Türkiye

Yerel Saat
(GMT+3)
Priz Tipi
F220-240V
Nüfus
80 milyon
Diller
Türkçe
Para Birimi
Lira
İklim
Karasal İklim

Türkiye Hakkında Temel Bilgiler

Türkiye sadece dört denizin mükemmel plajları değil, aynı zamanda Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı, Yalova kaplıcaları ve kar beyazı Pamukkale, Kapadokya manastırları, dağ kayağı ve serin alışveriş ile muhteşem İstanbul’dur.

Türkiye‘nin Yüz ölçümü (iç sular dahil) 779 bin 452 km karedir. Türkiye topraklarının ana kısmı olan% 97’si Asya’da ve yalnızca% 3’ü Avrupa’da yer almaktadır. Türkiye‘nin coğrafi özelliği, Avrupa ile Asyayı antik çağlara, Karadeniz ülkelerine ve Akdeniz’le olan halklara bağlayan önemli yolların kavşağındaki konumudur. Günümüzde, Türkiye topraklarında, Avrupayı birçok Asya ülkesiyle bağlayan otoyollar ve demir yolları vardır.

Türk topraklarının batıdan doğuya maksimum uzunluğu 1600 km, kuzeyden güneye 600 km’dir. Üç taraftan denizlerle çevrilidir: kuzeyde – Karadeniz, batıda – Ege, güneyde- Akdeniz bulunmaktadır. Türkiye‘nin Avrupa ve Asya bölgeleri, Karadeniz’den Ege’ye deniz geçişini oluşturan ve Marmara Denizi, Boğaz ve Çanakkale Boğazını içeren su sistemi ile birbirinden ayrılmıştır. Boğazın güneyinde Haliç Körfezi (Marmara Denizi), dünyanın en güzel şehirlerinden ve Türkiye‘nin en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul’da (eski adı Konstantinopolis) yer almaktadır.

Söylemek çok yetersiz: Türkiye‘ye bunun gibi anlatmak yetersiz olur. En popüler turizm programları iki gruba ayrılabilir: hiçbir şey yapmadan olan plaj (eğer istenirse, gezilerle avantajlı bir şekilde seyredilebilir) ve İstanbul’un ayrı bir çizgi olduğu tam teşekküllü “gezi”. “Kum-Güneşli” Türkiye, bütçe ve gençlik için Kemer ve Alanya, aileler için Side ve aktif  bir Belek, prestijli Antalya, barlarıyla ünlü  Marmaris, tenhalığı ve sessizliği ile Fethiye ve az bilinen (ve çekici) tatil beldelerinin bir bölümüdür. Tarihsel olarak, Türkiye efsanevi bir Troya’dır (bu arada, at ziyareti zorunlu ziyaret programına dahildir), kütüphaneler, tiyatrolar, tapınaklar ve kalıntıları ile antik Efes, Pamukkale ve Traverten terasları ve Kleopatra’nın hamamı (bu huzursuz kraliçenin banyo yaptığı), türbenin dünyasında, adından da anlaşılacağı gibi, kral Mavsol, Likya krallığının kalıntıları ve çok daha fazlası. Ve elbette, İstanbul, en tombul rehberini bile barındıramayan yerlerden biridir.

Türkiye Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Türkiye turistler arasında favori plaj yerlerinden biri. Ülke ağırlıklı olarak Güney – Batı Asya’da ve kısmen Avrupa’da yer almaktadır: Türkiye’nin %3’ü Güneydoğu Avrupa’da ve daha kesin olmak gerekirse Doğu Trakya’da bulunmaktadır. Türkiye’nin coğrafi koordinatları: 39 ° 55 ‘s. w. ve 32 ° 50’ s. d.

Türkiye Avrupa haritasında nerede bulunur?

Devletin çoğunlukla Güney – Batı Asya’da olmasına rağmen, birçok parametreye göre: siyasi, ekonomik, turistik nedenler ile Avrupa olarak kabul edilir. Türkiye, dünyanın dört deniziyle kıyısu bulunan birkaç ülkeden biridir: Ege, Marmara, Karadeniz ve Akdeniz.

Her şeyden önce dört deniz turistinin ülkesine, elbette birinci sınıf tatil köyleri bulunmaktadır. Bunların çoğu, birinci sınıf ve aynı zamanda her şey dahil sistemde çok uygun fiyatlı otellerde sakin bir plaj tatili için ideal bir seçimdir. En ünlü Türk tatil beldelerini hatırlayalım: Side ve Belek’teki kumlu plajlar, Kemer ve Antalya’daki görülmeye değer koylar, Bodrum ve Marmaris’teki çakıl taşları vb.

Muhteşem İstanbul’u unutmayın ve başkent Ankarayı da ziyaret etmeye değer. Orta Anadolu’dan bahsetmeye değer — geçmiş medeniyetlerin (Aksaray, Konya, Kayseri) eski ihtişamının izlerini taşıyan manzaralara ve antik şehirlere sahip bir bölgedir. Kış aylarında kendinizi Türkiye’de bulursanız, bir düzine kayak merkezlerinden birini (Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Sarıkamış) ziyaret etmeyi düşünün, bu arada “her şey dahil” sisteminde bir tatil de bulabilirsiniz.

Türkiye Sınırları ve Sınır Komşuları

Devletin sınırlarının toplam uzunluğu karada 2628 kilometre ve kıyı şeridinde 7168 kilometredir. Kuzeybatıdaki Avrupa kesiminde, Türkiye Bulgaristan (240 kilometre) ve Yunanistan (206 kilometre) ile sınırlanmıştır. Batıda, Türkiye Ege Denizi ve kuzeyden Karadeniz tarafından çevrelenmiştir. Asya kesiminde, Türkiye kuzeydoğuda Gürcistan (252 kilometre), doğuda Ermenistan (268 kilometre), Azerbaycan (9 kilometre) ve İran (499 kilometre) ve güneyde Irak (331 kilometre) ve Suriye (822 kilometre) ile sınırlanmıştır.

Türkiye Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’de kalan turistler için kalış süresi standart turist vizesi ile sınırlıdır, ancak süre 3 ayı geçmez. Son 180 gün boyunca, ülkede kalmak 90 güne kadar vize ile sınırlıdır. 90 Günlük vizenin erken kesilmesi durumunda, kalan günler kalan 180 gün içinde kullanılabilir (son çıkış tarihinden itibaren geri sayım yapılır). Sonuç olarak, bir yıl içinde yabancı 180 güne kadar toplam ara ile Türkiye’de olabilir. Devamı için tıklayınız.

Türkiye Popüler Gezi Rotaları & Turları

Türkiyeyi kara yolu ile keşfetmek için dünyanın en iyi yerlerden biridir. Ülkenin kendisi çok çeşitlidir ve hareket ederken arazi çok değişkenlik gösterir , yol boyunca çeşitli manzaralar ve tarihini sunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerin dışında, çoğunlukla araç kullanmak için keyifli bir ülkedir. Kara yolları uzun, geniş ve bu günlerde bakımlıdır! Dünyanın herhangi bir yerinde bir yolculuğa planlamak, istediğiniz yere, istediğiniz zaman gitmekte tamamen özgür olduğunuz anlamına gelen ve istediğiniz zaman durma özgürlüğü sunan ve tabii ki belirli bir rota belirli bir rota çizmenizi sağlayacak bir ülkedir.

Karadeniz Bölgesi

Türkiye’nin başkenti Ankara’da, uçması kolay ve inanılmaz siyasi tarihle dolu bir şehirde Karadeniz maceranıza başlayın. Ankara, Atatürk’ün hükumetinin İstanbul’dan Ankaraya taşımasından sonra ki Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu yerdir. Başkentte görülecek çok şey var, ama buradaki zamanınızda sizin mutlaka yapmanız gereken bir gezi olarak, Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir ziyaret edilmelidir. Sadece unutulmaz lider için bir kabir yeri değil, aynı zamanda onun yazılarını, mektuplarını ve kişisel eşyalarını barındıran bitişik müzedeki insanlık ve hayatı hakkında da çok şey öğrenilebilirsiniz. Keşfetmek üzere olduğunuz ülke hakkında bilgi edinmek için en önemli yerdir!

Anıtkabir

Anıtkabir

Şehir dışına çıkmak isterseniz, Ankara ile İstanbul arasındaki eski kara yolu üzerinde yer alan Bolu çevresine iki saatlik bir sürüş yapın. Burada çarpıcı güzelliği, yaban hayatı ve balıkçılık nitelikleri sayesinde Türk tatilciler için sıcak bir nokta haline gelen bir doğa harikası olan büyük Abant Gölü de dahil olmak üzere birçok ilgi çekici yer bulacaksınız. Kaplıcalar da eğlencelidir ve ünlü krater gölü olan Gölcük, bisiklet kiralayabileceğiniz veya küçük gölün etrafında yürüyüş yapabileceğiniz piknik için mükemmel bir yer olan yeryüzünde bir cennet parçası olarak tanımlanmaktadır. Aslında Bolu şehrini çevreleyen tüm alan bir yürüyüş cennetidir!

Abant gölü

Abant gölü

Ankara’dan Samsun’a arabayla yaklaşık beş saat uzaklıkta, sizi Karadeniz kıyısındaki en büyük şehre götürüyor. Bu, büyük alışveriş merkezleri ve konserler ve diğer performanslar sunan Atatürk Kültür Merkezi ile yolculuğunuzda mükemmel bir kültür durağı olacaktır. Romalıların kiraz keşfettiği yer olan Ankara ile Giresun arasında mükemmel bir yarı yol noktası! Giresun’a ulaşmadan önce Ünye ve Ordu’nun küçük sahil kasabalarında, güzel kıyı manzarasına sahip fındık yetiştiren kasabalarda durmayı unutmayın. Giresun’da kalırken, ülkenin en eski Osmanlı evlerinden bazılarını ve iyi korunmuş kaleyi gördüğünüzden emin olun. Belki de Argonautların hikayesi ve Altın Polar ile bağlantılı olarak Giresun adasına bir günlük gezi yapın. Aksi takdirde, Türk yaylalarını ve türbelerin sayısı ve Bektaş yerleşimi nedeniyle popüler bir turistik cazibe olan Kümbet gibi yerleri keşfetmek için birkaç gün geçirin.

Şehir dışında bir günlük gezi için, Türkiye’nin en cazip şehirlerinden biri olan Amasya’yı ziyaret etmeyi düşünün. Pontic Krallığı’nın hükümdarları M. Ö.120 yılında Sinop’a taşınmadan önce ilk başkentiydi. Miras kalan Osmanlı evleri, iyi korunmuş Pontic mezarlarını vurgulamak için kalenin yakınındaki kayalıklarda su ve projektörler ışınlanır. Bu, klasik coğrafyacı Strabo’nun atalarının eviydi. Daha sonra, Selçuklu toprakları olarak düzenlenen, 13. yüzyılın ortalarında Cengiz Han’ın Moğollar tarafından görevden alınmasında rol oynamıştır.

Amasya

Amasya

Samsun’dan birkaç saat boyunca Trabzon’a hareket etmek, zamanınızın çoğunu burada geçirmek isteyeceksiniz. Kanuni Süleyman’ın doğum yeri olan Trabzon, bir zamanlar bölgede var olan antik İmparatorlukların zamanlarına dayanan bir dizi veya turistik mekana sahiptir. Şehirde yapılacak birçok ilginç şey varken, bölgenin başlıca turistik yerleri Sümela Manastırı ve Uzungöl Gölü. Manastır, aşağıdaki yeşil ormanlara bakan çok sarp bir dağın kenarında inşa edilmiştir ve Uzungöl inanılmaz doğal güzelliği ve muhteşem manzarası ile ünlüdür. Trabzon’da emlak çok yabancı ziyaretçiler tarafından yaygın olarak popüler olduğu bugünlerde bir yatırım merkezi haline geliyor. Çay tarlaları ile ünlü Rize kasabası da kısa bir sürüş mesafesindedir. Plantasyonlardan birini ziyaret etmek için zaman ayırın ve yerel olarak üretilen birçok bardak çayı yudumlayın!

En önemlisi, Karadeniz bölgesini keşfederken, ana yoldan çıkmanız gereken görülmeye değer yerler vardır. En heyecan verici dağlık alanlar ve manzaralardan bazıları tamamen kazara bulunabilir, Bu yüzden otoyollardan ayrılmaktan korkmayın!

Ege Bölgesi

Türkiye’nin batı kıyısındaki rota, ülkedeki en popüler yol gezilerinden biridir. Kendi havaalanına sahip olan ve birkaç günlüğüne keşfetmeye değer olan kozmopolit İzmir şehrinde başlamalısınız. Sadece harika alışveriş olanakları ve hareketli gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz, İzmir birçok antik bölgeyi barındırır, 205 tür kaydedilmiştir, limanda dokuz sinagog, güzel mermer bir Saat Kulesi ve İzmir Kuş Cenneti, Kuş Cenneti, su kuşları için Koruma Alanı ıslahı için ve kayıtlı ev sahipliği yapmaktadır. Sasalı doğal yaşam Parkı adı verilen yakındaki bir açık hava hayvanat bahçesi de açıldı.

İzmir’in sadece bir saat güneyinde, Türkiye’nin en önemli ve en popüler yerlerinden biri olan Antik Yunan Efes şehridir. Şehir, antik dünyanın yedi harikasından biri olan M. Ö. 550 civarında tamamlanan Artemis Tapınağı ile ünlüdür. Efes, aynı zamanda vahiy kitabında belirtilen Asya’nın yedi kilisesinden biriydi ve Yuhanna İncili’nin burada yazılmış olabileceğine inanılıyor. Efes’te görülecek çok sayıda yer var ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için yakındaki Selçuk kasabasında en az birkaç gece geçirmeniz önerilir. Selçuk da Türkiye’de deve güreşinin ev sahipliğini yapıyor!

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Batı kıyısı yolculuğunuzda, iç mekanlara girmek ve Türkiye’nin eşsiz pamuk kalesi olan Pamukkale’yi görmek için iyi bir şey yaparsınız. Denizli şehrine yakın olan bu doğal alan, akan suyun bıraktığı karbonat minerallerinin en muhteşem teraslarını oluşturan kaplıcalar ve kireç taşı travertenleri içerir. Suların bir zamanlar içinde banyo yapanlara iyi şanslar getirdiği ve bir zamanlar bölgeye çok sayıda Hacı çektiği söyleniyordu. Bu özel sularda şansınızı deneyin ve daha sonra pamuk Kale’sinin hemen üstünde yer alan bir dünya mirası olan Hierapolis şehrinin antik kalıntılarının tadını çıkarın. Burada cehenneme dünyanın birkaç kapılarından birini bulacaksınız, Pluto’nun Kapısı, herhangi bir canlıyı öldürmek için söylenmiştir!

Marmaris ayrıca bir süre yapılacaklar listenizde olmalıdır. Ne yazık ki alan bu gün aşırı turistik ama bölgenin doğal güzelliği inkar edilemez. Su üzerinde biraz zaman geçirin ve bazı tenha plajları bulmayı deneyin. Yakındaki Dalyan’a günlük bir gezi yapın ve yerel çamur banyolarını deneyimleyin ve İztuzu Plajı’nın kütük kafalı kaplumbağalarını ziyaret edin. Marmaris’e geri dönün, Yelken açmayı ve dalmayı öğrenmek veya Cennet Adası’nda mağaraya gitmek ve bir zamanlar ibadet yeri olarak kullanılan antik Nimara Mağarasını keşfetmek için zaman ayırın. Datça Yarımadası’na bir günlük gezi daha yapın ve kıyı şeridini süsleyen birçok koy ve koyları keşfedin. Birkaç gün boyunca güneşin, rakı ve Türk kebaplarının tadını çıkarın ve rahatlayın!

Marmaris

Marmaris

Bodrum’da kaleyi keşfetmek harika bir öğleden sonra güzel bir plandır ve Sualtı Arkeoloji Müzesi çevreleyen sularda birçok batık kaydedilen en ilginç eserlerin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bodrum bir yelkencinin cennetidir ve Yalıkavak’ın küçük beldesi, dünyanın en etkileyici mega yatlarından bazılarına bakmak için mükemmel bir yer olan kendi multi-milyoner marinasına sahiptir. Yalıkavak, Bodrum Yarımadasındaki tek görülmesi gereken köy değildir, aslında yaz güneşinde dinlenirken bölgeyi ve modern Riviera yaşam tarzını keşfetmek için birçok gün geçirebilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi

Türkiye’nin en popüler bölgesi olarak, Güney Sahili ve İç Anadolu cesur keşif sunmak için çok şey var ve araba ile gezinmek kolaydır. Dalaman’a uçun ve doğrudan Fethiye’ye gidin. Burada, Babadağ Dağı’nın tepesinden muhteşem yamaç paraşütü ile ünlü Ölüdeniz, terk edilmiş Yunan yerleşim yeri Kayaköy ve Saklıkenti görebilirsiniz. Gorge gibi yakındaki cazibe merkezlerine erişirken Türk şehir hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Fethiye kesinlikle kaçırılmaması gereken, onun yürüyüş parkurları ve inanılmaz doğal güzelliği ile ünlüdür. Ayrıca bazı kişiler için burası, süslü alışveriş, inanılmaz yat kulüpleri, yüzme ve şnorkelle yüzme için 12 adalara günlük tekne gezileri düzenlenen üst düzey marina kenti Göcek’te bir gün geçirmeye gelirler.

Ölüdeniz - Fethiye

Ölüdeniz – Fethiye

Fethiye’den sahil yoluna çıkın ve Kalkan sahil kasabasında bir iki gece geçirmeyi düşünün. Çarpıcı bir uçurumun üzerine kurulmuş olan Kalkan, denize inen beyaz badanalı evleri ve parlak renkli begonvilleriyle ünlü eski bir balık avı yeridir. Satılık yeni çağdaş tasarlanmış Kalkan Villalarından bazıları da bölgeye değer katıyor. Bölgede ayrıca Likya Kalesi Tlos ve Kekova Adası gibi birçok tarihi yer bulunmaktadır, Patara Plajı ve Kaputaş Plajlarıda Türkiye’deki en ünlü plajlardır.

Kaputaj Plajı

Kaputaj Plajı

Denizden ve güneşten bir mola alarak, gül suyu ve el yapımı halı üretimi ile ünlü Isparta şehrine doğru yola çıkın. Bu vesilelerle bir dizi St Paul tarafından ziyaret edilen bir yer olduğu gibi şehir de nedeniyle İnci turizm giderek daha popüler hale gelmiştir. Türkiye’nin Göller bölgesinde yer alan Isparta, Eğirdir ve Beyşehir’e günübirlik geziler kesinlikle doğa severler arasında tercih edilecek. Isparta dan Kalkan ve Konya, Tasavvuf hakkında bilgi edinmek ve eylem Sema Dervişleri görmek için mükemmel bir yer arasındaki yarım noktasıdır. Konya aynı zamanda Rumi, 13. yüzyıl Pers şair, İslam Alimi, ilahiyatçı ve Tasavvuf mistik son ev ve onun mezarı kentte bulunabilir oldu. Isparta’da eve götürecek bir Türk halısı bulmayı başaramadıysanız, korkmayın, Konya da pahalı ve zengin desenli tekstil üretimi ile ünlüdür.

Mevlana

Mevlana

Konya’dan üç saat uzaklıkta Kapadokya’nın inanılmaz masal ülkesi. Göreme, bu milli parkın uhrevi manzara keşfetmek için mükemmel bir üs iyi bir kaç gün geçirmek için planlamalısınız. Ünlü peri bacalarını bulmak için birçok vadide yürüyüş yapmak için zaman ayırın. Yüzeyin altına dalın ve Türkiye’nin büyük yeraltı şehirlerini keşfedin ve gizli tapınakları, kiliseleri ve mağara konutlarını bulmak için dövülmüş pistten çıkın. Muhteşem mağara otellerinden birinde kalmak için kendinizi şımartın ve hayatın bir zamanlar geçmişin mağara sakinleri için nasıl bir şey olduğunu ve bir ömür boyu en iyi 100 deneyimden biri için bütçenizi aşın ve peri bacalarının üzerinden gün doğumu kendi sıcak hava balonunuzun konforunda izleyin.

Kapadokya

Kapadokya Balon Turu

Bu heyecandan sonra biraz rahatlama ile yolculuğa bitirmek gerekir. Eğer Toros Dağları ve Türkiye’nin Göller Bölgesi daha keşfetmek için bir üs olarak kullanabileceğiniz Adana kıyı kenti kalın. Yerel Adana Kebabının tadını çıkardığınız dan emin olun, zamanınız varsa Türkiye’nin en inanılmaz mutfağından bazıları için Gaziantep’e gidin!

Türkiye iyi Kara yolları ile bağlı tüm önemli hedefleri ile gezinmek kolaydır. Yoldan daha iyi bir yol yoktur!

Türkiye Bölgeleri ve Şehirleri

Türkiye, Doğu lezzetini Avrupa yaşam ve hizmet standardı ile birleştiren Avrupa ve Asyayı ayıran bir ülkedir. Son yıllarda, bu devlet Rus tatilciler arasında “bir numaralı tatil” haline gelmiştir ve bu şaşırtıcı değildir: turizm sektörü ulusal bütçesine katkı sağlamaktadır ve neredeyse ana kaynağıdır. Yerel otelciler misafirlerini nasıl memnun edeceklerini biliyorlar ve yerlilerin sıcak mizaç ve samimi misafirperverliği bu ülkeyi daha da cazip bir tatil yeri haline getiriyor.

Türkiye’de Bölgelere göre şehir dağılımı aşağıdaki gibidir;

Marmara Bölgesi Bulunan İller : Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova

Ege Bölgesi Bulunan İller: Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak

Akdeniz Bölgesine Bulunan İller:  Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta,  Kahramanmaraş, Mersin, Osmaniye

İç Anadolu Bölgesi Bulunan İller : Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat

Karadeniz Bölgesi Bulunan İller: Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Zonguldak

Doğu Anadolu Bölgesi Bulunan İller; Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bulunan İller : Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis

Türkiye’de Konuşulan Diller?

Türk Bayrağı ve Deniz

Türkiye’nin tek devlet dili Türkçedir. Cumhuriyet Anayasasına göre, sadece ülkenin eğitim kurumlarında öğretilebilir. Bu genellikle kendi dillerini konuşan ülkenin etnik azınlıkların hoşnutsuzluk neden olur. Ancak hükumet diğer dilleri resmi düzeyde tanımıyor.

Genel olarak, oldukça genç olan Türkçe, nüfusun yaklaşık %80’ini tarafından konuşulmaktadır. Türk halkının geri kalanı diğer dilleri konuşuyor ya da bunları Türkçe ile birlikte ikinci dil olarak kullanıyor.

Türkçenin Gelişimi

Türkiye’nin resmi dili Türk grubundan geldi, ancak mevcut versiyonuna çok yakın bir zamanda geçiş yapmıştır. 19. yüzyılda, ülke topraklarında Osmanlı dili hakimdi. Ancak 1923’te Türkiye’de Cumhuriyetinin kurulmasından sonra reform yapıldı. Geçen yüzyılda, herkes tarafından düzenlenen en iyi seçeneği yaratmayı başardık. Arapça alfabesi Latince’ye dönüştürüldü ve Türk için temel olarak İstanbul lehçesi alındı. Yabancı dil unsurları da ondan hariç tutuldu.

Türkiye’de Gece Hayatı

Türkiye Gece Hayatı

Türkiye’de yoğun gece programlarını tercih eden birçok insan var. Ülkenin doğal ve tarihi güzellikleri ile ünlü olmasına rağmen, gece hayatı ile de turist çekiyor. Canlı müzik sayesinde, farklı içeceklerin ve yiyecek çeşitlerinin tadını çıkarırken arkadaşlarınızla iyi vakit geçirme şansına sahip olacaksınız. Türkiye’de gece hayatı, Antalya şehrinde en çok aranan tatil yerlerinden biridir. Tatil turizm açısından çok faydalıdır. Antalya gece hayatı kulüpleri, barlar ve diskolar nedeniyle oldukça ünlüdür.

Büyüleyici gece hayatı için çoğu yer İstanbul’da Taksim bölgesi ve çevresinde bulunan kulüplere ve barlara en yakın bölgedir. İstanbul’da gece mekanlarının bazı mahalleler dışında hemen hemen her yerde olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle Taksim Meydanında pavyonlar ve barlar bulunmaktadır. Türkiye’de gece hayatı genellikle barlar ve diskolardan oluşur.

Türkiye, her şeyden önce doğal ve tarihi hazineleriyle ünlüdür, ancak canlı gece hayatı turistler için büyük bir zevk kaynağıdır. Çeşitli eğlence mekanları her türlü zevke hitap ediyor ve ülkenin farklı kültürel kompozisyonunu yansıtıyor. Eğlence mekanları, canlı müzik dinlemek, yeni yiyecek ve içeceklere katılmak, Arkadaşlarla dans etmek için keyifli bir gece sunuyor. İstanbul’un ünlü Boğaziçi sahil şeridi ve dinlenmek için tasarlanan Güney plajları hem modern hem de eski tesislerle kaplıdır. Geleneksel bira barları, barlar, rock barları, folk müzik barı, lisanslı restoranlar, gece kulüpleri ve tavernalardan oluşmakta olup sabahın erken saatlerine kadar eğlenceli saatler geçirmektedir. Gün boyunca doğa ve Türkiye tarihinin tadını çıkarırken akşamları rahatlamak için harika bir yoldur.

Türkiye Gece Hayatı

İstanbul’un en çeşitli gece kulüpleri arasında sunacak çok şey var. İstiklal Caddesi’nde Cicek Pasaji ve Nevizade’nin yanındaki sane caddesi, şehrin en ünlü kulüp ve barlarına ev sahipliği yapan yerlerdir. Son zamanlarda Anadolu halk müziğinde popülaritesinde bir artış oldu, Bu nedenle İstiklal Caddesinin çevresinde, insanların şarkıları dinleyebileceği ve Anadolu’nun geleneksel halk dansını dans edebileceği sanatta bu yöne adanmış birçok kulüp var. Barlara ve kulüplere ek olarak, Taksim’de giderek daha fazla talep gören birkaç İrlandalı pub bulunmaktadır. Taksim’in yanı sıra Sultanahmet bölgesi de gece hayatı ile ünlüdür ve Batı turistlerini cezbetmek için tasarlanmış dans gösterileri de dahil olmak üzere birçok gece kulübüne ev sahipliği yapmaktadır. Başka bir yer ise bölgede çok sayıda gece kulübü bulunan Kadıköy’deki ünlü barlar caddesi.

Gece eğlencesi için daha yüksek bir bütçeniz varsa, Boğaz kıyısındaki kulüplerin tadını çıkarabilirsiniz. Türk sinemasının ünlü aktörleri, televizyon yıldızları ve müzisyenleri burada düzenli olarak yer alıyor. Boğaz boyunca birçok benzer mekan bulunmaktadır. Böylece onları keşfedebilir ve elit bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Gece hayatı ile ünlü diğer yerler, Marmaris ve Bodrum’un ünlü sahil beldeleridir. Bodrum’daki diskolar Avrupa ölçeğinde biliniyor ve Halikarnas dans pisti turistler için özel bir mıknatıstır. Diskoların yanı sıra, Bodrum’da İstanbul’da yaygın olarak bulunan çeşitli kulüp ve barlar bulabilirsiniz. Marmaris’te ayrıca seçim yapabileceğiniz çok sayıda tesis var ve şehir merkezindeki barlar sokağı gece boyunca her türlü eğlenceyi sunuyor. Marmaris’te şehir merkezine yaklaşık 500 metre mesafede ikinci bir eğlence bölgesi bulunmaktadır. Uzunyali’nin Plajı muhteşem gece kulüpleri ve barlarla kaplıdır. Marmaris’te tatil yaparken canlı ve eğlenceli bir gece hayatı yaşayabilirsiniz.

Türkiye’deki Kültürel Etkinlikler

Nisan ayı ortasında, İstanbul geleneksel olarak İstanbul Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bunu uluslararası tiyatro Festivali (Mayıs) ve Uluslararası Müzik Festivali (Haziran-Temmuz) takip ediyor. Ayrıca şehir, ünlü iki haftalık İstanbul caz Festivali’ne (Temmuz) ve aynı derecede popüler Uluslararası bienal’e (her iki yılda bir, Eylül-Kasım) ev sahipliği yapıyor ve kentin mimari ve tarihi eserlerinin en iyi örneklerini sergiliyor-saraylar, kiliseler, camiler ve hatta Hava alanı ve tren istasyonları.

Turistler, askeri orkestra konserleri, kostümlü alaylar ve havai fişeklerle İstanbul’un Osmanlılar tarafından (29 Mayıs 1453) ele geçirildiği tarihi kutlamak için zamanlanan Mayıs festivaline ilgi duyabilirler. Bundan hemen sonra uluslararası kukla tiyatro Festivali düzenleniyor – Türk gölge Tiyatrosu veya “Karagöz”, halk kültürünün en önemli unsurlarından biri. Haziran Uluslararası Boğaziçi Festivalinde düzinelerce müzik ve dans performansı yer alıyor. Temmuz-Ağustos aylarında Rumeli Hisar Kalesinde gece yaz konserleri düzenleniyor, temsil edilen grupların yelpazesi Opera gruplarından rock gruplarına kadar çok geniş. Eylül ayında kentin kuzeybatısındaki Belgrad Ormanında düzenlenen Pepsi Electronic Fesr elektronik müzik festivali popülerdir. Haftalık İstanbul Sanat Fuarı (Eylül), şehrin yaklaşık elli galerisinde Türk ve yabancı sanatçıların çok sayıda sergisidir. İki haftalık Akbank uluslararası caz Festivali’nde (Ekim) ve iki gece Efes Pilsen blues Festivali’nde (şehrin ve çevrenin en iyi mekanlarında her iki yılda bir gerçekleşir) iyi müzik dinleyebilirsiniz. Neredeyse yıl boyunca müzikte tüm yönlere sahip Yapi-Credi Sanat Festivali.

Nisan-Mayıs aylarında Ankara’da düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali, Polyphonic Choruses Derneğinin himayesinde devasa bir “müzik buluşması” düzenliyor. Ağustos, uluslararası kadın Film Festivali “Uçan Süpürge”ayıdır.

İzmir uluslararası Festivali Haziran-Temmuz aylarında gerçekleşir ve Efes Tiyatrosu ve Aspendos Kalesinde Opera gösterileri, Bale Festivali (genellikle Haziran ortasından Temmuz ayının başına kadar 10 gösteri) ve diğer etkinlikler de dahil olmak üzere birçok ilginç etkinlik içerir.

Ayrıca kayda değer Festivaller Efes (Mayısın ikinci haftası) Uluslararası müzik festivali, Anadolu’nun (mayıs) senfonik orkestraları, Müzik festivali Pamukkale (haziran sonu), Bursa Müzik Festivali (üç hafta) temmuz ayında, Bodrum festivali (eylül başında) ve popüler film festivali Altın portakal (eylül sonu – ekim başında) Antalya olarak düzenlemektedirler.

Türkiye Din ve İnanç

Türk nüfusunun %98’i Müslümandır. Türkiye laik bir devlettir, yani din devletten ayrılır. Türkiye’de Müslümanlara ek olarak Yunan, Ermeni ve Suriye-Ortodoks Hristiyanlar, Yahudiler yaşıyor. Genel olarak, ülke dini hoşgörü ile karakterizedir.

Türkiye İklimi ve Hava Durumu

Türkiye’deki hava şartları bölgeye göre değişiklik gösterir, çünkü ülkenin iklimi çoğunlukla kıtasal özelliklere sahip dağlık bir bölgedir. Türkiye’de yaz – sıcak ve kurak, kışlar — karlı ve soğuk. Türkiye’de tatil sezonu Nisan ayında başlıyor ve sadece Kasım ayında sona eriyor.

Ege ve Akdeniz’de iklim Ilıman kışlar ile sıcak ve nemli yaz aylarını kapsar. Karadeniz’de iklim sıcak yazlar ve serin kışlar ile ılıman denizdir. Ocak ayında sıcaklık yaklaşık +5 °c, yaz aylarında (Temmuz ayında) — yaklaşık + 23 °C’dir. Yağış yılda 1000-2500 mm’ye düşer. Yaz aylarında sıcaklık + 30 °C’yi aşabilir ,ancak bu nispeten nadirdir. Türkiye’nin güneydoğusunda, iklim düşük nem ile tropikal çöl özelliklerine sahiptir.

Plaj tatil köylerini ziyaret etmek için en iyi zaman Nisan ortasından Ekim sonuna kadar devam etmektedir. Yüzmek için en iyi tatil Karadeniz- ve Ege için Haziran-Eylül başında, Marmara ve Akdeniz için Nisan-Ekim aylarında uygundur. Türkiye’nin en sıcak ayları, hava sıcaklığının +28 °C’ye yükselebileceği Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Ülkenin Güney ve batısında, yazlar sıcak ve kuru, kışlar ise yumuşaktır, bu yüzden bu bölgeye Türk Rivierası bile denir. Yaz aylarında hava sıcaklığı +35 °C’ye yükselebilir ve denizdeki su + 26 °C ‘ye kadar ısınır. Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz iklimi daha soğuk kışlar ve uzun süreli yağmurlarla çok sıcak yazları bize sunamaz. Bu bölgedeki ortalama Ocak sıcaklığı + 5 – 15 °C değişmektedir. Temmuz ayı için +15 – +32 ° C arasında seyretmektedir.

Türkiye Mutfağı & Restoranlar

Herhangi bir ülkenin mutfağı, herkesin anlayamayacağı bir felsefedir. Bu birkaç saat süren bir pişirme ritüelinden oluşmaktadır. Ayrıca güzel bir masa ayarı içerir. Türk mutfağı bir istisna değildir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye’de Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Satış noktalarının çoğu 10: 00-22: 00 saatleri arasında çalışmaktadır. 12:30 – 13: 30 saatlik dilim öğle yemeği molasıdır. Pazar günleri açıktır. Tatil yerindeki dükkanlar akşama kadar açık, şehirlerdeki büyük alışveriş merkezleri tüm hafta boyunca açıktır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Türkiye’nin Kısa Tarihi

1918’de birinci dünya savaşını kazananlar Türkiyeyi kendi aralarında paylaştı. Bu sırada Osmanlı Generali Mustafa Kemal Direniş’i organize etmeye başladı. Bağımsızlık savaşı 1920’den 1922’ye kadar sürdü ve Türkler için pahalı biçilmez bir zafer oldu. Sultanlığın kaldırılması ve Cumhuriyetin ilanıyla sona erdi. Mustafa Kemal, Atatürk soyadını («Türklerin Atası») olarak aldı. Türk toplumunun yaşamını tamamen Avrupa tarzında yeniden inşa etti. 1938’te öldü, ancak bu zamana kadar, ülkede bir çok yenilik yapmıştır. Devletin başkenti İstanbul’dan Ankara’ya taşındı. Kadınlar oy kullanma hakkına sahip oldular.

Atatürk’ün halefi İsmet İnönü, İkinci Dünya Savaş’ında şüpheli tarafsızlık sırasında ülkeyi yönetti. Muhalefet Demokrat Partisi, 1950, 1960 ve 1970’teki seçimleri kazandı ve ülkede askeri bir kural uygulamaya çalışan ordu subaylarını alt etti. 1980’de siyasi mücadele ve sivil huzursuzluk ülkeye mitingler ve grevler getirdi. Aşırı gruplar bir yandan Sovyet bloğu ve diğer yandan fanatik Müslüman gruplar tarafından desteklendi. Sonuç olarak, iki ana siyasi parti, aylar boyunca Parlamento başkanını seçemedikleri için o kadar güçlü bir şekilde kilitlendi. Bu sefer ordu tekrar müdahale etti ve genel rahatlama için, ancak bazı insan hakları ve ihlalleri pahasına, seçim yapıldı.

Askeri Hükümet Başkanı General Kenan Evren, hizmetten ayrıldı ve Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı oldu. 1983 seçimlerinin ardından sağ parti Turgut Özal iktidara geldi. Bu, 1980’ler boyunca süren bir iş patlamasına neden oldu. 1993’teki Özal’ın zamansız ölümü, Türkiyeyi güçlü bir siyasi güçten mahrum etti. On yılın geri kalanı, kararsız koalisyonların egemenliği altında geçti.

2001’in başında Türk ekonomisi neredeyse tamamen çöktü, bir milyondan fazla insan işlerini kaybetti. 2001 Kasım ayında Kalkınma Partisi iktidara geldi. Bundan sonra Türk ekonomisinin toparlanma dönemi başladı. Son yıllarda Türk toplumunun hayatının her alanında geniş çaplı reformların işareti altında geçti.

Türkiye Ekonomisi & Para Birimi

Türk Lirası, Türkiye’de ulusal para birimidir. 1 lira 100 kuruşa eşittir. Banknot halindeyken: 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 liradır. Madeni Paralar: 1, 5, 10, 25, 50 kuruş ve 1 liradır. Tüm banknotlar ve madeni paralar, Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün farklı portrelerini tasvir ediyor.

Türkiye ekonomisinde bir dizi reformdan sonra özel sektörün büyük payı ile pazar ilişkileri kuruldu. T. Erdoğan ve hükumeti ekonomiyi serbestleştiriyor, kamu işletmelerini özelleştiriyor ve yabancı yatırımcıların iç pazarda yatırım yapmalarını sağlıyor.

Türkiye ekonomisinde hizmet payı yüzde 51, Sanayi — yüzde 28, tarım — yüzde 15, inşaat — yüzde 6 dır. En gelişmiş imalat sanayi, tekstil, gıda, ilaç, deri, Kimya Sanayi, metalurji, enerji, otomobil, gemi yapımı ve ev eşyalarının üretimidir.

Otomobil üretimi ile Türkiye Cumhuriyeti Avrupa’da altıncı sırada yer alıyor. Fiat, Ford, Toyota, Renault, Opel, Honda, Hyundai, Mercedes-Benz ve Man gibi dünyaca ünlü otomobil markaları burada toplanıyor. Buna ek olarak, Türkiye Yerel markaların otomobillerini de üretiyor- Bmc ve Otokar.

Hızla ve aktif olarak gelişen Sanayi, Türk vatandaşları için yeni işler yaratan ve ülkeye para girişi kaynağı haline gelen turizmdir.

Türkiye ekonomisinin en önemli Dalı da ülkenin aktif sakinlerinin üçte birini istihdam eden tarımdır. Türkiye’de dağlık arazi nedeniyle, bölgenin sadece üçte biri işleniyor. Tahıllar (çavdar, buğday), baklagiller, ayçiçeği, narenciye, zeytin ve üzüm, tütün ve şeker pancarı, pamuk ve keten yetiştirilmektedir. Türkiye, tüm dünya fındık koleksiyonunun yarısına sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaklaşık 100 çeşit mineral bulunmaktadır. Ülkede cevher, madencilik-kimyasal, yakıt-enerji ham maddeleri vardır. Bunlar krom, bor, bakır cevheri, mermer ve kömürdür. Türkiye, dünya cıva rezervinin %25’ine sahiptir.

Türkiye’de ormanlar devletin tüm alanının dördüncü bölümünü işgal ettiği için, ülke ekonomisinde önemli bir rol ahşap endüstrisi tarafından oynanır.

Enerji endüstrisinin yanı sıra deniz ve havacılık da dahil olmak üzere ulaşım hızla gelişiyor.

Türk ekonomisinin bir kısmı, devlet tarafından aktif olarak desteklenen küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Tercihli krediler verilir ve asgari vergiler sağlanır. Ancak bu durum sadece üretim yapan firmalar tarafından elde edilir.

Bankacılık sektörü, tüketici kredileri ve otomatik ödeme sistemlerinin giderek daha fazla geliştiği Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin önemli bir parçasıdır.

Böylece, Türkiye ekonomisi her yıl büyüyor, ihracat-ithalat hacimleri artıyor ve ülke oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor.

Türkiye’de Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

23 nisan

Türkiye’de Ulusal bayramlar halk birliğini sembolize eder ve tüm ülkenin yaşamını bir bütün olarak etkileyen tarihi olaylarla ilgili kurulan günlerde tüm Türkiye nüfusu tarafından kutlanır. Bu tür kutlamaların önemi dini olanlardan farklıdır ve ulusal birlik, barış ve rızanın önemini saklamak ve hatırlatmaktır. Bildiğiniz gibi, ulusal birlik olmadan, hiçbir devlet uzun sürmez. Milli bayramlar Türkler için uygun saygı ve samimi sevinçle kutlanmaktadır. Böyle günlerde, ataların yararları, kahramanca eylemleri ve halkın ve devletin refahına bir bütün olarak katkıları onurlandırılır ve genç nesillere, şimdiki zamanda ve gelecekte barışı koruma geleneklerini sürdürmenin, hatırlamanın ve sürdürmenin ne kadar önemli olduğu konusunda bir çağrı yapılır. Devamı için tıklayınız.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Türkiye ile ilgili Genel Yazılar

Türkiye ile ilgili Gezi Notları

Türkiye ile ilgili Listeler