SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Tayland

Yerel Saat
GMT+7
Kur Farkı
5,43
Priz Tipi
A, B, C, Voltaj : 230 V
Nüfus
66.061.000
Diller
Tayca
Para Birimi
Bath
İklim
Tropical İklim

Eski adı Siam olarak adlandırılan Tayland Krallığı, güneydoğu Asya’da, Hindistan alt kıtasının güneydoğu kesiminde ve Malacca yarımadasının kuzeyinde yer almaktadır. Batıda, devlet Myanmar (son geçmişte Burma), doğuda Laos, güneydoğuda Kamboçya, güneyde Malezya ile sınır komşusudur. Pasifik ve Atlantik okyanuslarının havzalarına ait Andaman ve Güney Çin denizlerinin kıyısında yer alır. Tayland bölgesi yaklaşık 514 bin metrekaredir. km., yani, İspanya’dan daha fazla ve sadece Fransa’nın biraz gerisinde.

Coğrafi olarak, Tayland sekiz ana bölgeye ayrılmıştır:

  • orta kısım Chaopraya Nehri vadisinde (Bangkok, Ayutthaya);
  • kuzeydoğu platosu sık sık su basması nedeniyle en fakir bölgedir (Khao Yai);
  • kuzeyde dağlık bir bölge (Chiang Rai, Chiang Mai, Mehongson);
  • Güney Çin Denizi’nin doğu kıyısı (Rayong, Pattaya, Koh Chang, Koh Samet, Chanthaburi);
  • Hint Yarımadası’nın güneydoğusunda, Siam Körfezi kıyısı boyunca (Tayland), tropik ormanları ve nehirleri olan dağlık bir alan var (Hua Hin, (Kanchanaburi, Cha-am);
  • Güney bölgesi Malezya’ya bitişik olarak adlandırılır, batıdan bölge ormanları Hint Okyanusu ve doğudan Pasifik Okyanusu (Ko Samui Phuket, Ko Phi Phi, Krabi, Ko Lanta) kıyısında yer almaktadır.
  • Bangkok Tayland’ın başkentidir, Chao Phraya Nehri – Bangkok ve Thonburi tarafından iki şehre ayrılmıştır, ancak her iki şehirde de ortak yönetim vardır. 2002 nüfus sayımına göre,
  • Bangkok nüfusu 8 milyondan fazla. Son yıllarda, Bangkok dünyanın en hızlı gelişen şehirlerinden biridir.

Tayland’daki en büyük ikinci şehir, deniz seviyesinden 2600 metre yükseklikte, Bangkok’un 700 km kuzeyindeki dağlık bir bölgede bulunan Chiang Mai’dir.

Phuket adası, Andaman Denizi’nin güneydoğusunda, eyalet başkentinin 890 km güneyinde (1 saat 10 dakika uçuş) yer almaktadır. Adanın alanı yaklaşık Singapur’a eşittir.