Çankırı

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,50 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
216.362
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL (LİRA)
İklim
Karasal İklim
Konu Başlıkları

  Çankırı Hakkında Genel Bilgiler 

  Çankırı ilinin toprakları İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü ile Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölgesi arasında paylaşılır. 7542 km kare yüzölçümü ile Türkiye illeri arsında 43.ncü sırada yer alır. Kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum, güneyde Kırıkkale ve Ankara, batıda da Zonguldak ve Bolu illeriyle komşudur.

  ➸ İlin kuzey ve batı kesimlerinin birçok vadiye yarılmış, oldukça engebeli dağlık bir görünüşü olmasına karşılık güneydoğusunda yükselti Kızılırmak Vadisi’nin düzlüklerine doğru azalır. Yükseltilerin en önemlisi doğu-batı yönünde uzanan Ilgaz Dağları’dır. En yüksek noktası 2312 metredir.

  Çankırı ilinin havzanın suları tuzlu olduğundan iyi sulanamayan ovaları vardır. Bunlar Kızılırmak, Devrez, Tatlıçay ve Melan Çayı çevrelerinde yer alır. Az sayıda yer alan yaylalar arasında Karapınar, Mülayım, Yapraklı, Dede ve Sanı yaylalarıdır. Akarsular dağlar arasındaki derin koyaklarda akar.

  Çankırı ilinde karasal iklim görülür. Kışlar genellikle soğuk, yazlar vadi tabanlarında sıcak, yayla kesimlerinde daha serin geçer. Yağışlar genellikle ilkbahar aylarında düşer. Rüzgarlar ise çoğunlukla kuzeybatıdan eser. Bitki örtüsü  kuzeyde Karadeniz Bölgesi’nin ormanlık görünüşü, güneyde ise İç Anadolu’nun bozkır görünüşünü yansıtır.

  ➸ Türkiye’nin ekonomik bakımından en az gelişmiş illerinden biri olan Çankırı’da ekonomik etkinliklerin temelini tarım oluşturur. Koyun ve tiftik keçisi başta olmak üzere küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaygındır. Çankırı’da bazıları işletilen kaya tuzu ve jips yatakları bulunmaktadır.

  •  Çankırı ilinde toplam 12 tane ilçesi vardır. Bunlar; Merkez, Orta, Çerkeş, Ilgaz, Şabanözü, Kurşunlu, Yapraklı, Kızılırmak, Eldivan, Atkaracalar, Korgun ve Bayramören ilçeleridir.

  Çankırı’nın Yöresel Yemekleri

  Geleneksel beslenme biçiminin büyük ölçüde sürdürüldüğü Çankırı‘da buğday ve buğday ürünleri, beslenmenin temelini oluşturur. En çok tüketilen besin maddeleri olan tarhana, erişte, bulgur gibi yiyecekleri halk kendisi üretir. Kıyma, sızguç gibi etler, turşular ve kurutulmuş sebzeler kışa saklanır.

  Yağlı ekmek, yazma çöreği, gözleme, cızlama, progi, tatrböreği, palinşka, iri hamur, pıhtı, cullama, puşka gibi yiyecekler hamura çeşitli maddeler katılarak hazırlanan ve en sevilen yiyeceklerdir. Toyga, tarhana, şaştım, tutmaç, dene, cimcük gibi çorbaların na maddeleri de buğdaydır.

  Çankırı’da Ne Alınır?

  Tuz lamba, tahin helvası, kaya tuzu.

  Çankırı İlinin Adı Nereden Geliyor?

  Eski Çağ’da Sakarya ve Kızılırmak arasındaki bölgeye Paghlagonia denirdi. Burada yaşayanlar kente Gangra (dişi keçi) adını vermişti. Yöre ormanla kaplıydı ve keçilerin otlamasına çok elverişliydi. Kente bu adın verilmesi bununla ilgili olabilir.

  Yöre Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra kentin adı, “Kangırı” ya da “Kangarı” biçimi aldı. Halkın bir bölümüyse “Çangırı” diyordu. Bazı batılı gezginler Çankırı‘dan “Hancara” ve “Cancara” gibi adlarla söz etmiştir. Kentin  ve merkezin olduğu ilin adı Cumhuriyet’ten sonra resmen “Çankırı” olarak saptanmıştır.

  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!