Düzce

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,54 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
387.844
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL(LİRA)
İklim
Karadeniz İklimi
Konu Başlıkları

  Düzce Hakkında Genel Bilgiler

  Batı Karadeniz’de kalan bir ilimizdir. 2492 km kare yüzölçümü ile Türkiye illeri arsında 78.inci sırada yer alır. Kuzeyde Karadeniz, kuzeydoğu da Zonguldak, doğu ve güneyde Bolu, batıda ise Sakarya illeriyle çevrilidir.

  ➸Kuzey kesimini Akçakoca Dağları, doğu kesimini Elmacık ve Abant Dağlarının uzantılarıyla engebelenir. Bu dağların ortasında ise ilin en büyük bölümünü ve en geniş düzlüğünü oluşturan Düzce Ovası yer alır. İl topraklarının suyunu toplayan Küçük Melen Çayı, Aksu ve Uğur Suyu Efteni Gölü’ne dökülür. Küçük Melen Çayı üzerinde Düzce Ovası’ na sulama ve taşkınlardan koruma amacıyla Hasanlar Barajı kurulmuştur.

  ➸ Karadeniz ardı ormanlar kapsamına giren Düzce ormanları üstün nitelikli ve verimlidir. İl batı Karadeniz iklimiyle Doğu Anadolu iklimi arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Yazlar sıcak kışlar ise soğuk geçer. Yağış miktarı ise kıyıdan, dağlık kesimlerden içe gidildikçe azalır.

  ➸ İlin başlıca geçim kaynağı tarımdır. Düzce Ovası’nda 1950’lerden sonra tahıl türlerinin üretimi azalırken yerini sanayi bitkileri üretimine ve meyveciliğe bırakmıştır.

  Bir zaman sonra Karadeniz Bölgesi’ nin doğu kesiminden gelen yoğun gözle birlikte başlayan karlı fındık tarımı ve sebze ilik ve meyvecilik karşısında önemli ölçüde gerilemiştir.

  Hayvancılık da önemli yer tutar. Büyükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığı gelişmiştir. Pazara yönelik süt ve peynir üretimi önemli bir gelir kaynağıdır. En yaygın koyun çeşidi kıvırcıktır. Derdin kaplıcası da önemli doğal kaynaklar arasındadır.

  • Düzce ilinin toplamda 7 tane ilçesi vardır. Bunlar; Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yiğilca ilçeleridir.

  Düzce İlinin Yöresel Yemekleri

  Karadeniz’in en güzel yemekleri, kafkaslar iın ve çerkezklerin de mutfak kültürlerini içinde barındıran geniş yelpazeleri bir mutfağa sahiptir.  Bunlar; Çerkes tavuğu, isli balık, bazlama, kaşık makarnası, hamsili börek, buğulama yer alır.

  Düzce İlinden Ne Alınır?

  Düzce fındığı, tütün kolonyası, fındıklı tahin helvası, Düzce acıkası, köy ekmeği, Yığılca balı, Çerkez kemençesi, fındık ezmesi, isli çerkez ve abaza peyniri.

  Düzce İlinin Adı Nereden Geliyor?

  Aslında adının nereden geldiği konusunda herhangi bir kayda rastlanmamıştır.

  Bir söylentiye göre buranın Osmanlı hakimiyetine geçişinde Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in 1323 yılında Bizans tekfurları ile yaptığı savaş neticesinde gerçekleştiği zafer durumunda bu yöreye komutan Konuralp’e ithafen bir süre Konuralp adını kullanıldığı söylenir.

  Bir başka söylentiye göre ise Düzce adını bu şehirde kurulan bir pazaryerinden aldığı düşünülmektedir. Yani “Düzbazar” pazarından. Dolayısıyla coğrafi konumundan dolayı bu bölgenin uzun süre Düzbazar olarak anılmış. Zamanla Düzce halini aldığı düşünülmekte.

  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!