski zamanlarda birer şehir iken zamanla değiştirilerek İstanbul’un ilçesi haline gelmişlerdir. İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en eski ilçeleridir.

İstanbul’un tarihi semtlerinden batıya ve kuzeye gidildikçe farklılaşmalar görülmektedir. En yüksek gökdelenler ve ofis binaları Avrupa Yakası’nda özellikle Levent, Mecidiyeköy ve Maslak’ta toplanırken, Anadolu Yakası’nda Kadıköy ilçesindeki Kozyatağı mahallesi dikkat çeker. İstanbul, Türkiye’nin en büyük şehri ve siyasi olarak da eski bir başkentidir. Kara ve deniz yollarının bir kavşağı olması ve stratejik konumu nedeniyle Türkiye’de ekonomik yaşamın merkezi olmuştur. Aynı zamanda da en büyük sanayi merkezidir. İstanbul’da yedisi devlet olmak üzere on altı tane de vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Türkiye’nin en fazla caminin bulunduğu şehir de İstanbul’dur.  3000’den fazla cami bulunmaktadır. Turistlerin çok fazla merak ettiği ve her çeşit insanın bir arada bulunduğu bir şehirdir. Birçok genç buraya okul veya kültürel etkinlikler için akın etmektedir.

İstanbul için geçmiş de ne savaşlar ne mücadeleler verilmiştir. Hala daha popülaritesini korumakta ve gençlerin hayallerini süslemektedir. Ve gitgide nüfusu artmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
İstanbul ile ilgili Mekanlar

İstanbul ile ilgili Müzeler