Diyarbakır

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,54 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
1.732.396
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL(LİRA)
İklim
Karasal iklim
Konu Başlıkları

  Diyarbakır Hakkında Genel Bilgiler

  Diyarbakır, Büyük bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ilimizdir. 15168 yüzölçümü ile Türkiye’nin illeri arasında 10.uncu sırada yer alır. İlin doğusunda Batman, Muş; güneyde Mardin; batısında Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya; kuzeyinde Elazığ ve Bingöl yer alır.

  Diyarbakır ilinde yüzey şekilleri oldukça sadedir. Çevresi yüksekliklerle kuşatılmış ortası çukur bir havza durumundadır. Diyarbakır Havzası denen bu çukur alanının eksenini batı-doğu doğrultulu geniş bir Dicle Vadisi oluşturur. Kuzeyden Güneydoğu Toroslar yayı ile kuşatılmıştır. Güneybatısında ise Karacadağ kütlesi yükselir. Yüksekliği en yüksek noktası olan Kolubaba Doruğu’nda 1957 metreyi bulur. İlin en önemli akarsuyu Dicle’dir. Dicle havadaki diğer bütün akarsuları toplar.

  Diyarbakır

  Diyarbakır‘a sert bir kara iklimi egemendir. Yazlar çok sıcak geçer. Ama kış soğukları Doğu Anadolu’daki olduğu kadar şiddetli değildir. Bunun başlıca nedeni Güneydoğu Toroslar yayının kuzeyden gelen soğuk rüzgarları kesmesidir.

  ➸ Doğal bitki örtüsünü genellikle otsu bitkilerin ağır bastığı bozkır bitkileri oluşturur. Bunlar ilkbahar da kısa süre içinde yeşerip çiçeklenir ama yağışların kesilmesiyle yaz başında kururlar. Ormanlar ilin toplam yüzeyinin onda birini bulamaz.

  ➸ Ekonomisini önemli ölçüde sebze bahçeleri ile tarlalardan tahıl ve meyve oluşturur. Güneydoğu Anadolu Proje’sinin (GAP) gerçekleşmesinden sonra yörede büyük üretim artışı sağlamıştır. İlde petrol Hazro ilçesinde linyit çıkarılır. Sanayi gelişmemiştir. Puşi denilen ipekli dokuma ve mobilya üreten birçok işyeri ve kentin adıyla anılan bir havalandı vardır.

  • Diyarbakır ilinin toplamda 17 tane ilçesi vardır. Bunlar; Bağlar, Kayapınar, Yenişehir, Ergani, Bismil, Sur, Silvan, Çınar, Çermik, Dicle, Kulp, Hani, Lice, Eğil, Hazro, Kocaköy ve Çüngüş ilçeleridir.

  Diyarbakır

  Diyarbakır Şehir içi Ulaşım

  Diyarbakır dağlık Doğu Anadolu ile Mezopotamya düzlükleri arasında bir geçiş kuşağı üstünde olduğundan eskiden beri önemli kervan yollarının düğümlendi bir kavşak noktası olmuştur. Günümüzde ilin en önemli karayolları Diyarbakır – Elazığ ( bu yol Diyarbakır‘ı Ankara ve İstanbul’a daa bağlayan yoldur.), Diyarbakır – Urfa, Diyarbakır – Mardin ve Diyarbakır – Bitlis yollarıdır.

  Demiryolu 1935’te ilin merkezine ulaşmış, daha sonra il sınırları dışına çıkarak Kurtalan kadar uzatılmıştır. Diyarbakır‘ın hava ulaşımıyla da Türkiye’nin büyük kentlerine bağlantısı vardır.

  Diyarbakır’ın Yöresel Yemekleri

  Kentlerde hazır yiyeceklerinin arttığı Diyarbakır ilinde, kırsal kesimde geleneksel beslenme alışkanlıkları sürdürülmektedir.

  Bol acılı ve yağlı olan Diyarbakır yemeklerinde, etin çok önemli yeri vardır. Bütün Anadolu’da olduğu gibi bazı yiyecekler, türlü biçimlerde kışa saklanır. Yörenin geleneksel yiyecekleri arasında içli köfte, işkembe dolması, mumbar, meftune, lebeni, nuriye tatlısı, üzümlü pestil ile sucuk ve otlu peynir sayılabilir.

  Diyarbakır İlinden Ne Alınır ?

  El sanatları, kiniş gerdanlık, hasır bilezik, örgü peyniri.

  Diyarbakır İlinin Adı Nereden Geliyor?

  Kentin 13. yüzyıldan önceki adı, Asur kaynaklarında “Amidi”, Part, Ermeni ve Süryani kaynaklarda “Amido” ya da “Amida” dır. Arapça eserlerde de kentin adı “Amid”dir. 13.yüzyıldan sonra yazılmış eserlerde kentten “Kara Amid”, “Kara Hamid” diye söz edilir.

  Müslüman Arap kaynaklarında “Diyar Bekr” adı görülür. “Bekir’in diyadı” anlamına gelen bu adın Bekr bin Vail’in kabilesinin buraya yerleşmesinden dolayı verildiği sanılmaktadır. “Diyar-ı Bekr” adı zamanla “Diyarbekir”e dönüşmüştür.

  “Diyarbekir” adı Kasım 1937’de yörede çıkarılan bakır madeninden dolayı Bakanlar Kurulu’nun kararıyla “Diyarbakır“a çevrilmiştir.

  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!