Bingöl

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,54 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
281.205
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL (LİRA)
İklim
Karasal İklim
Konu Başlıkları

  Bingöl Hakkında Genel Bilgiler

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat bölümünde yer alan Bingöl ilinin tamamı Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer alır. 8125 km kare yüzölçümüyle Türkiye’de altı ille komşudur. Kuzeyde Tunceli, Erzincan ve Erzurum; doğuda Muş; güneyde Diyarbakır; batıda ise Elazığ  illeriyle sınırlanır.

  ➸ Düzlüklerin az yer tuttuğu Bingöl toprakları oldukça engebelidir. Başlıca dağlar Bingöl’ün kuzey ve güney kesimlerindedir. Yükselti olarak Şahintepe 2675 metre , Bekuş Dağı 2900 metre, Akçatepe 2940 metre ve Cemal Dağı 3008 metredir.

  ➸ Kuzey ve güneydeki dağlık kesimlerinin arasında girmiş olan Murat Suyu’nun vadisi yer yer ova görünümündedir. Ovalarının en önemlileri Bingöl, Genç ve Göynük ovalarıdır. Yaklaşık yirmi bin hektara yakındır. Yaylalar ise ovalardan biraz daha geniştir.

  ➸ Bingöl topraklarını Murat Irmağı kollarıyla bilikte sular. İlin diğer önemli akarsuyu Peri Suyu’dur. İlde buzul hareketleri sonucu oluşmuş irili ufaklı çok sayıda göl vardır. Başlıca gölü Gölbahri’dir.

  ➸ Bingöl’de karasal iklim koşulları egemendir. Yazlar vadi tabanlarında sıcak, yayla kesimlerinde serin, kışlarsa sert ve karlı geçer. Yağışlar ise geellikle kış ve ilkbaharda olur. genellikle rüzgar günbatısı ve karayel eser.

  ➸ Bingöl ilinin dağlık kesimlerinde meşe ormanlarına rastlanırken, ovalık kesimlerinde doğal bitki örtüsünü bozkır bitkileri oluşturur.

  ➸ Bölgenin en önemli ekonomik faaliyet hayvancılıktır. Bingöl,Şarafettin ve Şeytan Dağlarındaki yaylalarda koyun ve kıl keçisi beslenir. Daha alçak kesimlerde yer alan Merkez ve Salhan ilçelerinde sığır yetiştirilir. Arıcılık ilin ikinci ekonomik kaynağıdır. İlde sanayi gelişmemiştir.

  • Bingöl ilinin 8 tane ilçesi vardır. Bunlar ; Merkez, Genç, Solhan, Karlıova, Adaklı, Kiğı, Yedisu ve Yayladere ilçeleridir.

  Bingöl İlinin Adı Nereden Geliyor?

  Kentin adı eskiden Çapakçur idi. Cumhuriyet döneminde kurulan Bingöl iline, sınırları içindeki Bingöl Dağı’nın adı verildi. 1945’de Çapaktur adı, yerini ilin adına bıraktı. Bingöl Dağı’na çok eskiden beri üzerinde çok sayıda bulunan buzul göllerinden dolayı “Bingöl” denmiştir.

  Bingöl Yöresel Yemekleri

  Ayran, yoğurt ve çökeleğin çoğu zaman yemek yerini tutan Bingöl’de buğday ya da mısır unundan yapılan ekmek , sacta yada tandırda pişirilir. Çorba ve bulgur pilavının sık sık pişirildiği yörenin en ünlü yemekleri ‘keşkek’ ve ‘gömme’dir.

  Bingöl’de Ne Alınır?

  Bingöl Balı ve Dut Pekmezi.

  Bingöl’de Turistik Yerler

  • İlin yaklaşık 18 km uzaklığında bulunan karbondioksitli ve bikarbonatlı maden sularıyla ünlü Kös Kaplıcası,
  • Bilaloğlu Köyü’nde bulunan Mendo – Atapark piknik alanı,
  • Şehirden 20 km uzaklıkta olan Kayakevi Kış Sporları Tesisleri,
  • Bingöl’den 20 km uzaklıkta Urartu Kalıntıları ve Seritarius Kalesi,
  • 30 km uzaklıktaki Soğuksu adlı su kaynakları ve mesire yeri,
  • Kiğı ve yöresinde olan Bizans döneminden kalan Kiğı Kalesi ama yıkık durumdadır.
  • Genç ilçe merkezinin doğusunda yer alan Pers Kralı I. Dara’nın kızı için yaptırdığı söylenen yıkık durumundaki Kral Kızı Kalesi ( Darahini Kalesi olarak da bilinir),
  • Bingöl-Elazığ karayolu üzerindeki Kuruca köyünde bulunan Bal – Kaymak Evleri,
  • Uzundere suyunun 100 metre yükseklikteki kayalardan yine kayaların üstüne düşmesiyle oluşan Çır Şelalesi,
  • Solhan ilçesinde bulunan ada Turnalar Gölü de bilinen Yüzen Ada Gölü,
  • Yeteri kadar tanıtımı yapılmayan bir diğer güzellik Buban Bacaları,
  • Bingöl-Solhan-Muş karayolunun 18. kilometresinin sağında bulunan  Gökçeli-Kuşburnu köy yolunun 5. kilometresinde yer alan Zağ Mağaraları ve Vank Kilisesi,
  • Kiğı ilçesinde bulunan Çiçektepe köyü sınırları içinde yer alan Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası,
  • Yayladere ilçemize bağlı Kalkanlı köyün sınırlarında bulunan Kalkanlı Mağarası,
  • Her mevsim tepesinde kar olan bir volkanik dağımız Bingöl Sülbüs Dağı.
  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!