Çanakkale

Yerel Saat
(GMT+3)
Kur Farkı
1 Avro : 6,54 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
540.662
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL(LİRA)
İklim
Akdeniz İklimi
Konu Başlıkları

  Çanakkale Hakkında Genel Bilgiler

  Marmara Bölgesi‘nin güneybatısında yer alan Çanakkale ili, aynı adı taşıyan boğaz tarafından eşit olmayan iki parçaya ayrılır.  9817 km kare yüzölçümü ile Türkiye’nin illeri arasında 30.uncu sırada yer alır.  İlin Avrupa tarafında kalan kesimi Edirne ve Tekirdağ illeriyle, Asya tarafında  ise yalnızca Balıkesir iliyle komşudur.

  ➸ Engebeli görünüşü olan Çanakkale‘nin en yüksek tepesi 1774 metre ile Kazdağı’ndadır. Diğer önemli yükseltiler arasında 1417 metre ile Kalafat Tepe ve 1507 metre ile Susuz Tepe’dir. Ovalık alanları az olan Çanakkale ilinde Kara Menderes vadisi boyunca sıralanan Bayramiç ve Ezine ovaları ve bunların dışında, akarsuların ağızlarında alüvyon birikmesiyle oluşmuş düzlükler bulunur.

  ➸ İlin büyük akarsuyu yoktur. Çoğu yağmur ya da eriyen karlarla kabaran küçük akarsulardır. Bunlarda en önemlileri ise Tuzla Çayı, Kocaçay, Bayram Deresidir. Çanakkale‘de yer alan başlıca göller arasında Tuzla ve Ece Gölleridir.

  ➸ Genel olarak Akdeniz iklim özelliği taşıyan Çanakkale‘de değişik nedenlerden ötürü geçiş iklimi tipi de gözlenir.  Yağış yükseklerde görülmekte ve karlı ve donlu günler ise iç kesimlerde daha çoktur. Ormanlık alanlarının geniş yer tuttuğu Çanakkale ilinin alçak kesimlerinde maki topluluklarına rastlanırken Gelibolu Yarımadası ve Kazdağı’nda kızılçam ormanları yaygındır.

  ➸ İldeki ekonomik faaliyetlerden biri olan tarım ürünlerinde ekilenlerin arasında tahıl ekimi daha çoktur. Sonrasında sanayi bitkileri en çok üretilendir.  Tütün az miktarda Yenice ilçesinde yetiştirilir. Çanakkale ilçesinde bağcılık önemli yer tutar. Yetiştirilen üzümler şarap yapılarak da değerlendirilir. Gökçeada ve Küçükkuyu önemli zeytincilik merkezleridir.

  Çanakkale ilinin toplamda 12 tane ilçesi vardır. Bunlar; Merkez, Biga, Çan, Gelibolu, Ayvacık, Ezine, Yenice, Bayramiç, Lapseki, Gökçeada, Eceabat ve Bozcada ilçeleridir.

  Çanakkale | Yöresel Yemekler 

  Geleneksel beslenme alışkanlıklarının sürdürüldüğü Çanakkale’de buğday ve buğday ürünleri,yaş ve kuru sebze ile deniz ürünleri halkın beslenmesinde önemli yer tutar. Yörenin özgün yemekleri şunlardır: Kaçamak, saray tatlısı, basma helva, oldurma, simit lokumu ve sahan mantısı yer alır.

  Çanakkale’de Ne Alınır?

  Çanakkale seramiği, yöresel giysi, sepet, Babakale bıçağı, zeytin, zeytinyağı, halı, tahin helvası, domates reçeli, sakızlı kurabiye, Ezine peyniri, Mevlevi tatlısı, sakızlı muhallebi, sakızlı dondurma.

  Çanakkale İlinin Adı Nereden Geliyor ?

  Boğazı korumak ve geçişleri kontrol etmek için Fatih Sultan Mehmed, Rumeli yakasında Sestos’ta Kilitbahir, Anadolu yakasında Aydos’ta da Sultaniye adlı kaleleri yaptırdı. Sultaniye Kalesi’nin bir adı “Çanak” idi. Ayrıca eskiden yörede çanak çömlekçilik çok önemli bir geçim kaynağıydı. Bundan dolayı kente “Çanakkale” dendi.

  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!