Bilecik

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 Avro : 6,54 TL
Priz Tipi
F 220V-240V
Nüfus
223.448
Diller
Türkçe
Para Birimi
TL (LİRA)
İklim
Ilıman İklim , Karasal İklim
Konu Başlıkları

  Bilecik Hakkında Genel Bilgiler

  Marmara Bölgesinde bulunan ildir. İlin bir bölümü Batı Karadeniz bir kısmı da güneybatı İç Anadolu bölgelerine girer. Konumu itibariyle gerek iklim gerek topografi koşullarıyla bir geçiş alanıdır. 4179 yüzölçümü ile Türkiye illeri arasında 70.inci sırada yer alır. Türkiye’nin dört bölgenin birleştiği yerde bulunan tek il olma özelliğindedir. Kuzeyde Sakarya; doğu ve güneyde Bolu, Eskişehir ve Kütahya; batıda ise Bursa illeri arasında kalır.

  ➸ Yüzey biçiminde genel olarak akarsu vadileriyle parçalanmış dalgalı düzlüklerden oluşuyor toprakları. Yükselti olarak 2000 metreyi geçmez dağlık alanları. Bilecik’in üçte biri dağlıktır. Başlıca dağları olarak Köroğlu Dağları ile Sündiken Dağları’nın batı uzantılarıdır. Güneybatı kesiminde yer alan Yirce Dağ’ındaki Tavşantepe 1906 metre ile ilin en yüksek noktasıdır.

  ➸ İlin akarsu vadi tabanlarının genişlediği yerlerde ovalara rastlanır. Sarısu Ovası, Gölova veya Gölpazarı Ovası. Bilecik topraklarından kaynaklanan suların büyük bölümü Sakarya Nehri aracılığıyla Karadeniz’e ulaşır. Sakarya Nehri’ne katılan Akarsuların başlıcaları Değirmendere, Akçay, Göynük Çayı, Karasu ve Aksu’dur. Önemli hiçbir doğal gölün bulunmadığı ilin güney kesiminde, Sarısu üzerinde sulama ve taşkın önleme amacıyla 1977’de inşa edilen Dodurga Barajı en önemli yapay göldür.

  ➸ İlde İç Anadolu Bölgesi’nin karasal iklimiyle Marmara Bölgesi’nin ılıman iklimi arasında bir geçiş iklimi hakimdir. Doğu ve güney kesimleri daha çok yağış alır. Dağlık alanlar genellikle ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar çam ve türleri egemendir. Kestane ve kayın da bulunur.

  ➸ Bilecik’in tarıma elverişli toprakları çok azdır. Hayvancılık yörede önemli yer tutar. En çok koyun, kıl keçisi, sığır yetiştirilir. Ayrıca ipek böcekçiliği ve arıcılık da yapılır. Bursa’dan sonra en çok koza elde edilen ilimizdir.

  • Bilecik ilinin 8 tane ilçesi vardır. Bunlar ; Merkez, Bozüyük, Osmaneli, Söğüt, Gölpazarı, Pazaryeri, İnhisar ve Yenipazar ilçeleridir.

  Bilecik İlinin Adı Nereden Geliyor?

  Bir söylentiye göre günümüze yalnız kalesinin temelleri kalmış olan Bizans kenti Belokome’nin adı zamanla Bilecik’e dönüşmüş.

  Halk arasında yaygın başka söylenti de şöyle: Yöreye doğudan bir topluluk gelmiş. Şimdi Bilecik’in olduğu yerde konaklamış. Bir bakmışlar ki, temel kazmakta kullanılan araç gereçler koydukları yerde değil. İlk yerine koymuşlar ama gelip bakmışlar ki gene orada değiller. Olay bir kaç kez daha yenilenince “Bileydik kentin temellerini buraya atardık” demişler. Bu “bileydik” sözcüğü zamanla değişip “Bilecik” olmuş.

  Başka bir söylentiye göre de Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey fetihlere giriştiğinde, akıncılarına kılıçlarının iyi “bileylemelerini” tembih etmiş. “Bileyleme” sözcüğü gel zaman git zaman “Bilecik halini almış.

  Bilecik’te Ulaşım

  Türkiye’nin en önemli demiryolu hattı Bilecik’ten geçer.Sakarya ve Karasu vadisinden geçen bu hattan başka Bursa-Eskişehir ve İstanbul-Eskişehir karayolları da Bilecik il sınırları içinden geçer.

  Bilecik Yöresel Yemekleri

  Tahıl ürünlerinin geleneksel beslenmede önemli yer tuttuğu Bilecik yöresinde halk, ekmeğini kendisi yapar. Pide, Hodalak ve Bükme fırında pişirilen ekmek türleridir. Makarna, kuskus, erişte ve tarhana gibi yiyecekler evlerde hazırlanır. Bilecik’in ünlü yemeklerinden bazıları şunlardır: Büzme, kuskus pilavı, sac kebabı, güveş, köpük helvası, höşmerim, katırcı helvası, karacaoğlu helvası, kavurga, cevizli üzüm sucuğu.

  Ne Alınır?

  Kınık çömleği, ahşap işleri, ayva lokumu, boza ve helva.

  Bilecik’te Turistik Yerler

  • Hamsu Çayı kıyısındaki kayalık sivri bir tepe üzerinde bulunan Bilecik (Belokome) Kalesi,
  • Merkez’de bulunan Pelitözü Gölü,
  • Orhan Gazi’nin babası Osman Gazi adına yaptırdığı Osmangazi Camii,
  • İl merkezi yakınlarında Osmanlı yapısı Orhangazi Cami ve İmareti, Şeyh Edebali Türbesi,
  • Vezirhan beldesinde Köprülü Mehmet Paşa Camii ve kervansaray kalıntıları,
  • Abdülhamid’in yaptırdığı Bilecik Saat Kulesi,
  • Etnografya Müzesi,
  • Bilecik şehrinin 2 km dışında Yediler adlı koru ve piknik alanı,
  • Bozüyük ve çevresinde Kasım Paşa Külliyesi’nden kalma cami, imaret ve şadırvan, şehrin merkezinden 27 km uzaklıkta Gülalan Köşkü orman içi dinlenme yeri, Türbin Mesire Yeri, Bozcaarmut Göleti,
  • Gölpazarı ve çevresinde Mihal Bey Hanı,
  • Osmanali ve çevresinde Rüstem Paşa Camii, İçmeler,
  • Söğüt ve yöresinde Söğüt Müzesi, Çelebi Mehmet Camii, Hamidiye Camii, Dursun Fakih Türbesi, Ertuğrul Gazi orman içi dinlenme yerinde Ertuğrul Gazi Türbesi, tarihi kişilerin büstleri; Doruk Köyü’nde İnönü Savaşları Zafer Anıtı
  • İnhisar ve çevresinde İnhisar Mağarası,
  • Yenipazar ve çevresinde Tamaşa Türbesi, Harmankaya Kanyonu, Yenipazar Göleti,
  • Osmaneli ve çevresinde Günüören Köy Evleri,
  • Pazaryeri ve çevresinde Küçükelmalı Göleti, Pazaryeri Konutları, Kınık Köyü,
  • Yaylalar olarak Uzunçam Yaylası, Sofular Yaylası, Kömürsu Yaylası.
  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!