Rusya

Yerel Saat
GMT+3
Kur Farkı
1 TL = 11,82 RUB
Priz Tipi
C,F 220 V
Nüfus
145.500.000
Diller
Rusca
Para Birimi
Ruble
İklim
Karasal iklim

Rusya Hakkında Genel Bilgiler

Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’da kısaca iki kıtada toprağı bulunan bir devlettir. Yüz ölçümü bakımından Dünyanın en büyük devletidir. Toplam yüz ölçümü 17 125 422 km kare ile dünyanın 1/9 alanını kaplar.

Rusya 19 komşu ülke (dünyanın en büyük göstergesi) ile sınırlanmıştır.Sınır komşusu olan ülkeler;

 • Batıda; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya,
 • Kuzeybatıda; Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna,
 • Batıda; Abhazya, Gürcistan, Güney Osetya, Azerbaycan, Kazakistan,
 • Güneyde; Çin, Moğolistan, Kuzey Kore,
 • Güneybatıda; Türkiye (deniz yoluyla),
 • Güneydoğuda; Japonya ve ABD ile sınırları bulunmaktadır.

Buna ek olarak, Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki bir yerleşim bölgesi olan Kaliningrad bölgesinin, doğu tarafında Polonya ve Litvanya ile sınırları bulunmaktadır.

Rusya ayrıca yeni dünya adalarına, Kuzey topraklarına, Vaigach’a, Franz-Joseph Takımadalarına, novosibirsk adalarına, kuzeydeki Arktik Okyanusu’nun su alanlarındaki Wrangel adasına, Kuril adalarına (Japonya tarafından itiraz ediliyor) ve Doğudaki Pasifik Okyanus’unun su alanlarındaki sakhalin adasına sahiptir.

Rusya’nın kıyısı olduğu denizler;

 • Doğuda, Japon, Okhotsk ve Bering denizleri ve Bering Boğazında,
 • Kuzeyde, Laptev Denizi ve Beyaz Barents,
 • Kuzeybatıda, Chukchi ve Doğu Sibirya denizleri,
 • Batıda, Baltık Denizi ve Fin Körfezi,
 • Güneyde, Karadeniz, Azak ve Hazar denizi

1991’in sonlarında Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra, Rusya Federasyonu uluslararası toplum tarafından federal bir Cumhuriyet olarak tanındı ve BM Güvenlik Konseyi’ne ve diğer birçok uluslararası kuruluşa kabul edildi. Rusya Federasyonunun bağımsızlığı 24 Ağustos 1991’de ilan edildi. Devlet Başkanı- Başkan (6 yılda 1 kez seçilir), yürütme gücü başbakanın başkanlığındaki hükumete aittir (Cumhurbaşkanı tarafından sunulmak üzere Parlamento tarafından atanır).

Devlet Duması ve Federasyon Konseyi iki meclisli bir parlamento oluşturur.

 • Alt Meclis Devlet Duması-450 milletvekili, seçimler her 5 yılda 1 kez yapılır.
 • Üst Meclis Federasyon Konseyi – 170 Senatör bölgesel parlamentolar tarafından atanır.
 • Rusya Federasyonu, 22 Cumhuriyetleri, 5 özerk bölge, 9 ana bölge ve 46 bölge idari bölgeden oluşmaktadır.
 • Moskova, St. Petersburg ve Sivastopol doğrudan Federal şehirlerdir. Toplamda 2015 yılı için Rusya Federasyonunda 85 denekleri var.

Rusya’da 200’den fazla milletten temsilciler yaşamaktadır. En büyük etnik grup olan Ruslar ülke nüfusunun %80’ini oluşturmaktadır. Geriye kalan milletler; Tatarlar-4%, Ukraynalılar-3%, Çuvaşlar, Başkurtlar, Belaruslular, Moldovalılar, Çeçenler, Ermeniler, Avarlar ve diğer milliyetler-1 % veya daha azdır.

Rusya’da 100’den fazla dil ve lehçeleri konuşulmaktadır. Rus dili yaklaşık 130 milyon vatandaşa (Rus nüfusunun %92’si) özgüdür. Aynı zamanda Rusya Federasyonunun devlet dilidir. Ayrıca, Ukraynaca, Tatarca, Ermenice ve diğer diller de yaygındır.

Rusya, dünyanın en büyük maden ve enerji rezervlerine, en önemlisi petrol, gaz, kömür, altın ve diğer stratejik fosillere sahiptir ve çeşitli minerallerin büyük rezervlerine sahiptir. Rusya, ülkenin topraklarının %45’ini işgal eden orman alanında dünyada ilk sırada yer alıyor ve dünya kereste rezervlerinin yaklaşık 1 / 5’ine sahip. Ayrıca, Rusya’da, dünyanın donmuş Tatlı su rezervlerinin yaklaşık dörtte birini karşılayan göl sayısı vardır.

Bölgenin genişliğine rağmen, tarımda arazinin nispeten küçük bir kısmı kullanılmaktadır. Ekilebilir arazi ülkenin topraklarının sadece %8’ini işgal etmektedir. Bölgenin önemli bir kısmı kutup bölgesinde kalır.

Ülkenin topraklarının yaklaşık 3 / 4’ü ovalar. Batıdan Doğu Avrupa Ovasına kadar uzanır. Rusya neredeyse tüm Avrupa ülkelerinin içinde dünyanın en büyük ovalarından biridir. Ülkenin güneyinde, ülkenin ve Avrupa’nın en yüksek noktası olan Elbrus Dağı (5.642 metre) olan Kafkas Dağlarının Kuzey yamaçları bulunmaktadır. Doğuda, ovalar 2.000 metreye kadar alçak eski Ural Dağları ile sınırlıdır. Ve Uralların doğusunda, güneydoğudan 4.500 metreye kadar olan Altay Dağları ile sınırlanan geniş sulak alanlara sahip Batı Sibirya Ovası bulunmaktadır.

Doğudaki Pasifik kıyılarına daha yakın olan kuzeydoğu bölgesinde Asya dağ sıraları ve yaylaları bulunmaktadır. Böylece, ülkenin doğu kısmı, büyük nehirlerin vadileri hariç, dağlık bir arazidir. Kamçatka yarımadasında 120 volkanik bölge vardır, bunların 23’ü aktif durumdadır. Bunların en yükseği 4.750 metre yüksekliğindeki Klyuchevskaya sopka’dır.

Ülkenin en büyük nehirleri; Volga, Kuzey Dvina, Don, Irtysh, Ob, Hangara, Yenisey, Lena, Amur.

En büyük göller: Baykal (Dünyanın en derini ve en büyük hacmidir), Ladoga, Onega Gölü (kuzeydoğuda).

Ülkenin çoğu ılıman iklim bölgesi içinde yer almaktadır. Kuzey adalarının aşırı soğuk bölgeleri Arctic kuşağına aittir ve bazı Güney bölgeleri subtropik iklime yakındır. İklim, özellikle mevsimsel sıcaklıkların büyük genişliği ve yağışların azlığı ile kendini gösteren, ülkenin hemen hemen her toprağındaki karasal olarak görülmektedir. Bölgenin çoğunda kış iklimi uzun geçmektedir. Özellikle Doğu Yakutya’da şiddetli donlar görülür (-45, -50 derece). Rusya’nın Avrupa kesiminde, kışın sıcaklık 0 ila -10 dereceye ulaşır. Yaz aylarında ortalama sıcaklıklar + 15’dir. Yılın sıcak yarısında Mayıs ayından Ekim ayına kadar çoğu bölgede yağış görülür.

İklim bölgeleri arasındaki fark, doğal bölgelerin çeşitliliğini karakterize eder. Uzak kuzeydeki kutup bölgelerinde yosunlar, kutup haşhaşlar yetişmektedir; tundrada görülen bölgelerde bu türlere; cüce huş ağacı, Söğüt, kızılağaç eklenir. Tayga için Ladin, köknar, sedir, Karaçam tipiktir. Güney ve Batı’da meşe, akçaağaç, ıhlamur, gürgen geniş yapraklı orman alanı başlar. Ayrıca, ülkenin topraklarında birçok nadir ırk bulabilirsiniz: Moğol meşe, mançu akçaağaç, ILM, ceviz vb. Ülkenin orman bozkır ve bozkır kesiminde; meşe ormanları, otlak, tahıllar ile kaplıdır. Karadeniz subtropiklerinde kabarık meşe, ardıç, şimşir, siyah kızılağaç ormanları hakimdir. Kıyıda; okaliptüs, palmiye ağacı vb.

Ülkenin zengin ve çeşitli faunası. Kutup ve tundra bölgelerinde: kutup tilkisi, ren geyiği, kutup tavşanı, mühürler, morslar, kutup ayısı, Tayga ayı, vaşak, Wolverine, Elk, sable, ermin, sincap gibi hayvan türleri yaşamaktadır. Buna ek olarak, tayga çok sayıda sivrisinek varlığı ile karakterizedir. Yaprak döken ormanlarda yaban domuzu, geyik, vizon, çok sayıda kuş, kertenkele bulunur. Uzak Doğu’nun ormanlarında – nadir ussuri kaplanları, ayılar, geyikler vardır. Bozkır bölgesinin hayvanları arasında küçük kemirgenler, çok sayıda saiga, porsuk, tilki, büyük bozkır kuşları (bir kuş, bir vinç, bir strep) hakimdir. Kutup bölgesinde çakallar, kadife kedi, çok sayıda kemirgen var. Bir sürü sürüngen, kaplumbağa. Kafkas bölgesinde dağ keçisi, Kafkas geyiği, kirpi, leopar, sırtlan, ayı ve çok sayıda sürüngen yaşar.

Rusya Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Rusya Haritası

Avrupa kırasında bulunan Rusya’nın Asya kıtasında’da toprakları vardır. Toplam yüz ölçümü karada 16.377.742 kilometrekarelik araziyi ve deniz sahası olarak 720.500 kilometrekarelik bölgeyi kapsamaktadır. Bu da onu 17.098.242 kilometrekarelik bir alana sahip olan ve yüz ölçümü dünyanın en büyük 1. ülkesi haline getiriyor.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Pasaport

Bordo (Umumi) pasaport sahipli Türk vatandaşlarının Rusya’ya girebilmek için vize alması gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri kısa süreliğine turistik amaç ile seyahat etmek isterler ise vize almalarına gerek yoktur. Yeşil Pasaport sahipleri için Rusya’ya giriş 30 güne kadar olan seyahatleri için vizesidir.

Türk vatandaşları için, ülkemizde vize işlemleri Rusya büyük-elçiliklerinde veya konsolosluklarında almak mümkün değildir. Rusya vizesi almak için konsolosluğun çalışmakta olduğu vize merkezlerine başvuru yaparak sahip olabilirsiniz.  Eğer Rusya’da bulunuyor ve vizenizi uzatmak istiyor iseniz yetkili Rus makamlarına başvurmanız gerekmektedir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rusya Popüler Gezi Rotaları & Turları

Moskova Kremlin Sarayı

Rusya’da öncelikli ve yeni turizm türleri: «Rusya’nın Gümüş Kolyesi»projesi kapsamında etkinlik, iş, tıbbi, otobüs turizmi, St. Petersburg müzeleri, Rusya’dak sergilerinin bir sembolü haline geldi. “Rusya’nın Gümüş Kolyesi”, Rusya’nın kuzey ve kuzeybatısındaki 11 bölgesini birleştiren yeni bir turizm projesidir. Vologda şehri bu projenin bir parçasıdır. Vologda, Rusya’nın iki büyük metropol’ünün yanında yer almaktadır. Moskova ve St. Petersburg’da ki  otellere göre vologda otel fiyatları çok daha düşüktür. Rusya’da yeni yıl turizmi için yatırımlar Moskova, St. Petersburg, Kazan, Veliky Ustyug ve Soçi şehirlerindeki tüm gezilebilecek yerlere yapılmaktadır.

Rusya’da ki en popüler 5 Rus tatil beldesi olan Azak ve Karadeniz kıyısında ki şehirler”Soçi, Anapa, Gelendzhik, Novorossiysk, Yeysk”, iş projeleri bölgesel yetkililerle başarılı bir şekilde işbirliği yapıyor. Şimdi yaz aylarında Azak’taki Dolzhansky spit’te 6500 turist aynı anda dinlenebilecek kapasitededir.

Rusya’da gezilebilecek ana rotalar;

Soçi Limanı

 • Rusya’nın eski şehirlerinin “altın yüzüğü”;
 • Volga yolculukları. Volga-Rusya’nın Avrupa kısmının tek bir su sisteminin çubuğu;
 • Trans-Sibirya karayolu üzerinde uzun yolculuklar;
 • Baykal Gölünü  ziyaret edin. Buradaki en büyük tatlı göl olan Baykal Gölü, 1996’dan beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir;
 • Moskova. Moskova ve beş deniz limanı;
 • Saint Petersburg;
 • Kazan;
 • Kamçatka yarımadasında» Gayzer Vadisi”;
 • Cennette yolculuk-Rusya’nın güneyinde otobüs turu;
 • Veliky Novgorod- Rus devletinin doğduğu yer;
 • Rusya’nın güneyinin altın yüzüğü ” — Karadeniz’e yolculuk;
 • Soçi’den deniz yolculukları. Rusya Cruise Line ile Kafkasya-Kırım-Kafkasya Seyahati.

Rusya’nın Bölgeleri ve Şehirleri

Arkhangelsk Rusya dogu bölgesi

Rusya’nın Başkenti Moskova‘dır. 12 197 596 kişilik bir nüfusa sahip Rusya’nın en büyük şehridir. Rusya’nın Kalbi Moskova’da bulunan Kremlin sarayıdır.

Toplamda, Rusya topraklarında 15 milyon nüfuslu büyük şehirler ve 1 milyondan fazla nüfusu olan şehirler vardır. Bu şehirler; Moskova, St. Petersburg (5 milyondan fazla kişi); Novosibirsk, Yekaterinburg (1,5 milyondan fazla kişi); Nizhny Novgorod, Kazan, Samara, Çelyabinsk, Omsk, Rostov-on-Don, Ufa, Krasnoyarsk, Perm, Volgograd, Voronezh. Rusya’da ülke bölgelere bölünmüştür ve her bölgeye bağlı iller bulunmaktadır. 2020 yılı itibarı ile Rusya’da 1,107 adet şehir bulunmaktadır.

Rusya, Greenwich’e göre +2 ila +12 saat dilimleri arasında birbirinden farklı 11 saat dilimini kapsamaktadır.

Ülkenin nüfusu 2020 yılı itibarı ile nüfusu 147,987,803 kişidir. Rusya sakinlerinin çoğu (yaklaşık %80) Avrupa kesiminde (Orta, Güney, Kuzey Kafkasya, Kuzeybatı, Volga, Ural Federal bölgeleri) yaşamaktadır. Kalan 20% lik kesim Rusya’nın Asya kesiminde (Sibirya, Uzak Doğu bölgesi) yaşamaktadır. Nüfusun %75’i (Çoğunluğu) şehirlerde yaşamaktadır.

Rusya Federasyonundaki demografik durum açısından, Mart 2014’teki en önemli olay, Kırım Yarımadasının Rus devletinin topraklarına geçerek yeniden birleşmesi oldu.

Rusya’da Konuşulan Diller?

Avrupa'da Kaç Ülke Vardır

Rusya

Rusya’da çoğunluk tarafından konuşulan ve resmi devlet dili Rusça’dır. Arazi alanı açısından dünyanın en büyük ülkesi olmasından dolayı 160 farklı etnik grup ve bu gruplar tarafından konuşulan yaklaşık 100 farklı dil daha bulunmaktadır. Rusya’da bulunan dilsel çeşitlilik, iki farklı kıtaya ait bir ülke olmasına rağmen, etnik çeşitlilik kadar şaşırtıcıdır.

Rusya’da, Rusça’nın yanı sıra ülkede konuşulan dillerden birkaçını sizler için derledik;

Tatarca

Volga Tatar etnik grubunun dili olan Tatar, 6.5 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Tatar dili Türk dil grubundan gelmektedir. Yani ünlü uyumu, aglütinasyon ve daha fazlası gibi özellikleri Türkçe, Özbek ve Kazakça gibi diğer Türk dilleriyle paylaştığı anlamına gelir. Rusya Federasyonunun bir parçasını oluşturan bir cumhuriyet olan Tataristan Cumhuriyetinin (Rusça ile birlikte) resmi dilidir.

Çeçence

Çeçence konuşanlar çoğunlukla Rusya Federasyonunun bir parçası olan Çeçen Cumhuriyeti/Çeçenya’da bulunan aynı adı taşıyan etnik grubun dilidir. Çeçen Kuzeydoğu Kafkas dilidir ve en az 8 farklı lehçeye sahiptir. Çeçence’de sesler ve ünsüzlerin çoğu Arapça olanlar ve kuzeybatı Pasifik yerli dillerin bazılarına çok benzer. Ünlü harfleri ise, Almanca ve İsveççe dillerine çok benzer ve dile ilginç bir ses karışımı verir. Lehçeye bağlı olarak, Çeçence’de 40 ila 60 ünsüz arasında olabilir.

Buryat dili

Moğol dil ailesinin bir parçası olan Buryat, hangi dil bilimciye sorduğunuza bağlı olarak bir Moğol lehçesi grubu veya kendi dili olarak kabul edilir. Buryat, Rusya’da konuşulmasının yanı sıra Kuzey Moğolistan’da ve Çin’in bazı bölgelerinde de konuşulmaktadır. Moğolca bir dil olmasına rağmen, Buryat Rusya’da değiştirilmiş ve Kiril alfabesi ile yazılmaktadır. Buryat içinde yaklaşık beş farklı lehçe grubu vardır, onun en yakın dilsel yakınları Moğol ve Khamnigan olmak. Buryat’ın sekiz gramer vakası vardır ve ünlü uyumu kullanılır.

Dargwa

Listedeki bir başka Kuzeydoğu Kafkas dili, Rusya Federasyonunun bir parçası olan Dağıstan dargın halkının dili olan Dargwa’dır. Dargwa, Itsari, Kubachi, Chirag ve Kajtak içeren bir Lehçe sürekliliğinin bir parçasını oluşturur ve Dargwa, grubun ana lehçesi ve edebi lehçedir. 2010 itibariyle dargwa’nın yaklaşık 490,000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Dargwa’da yaklaşık 35 ünsüz harf vardır ve Rusya’ya özgü çoğu dil gibi Kiril alfabesi kullanılarak yazılmaktadır.

Rusya Gece Hayatı

Rusya Gece hayatı

“Daha soğuk olan yerin, daha sıcak olan hisleridir!”- Bu notta, ben sıfırın altındaki koşullarda gelişen popüler şehirlerin çoğu vardır ülkenin gece hayatı bu söylemi ile başlar, ve gece ilerledilçe Ruslar gece ve ışıkları kutlamak için dışarı adım atarlar. Rusya gece hayatı yerel votka partileri ile ün yapmıştır.

Rus gece hayatının büyüdüğünü St. Petersburg, Moskova, Soçi ve Vladivostok’ta en iyi şekilde görebilirsiniz. Rus yaşam tarzının sizi evde hissettireceği birkaç yer daha düşünün. Şehrin etrafına dağılmış müthiş gece hayatı olan bu en iyi Rusya yerleri, sizi Rusya’nın en iyilerine mistik bir yolculuğa çıkarır!

Rusya Gece Hayatı 2020: En İyi 8 deneyimlenmiş Şehir;

Rusya’da gece hayatına tanık olmak ve yerlilerle parti yapmak için ziyaret etmeniz gereken Rus şehirlerinin bu listesine göz atın.

Moskova– Ülkenin Başkenti
Petersburg– Klasik Votka Ve Avrupa Birası
Soçi- Rusya’nın tatil şehri
Kazan- Rusya’nın tarihi kenti
Vladivostok- Güneydoğu Rusya Gece Hayatı
Novosibirsk – Coz Sibirya Da Yanan Bir Gece Hayatı Var
Kaliningrad- Avrupa Gece Hayatının En İyisi
Yekaterinburg- Altın Kubbeli Şehir

Rusya’daki Kültürel Etkinlikler

Rusya’ya gelen gezginler, «gizemli Rus ruhu» olgusunu ve dünyada zengin olarak bilinen kültürlerinden birini yaratan insanların karakterini çözmeye çalışıyorlar. Ulusal zihniyet, tarihi koşullara, coğrafyaya, iklime, dine ve ülkenin geniş alanına dayanarak farklı şekillendi. Rus kültürünün en seçkin alanlarından biri resimdir. Ünlü ressamlar Vrubel, Levitan, Aivazovsky, Bryullov, Serov, ve diğerleri Rusya’nın kültürel gelişimine paha biçilmez bir katkı yaptı. Ülkenin görülmeye değer mirasının en zengin koleksiyonu Tretyakov Galerisi’nde (Moskova) ve Hermitage’de (St. Petersburg) sergilenmektedir.

Rusya el sanatları ürünleri ile de bilinmektedir;

 • Bogatyri — – Viktor Vasnetsov’un resmi
 • Gzhel-beyaz-mavi seramik;
 • Zhostov ve Tagil boyalı metal tepsiler;
 • Dymkovskaya oyuncak- orijinal renkli kil komik el sanatları;
 • Khokhloma desen- siyah-kırmızı-altın boyalı ahşap desenler;
 • Kaslin döküm;
 • Paleh minyatür;
 • Matryoshka- farklı boyutlarda birkaç pupa oluşan ayrılabilir ahşap boyalı oyuncak.
Aleksandr Sergeevic Puskin

Aleksandr Sergeevic Puskin

Rus Edebiyatı sadece halkın manevi ve estetik dünya görüşünü yansıtmakla kalmadı, aynı zamanda devletin felsefesi haline geldi. Rusya’nın en ünlü yazarları: Dostoyevski, Tolstoy, Çehov, Nabokov, Turgenev. » Rus şiirinin güneşi ” Alexander Puşkin olarak adlandırılır ve Ruslar Lermontov, Nekrasov, fet, Yesenin, blok gibi şairleri onurlandırırlar.

Rus müzik mirası dünyaca ünlü bestecilerin eserlerinden oluşur: Çaykovski, Rachmaninov, Glinka, Shostakovich, Prokofiev.

Ülkenin kartviziti haline gelen Rus Bale, Bale sanatının temeli olarak kabul edilmektedir.

Dünya çapında Mariinsky Tiyatrosu, büyük ve küçük tiyatrolar, Rus ordusu Tiyatrosu, Çehov Moskova sanat Tiyatrosu ve diğerleri gibi tiyatro sanatının grandları geziliyor.

Rusya Din ve İnanç

Kremlin Sarayı Moskova

Ortodoksluk Rusya’daki ana dindir. Rusya Federasyonu topraklarında yaşayan neredeyse tüm Slav halkları ve milliyetleri ve çuvaşlar, komi, Gürcüler, osetyalılar, Ermeniler, mordvalar vb. gibi büyük Slav olmayan etnik gruplarının bir kısmı tarafından kabul edilmektedir.
Rusya’da birçok etnik halkın inandığı dinlerden bazıları; Protestanlık, katolik inancı, Yahudilik, İslam, Budizm ve tabii ki geleneksel olarak kabul gören bazı inançları içerir, bunlar şu anda marjinal olarak küçük etnik gruplar tarafından inanılır.

Ruslar Hıristiyan Ortodoks kiliselerine gidiyor, dini bayramları kutluyor ve Hıristiyan geleneklerini takip ediyorlar. Rus halkı zengin bir kültür, çoklu gelenekler ve renkli folklor ile ayırt edilir. Ulusal Kültür, bir bellek olarak, Rus halkını diğerlerinden ayırır. Zaman ve nesiller arasında gerçek bir bağlantı hissetmenizi sağlar, yaşam desteği ve manevi destek almayı mümkün kılar.

Temel olarak, Rus halkının gelenekleri ve din inancı hem takvimle hem de kilise ayinleri, tatiller ve zor ritüellerle ilişkilidir. Rusya’daki takvim, köylülerin hayatının tüm yılını kapsayan ve tanımlayan ay olarak adlandırılmaktadır. Her gün, belirli tatiller veya hafta içi, halk işaretleri, her türlü hava olayı, gelenekler, dini inançlar ve batıl inançlara karşılık vermektedir. Halk takvimi, ayların isimlerine göre önemli ölçüde yansıyan tarımcıyı ve tarımsal deneyimi, sosyal yaşam normlarını, ritüelleri içeren bir tür ansiklopedi idi.

Rus halkının halk takvimi, Hıristiyan ve putperestlerin halk Ortodoksluğunun yardımıyla birleşmesidir. Yüzyıllar boyunca oldukça büyük tatillerle sınırlı olan ritüeller, çok sayıda şarkı, dans, oyun, cümle, dans, dramatik sahneler, halk kostümleri ile bir tür kutlama içermektedir.

Rus gelenekleri hayal gücü ve sanat eserleri açısından tartışmasız zengindir. Rus halkının karnavaldaki gelenekleri ilginçtir. Aile ve evlilik ilişkilerinin temasıyla bağlantılıdırlar.

Günlük yaşamdaki Rus ulusal gelenekleri, bebeğin beklenti ve doğum, vaftiz, düğün gibi olaylarla ilişkilidir. Ailenin yenilenmesi her zaman neşeli bir haber olmuştur ve gelecekteki birçok annenin bu güne kadar gözlemlediği birçok işaretle ilişkilidir.

Rusya İklimi ve Hava Durumu

Rusya iklimin sadece güneş miktarı değil, aynı zamanda uzak okyanusların oluşturduğu 8 iklim kuşağına sahip dünyadaki tek ülkedir. Arctic’ten subtropikal’e – Rusya topraklarında, kutup gecelerinden ve aşırı soğuk sıcaklıklardan, sıcak güneşin altında sıcak deniz tatil yerlerine kadar her şeyi görebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rusya Mutfağı & Restoranlar

borsch

Rus mutfağı sofistike ve karmaşıklık ile karakterize değildir, ulusal yemekler yapmak basit, doyurucu ve lezzetlidir. Rus gastronomi en ünlü temsilcileri – borsch, kulak, krep, her türlü dolgulu börek, köfte.

Çorba, Rus öğle yemeğinin zorunlu bir yemeğidir. Rusya‘da çorbalar et, balık veya mantar suyu temelinde hazırlanır, ardından sebze, baharat ve ot ilavesi yapılır. Sıcakta, Ruslar okroshka yemekten zevk alıyor – ince kıyılmış sebzelerin, haşlanmış yumurtaların, etlerin ve otların, kvaslarla terbiye edilmiş bir karışımı.Devamı için tıklayınız.

Rusya’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Rusya, geleneksel alışveriş için değil, ülkenin farklı bölgelerinden gelen orijinal hediyelik eşyalar ve ürünler ile ünlüdür. Turistler, huş ağacı kabuğu ürünlerini Novgorod’dan taşıyor; Karelya cloudberry reçeli ile ünlüdür; Kimse Kaliningrad’ı kehribar el işçiliği ve takı olmadan bırakamaz. St. Petersburg’da, Kuzey başkentinin manzarasına sahip mıknatıslar ve dekoratif plakalar, Faberge yumurtaları için sahte ürünler ve votka alıyorlar. Merkez bölge el sanatları ile tanınır, burada turistlere Zhostovo tepsileri, Palekh tabutları, Gzhel ürünleri, iç içe geçmiş bebekler ve semaverler sunulur. Yaroslavl bölgesi Myshkin’de, size şehrin sembolü olan hoş fareler sunacaklar. Kuban’da, turistler Kazak gereçleri, Kırım – Massandra şaraplarında. Khokhloma resminin doğum yeri olan Nizhny Novgorod, basit mıknatıslardan masa setlerine kadar çeşitli renkli ahşap ürünler sunmaktadır. Devamı için tıklayınız.

Rusya’nın Kısa Tarihi

Rusya, Doğu Avrupa’nın çoğunu ve Kuzey Asya’nın çoğunu işgal eden geniş bir arazi alanıdır. Winston Churchill’in 1939’da söylediği bu ülke hakkında çok az şey biliniyor “Rusya’nın eylemini tahmin edemiyorum: bir bilmecenin içinde bir gizemle sarılmış bir bilmece.”Ancak kuzeyde Arktik Okyanusu ile sınırları olduğunu biliyoruz; batıda Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Belarus, Ukrayna (Kırım Yarımadası dahil) ve Karadeniz ile. Letonya, Estonya, Belarus ve Ukrayna, SSCB’nin var olduğu Sovyet Cumhuriyetleriydi(Finlandiya on dokuzuncu yüzyılda rus’du). Rusya’nın güneyde Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile sınırları vardır. Beklendiği gibi, Hazar Denizi dışındaki tüm bunlara yakınlık, bir tür ya da başka bir sorun anlamına geliyordu. Doğuda Okhotsk ve Bering denizleri var.

Bu muazzam ülkenin alanları, slavlar, Türkler ve Bulgarlar tarafından üçüncü ila yedinci yüzyıllarda kurulan yerleşimlere ev sahipliği yapmıştır. Bizans Hristiyan Kilisesi de onuncu yüzyılın sonuna kadar sağlam bir şekilde kurulmuştur. Moskova, 14. yüzyılda ve sonrasında siyasi iktidarın merkeziydi. Moğollar 1380’den itibaren değişken dönemlerde başarı ile meydan okudu. Bir yüzyıl sonra ‘büyük’ olarak bilinen Ivan III, kendisini ‘tüm Rusya’nın egemenliği’ yaparken, ‘korkunç’ olarak bilinen Ivan IV, ölüm onu durdurduğunda 1533 ve 1584 arasındaki İmparatorluğun boyutunu ikiye katladı.

İç aksamalar, Polonya ile ilgili sorunlar, feodal asalet arasındaki düzensizlik, büyük Peter Çar olana kadar yukarı doğru hareketliliğe fren yaptı. Fakat Catherine II’nin altında, Rusya’nın ilk kez Güney ve Doğu Asya’ya kadar uzanan bir gizem ve çok daha büyük bir güç haline gelmesine neden oldu.

Rusya, 1904/5’te Japonlarla savaşmayı seçti ve en kötü savaşın ardından gerçekleşen küçük bir devrimin ardından, Rusya’nın ilk anayasası ve parlamentosunu getirdi. Daha sonra Rus Devrimi, dünyanın yönünü değiştirdiği için küçük olmaktan çok, Çarlık monarşisini mermi dolu bir şekilde sona erdirdi ve 1920’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kuruldu. Bu birlikte birçok Cumhuriyet vardı, ancak Rusya Sovyet alanının %75’ini ve toplam nüfusun %50’sini kapsayan baskın ortaktı.

Hepimiz, Hitler’in İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi zaferine neden olabilecek Stalin ile saldırgan olmayan Paktı hakkında biliyoruz ki, Hitler’in onu kırmadığı ve Rusya’yı işgal etmediği düşünülmektedir. Hitler hiçbir anlamda Bonaparte değildi ve Bonaparte aynı girişimde başarısız oldu. Birlik, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra 1991 yılında parçalandı ve Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir koltuk ile hala devasa bir bağımsız Cumhuriyet oldu.

O zamandan beri ve bugüne kadar Kırım ve Ukrayna’da eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkiler kötüleşti. Çeçenya’da (1994) savaşlar, Gürcistan’da muazzam sıkıntılar ve hemen hemen her yerde huzursuzluk vardı, ancak kruschev, Gorbaçov, Yeltsin ve diğerleri tarafından yapılan reformların ardından 2000 yılında eski KGB patronu Vladimir Putin’in seçilmesi ekonomiyi geliştirdi ve giderek artan bir merkezileşme derecesini getirdi.

Rusya Ekonomisi & Para Birimi

Rus Rublesi

Rusya Federasyonunun resmi para birimi Rus rublesi (1 rublesi = 100 sent). Bazen fiyatların dolar cinsinden olmasına rağmen, sadece ruble olarak ödeme yapabilirsiniz.

Rusya’ya ithal edilen tüm nakit döviz, ruble, Seyahat çekleri ve dış ve iç Menkul Kıymetler, toplam tutarı 10 000 ABD dolarını aşarsa, gümrük beyannamesinde belirtilmelidir. Bireylerin değerlerinin ithalatında nicel kısıtlamalar yoktur. Varışta hemen Rus rublesi için döviz değişimi gerekli değildir.

Rusya’dan ihraç edilen nakit (döviz ve Rus rublesi), toplam tutarı 3 000 ABD dolarını aşarsa, gümrük beyannamesine girilmelidir. 10 000 ABD dolarının üzerinde toplam nakit döviz ve ruble ihracatı, ancak ilgili miktar daha önce Rusya’ya ithal edildiğinde ve gümrük beyannamesinde işaretlendiğinde izin verilir.

Rus rublesi için döviz (özellikle Euro ve ABD doları) değişimi çok basittir. Değişim için sadece iyi durumda kağıt para kabul edilir (para alışverişi mümkün değildir). Rusya’daki döviz kurları genellikle yurt dışından daha iyidir. Kalan rubleleri Euro ve ABD doları karşılığında değiştirmek de mümkündür. Değişim için küçük bir şey kabul edilmediğinden, ayrılmadan önce harcamak daha iyidir.

Para birimini sadece bankalarda veya resmi değişim noktalarında değiştirmeniz gerekir. Sokakta para birimini hiçbir şekilde değiştirmeyin ve 1998’den önce verilen kağıt parayı almayın. Para birimini değiştirmek için genellikle pasaport göstermeniz gerekir. Değişim makbuzlarını atmayın, çünkü ülkeden ayrılırken gümrükte göstermeniz gerekebilir.

Rusya’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Moskova Panaroma

Resmi tatiller

 • 1-6 ve 8 Ocak-yeni yıl tatilleri;
 • 7 Ocak – Noel;
 • 23 Şubat- Ana vatan kurtuluş günü;
 • 8 Mart – Uluslararası Kadınlar Günü;
 • 1 Mayıs- Bahar ve işçi Bayramı;
 • 9 Mayıs- Zafer Bayramı;
 • 12 Haziran- Rusya günü;
 • 4 Kasım – Ulusal birlik günü.

Kural olarak, Cumartesi veya Pazar günü bir tatil günü ile çakıştığında, bir sonraki iş gününe aktarılır. Hafta sonlarının ve tatil günlerinin rasyonel kullanımı için, hükumetin özel bir kararı ile, başka transferler de olabilir: örneğin, tatil Salı günü düşerse, Pazartesi bazen bir hafta sonu ve bir önceki Cumartesi günü bir çalışma yapar. Ayrıca, hafta sonu yılın herhangi bir başka gün transfer edilebilir.

Tatillerde, çoğu şirketin ofisleri ve birçok müze kapalıdır, ancak büyük mağazalar genellikle çalışır, ancak özel bir programda.

Diğer ülke çapında tatiller ve unutulmaz tarihler;

 • 25 Ocak – Tatianin günü (öğrenciler günü);
 • 1 Nisan- Kahkaha günü;
 • 12 Nisan- Kozmonotik günü;
 • 24 Mayıs- Slav yazı ve kültür günü;
 • 1 Haziran – Uluslararası Çocuk Bayramı;
 • 8 Temmuz- Aile, sevgi ve sadakat günü;
 • 22 Ağustos- Rusya Federasyonu devlet bayrağı günü;
 • 1 Eylül- Bilgi günü;
 • 5 Ekim- Öğretmenler günü;
 • 12 Aralık- Rusya anayasa günü.
 • 22 Haziran anma ve keder günüdür. Bu gün, büyük vatanseverlik Savaş’ının başlangıcını hatırlıyorlar, televizyonda ve radyoda eğlence programları yayınlanmıyor.

Buna ek olarak, Rusya’da, farklı faaliyet alanlarının uzmanlarına adanmış sözde profesyonel tatiller genellikle kutlanmaktadır. Örneğin, 10 Şubat diplomatik işçileri, 19 Mart – denizaltı denizcileri, 27 Nisan- noterler vb.

Rusya Federasyonu’nun konuları kendi tatillerini ve hafta sonlarını ilan etme hakkına sahiptir.

Böylece, Başkurdistan, Tataristan, Adıgey, Dağıstan, İnguşetya, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya ve Çeçenistan’da-çok sayıda Müslümanın yaşadığı bölgelerde, çalışılmayan tatil günleri:

 • Kurban Bayramı- Mekke’de Hac sonu Bayramı, İslam takvimine göre Zülhicce’nin 12. ayının 10. gününde kutlanır (tarihler her yıl değişir, çünkü Gregoryen takvimin aksine, Güneş’in dünya etrafında dönmesiyle yılı sayar, İslami Ayın evrelerine odaklanır);
 • Ramazan ayının kutsal ayında orucun sona ermesinin onuruna bir bayram, şevval ayının 1. gününde kutlanır.
 • Yakutia Cumhuriyeti’nde herkes putperest tatil “Isyah” da dinleniyor – yaz ve doğanın yeniden doğuşunun onuruna bir kutlama (10 Haziran ve 25 Haziran tarihleri arasında kutlanıyor, her zaman özel bir kararname ile atanıyor).
 • Buryatia ve Kalmykia cumhuriyetlerinde, insanlar Tsagan Sar’ın Budist kutlamaları sırasında çalışmaz: yeni yılın başlangıcı ve baharın başlangıcı Ocak-Şubat aylarında yeni Ayın günü kutlanır.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!