Denizli

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 TL : 0,15 Euro
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
1.027.782
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL ( Lira )
İklim
Karasal iklim
Konu Başlıkları

  Denizli Hakkında Genel Bilgiler

  Denizli, Ege Bölgesi’nin Akdeniz Bölgesi’yle komşu olduğu kesiminde yer alır. Büyük bölümü Ege Bölgesi’nde bulunan ilin bazı ilçeleri Akdeniz Bölgesi sınırları içine girer. 12134 km kare yüzölçümü ile Türkiye’nin illeri arasında 22.inci sırada yer alır. Kuzeyde Uşak, kuzeybatıda Manisa, batıda Aydın, güneyde Muğla, güneydoğuda Burdur ve kuzeydoğu Afyonkarahisar illeriyle sınırlanır.

  ➸ İlin güney ve güneydoğu kesimlerinde yükseklikleri 2000 metreyi aşan dağlar yer alır. Bunlardan 2628 metreye yükselen Honoz Dağı aynı zamanda bütün Ege Bölgesi’nin en yüksek doruğudur.

  Denizli İlinin en önemli akarsuyu Büyük Menderes, Çürüksu ile Sarayköy yakınlarında Aksu ile birleşerek Ege Denizi’ne dökülür. Diğer önemli akarsu, kuzeyde Girendiz Suyu adını alan ve Akdeniz’e dökülen Dalaman Çayı’dır. Denizli ilinin başlıca gölü Afyon sınırındaki Acıgöl’ dür. Öbür önemli göl Çivril’deki Işıklı Göl’dür. Acıgöl’ün suyu acı, Işık Gölü’nünküyse tatlıdır.

  Denizli ilinde genellikle yazlar sıcak ve kurak geçer. Yağışlar dahaa çok ilkbahar başlangıcıyla sonbahar sonlarında olur. Güneyin yükseltileri genellikle ormanlarla kaplıdır. Ormanlarda kızılçam, karaçam, ardıç ve meşe türleri egemendir. Yaylalar ve alüvyonlu ovalar otsu bitkilerle kaplıdır. Kuzeydeki yaylalarda otsu bitkilerin yanı sıra bodur ağaçlar göze çarpar.

  Denizli‘nin tarıma uygun alanlarının yarısı tahıl üretimine  diğer yarısı da sanayi bitkileri ile sebze ve meyve üretimine ayrılmıştır. Denizli haşhaş ve anason üretiminde ilk sıralarda yer alır. Denizli’den yurt dışına pamuk ipliği, halı, Buldan bezleri, kuruyemiş ve bal ihraç edilir.

  • Denizli ilinde toplamda 19 ilçesi vardır. Bunlar; Pamukkale, Merkezefendi, Çivril, Acıpayam, Tavas, Honaz, Sarayköy, Buldan, Kale, Çal, Çameli, Serinhisar, Bozkurt, Güney, Çardak, Bekilli, Beyağaç, Babadağ ve Baklan ilçeleridir.

  Denizli’nin Yöresel Yemekleri

  Geleneksel olarak günün ilk öğününde, tarhana çorbası ya da soyulmuş çiğ patlıcanın yendiği Denizli ilinde, yerel beslenme alışkanlıkları ve yemek türleri varlığını yer yer sürdürmektedir. Yöreye özgü yemekler arasında kedi börülcesi çorbası, ovmaç çorbası, sirkeli et, tas kapaması, kumbar, sacda işkembe , kuru patlıcan dolması, patlıcan közlemesi ve taratorlu börülce sayılabilir. Yufka, şipit ve bızdırma gibi ekmek türlerinin yapıldığı yörede geceleri yatmadan önce “yat geber ekmeği” yenir.

  Denizli İlinden Ne Alınır ?

  Denizli leblebisi, havlu, tekstil ürünleri, horoz figürü, bıçak, yatağan, Çivril elması, Honaz kirazı, yanık kokulu yoğurt, kale biberi.

  Denizli İlinin Adı Nereden Geliyor?

  Denizli” adı, Türkler yöreye yerleştikten sonra “Tonguzlu” ya da “Tonuzlu” biçimindeydi. 15. ve 16. yüzyıllarda, “Tonuzlu” adının yanı sıra “Denizli” ya da “Dinüzlü” sözcüklerinin de kullanıldığı anlaşılıyor. Germiyanoğulları döneminde buraya “Tonguzluk” dendiği bilinmektedir.

  Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde ve Cihannüma’da suları çok olduğu için “Denizli” diye anıldığı yazılı olmakla birlikte, İbn Battuta, kente Hristiyan nüfusun fazla olduğu dönemde domuz yetiştirildiğinden “domuzlu” anlamında “Tonuzlu” dendiğini kaydetmiştir.

  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!