Bitlis

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,50 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
349.396
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL (LİRA)
İklim
Karasal İklim

Bitlis Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin doğusunda, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer alan bir ilimizdir. 8294 yüzölçümü ile Türkiye’nin illeri arasında 38.inci sırada yer alır. Türkiye’nin en büyük gölü Van’ı batıdan çeviren Bitlis, kuzey ve batıda Ağrı ve Muş, güneyde Siirt, batıda Batman illeriyle sınırlanır.

➸ Yüzde 10’u ovaların oluşturduğu Bitlis ilinin toprakları çok engebelidir. Batı’dan doğuya doğru hem genişleyen hem de yükseklikleri artan Güneydoğu Toroslar ilin gneyini kapsar. Bu dağların dorukları 2500 metrenin üstündedir.  En önemlileri Sini Dağı 2730 metre, Nemrut Dağı 2828 metre ve 4058 metre ile Süphan Dağı’dır.

➸ En önemli ovaları ise Rahva düzlüğü ve Ahlat Ovası’dır.  Garzan ve Bitlis Çayları, Karasu, Ağkiz ve Oranz ilin başlıca akarsularıdır. Van Gölü’nün dışında il toprakları içinde 10 dolayında krater gölü ve Nazik, Arin, Aygır ve Nemrut gölleri vardır.

➸ Bitlis ilinde iklim genellikle karasal  iklim özelliklerini taşır ve serttir. Kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer. Rüzgarlar genellikle yıldız-poyrazdan eser. Bitki örtüsü değişken olan ilde meşe ve türlerinin yoğun olduğu ormanlarda ardıç ve yaban meyvelerde bulunmaktadır.

➸ İldeki en önemli ekonomik hayvancılıktır.  Daha çok göçer aşiretler tarafından koyun ve kıl keçisi beslenir. hayvancılığa bağlı olarak süt ürünleri ve hayvansal ürünler önemlidir. Çok az miktarda buğday, patates ve şekerpancarı üretilir. Ülke çapında ünlü olan Bitlis tütünü sigara fabrikalarında değerlendirilir.

  • Bitlis ilinin 7 tane ilçesi vardır. Bunlar; Tatvan, Merkez, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki ve Adilcevaz ilçeleridir.

Bitlis’te Ulaşım

Bitlis-Muş, Bitlis-Diyarbakır ve Bitlis-Van karayolları ile Elazığ-Muş’tan gelerek Tatvan’da Van Gölü kıyısına ulaşan demiryolu ilin en önemli ulaşım hatlarıdır. 1971 yılında Tatvan-Van arasında başlatılan feribot seferleri ile de Türkiye-İran arasındaki demiryolu bağlantısını sağlar.

Bitlis’te Ne Alınır?

Ahlat bastonu, harik, ceviz reçeli ve bal

Bitlis Yöresel Yemekler 

Zorunlu kalmadıkça hayvan kesme alışkanlığının olmadığı Bitlis’te süt ve süt ürünleri çok tüketilir. İlin özel yemeklerinde ise et, tahıl ve sebze bir arada kullanılır. Yörenin özgün yemeklerinden bazıları şunlardır; Bitlis köftesi, Tutmaç aşı, Şekalok, Çorti aşı ve Biryan.

Bitlis İlinin Adı Nereden Geliyor ?

“Bitlis” adının kaynağına ilişkin çeşitli söylentiler vardır. Bir söylentiye göre Büyük İskender, Asya seferi sırasında buradan geçerken doğal güzelliklere karşısında hayran kalır ve komutan Badlis’e burada bir kale yaptırmasını emreder. Komutan Badlis sağlam bir kale yaptırır. İskender sefer dönüşünde kaleyi görür ve çok beğenir, kaleye komutanının adından hareketle “Badlis” adını verir. “Badlis” halk ağzında zamanla “Bitlis”e dönüşür.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!