St. Petersburg

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 TL = 11,82 RUB
Priz Tipi
C,F 220 V
Nüfus
6.000.000
Diller
Rusca
Para Birimi
Ruble
İklim
Karasal iklim

St. Petersburg

Petersburg, Rusya Federasyonu’nun, önemli bir ulaşım merkezi olan Moskova’dan sonra Rusya’nın en önemli ekonomik, endüstriyel, bilimsel ve kültürel merkezi olan Kuzey-Batı Federal Bölgesinin idari merkezi olan federal öneme sahip bir şehirdir. Rusya Federasyonu’nun kuzey-batısında, Baltık Denizi’nin Finlandiya Körfezi kıyısında, içine akan Neva Nehri’nin deltasında yer almaktadır.

Petersburg, 16 Mayıs (27), 1703’te ilk Rus imparator Peter I tarafından kuruldu. Bu gün, Zayachy Adası’ndaki Neva Nehri’nin ağzında, kentin ilk binası olan Peter ve Paul Kalesi’nin çar reformcusu tarafından atılmaya dayanıyor. Peter, Rusya’dan Batı Avrupa’ya giden su yolunu sağlamak için yeni şehre büyük önem verdim. Burada, Vasilievsky Adası’nın okunda, Peter ve Paul Kalesi’nin karşısında, St. Petersburg’un ilk ticaret limanı kuruldu.

1712’den 1918’e kadar şehir, Rus İmparatorluğu’nun başkenti oldu (eksi, II. 1719’da, Rusya’daki ilk kamu müzesi olan Kunstkamera, St. Petersburg‘da açıldı ve St. Petersburg Bilimler Akademisi, 1724’te kuruldu.

Aralık ayında, Aralık 1825 isyanı gerçekleşti. XX yüzyılın başlarında, şehir üç devir yaşadı: 1905-1907’de, 1917 Şubat ve Ekim devrimleri. Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında şehir, Nazi birliklerinin 900 günlük ablukasını kaldı.

Ağustos 1914’te, şehir tarihindeki ikinci resmi isim kabul edildi – Petrograd, Rusya’nın Birinci Dünya Savaşı’na “Alman” ismi yerine “vatansever” olarak girmesiyle bağlantılı olarak. 1924 yılında Petrograd, Leningrad olarak değiştirildi. 1991 yılında bir referandumun ardından, şehir tarihi adına geri döndü – St. Petersburg.

St. Petersburg yetenekli mimarlar ve mühendisler tarafından yaptırılmıştır. Rus mimarlara ek olarak, İsviçre, İtalya, Fransa ve diğer ülkelerin temsilcileri göze çarpan bir mimari iz bıraktı.

Şehrin ana karayolu Nevsky Prospect idi. Muhteşem topluluklardan oluşan Rus İmparatorluğunun başkentinde çok sayıda anıt inşa edildi. Kışlık Sarayın ve Genelkurmay Binasının bulunduğu Saray Meydanı, St. Isaac ve Kazan Katedralleri, Peter ve Paul Kalesi, Admiralty, Vasilyevsky Adası’nın Spit’i yaygın olarak bilinmektedir. Petersburg‘un sembolleri, Smolny Katedrali olan Peter I (Bronz Süvari) ‘nin bir anıtı olan Universitetskaya Set’teki görülmeye değer yerlerdendir. Ülkenin en zengin müzesi burada bulunmaktadır – Ermitaj ve Rus Müzesi, burada dünyaca ünlü Mariinsky Tiyatrosu. Sovyet zamanlarında, kruvazör Aurora aynı tanınabilir sembol haline geldi. “Beyaz” geceler, mayıs ve haziran aylarında güneşin gece ufukta batmadığı Neva üzerindeki köprüleri izleyebildiğiniz zaman yaygın olarak bilinir.

1990 yılında, St. Petersburg‘un tarihi merkezi ve banliyölerin saray ve park toplulukları, Rusya’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Petersburg – Avrupa köprüler şampiyonu, kanallar ve adalar şampiyonu. Burada, banliyölerde, 64 nehir ve 48 kanal, 170 kilometrelik set, yaklaşık 100 ada, 800 köprü (Venedik’te daha fazla kanal ve ada var, ancak daha az köprü var) birlikte sayılırsanız. Petersburg‘daki zevk tekneleri, motorlu tekneler, motorlu gemilerin sayısı her yıl artıyor ve şehri sudan keşfetme fırsatını kullanmama durumu istisnasız.

Büyük şehirde, tarihi mekanlarda yürüyüş yapmanın ve restoranlara gitmenin yanı sıra her zaman eğlence de vardır. St. Petersburg‘da arkadaşlarınız veya çocuklarınızla iyi vakit geçirebileceğiniz dört su parkı var. Primorsky Prospekt’teki Piterland su parkında, geleneksel su cazibe merkezlerine ek olarak, dalgıçlar ve sörfçüler için tasarlanmış iki havuzun yanı sıra banyoları, saunaları ve buhar odaları olan bir dalı vardır. Voda Country Aquaclub’da köpük partileri düzenlenirken, animatörler de çocuklar için çalışıyor. “Aqua kompleksi” su parkı, daha rahat bir ortamda diğer benzer kurumlardan farklıdır. İnsanlar buraya 25 metrelik havuzda yüzmeye, yüzmeyi ve su aerobiği yapmayı öğreniyorlar. Kultury Caddesi’ndeki Su Parkı “Rodeo Drive”, spa, hamam ve eğlenceli bir eğlence alanı olan bir tesistir.

Daha sessiz ve daha düşünceli bir tatilin hayranları, St. Petersburg yakınlarındaki Toksovo köyünde bulunan Golden Horses Club’da binicilik dersleri alabilir. Kulübün topraklarında bir temas hayvanat bahçesi ve bir ip parkı var, trambolinler bulunmaktadır. Balkanlar Nova alışveriş merkezinde “Gornostay” olarak adlandırılan bir başka ip park yeri bulunuyor. Ayrıca her zaman birçok gencin bulunduğu bir tırmanma duvarı vardır. Petersburg‘da bir sürü trambolin parkı var. Bu, Tuna alışveriş merkezindeki “Uzay Parkı” ve Moskova karayolu üzerindeki “Skylife” ve “Bump” kulübü ve diğerleri.

Kışın, açık hava sporları meraklıları için, açık hava pateni pistleri St. Petersburg‘da çalışmaktadır. En popüler Elagin adasında.

Petersburg‘luların sevdiği yeni eğlence bir çılgınca top. Her oyuncu büyük bir yumuşak top giymiş. Sadece koşarak futbol oynamaya çalıştırabilir. Tampon oynayabileceğiniz merkezlerden biri Bela Kuna Caddesi’nde.

Prisma alışveriş merkezinde, Vyborg karayolu üzerindeki FreeFly klübünde rüzgar tünelinde uçuşlar mümkündür. Ek olarak, çeşitli görevler hem yerli halk hem de ziyaretçiler arasında oldukça popülerdir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!