SON DUYURU
Gezitopya.com bünyesinde gezi anılarını yazabilecek yazarlar aranmaktadır.

Türkiye

Yerel Saat
(GMT+3)
Priz Tipi
F220-240V
Nüfus
80 milyon
Diller
Türkçe
Para Birimi
Lira
İklim
Karasal İklim
Türkiye Şehirleri

Türkiye sadece dört denizin mükemmel plajları değil, aynı zamanda Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı, Yalova kaplıcaları ve kar beyazı Pamukkale, Kapadokya manastırları, dağ kayağı ve serin alışveriş ile muhteşem İstanbul’dur.

Türkiye‘nin Yüzölçümü (iç sular dahil) 779 bin 452 km karedir. Türkiye topraklarının ana kısmı olan% 97’si Asya’da ve yalnızca% 3’ü Avrupa’da yer almaktadır. Türkiye‘nin coğrafi özelliği, Avrupa ile Asya’yı antik çağlara, Karadeniz ülkelerine ve Akdeniz’le olan halklara bağlayan önemli yolların kavşağındaki konumudur. Günümüzde, Türkiye topraklarında, Avrupa’yı birçok Asya ülkesiyle bağlayan otoyollar ve demiryolları vardır.
Türk topraklarının batıdan doğuya maksimum uzunluğu 1600 km, kuzeyden güneye 600 km’dir. Üç taraftan denizlerle çevrilidir: kuzeyde – Karadeniz, batıda – Ege, güneyde- Akdeniz bulunmaktadır. Türkiye‘nin Avrupa ve Asya bölgeleri, Karadeniz’den Ege’ye deniz geçişini oluşturan ve Marmara Denizi, Boğaz ve Çanakkale Boğazı’nı içeren su sistemi ile birbirinden ayrılmıştır. Boğaz’ın güneyinde Haliç Körfezi (Marmara Denizi), dünyanın en güzel şehirlerinden ve Türkiye‘nin en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul’da (eski adı Konstantinopolis) yer almaktadır.

Söylemek çok yetersiz: Türkiye‘ye bunun gibi anlatmak yetersiz olur. En popüler turizm programları iki gruba ayrılabilir: hiçbir şey yapmadan olan plaj (eğer istenirse, gezilerle avantajlı bir şekilde seyreltilebilir) ve İstanbul’un ayrı bir çizgi olduğu tam teşekküllü “gezi”. “Kum-Güneşli” Türkiye, bütçe ve gençlik için Kemer ve Alanya, aileler için Side ve aktif  bir Belek, prestijli Antalya, barlarıya ünlü  Marmaris, tenhalığı ve sessizligi ile Fethiye ve az bilinen (ve çekici) tatil beldelerinin bir bölümüdür. Tarihsel olarak, Türkiye efsanevi bir Troya’dır (bu arada, at ziyareti zorunlu ziyaret programına dahildir), kütüphaneler, tiyatrolar, tapınaklar ve kalıntıları ile antik Efes, Pamukkale ve Traverten terasları ve Kleopatra’nın hamamı (bu huzursuz kraliçenin banyo yaptığı), türbenin dünyasında, adından da anlaşılacağı gibi, kral Mavsol, Likya krallığının kalıntıları ve çok daha fazlası. Ve elbette, İstanbul, en tombul rehberini bile barındıramayan yerlerden biridir.

Türkiye ile ilgili Genel Yazılar

Türkiye ile ilgili Gezi Notları