Tayland

Yerel Saat
GMT+7
Kur Farkı
5,43
Priz Tipi
A, B, C, Voltaj : 230 V
Nüfus
66.061.000
Diller
Tayca
Para Birimi
Bath
İklim
Tropical İklim

Tayland Hakkında Temel Bilgiler

Tayland, Çin hindi Yarımadasının güneybatı kesiminde ve Malacca Yarımadasının kuzey kesiminde yer alan Güneydoğu Asya ülkesidir. Eski adı Siam krallığı olarak bilinmektedir. Doğuda Kamboçya ve Laos, batıda Myanmar ve güneyde Malezya ile sınırlanmıştır. 1939 yılına kadar ülkeye Siam denirdi; Tayca Thai kelimesi «özgürlük»anlamına gelir. Thai özgürlük anlamı ile yorumlanır, dolayısıyla Tayland ülkesi “özgür ülke” olarak isimlendirilmiştir. Tayland, bağımsızlığını koruyan tek Güneydoğu Asya ülkesidir, tüm komşu ülkeler ise Fransa veya Birleşik Krallığın kolonileriydi.

Tayland Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Tayland nerededir?

Tayland Krallığı, Güneydoğu Asya’da, Çin hindi ve Malacca yarımadalarında, batıdan Andaman Denizi, doğudan Güney Çin Denizi Siyam Körfezine kıyısı bulunan bir devlettir. Tayland toprakları kuzeyden güneye uzanır (en Kuzey noktasından en güney noktasına olan mesafe 1860 km’dir). Güneydoğu Asya’daki merkezi konumu ve kuzeyden güneye uzanan bölge ülkeleri arasında en büyük olan Tayland, Güneydoğu Asya’daki en çeşitli iklime sahiptir, bu nedenle ana mahsulleri yılda birkaç kez toplanır ve turizm sezonu bazı iklim bölgelerinden yıl boyu devam eder. Bu Tayland’ı son yıllarda dünyanın turizm merkezlerinden biri haline getirir. Ormanlar ülkenin topraklarının %10’unu işgal ediyor: kuzeyde tropikal yaprak döken, daha nemli Güney bölgelerinde ise her mevsim yeşil ve tropikal iklim geçerlidir.

Tayland’a ülkemizden gidecek vatandaşlarımız için Türk hava yollarının Bangkok ve Phuket şehirlerine direk seferleri mevcuttur. Bu seferler dışında eğer uygun bilet almak isterseniz aktarmalı uçuşlara bakmanızı tavsiye ederiz.

Tayland Vizesi Nasıl Alınır?

Tayland vizesi

Türk vatandaşlarının en az 6 ay geçerli bir uluslararası pasaporta sahip olmaları durumunda, Tayland’a giriş yaparken 30 gün geçerli vizelerini hava limanında temin edebilirler. Daha fazla süre ile bu ülkede kalmak isteyen vatandaşlarımız İstanbul ve Ankara’da bulunan konsolosluklardan 3 veya 6 aya kadar vize almaları mümkündür. Bunun dışında vize alımı ile ilgili hizmet veren vize merkezleri’de bulunmaktadır.

Tayland Popüler Gezi Rotaları & Turları

Başlangıçta, mevcut hava durumuna bağlı olarak nereye gideceğinize karar vermeniz gerekir. Herkes yağmur mevsiminde tatillerine girmek istemez. Tayland’da kışı geçirdiğinizde bir şey var ve bu çok kritik değil, başka bir şeyde eğer 1-2 haftaları tatile geldiyseniz ve her güneşli günde önemli ise ona göre seçim yapmanız gerekmektedir.  Mayıs ayından Ekim ayına kadar Phuket, Krabi ve Koh Lanta’ya gitmeyin ve Ekim ayından Ocak ayına kadar Samui, Phangan ve Hua Hin üzerinde durmayın. Pattaya’da, Koh Chang ve Bangkok’ta prensip olarak tüm yıl boyunca gidebilirsiniz, ancak orada dinlenmek için en iyi zaman Kasım ayından Şubat ayına kadar, Mart ayından itibaren denizde gelgit başlar, daha kirli olur ve Eylül — Ekim aylarında bu bölgede yağmur mevsiminin Zirvesi ile geçmektedir.

Şimdi tatil bölgelerinin kendi aralarında ne kadar farklı olduğu hakkında konuşalım. Her şeyden önce Phuket, Pattaya, Samui, Koh Chang, yanı sıra Krabi, Pangan, Khao Lak ve Hua Hin arasında seçim yapmak gerekir. Ayrıca, denize ihtiyacınız yoksa, Chiang Mai’ye gidebilirsiniz.

  • Phuket
  • Pattaya
  • Samui
  • Phangan
  • Koh Chang
  • Krabi
  • Khao Lak
  • Hua Hin
  • Bangkok
  • Chiang Mai

Tayland Bölgeleri ve Şehirleri

Bangkok Panaroma

Tayland’ın beş bölgesinin her biri turizm açısından kendine özgü özelliklere sahiptir. Makale, gelecekteki gezginlerin kendileri için en uygun ve ilginç yeri belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Güney Tayland

Taylandın Güney bölgesi Malacca Yarımadası ve bitişik küçük adalar tarafından temsil edilmektedir. Yarımadanın merkezi kısmı dağlar ve kıyı bölgesidir. Bu bölgelerde yerliler ve Malay kökenli insanlar, tarlalarda tropikal meyveler ve kauçuk ağaçları yetiştiriyorlar.

Güney Taylandın toplam uzunluğu üç bin kilometreden fazla olan plajları ile birçok turisti çekiyor. Güney Tayland Adaları, güzel manzaralar ve güzel koylar, lezzetli deniz ürünleri yemekleri, peyzajlı otellerle doludur.

Koh Samui Adası çok popüler bir tatil beldesidir, güzel balık mercanları ile ünlüdür ve 12 birbirinden tamamen farklı plaja sahiptir.

Adaların en büyüğü olan Phuket, Taylandın dalış başkentidir. Phuket’in batı kıyısında, doğrudan kıyıdan dalış yapabilirsiniz veya ona yakın bulunan Ko Racha Adasıdan. Resif köpek balığı noktası dalgıçları karşılamak ve hatta Leopar köpek balıklarını eliniz ile beslemek, Vatoz ve yırtıcı Müren balıklarını yakından görebileceğiniz bir yerdir.

Taylandın en eski tatil beldelerinden biri olan Hua Hin, Golf Sahaları, İngiliz tarzı oteller ve beş kilometrelik beyaz kumlu plajıyla ünlüdür. XIX yüzyılın başlarında, kraliyet ailesi Güney Taylandı bir dinlenme yeri olarak seçti ve himayesinin nesnesini yaptı. Hua Hin yaz Sarayı, mevcut hükümdarın favori yazlık evidir.

Kuzey Tayland

Kuzey Taylandın Dağları, görülmeye değer manzaraları, turistlerin inişleri, yoğun ormanları yapabilecekleri Rapids ile çalkantılı nehirleri ile ünlüdür.

Bu bölgenin nüfusu karışıktır. Çok sayıda uzak dağlık bölge sayesinde, her biri ayrı bir etnik gruba ait olan kabilelerin temsilcileri burada yaşıyor ve geleneksel yaşam tarzını koruyorlar. Hemen hemen her Kuzey hanında dağ kabilelerinin konaklama yerlerine geziler düzenlenmektedir. Bu Milletler, özgün el sanatları, eşsiz hediyelik eşya üretimi ve kadınlarının güzelliği ile ünlüdür.

Kuzey Taylandın vadileri bereketlidir, ancak yakın zamana kadar kaçakçılar tarafından sadece Afyon yetiştirmek için kullanılmıştır. «Altın Üçgen» olarak bilinen bölge ve tarlaları, dünyanın önde gelen uyuşturucu ihracat kaynaklarından biri olarak hizmet etti. Günümüzde ise dünyanın tek «Afyon Müzesi»açıldı.

Bu bölgenin eğlence merkezi Pai şehridir. Buradan birçok günlük geziler, yürüyüşler, fil gezileri, tapınaklar ve dağ kabileleri ziyaretleri, kaya tırmanışı, Sal inişleri vb. organize edilmektedir.

Kuzey Taylandın bir başka özel cazibesi kamplar ve fil kreşleridir. Orada filler kendi ihtiyaçları ile tam uyum içinde yaşamakta ve yasa ile korunmaktadır. Herkes fillerle orada sohbet edebilir, onlarla oynayabilir. Ayrıca fil sürücü kursunda ders alabilirsiniz.

Bangkok Panaroma

Kuzeydoğu Tayland

Ülkenin kuzeydoğu kısmı, deniz seviyesinden 300 m yükselen kum ve kayalık Khorat platosu tarafından meydana gelmektedir. Çoğunlukla etnik Lao halkı yaşamaktadır. Plato, kuzeydeki Mekong Nehri’nden güneydeki Kamboçya sınırına kadar uzanır.

Ekonomik olarak, ülkenin en fakir bölgesi, kitle turizm endüstrisinde neredeyse hiç yer almıyor. Gezginleri ve tatilcileri buraya çeken şey, tropikal ormanlardan soğuk dağlık bölgelere, arkeolojik kazılara ve yerel halkın kültürünü, halk el sanatlarını ve festivallerini tanıma fırsatına kadar, yerel doğanın muhteşem güzelliği ve çeşitliliği ilgi görmektedir.

Bu bölge doğal ortamlarında vahşi hayvanları karşılayabileceğiniz iki büyük milli park tarafından çevrilmiştir. Buna ek olarak, Kuzeydoğu bölgesi topraklarında, arkeologlar tarafından, 5 bin yıl önce var olan antik uygarlıkların çok sayıda kalıntıları korunmuştur.. Aralarında Khmer İmparatorluğu’nun (802-1431) anıtlarıda vardır.

Kuzeydoğu Taylandın köylerinde yerel yerli nüfusun yaşamını ve kültürünü görebilirsiniz. El yapımı ipek böceklerinden parlak Tay ipeklerinin üretimini gözlemleyin, çok sayıda el sanatları atölyesini inceleyin, yıllık geleneksel Budist ve halk festivallerine katılın: fil Bayramı, yağmur Barınağı Festivali, büyük Budist Festivali ile çakışan mum Festivali ve diğerleri.

Doğu Tayland

Taylandın doğu kıyısı, Chao Phraya Nehri’nin ağzı ile Kamboçya sınırı arasındaki güzellik açısından zengin bir alana yayılmıştır.

İşte Taylandın Sanayi merkezi: Petrol Arıtma Tesisleri, büyük fabrikalar vb. bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca, «Mitsubishi», «General Motors», «Ford» ve diğerleri gibi dünya endüstrisinin devleri tarafından kurulmuş tesisler bu bölgede bulunmaktadırlar. Tüm işletmeler, sınırdaki tatil bölgesine zarar vermeyecek şekilde inşa edildi ve çevre düzenlemeleri uygulanmasını takip etmektedirler. Tayland Körfezi’nin suları ile kesişen Taylandın Doğu bölgesinin, büyük sahil beldelerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Sahil birçok koy tarafından kesilmiştir, kayaların arkasına gizlenmiş birçok küçük koy, güzel adacıklar, balıkçı köyleri ve tabii ki palmiye ağaçlarıyla çevrili plajları vardır.

Pattaya dünyaca ünlü bir uluslararası sahil beldesidir. Pattaya, tatilcilere Balık tutma, Su kayağı, yamaç paraşütü ve şnorkel gibi her türlü su sporu da dahil olmak üzere çok çeşitli spor aktiviteleri sunmaktadır. Ancak, Pattaya’nın yüksek profilli Şöhreti, gündüz saatlerinde olduğu kadar, gece eğlenceleri için de tavsiye edilmektedir. Karanlığın başlangıcı ile birlikte gece hayatı başmakatadır. Pattaya, konforlu konuk evleri ve lüks otel kompleksleri ile doludur.

Orta Tayland

Merkezi bölge Taylandın çekirdeği ve kalbidir. Antik çağda topraklarında Thai kültürü kuruldu. Bangkok ovasını bir silt tabakasıyla kaplayan yıllık sel sayesinde, toprakları her zaman bereketlidir. Bu bölgenin sakinleri çoğunlukla tarım ile meşgul olan ülkenin en yoğun nüfuslu kısmıdır.

Başkenti Bangkok’a ev sahipliği yapan müreffeh ve modern bir bölgedir. Bangkok, görkemli ve lüks tarihi mekanlar, tapınaklar (400’den fazla) ve saraylarla doludur. En ünlüleri Zümrüt Buda Tapınağı, Şafak Tapınağı, Mermer tapınak, Altın tepe Tapınağı, büyük Kraliyet Sarayı, Altın yapraklı pavyonu ile Xuan Pakkad Sarayı bulunmaktadır.

Başkentin tüm manzaraları büyük binalar değil. Ayrıca, krallığın en ünlü tarihi eserlerinin minyatüründe görülebilen antik şehir parkı Müzesi, Kraliyet çift katlı teknelerin muhteşem bir koleksiyonu, nadir ilaçlar için yılan zehrinin toplandığı ve işlendiği bir yılan çiftliği, dünyanın en büyük timsah çiftliği ve çok daha fazlası buradadır.

Bangkok, birçok alışveriş ve eğlence kompleksleri ile özellikle ünlüdür. Guyson Plaza, Central World Plaza, Peninsula Plaza, Siam Square, Siam Discovery vb. Bangkok boşuna, dünyanın alışveriş başkentlerinden biri olarak kabul edilmez. Erkekler özellikle teknoloji süpermarketi, beş katlı Panthip Plaza ile ilgilenecektir.

Sukhumvit, Bangkok’un en büyük caddesidir ve çok sayıda ve çok çeşitli kafe, restoran, salon, otel ve gece hayatı için yabancı turistler tarafından sevilmektedir.

Tayland’da Konuşulan Diller?

Tayland’da resmi dil Tayca dır. Ayrıca Malayca, İngilizce, Çince kullanılmaktadır.

Tayland Gece Hayatı

Tayland Gece Hayatı

Zengin bir gece hayatı ile sahil tatilini birleştirmek isteyenler, Pattaya veya Tayland Adalarını tercih etmektedirler. Ünlü Tay eğlenceleri ve diskoları birçok turisti cezbetmektedir. Her şehrin kendi sokakları ve gece hayatının aktığı alanları vardır.

Bangkok gece hayatı

Bangkok’taki gece eğlencesi uzun zamandır ana cazibe merkezi olmuştur. Dünyanın dört bir yanından gelen birçok turist, çeşitli eğlence hayatı için Tayland’a geliyorlar. Burada her şeyi bulabilirsiniz: kuralsız sokak kavgaları, gürültülü diskolar, çok sayıda eğlence merkezi, striptiz barları, Go-Go gösterileri vb.

En popüler gece bölgesi Sukhumvit caddesidir. Bölgedeki tüm sokaklar çeşitli bira, Go-Go ve Strip barlarıyla doludur. Araba trafiği burada çok aktif değildir. Bir gece geçirmek için en favori yer ed makers bardır. Rock müziğinin çaldığı, Tay mutfağından yemekler sunan ve sürekli olarak çok sayıda insanı eğlendiren harika bir yer. Silom Caddesi üzerinde birçok gece hayatı mekanı bulunmaktadır. Bangkok’un en prestijli ve saygın kulüplerinin yanı sıra çok sayıda eşcinsel kulüp var (ama aynı zamanda heteroseksüel çiftler burada harika hissediyorlar).

Tayland’a birçok turistin egzotik seks eğlencesi için geldiği bir sır değildir. Bangkok eğlence mekanlarını bulmak için bir merkezdir. Patpong ve kovboy sokaklarında her zaman egzotik erotik programların hayranları tarafından ilgi görmektedir. Çok sayıda striptiz ve erotik şovlar burada bir sürü kişi tarafından ilgi çekmektedir.

Tayland Gece Hayatı

Pattaya gece hayatı

Pattaya en ünlü gece hayatı şehirlerinden biridir. Ayrıca gece yaşam tarzı için birçok fırsat sunmaktadır. Çok sayıda bar, restoran, eğlence merkezi, sokak Satıcısı, kuralsız dövüşler ve Tay boksu geceleri devamlılığını sürdürmektedir.

Pattaya’daki en popüler sokak kesinlikle Walking Street. Her akşam araba trafiğine kapanan bu cadde ve ertesi sabaha kadar sadece yaya olarak kullanılmaktadır. Ona bitişik tüm sokaklar çeşitli eğlence mekanları, restoranlar ve masaj salonları ile doludur. Bazıları saat 2’de kapanıyor, ancak günün her saatinde çalışanlar da var.

Phuket gece hayatı

Phuket Adası sadece güzel plajları ve temiz koyları ile değil, aynı zamanda gürültülü ve ilginç gece hayatı ile de bilinir.

Ana eğlence Patong plaj alanında gerçekleşir. Adanın hemen hemen tüm ana diskoları ve eğlence merkezleri burada yoğunlaşmaktadır. Patong en popüler diskosu köpek balığı Kulübüdür. Burada çeşitli yönlerden müzik sesleri en popüler dans partileri vardır.

Koh Samui gece hayatı

Koh Samui sakin ve sakin bir tatil Adası olarak bilinmesine rağmen, gece hayatı da burada mevcuttur. Ve çeşitliliği Phuket’den daha az değildir. Lamai ve Chaweng plajları bölgesinde spor, gece hayatı ve gösteriler gibi birçok Disko, restoran ve eğlence merkezi bulunmaktadır. Adanın en ünlü diskoları Mango ve Santa Fe’dir.

Tayland’daki Kültürel Etkinlikler

Tayland Selamlama

Tayland tarihi ve gelenekleri yüzyıllar boyunca kültür özelliklerini şekillendirdi. Batılı ülkelerin aksine, Taylandın gelenekleri selamlarken el sıkışmayı öngörmez. Yerel halk, bir kişiyi yüzünün karşısındaki katlanmış ellerle selamlar, bu dua sırasında bir hareketi andırır ve «wai» olarak adlandırılır.

» Wai ” 2 tipe ayrılır: normal ve yüksek olarak. Her zamanki şekilde selamlamak, ellerinizi göğüs seviyesinde katlamanız ve yüzük parmağınızı alna almanız gerekir. İkinci yol yüksek bir selamlamadır. Burada ellerinizi olabildiğince yükseğe kaldırmanız gerekir, bu da kişiye derin saygı anlamına gelir.

Çocuklara bakacak olursak, Tayland’da ismin başında «Nong» parçacığını ekler ve bir yetişkine atıfta bulunurken «Khun» kelimesi ile ve adıyla telaffuz edebilirsiniz. Eğer daha genç bir kişi yaşça daha büyük olanı selamlarsa, o zaman avuç içlerini sıkar ve dua jestiyle yüzünü kaldırır. Eller ne kadar yüksek olursa, kişiye daha fazla saygı gösterirsiniz.

Tayland’ın bir arkadaşının akrabalarıyla tanışmak için, Wai yoluyla merhaba demek uygun olacaktır. Ancak bir yetkiliyle görüşürken, bu davranış uygun olmayacaktır. Ancak, Tayland sakinleri batı ülkelerinde böyle bir selamlama olmadığını çok iyi biliyorlar ve turistler bunu kullanmazlarsa tamamen rahatsız olmazlar.

Tayland tarihinde, kafa kutsal bir yer olarak kabul edilir. Hiçbir durumda bir yabancının kafasına dokunmamalısınız. Bu tabu olarak kabul edilir. Tayland’ın geleneklerine göre, tapınağa, başkasının evine ve hatta dükkana ve restorana girerken ayakkabılarını çıkarmalısın. Bu tür yerlere girişin yakınında, genellikle bir ayakkabı dağıyla karşılaşabilirsiniz.

Bir çift aşık asla duygularını halka göstermez. Taylandlılar çok misafirperver ve arkadaş canlısı insanlardır ve tayland’daki eğlence yerel halk arasında çok popülerdir. Örneğin, Loy kratong’un tatilinde, yerel halk mum ışıkları ile küçük tekneler başlatıyor. Bu inanılmaz güzel ayin Tayland antik tarihinin kökenlerinden geliyor.

Ülkenin yerel sakinleri için, en kutsal olan, Tayland’daki hükümdarların ve budizm’in ailesidir.

Kraliyet Hanedanı dokunulmaz olarak kabul edilir ve insanlar her zaman devlet ve dini yasaları ayırt etmez, ancak her ikisini de kesinlikle onurlandırırlar. Kral pratik olarak siyasi faaliyetlerde bulunmaz, ancak ülkenin güvenliğini ihlal eden herhangi bir davaya müdahale etme hakkını saklı tutar ve aynı zamanda tüm dini alanların himayesini tutar. Bu ülkenin hükümdarları her zaman en yüksek eğitim seviyesinde eğitilirler.

Tayland Din ve İnanç

Tayland Dini İnancı

Tayland’daki din, insanların yaşamlarında önemli bir rol oynar. Budist gelenekleri ve törenleri, bebeklikten ölüme kadar değişen Taylandlılara eşlik eder.

İlginç bir gerçek, kadınların ve erkeklerin eşitliğidir. Tek istisna, bir erkeğin Budist olması 20-23 yaşları arasında dine gitmesi ve bir kadının seçme hakkına sahip olması, sadece kişisel inisiyatifle mümkündür.

Tayland nüfusunun %95’i Budizm inancını kabul etmektedir. Diğer inanılan dinler ise İslam’ı yaklaşık %4, Hristiyanlığı %0,5, Hinduizm %0,1’i kabul etmektedir.

Tayland ailesinin ana karakterlerini tüm yetişkinler oluşturur. Taylandın aile gelenekleri tüm aile üyelerini bir araya getirmeye yardımcı oluyor. Her erkek, Buda’nın eski bilgisini öğrenmek için görevini yerine getirir. Yerel nüfusun tüm hayatı Tayland manastırları etrafında döner. Her erkek Budist ritüelleri hakkında eğitim almak zorundadır.

Tayland’ın tapınakları ve manastırları, insanlar için sadece dua için bir yer değil, aynı zamanda bir hastane, okul, dinlenme yeri olarak da hizmet vermektedir.

Tüm mimari yapılarda Budist temaları görülür.

Tayland İklimi ve Hava Durumu

Tayland Maymunlar

Tayland, rüzgarların ve hava akımlarının sürekli değişmesiyle karakterize olan tropikal iklim bölgesinde bulunmaktadır. Kış ticaret rüzgarı, yılın mevsimlerini etkileyen yaz musonuyla değişmektedir. Soğuk mevsimler oldukça zayıf bir şekilde ifade edilir, Tayland’ın orta ve kuzeydoğu bölgelerinin iklimi şartlı olarak 3 mevsimine ayrılabilir ve güneydeki yağış miktarına bağlı olarak 2’e bölünebilir. Yağış, iklimin özel oluşumu nedeniyle, belirli bir zamanda farklı iklim bölgelerinde meydana gelen ve yağış miktarında keskin bir artış ile karakterize edilen yağmur mevsimi hariç, çok eşit olarak dağılır.

Tayland Ağustos – Mayıs ayı arasındaki dönemde çok sıcak hava şartları ile karşılaşır. Eylül ayından Şubat ayına kadar, ülkenin çoğunda hafif hava hakimdir, bu da Tayland’da tatilinizi en rahat hale getirir. Ticaret rüzgarının etkisi sırasında, ülke genelinde hafif hava kurulur. Aralık ayında ortalama sıcaklık, en soğuk ay, kuzeyde +19 derece, güneyde – + 26 derecedir. Gündüz saatlerinde, bu bölgelerdeki hava sırasıyla + 27 ve + 30’a kadar ısınır. Kışın, ülkenin büyük topraklarındaki gece sıcaklığı + 20’in altına düşmez. Tayland’ın çoğunda Aralık ayından Şubat ayına kadar olan süre kuru mevsimdir. Ülkemize göre Yaz dönemi, kısa süreli yağmurlar ile düşük Bulutlu hava şartları hakimdir. Nisan ve mayıs aylarında yağışlar bu bölgede daha yoğun hale geliyor. Bu dönemlerde Ekim ayı sonuna kadar süren muson yağmur mevsimi başlıyor. Fırtına yağmurları neredeyse her gün kısa süreli olur, ancak hızlı bir şekilde sona erer ve güneş yine parlak bir şekilde parlar. Maksimum yağış Eylül ayında düşer. Güneyde, yağmur mevsimi Mart ayında başlar ve Ocak ayına kadar sürer ve farklı bölgelerde maksimum yağış farklı zamanlarda düşer. Eylül-Ekim ayında Phuket, Kasım – Aralık-Samui tatil için tatilciler tarafından ziyaret başlar. Bölge ne kadar güneyde olursa, kuru mevsim o kadar az sürer. En sıcak ay Ağustos.

Tayland’ın iklimi nemli tropikal olarak tanımlanabilir. Yılda Tayland’da ortalama sıcaklık yaklaşık otuz santigrat derecedir. Kuzey Dağları, coğrafi konumlarından dolayı, rüzgarlardan – yaz aylarında musonlardan, kışın – ticaret rüzgarlarından korur.

Tayland Mutfağı & Restoranlar

Tom yam -Tayland yemegi

Tay yemekleri, ülkenin her bir sakini için büyük önem taşıyor. Vietnam, Kamboçya, Laos ve Çin mutfağı: Tay mutfağı yemekleri, en yakın ülkelerin yemekleri ve mutfaklarının sözde karışımıdır. Tayland’da, en yaygın yemekler şunlardır: çorbalar, köriler, farklı erişte türleri, kurutulmuş, kızarmış, haşlanmış gıdalar vb. Yemeğin keskinliği, yemeğin lezzetinin ana kriteridir. Taylandlılar bile «baharatlı değil — lezzetli değil» anlamına gelen «Mai phet — Mai aroi»gibi yaygın bir ifadeye sahiptir.

Baharatların yanı sıra, bir tabakta bir düzine biber ekleyebilir ve yemeğin tadını çıkarabilirler. Tay mutfağının bu özellikleri, Avrupa ülkelerinin geleneksel yemeklerinden çok uzaktır. Turistlere yemek siparişi verirken «Nou Chili» veya «Nou spicy» açıklamalarını yapmalarını tavsiye ederiz, böylece yemeklere çok sayıda acı sos ve biber koymazlar.

Tayland’daki en yaygın yemek, Hindistan cevizi sütü üzerinde Tom Yam ve Tom Kha gai, rad Na ve Pad Tai erişte, Yeşil köri ve yeşil papaya’dan tam yayın balığı salatasıdır. Pirinç olmadan taylandlılar sofraya oturmazlar. Farklı şekillerde servis ederler: haşlanmış olarak adlandırılan Cao Suai, kavrulmuş Cao Pad ve yapışkan çubuk pirinç başlıcalarını oluşturur.

Tayland’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

İpek

İpek

Doğası gereği Tay ipek, yüksek kaliteli Çin ipeğine benzer, ancak nispeten düşük fiyatlarla satılmaktadır. İpek giysiler, kravatlar, eşarplar, yastık kılıfları genellikle Tayland’da kalmanızı her zaman hatırlatacak canlı bir tropikal baskıya sahiptir.

Hindistan cevizi Yağı

hindistan cevizi yagı

Hindistan cevizi yağı, spa uygulamaları, yemek pişirme ve kozmetolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Evrensel saç bakımı aracı, yüz, vücut, ayrıca yara iyileşmesi ve güneş yanığı önlemek için kullanılır. Kişisel tercihlerinize göre yağ seçmenizi öneririz, her zaman şişirilmiş fiyatları bulunmaktadır. Bu ürünün daha kaliteli olduğu anlamına gelmez. Tek şey soğuk preslenmiş olmalı ve renk şeffaf, bunlar iyi bir yağın göstergeleridir.

Tay şemsiyesi

tayland semsiye

Tay şemsiyeleri benzersiz ve canlı bir tasarıma sahiptir. Dut kağıdı, bambu ve pamuktan yapılmışlar, bazıları ipek kullanıyor. Tamamen bambudan yapılmış şemsiyeler, yağmurdan korunmak için tasarlanmıştır ve dut kağıdı olarak tamamen dekor içindir.

Pirinç kutusu

Tay pirinç kutuları bambudan El yapımıdır. El boyaması ile karmaşık ve renkli çizimler, onları turistler arasında popüler hale getirdi ve kutular genellikle her şeyi saklamak için bir hatıra olarak ya da sadece bir dekor olarak yapılmaktadır. Aslında pirinç depolamak için bir kutu kullanmak istiyorsanız, o zaman sadece çiğ pirinci sağlayabileceğinizi unutmayın.

Seramik

Tayland Seramik

Tayland, güzel seramik figürlerin, sofra takımları vb. İle bilinir. Genellikle seramik nesneler her türlü hayvan ve geometrik temayı süslemektedir. Ev dekorasyonu ve bahçe için eşya sattıkları hemen hemen her pazarda seramik bulabilirsiniz.

Taylandın Kısa Tarihi

Çok nadir turistler Tayland tarihi ile ilgileniyorlar, bunun nedeni Güneydoğu Asya halklarının kültürünün bize çok açık olmamasıdır. Örneğin Tunus’a giderseniz, sürekli gezilerde Kartaca, Roma, güçlü Osmanlı İmparatorluğunun isimlerini duyarsınız. Türkiye’de Julius Caesar, Kleopatra, Büyük İskender’in isimlerini duyacaksınız. Okulda öğrettiğimiz tüm bu karakterlerin katılımıyla bir hikaye, bize çok tanıdık geliyorlar. Tayland tarihi, Akdeniz antik dünyasının tarihinden çok daha kısadır.Yazının devamı için tıklayınız.

Tayland Ekonomisi & Para Birimi

Tayland’ın para birimi Tayland Bahtı. 1 baht 100 satangs. 25 adet satang sikke (sarı küçük madeni para), 50 şeytan (sarı büyük madeni para), 1 baht (nikel madeni para) ve 5 baht (büyük nikel madeni para) üretiyorlar. Kağıt baht, 500 bahtlık banknotlar halinde mevcuttur, mor, 100 baht – kırmızı, 50 baht – mavi, 20 baht – yeşil ve 10 baht kahverengidir. Yazının devamı için tıklayınız.

Tayland’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

cicek festivali

80 ilin her birinde ve Tayland’ın 30.000 manastırının her birinde özel tatiller düzenleniyor. Buna ek olarak, ülke ülke çapında sivil ve dini kutlamalar bulunmaktadır. Dini bayramlar ay takviminde kutlandığından ve illerdeki festivaller hafta sonları ile zamanlandığından, belirli tarihlere bağlı değildirler. Bu yıl için takvimlerini otel veya tat (Tayland Turizm Otoritesi) ve ayrıca otellerde ve alışveriş merkezlerinde ücretsiz olarak dağıtılan dergilerde ve kitapçıklarda okuyabilirsiniz. Devamı için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!