Antalya

Yerel Saat
(GMT+2)
Priz Tipi
C, F 230 V
Nüfus
2,4 Milyon
Diller
Türkçe
Para Birimi
Lira
İklim
Akdeniz iklimi

Antalya Hakkında Genel Bilgiler

AntalyaTürkiye‘nin güneyindeki, Akdeniz sahilindeki en büyük tatil beldesi.Nufüs bakımdan Türkiye‘nin önde gelen büyük şehirlerinden birisidir. Ayrıca Türkiye’de Kemer, Side, Alanya, Belek ve diğerleri gibi ünlü tatil yerlerini de içermektedir.

Ankara’dan 550, Adana’dan 550, İzmir’den 450 ve İstanbul’dan 700 kilometre uzaklıktadır. Toplam alan 1 417 Km karedir. Yerel kent nüfusunun nüfusu 2,4 milyon kişidir (yaz aylarında turistler göz önüne alındığında, bu rakam güvenli bir şekilde iki katına çıkarılabilir), metropolün nüfusu 4 milyon kişiyi aşıyor. Antalya merkez kentte 5 ilçe yer almaktadır: Aksu, Doşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa. Antalya ili toplam 19 ilçedir, Merkez dışında kalan 14 ilçesi şunlardır; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kale, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik dir.

Antalya, Türkiye‘de plaj, dinlenme, gezi, eğlence ve alışveriş için evrensel bir tesisdir. Ne ararsan ara, her şeyi burada bulacaksın. Yerel plajlar kumlu ve çakıllı, temiz ve tüm olanaklarla. Roma, Bizans, Osmanlı, Lucian, Pamphylian ve Helenistik döneminden kalma eserler ile gezilmesi gereken önemli şehirlerden birisidir.

Antalya’nın Kısa Tarihi

MÖ 159 Antalya hakkında bilinen en eski tarihtir. Şehir, Yunan kralı Pergam Attalos II tarafından kuruldu. Sonra Romalılar tarafından fethedildi ve imparator Hadrian’ın evi oldu. O zaman büyük bir ekonomik merkezdi. Daha sonra 8. Arap askerlerinin sayısız baskınlarının neden olduğu toprakları kaybetmeye başladı ve aynı zamanda şehri kısmen tahrip eden büyük bir deprem oldu. 1423’te Osmanlı Antalya şehrini fethediyor. Osmanlı dönemi zamanında, şehir aslında ülkenin yaşamında hiçbir rolü olmayan küçük bir yerleşim yeri haline geldi.

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında Antalya‘da açılan liman ile birlikte altyapı yatırımlarının başlaması ve  ayrıca serbest ticaret bölge olması bu bölgenin tarihi açısından önemli rol oynamıştır. O zamandan beri, turizm işi büyük bir sıçrama ile gelişmeye başladı ve şehir, Ruslar ve Almanlar da dahil olmak üzere en popüler tatil yerlerinden biri haline geldi.

Günümüzde Antalya da insanların büyük bir kesimi turizm ve tarım dan geçimini sağlamaktadır. 2019 yılında Antalya ya gelen yabancı turist sayısı 13 milyon kişidir.  Şehrin önemli Turizm merkezleri Alanya, Belek, Side, Kundu ve Kemer ‘dir. Aynı şekilde Antalya ‘ dan yurt dışına ihraç edilen tarım ürünlerinin kapasitesi her yıl artmaktadır. Özellikle Eski Sovyetler birliği ülkelerinde Antalya dan gönderilen narenciye ürünleri tercih edilmektedir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Antalya ile ilgili Eğlence Parkları

Antalya ile ilgili Etkinlikler

Antalya ile ilgili Festivaller

Antalya ile ilgili Genel Yazılar

Antalya ile ilgili Gezi Notları

Antalya ile ilgili Listeler

Antalya ile ilgili Mekanlar

Antalya ile ilgili Müzeler