Tayland

Yerel Saat
GMT+7
Kur Farkı
5,43
Priz Tipi
A, B, C, Voltaj : 230 V
Nüfus
66.061.000
Diller
Tayca
Para Birimi
Bath
İklim
Tropical İklim

Tayland Hakkında Temel Bilgiler

Tayland, Çin hindi Yarımadasının güneybatı kesiminde ve Malacca Yarımadasının kuzey kesiminde yer alan Güneydoğu Asya ülkesidir. Eski adı Siam krallığı olarak bilinmektedir. Doğuda Kamboçya ve Laos, batıda Myanmar ve güneyde Malezya ile sınırlanmıştır. 1939 yılına kadar ülkeye Siam denirdi; Tayca Thai kelimesi «özgürlük»anlamına gelir. Thai özgürlük anlamı ile yorumlanır, dolayısıyla Tayland ülkesi “özgür ülke” olarak isimlendirilmiştir. Tayland, bağımsızlığını koruyan tek Güneydoğu Asya ülkesidir, tüm komşu ülkeler ise Fransa veya Birleşik Krallığın kolonileriydi.

Tayland Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Tayland nerededir?

Tayland Krallığı, Güneydoğu Asya’da, Çin hindi ve Malacca yarımadalarında, batıdan Andaman Denizi, doğudan Güney Çin Denizi Siyam Körfezine kıyısı bulunan bir devlettir. Tayland toprakları kuzeyden güneye uzanır (en Kuzey noktasından en güney noktasına olan mesafe 1860 km’dir). Güneydoğu Asya’daki merkezi konumu ve kuzeyden güneye uzanan bölge ülkeleri arasında en büyük olan Tayland, Güneydoğu Asya’daki en çeşitli iklime sahiptir, bu nedenle ana mahsulleri yılda birkaç kez toplanır ve turizm sezonu bazı iklim bölgelerinden yıl boyu devam eder. Bu Tayland’ı son yıllarda dünyanın turizm merkezlerinden biri haline getirir. Ormanlar ülkenin topraklarının %10’unu işgal ediyor: kuzeyde tropikal yaprak döken, daha nemli Güney bölgelerinde ise her mevsim yeşil ve tropikal iklim geçerlidir.

Tayland’a ülkemizden gidecek vatandaşlarımız için Türk hava yollarının Bangkok ve Phuket şehirlerine direk seferleri mevcuttur. Bu seferler dışında eğer uygun bilet almak isterseniz aktarmalı uçuşlara bakmanızı tavsiye ederiz.

Tayland Vizesi Nasıl Alınır?

Tayland vizesi

Türk vatandaşlarının en az 6 ay geçerli bir uluslararası pasaporta sahip olmaları durumunda, Tayland’a giriş yaparken 30 gün geçerli vizelerini hava limanında temin edebilirler. Daha fazla süre ile bu ülkede kalmak isteyen vatandaşlarımız İstanbul ve Ankara’da bulunan konsolosluklardan 3 veya 6 aya kadar vize almaları mümkündür. Bunun dışında vize alımı ile ilgili hizmet veren vize merkezleri’de bulunmaktadır.

Tayland Popüler Gezi Rotaları & Turları

Başlangıçta, mevcut hava durumuna bağlı olarak nereye gideceğinize karar vermeniz gerekir. Herkes yağmur mevsiminde tatillerine girmek istemez. Tayland’da kışı geçirdiğinizde bir şey var ve bu çok kritik değil, başka bir şeyde eğer 1-2 haftaları tatile geldiyseniz ve her güneşli günde önemli ise ona göre seçim yapmanız gerekmektedir.  Mayıs ayından Ekim ayına kadar Phuket, Krabi ve Koh Lanta’ya gitmeyin ve Ekim ayından Ocak ayına kadar Samui, Phangan ve Hua Hin üzerinde durmayın. Pattaya’da, Koh Chang ve Bangkok’ta prensip olarak tüm yıl boyunca gidebilirsiniz, ancak orada dinlenmek için en iyi zaman Kasım ayından Şubat ayına kadar, Mart ayından itibaren denizde gelgit başlar, daha kirli olur ve Eylül — Ekim aylarında bu bölgede yağmur mevsiminin Zirvesi ile geçmektedir.

Şimdi tatil bölgelerinin kendi aralarında ne kadar farklı olduğu hakkında konuşalım. Her şeyden önce Phuket, Pattaya, Samui, Koh Chang, yanı sıra Krabi, Pangan, Khao Lak ve Hua Hin arasında seçim yapmak gerekir. Ayrıca, denize ihtiyacınız yoksa, Chiang Mai’ye gidebilirsiniz.

  • Phuket
  • Pattaya
  • Samui
  • Phangan
  • Koh Chang
  • Krabi
  • Khao Lak
  • Hua Hin
  • Bangkok
  • Chiang Mai

Tayland Bölgeleri ve Şehirleri

Bangkok Panaroma

Tayland’ın beş bölgesinin her biri turizm açısından kendine özgü özelliklere sahiptir. Makale, gelecekteki gezginlerin kendileri için en uygun ve ilginç yeri belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Güney Tayland

Taylandın Güney bölgesi Malacca Yarımadası ve bitişik küçük adalar tarafından temsil edilmektedir. Yarımadanın merkezi kısmı dağlar ve kıyı bölgesidir. Bu bölgelerde yerliler ve Malay kökenli insanlar, tarlalarda tropikal meyveler ve kauçuk ağaçları yetiştiriyorlar.

Güney Taylandın toplam uzunluğu üç bin kilometreden fazla olan plajları ile birçok turisti çekiyor. Güney Tayland Adaları, güzel manzaralar ve güzel koylar, lezzetli deniz ürünleri yemekleri, peyzajlı otellerle doludur.

Koh Samui Adası çok popüler bir tatil beldesidir, güzel balık mercanları ile ünlüdür ve 12 birbirinden tamamen farklı plaja sahiptir.

Adaların en büyüğü olan Phuket, Taylandın dalış başkentidir. Phuket’in batı kıyısında, doğrudan kıyıdan dalış yapabilirsiniz veya ona yakın bulunan Ko Racha Adasıdan. Resif köpek balığı noktası dalgıçları karşılamak ve hatta Leopar köpek balıklarını eliniz ile beslemek, Vatoz ve yırtıcı Müren balıklarını yakından görebileceğiniz bir yerdir.

Taylandın en eski tatil beldelerinden biri olan Hua Hin, Golf Sahaları, İngiliz tarzı oteller ve beş kilometrelik beyaz kumlu plajıyla ünlüdür. XIX yüzyılın başlarında, kraliyet ailesi Güney Taylandı bir dinlenme yeri olarak seçti ve himayesinin nesnesini yaptı. Hua Hin yaz Sarayı, mevcut hükümdarın favori yazlık evidir.

Kuzey Tayland

Kuzey Taylandın Dağları, görülmeye değer manzaraları, turistlerin inişleri, yoğun ormanları yapabilecekleri Rapids ile çalkantılı nehirleri ile ünlüdür.

Bu bölgenin nüfusu karışıktır. Çok sayıda uzak dağlık bölge sayesinde, her biri ayrı bir etnik gruba ait olan kabilelerin temsilcileri burada yaşıyor ve geleneksel yaşam tarzını koruyorlar. Hemen hemen her Kuzey hanında dağ kabilelerinin konaklama yerlerine geziler düzenlenmektedir. Bu Milletler, özgün el sanatları, eşsiz hediyelik eşya üretimi ve kadınlarının güzelliği ile ünlüdür.

Kuzey Taylandın vadileri bereketlidir, ancak yakın zamana kadar kaçakçılar tarafından sadece Afyon yetiştirmek için kullanılmıştır. «Altın Üçgen» olarak bilinen bölge ve tarlaları, dünyanın önde gelen uyuşturucu ihracat kaynaklarından biri olarak hizmet etti. Günümüzde ise dünyanın tek «Afyon Müzesi»açıldı.

Bu bölgenin eğlence merkezi Pai şehridir. Buradan birçok günlük geziler, yürüyüşler, fil gezileri, tapınaklar ve dağ kabileleri ziyaretleri, kaya tırmanışı, Sal inişleri vb. organize edilmektedir.

Kuzey Taylandın bir başka özel cazibesi kamplar ve fil kreşleridir. Orada filler kendi ihtiyaçları ile tam uyum içinde yaşamakta ve yasa ile korunmaktadır. Herkes fillerle orada sohbet edebilir, onlarla oynayabilir. Ayrıca fil sürücü kursunda ders alabilirsiniz.

Bangkok Panaroma

Kuzeydoğu Tayland

Ülkenin kuzeydoğu kısmı, deniz seviyesinden 300 m yükselen kum ve kayalık Khorat platosu tarafından meydana gelmektedir. Çoğunlukla etnik Lao halkı yaşamaktadır. Plato, kuzeydeki Mekong Nehri’nden güneydeki Kamboçya sınırına kadar uzanır.

Ekonomik olarak, ülkenin en fakir bölgesi, kitle turizm endüstrisinde neredeyse hiç yer almıyor. Gezginleri ve tatilcileri buraya çeken şey, tropikal ormanlardan soğuk dağlık bölgelere, arkeolojik kazılara ve yerel halkın kültürünü, halk el sanatlarını ve festivallerini tanıma fırsatına kadar, yerel doğanın muhteşem güzelliği ve çeşitliliği ilgi görmektedir.

Bu bölge doğal ortamlarında vahşi hayvanları karşılayabileceğiniz iki büyük milli park tarafından çevrilmiştir. Buna ek olarak, Kuzeydoğu bölgesi topraklarında, arkeologlar tarafından, 5 bin yıl önce var olan antik uygarlıkların çok sayıda kalıntıları korunmuştur.. Aralarında Khmer İmparatorluğu’nun (802-1431) anıtlarıda vardır.

Kuzeydoğu Taylandın köylerinde yerel yerli nüfusun yaşamını ve kültürünü görebilirsiniz. El yapımı ipek böceklerinden parlak Tay ipeklerinin üretimini gözlemleyin, çok sayıda el sanatları atölyesini inceleyin, yıllık geleneksel Budist ve halk festivallerine katılın: fil Bayramı, yağmur Barınağı Festivali, büyük Budist Festivali ile çakışan mum Festivali ve diğerleri.

Doğu Tayland

Taylandın doğu kıyısı, Chao Phraya Nehri’nin ağzı ile Kamboçya sınırı arasındaki güzellik açısından zengin bir alana yayılmıştır.

İşte Taylandın Sanayi merkezi: Petrol Arıtma Tesisleri, büyük fabrikalar vb. bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca, «Mitsubishi», «General Motors», «Ford» ve diğerleri gibi dünya endüstrisinin devleri tarafından kurulmuş tesisler bu bölgede bulunmaktadırlar. Tüm işletmeler, sınırdaki tatil bölgesine zarar vermeyecek şekilde inşa edildi ve çevre düzenlemeleri uygulanmasını takip etmektedirler. Tayland Körfezi’nin suları ile kesişen Taylandın Doğu bölgesinin, büyük sahil beldelerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Sahil birçok koy tarafından kesilmiştir, kayaların arkasına gizlenmiş birçok küçük koy, güzel adacıklar, balıkçı köyleri ve tabii ki palmiye ağaçlarıyla çevrili plajları vardır.

Pattaya dünyaca ünlü bir uluslararası sahil beldesidir. Pattaya, tatilcilere Balık tutma, Su kayağı, yamaç paraşütü ve şnorkel gibi her türlü su sporu da dahil olmak üzere çok çeşitli spor aktiviteleri sunmaktadır. Ancak, Pattaya’nın yüksek profilli Şöhreti, gündüz saatlerinde olduğu kadar, gece eğlenceleri için de tavsiye edilmektedir. Karanlığın başlangıcı ile birlikte gece hayatı başmakatadır. Pattaya, konforlu konuk evleri ve lüks otel kompleksleri ile doludur.

Orta Tayland

Merkezi bölge Taylandın çekirdeği ve kalbidir. Antik çağda topraklarında Thai kültürü kuruldu. Bangkok ovasını bir silt tabakasıyla kaplayan yıllık sel sayesinde, toprakları her zaman bereketlidir. Bu bölgenin sakinleri çoğunlukla tarım ile meşgul olan ülkenin en yoğun nüfuslu kısmıdır.

Başkenti Bangkok’a ev sahipliği yapan müreffeh ve modern bir bölgedir. Bangkok, görkemli ve lüks tarihi mekanlar, tapınaklar (400’den fazla) ve saraylarla doludur. En ünlüleri Zümrüt Buda Tapınağı, Şafak Tapınağı, Mermer tapınak, Altın tepe Tapınağı, büyük Kraliyet Sarayı, Altın yapraklı pavyonu ile Xuan Pakkad Sarayı bulunmaktadır.

Başkentin tüm manzaraları büyük binalar değil. Ayrıca, krallığın en ünlü tarihi eserlerinin minyatüründe görülebilen antik şehir parkı Müzesi, Kraliyet çift katlı teknelerin muhteşem bir koleksiyonu, nadir ilaçlar için yılan zehrinin toplandığı ve işlendiği bir yılan çiftliği, dünyanın en büyük timsah çiftliği ve çok daha fazlası buradadır.

Bangkok, birçok alışveriş ve eğlence kompleksleri ile özellikle ünlüdür. Guyson Plaza, Central World Plaza, Peninsula Plaza, Siam Square, Siam Discovery vb. Bangkok boşuna, dünyanın alışveriş başkentlerinden biri olarak kabul edilmez. Erkekler özellikle teknoloji süpermarketi, beş katlı Panthip Plaza ile ilgilenecektir.

Sukhumvit, Bangkok’un en büyük caddesidir ve çok sayıda ve çok çeşitli kafe, restoran, salon, otel ve gece hayatı için yabancı turistler tarafından sevilmektedir.

Tayland’da Konuşulan Diller?

Tayland’da resmi dil Tayca dır. Ayrıca Malayca, İngilizce, Çince kullanılmaktadır.

Tayland Gece Hayatı

Tayland Gece Hayatı

Zengin bir gece hayatı ile sahil tatilini birleştirmek isteyenler, Pattaya veya Tayland Adalarını tercih etmektedirler. Ünlü Tay eğlenceleri ve diskoları birçok turisti cezbetmektedir. Her şehrin kendi sokakları ve gece hayatının aktığı alanları vardır.

Bangkok gece hayatı

Bangkok’taki gece eğlencesi uzun zamandır ana cazibe merkezi olmuştur. Dünyanın dört bir yanından gelen birçok turist, çeşitli eğlence hayatı için Tayland’a geliyorlar. Burada her şeyi bulabilirsiniz: kuralsız sokak kavgaları, gürültülü diskolar, çok sayıda eğlence merkezi, striptiz barları, Go-Go gösterileri vb.

En popüler gece bölgesi Sukhumvit caddesidir. Bölgedeki tüm sokaklar çeşitli bira, Go-Go ve Strip barlarıyla doludur. Araba trafiği burada çok aktif değildir. Bir gece geçirmek için en favori yer ed makers bardır. Rock müziğinin çaldığı, Tay mutfağından yemekler sunan ve sürekli olarak çok sayıda insanı eğlendiren harika bir yer. Silom Caddesi üzerinde birçok gece hayatı mekanı bulunmaktadır. Bangkok’un en prestijli ve saygın kulüplerinin yanı sıra çok sayıda eşcinsel kulüp var (ama aynı zamanda heteroseksüel çiftler burada harika hissediyorlar).

Tayland’a birçok turistin egzotik seks eğlencesi için geldiği bir sır değildir. Bangkok eğlence mekanlarını bulmak için bir merkezdir. Patpong ve kovboy sokaklarında her zaman egzotik erotik programların hayranları tarafından ilgi görmektedir. Çok sayıda striptiz ve erotik şovlar burada bir sürü kişi tarafından ilgi çekmektedir.

Tayland Gece Hayatı

Pattaya gece hayatı

Pattaya en ünlü gece hayatı şehirlerinden biridir. Ayrıca gece yaşam tarzı için birçok fırsat sunmaktadır. Çok sayıda bar, restoran, eğlence merkezi, sokak Satıcısı, kuralsız dövüşler ve Tay boksu geceleri devamlılığını sürdürmektedir.

Pattaya’daki en popüler sokak kesinlikle Walking Street. Her akşam araba trafiğine kapanan bu cadde ve ertesi sabaha kadar sadece yaya olarak kullanılmaktadır. Ona bitişik tüm sokaklar çeşitli eğlence mekanları, restoranlar ve masaj salonları ile doludur. Bazıları saat 2’de kapanıyor, ancak günün her saatinde çalışanlar da var.

Phuket gece hayatı

Phuket Adası sadece güzel plajları ve temiz koyları ile değil, aynı zamanda gürültülü ve ilginç gece hayatı ile de bilinir.

Ana eğlence Patong plaj alanında gerçekleşir. Adanın hemen hemen tüm ana diskoları ve eğlence merkezleri burada yoğunlaşmaktadır. Patong en popüler diskosu köpek balığı Kulübüdür. Burada çeşitli yönlerden müzik sesleri en popüler dans partileri vardır.

Koh Samui gece hayatı

Koh Samui sakin ve sakin bir tatil Adası olarak bilinmesine rağmen, gece hayatı da burada mevcuttur. Ve çeşitliliği Phuket’den daha az değildir. Lamai ve Chaweng plajları bölgesinde spor, gece hayatı ve gösteriler gibi birçok Disko, restoran ve eğlence merkezi bulunmaktadır. Adanın en ünlü diskoları Mango ve Santa Fe’dir.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!