Çorum

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,50 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
536.483
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL(LİRA)
İklim
Karasal İklim
Konu Başlıkları

  Çorum Hakkında Genel Bilgiler

  Çorum ili Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu’nun birbiriyle komşu olduğu kesimdedir. 12428 km kare yüzölçümü ile Türkiye’nin illeri arasında 20.inci sırada yer alır. Kuzeyde Sinop, kuzeydoğuda Samsun, kuzeybatıda Kastamonu, doğuda Amasya, güneyde Yozgat ve batıda Kırıkkale ve Çankırı illeriyle sınırlanır.

  ➸ İlin Karadeniz Bölgesi’nde kalan kesimleri dağlıktır. Ilgaz Dağları’nın yükseltisi 2000 metrenin altında olan doğu uçları bu ilin sınırları içindedir. Köroğlu Dağlarının Kastamonu sınırındaki yükseltisi Kös Dağı 2087 metre ve Öbek Dağı 2013 metreyi bulur. İç Anadolu Bölgesi’nin sınırları içinde kalan kesimlerindeyse yüzey şekilleri oldukça siliktir. Bu kesimde daha çok Kızılırmak ve kollarının çevresinde genişleyen düz alanlar göze çarpar.

  Çorum ilindeki dağ sıraları arasına yer yer geniş ovalar girmiştir. Yamaçları genellikle hafif eğimli olan bu dağların arasında Çorum Ovası, Mecitözü Ovası ve Sungurlu Ovası düzlükler yer alır.

  Çorum ilinde iklim İç Anadolu iklimin sert özellikleri ile Karadeniz ikliminin yumuşatıcı etkilerini birlikte gösterir. En yağışlı mevsim ilkbaharda gerçekleşir. İlin dağlık bölgelerinde iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Yüzyıllar boyunca sürüp gelen orman yangınları, ölçüsüz kesimler, tarla ve otlak açma amacıyla yapılan tahribat yüzünden , orman önce düzlüklerden sonra da yamaçlardan çekilerek yerini çalılıklara hatta bozkır bitkilerine bırakmıştır.

  ➸ İlin ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayanır. Ekilen tahılların başında buğday ve arpa başta gelir. Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği özellikle yüksek alanlarda yaygındır. Dodurga ve Alpagut’taki yataklardan çıkarılan linyit yüksek niteliklidir. Çorum kentinde geleneksel el sanatlarından bakırcılık gelişmiştir.

  • Çorum ilinin toplamda 14 ilçesi vardır. Bunlar; Merkez, Sungurlu, Osmancık, İskilip, Alaca, Bayat, Kargı, Mecitözü, Ortaköy, Uğurludağ, Dodurga, Oğuzlar, Laçin ve Boğazkale ilçeleridir.

  Çorum’un Yöresel Yemekler

  Un, bulgur ve yarma tüketimin fazla olduğu yörede mayalı ekmek yerine tandırda pişirilen mayasız yufka ekmeği yenir. Kurtulan yufkalar üst üste dizilere saklanır ve sofraya getirilirken hafifçe ıslatılır. Yöre beslenmesinde ikinci sırayı taze ve kuru sebzeler alır. Et tüketiminin az olduğu az olduğu yörenin özgün yemeklerinden bazıları şunlardır; sütlü aşı, keşkek, kuru mantı, madımak, kara çuval helvası ve has baklava.

  Çorum’da Ne Alınır?

  Çorum leblebisi, kargı tulumu, Oğuzlar cevizi.

  Çorum İlinin Adı Nereden Geliyor?

  Çorum adıyla ilgili çeşitli söylentiler vardır. Bunlardan birine göre M.Ö. 3. yüzyılda Anadolu’ya geçen Galatlar’ın Trokmikolu Hattuşaş (Boğazköy) dolaylarına yerleşir. Troki adı zamanla Çorumlu’ya dönüşür.

  Bir başka söylentiye göre ise Pontos Krallığı’nın Kappadokia valisi Gordios döneminde yöre Gordiana diye biliniyordu. Bu ad zamanla “Çorum” haline gelmiş.

  Bir söylentiye göre 1075’te Türkler yöreyi ele geçirdikten sonra Alayuntlu Türkmenler’inden Çorumlu oymağının buraya yerleştirildiği bu yüzden buralara “Çorum eli” denildiği bu adın da “Çorum” diye kısaltıldığı yönündedir.

  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!