Bolu

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,54 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
311.810
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL(LİRA)
İklim
Karasal İklim , Karadeniz İklim

Bolu Hakkında Genel Bilgiler

Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümündeki yer alır. 8 ille sınır komşuluğu vardır. Kuzeyinde Zonguldak; batısında Düzce ve Sakarya; güneybatısında Bilecik ve Eskişehir; güneyinde Ankara; doğusunda Çankırı; kuzeydoğusunda Karabük ve kuzeyinde Zonguldak vardır. Yüzölçümü 8313 km kare ile Türkiye illeri arasında 37.inci sırada yer alır.

Bolu ili engebeli ve dağlık bir alanı kaplar. İl topraklarının üçte biri platolar , onda birini ise ovalar oluşturur. Dağlar kuzeyden güneye ve batıdan doğuya yükselir. En önemlileri Bolu Dağları ve Köroğlu Dağlarıdır. Bolu Dağları’nın en yüksek tepesi 1980 metre ile Çele 1911 metre ile Naldöken tepeleridir. En önemli tepe ise 2499 metre ile Köroğlu tepesidir.

➸ Ovaların en önemlileri Bolu ve Mudurnu ovalarıdır. Bolu ili akarsular bakımından zengindir.  Başlıcaları Bolu suyu, Mudurnu Suyu , Ulusu , Mudurnu Çayı ve Göynük Suyu’dur. İl sınırları içerisinde bir çok gölden en önemlisi Abant Gölü olmakla birlikte Çubuk,Sünnet, Sülüklügöl ve Yedigöller diğer önemli göller arasında yer alır.

Bolu iklim bakımından bir geçiş kuşağı özelliği taşır. Bolu ili bir yandan İç Anadolu öte yandan Marmara ve Karadeniz iklimin etkisi altındadır. Bu yüzden kuzeyden güneye gidildikçe yazlar daha kurak kışlar daha sert geçer.Rüzgarlar batı ve güneybatıdan eser.

➸ Bitki örtüsü sıradağlarda kayın, gürgen, kestane, ıhlamur ve meşe daha yükseklerde ise iğne yapraklı ağaçlar ve karaçam egemendir.

➸ İldeki en önemli ekonomisini tarım ve hayvancılıkta sağlar. Sığır besiciliğin yanı sıra küçükbaş hayvan yetiştirilir. Ayrıca tavukçuluk ve arıcılık yaygındır.

  • Bolu ilinin 9 ilçesi vardır. Bunlar; Merkez, Gerede Mudurnu, Göynük, Mengen, Yeniçağa, Dörtdivan, Seben ve Kıbrıscık ilçeleridir.

Bolu’da Ulaşım

Sınırları içinden demiryolunun geçmediği Bolu ilinde en işlek karayolları, Gerede-Yeniçağa-Bolu dan geçen Ankara-İstanbul yoludur. Bolu’nun güneyindeki Seben ve Kıbrıscık ilçeleriyse ulaşım bakımından daha az olanağa sahiptir.

Bolu’nun Yöresel Yemekleri

Bolu’nun geleneksel beslenmenin temelini mısır unu ile bundan yapılan yiyecekler oluşturur. Bolu yurdumuzun en usta aşçılarını yetiştirmiştir. Yöreye özgü yemekler arasında ise saray helvası, küp kebap kömeci, laz böreği, tatar kebabı, talaş kebabı ve bolu orman kebabı sayılabilir.

Bolu’da Ne Alınır?

Mengen peyniri, patatesli köy ekmeği, şakşak helva, saray helvası, bolu çikolatası, fındık şekeri, keş, Göynük tokalı örtme.

Bolu İlinin Adı Nereden Geliyor?

M.Ö. 1200’lerde Friglerin bir kolu olan Bithynialılar bugünkü Bolu kentinin 8 km yakınlarında bugün Eski Hisar diye anılan yerde Bithynion yada Bithynium adlı yerleşim merkezini kurdular. Daha sonra yöre Roma 395’ten sonra da Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine girdi. İmparator Claudius bu kesimde kurulan kente “Claudiopolis” adını verdi. Ama kent kısaca “Poli” diye anılıyordu. Söylentiye göre Türkler “Poli”yi “Bolu“ya çevirmişler.

Diğer bir söylentiye göre kent Filyos Irmağı yakınlarında kurulmuş. Bundan dolayı kente Billaios, Bilion yada Bileum adını vermişler. Türklerin ağzında bu adlar “Bolu“ya dönmüş.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Bolu ile ilgili Gezi Notları