Bursa

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,50TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
2.994.521
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL (LİRA)
İklim
Akdeniz İklimi , Karadeniz İklimi

Bursa Hakkında Genel Bilgiler

Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan Bursa ilinin büyük bölümü Marmara Bölgesi’nde kalır.  10813 km kare yüz ölçümü ile Türkiye’nin 27.inci sırasında yer alır. İli doğudan Bilecik; kuzeydoğudan Yalova ve Kocaeli; kuzey ve kuzeybatıdan Marmara Denizi, güneybatı ve güneyden Balıkesir ve Kütahya çevreler.

Bursa ili genellikle doğu-batı doğrultusunda uzanan dağ sıralarıyla engebelenmiştir. Bu dağ sıralarının en kuzeyde bulunanı Samanlı Dağları’dır. Başlıca yükseltileri arasında 2543 metre ile Uludağ 1845 metre ile güneyde kalan Domaniç Dağları yer alır. Samanlı dağlarının güneyinde İznik gölü çukuru ve Gemlik Körfezi bulunur.

➸ İl topraklarının orta bölümünde yer alan ovalardan bazıları İnegöl, Yenişehir, Bursa ve Karacabey vardır. en önemli yaylaları ise Kadı yaylası, Sarıalan Kirazlıyayla ve Kocayayla sayılır.

Bursa

➸ Akarsu ağının sık olduğu Bursa ilindeki suların çoğu Marmara Denizi’ne dökülür. Susurluk ve Kocaçay Balıkesir ilini sulayarak Bursa ilinden denize dökülür.  Ulubat ve İznik gölleri ise ülkenin en önemli göllerindendir. İznik Gölü tatlı su balığı bakımından zengindir.

➸ Bursa ilinde Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bazı değişiklere uğradığı ikliminde kışları çok sert geçmediği gibi yazında şiddetli kuraklık görülmez.  Rüzgar genellikle kuzey tarafından eser. Orman yönünden zengin olan ilde dağların kuzeye bakan yamaçlarında Karadeniz kıyılarının “nemcil orman” özelliği görülür . Uludağ’ın güneyinde köknar ve ardıç; tepeye doğru karaçam, kavak ve bodur ardıç görülmektedir.

➸ Tarım ürünlerinin varlığı ağırdır ekonomide. Verimli ovalarda tahıl ürünlerinden başka sanayi bitkileri Marmara kıyılarında ise zeytin yetiştirilir. İpek böcekçiliği geleneksel bir üretim koludur.

  • Bursa ilinin toplamda 17 tane ilçesi vardır. Bunlar; Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Gemlik, Mustafakemalpaşa, Mudanya, Gürsu, Karacabey, Orhangazi, Kestel, Yenişehir, İznik, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık ilçeleridir.

Bursa’nın yöresel yemekleri

Bursa yöresinin geleneksel beslenmesinde deniz ürünleri, etli yemekler, sebzeler ve bulgur , erişte, tarhana, kuskus gibi yiyecekler önemli yer tutar. İle özgü yemekler arasında düğün çorbası, etli erik yemeği, kereviz yemeği, gavata, güvercin bunu, zeytinyağlı enginar dolması, gülvarak, cennet künkü ve iskender kebabı yer alır.

Bursa’da ne alınır?

Kestane şekeri, şeftali, dağ çileği, Mihaliç peyniri, siyah incir, kiraz, havlu, İznik çinisi, Bursa kumaşı.

Bursa ilinin adı nereden geliyor?

Bursa” adı “Prusa”dan gelir. Bithynia kralı I. Prusias’ın yönetim merkezi yaptığı kent onun adından hareketle “Prusa” diye anılır oldu. Kent Osmanlılar’ın eline geçtikten sonra Türklerin ağzında “Bursa”ya dönüştü.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Bursa ile ilgili Gezi Notları