Norveç

Yerel Saat
(GMT+2)
Kur Farkı
0,68 TL
Priz Tipi
F250V-16A
Nüfus
5.258 Milyon (2017)
Diller
Norveçce
Para Birimi
Norveç Kronu
İklim
Ilıman iklim

Şehirler

Norveç Hakkında Temel Bilgiler

Resmi adıyla Norveç Krallığı, İskandinav Yarımadasının batısında yer almaktadır. Finlandiya, Rusya ve İsveç komşu ülkeleridir. Başkenti Oslo’dur. Fiyortların ülkesi, buz ve auroralar, Norveç, belki de dünyadaki en ” Kahraman” ülkesidir.Burada sadece Vikingler ve Valkıriler doğar, çünkü her şeyi umursamazlar: soğuk, aşılmaz ormanlar, sert kuzey doğası. Mesela Fridtjof Nansen, 27 yaşında, kendi ülkesinden kayak yapmaya gitmişken, neredeyse Grönland’ın tamamını kendi başına gezdi, ardından Kuzey Kutbu’na bir sefer başlattı ve yolda birçok bölge keşfetti. Norveç; dağları, doğası ve Fiyortların sunduğu muhteşem güzellikleriyle anılmaktadır. Norveç, yaşam standartları açısından üst düzeyde olup, suç oranının en düşük olduğu ülkeden biridir. Okuma-yazma oranı %100 olup dünya çapında en çok kitap satın alan ülke konumundadır. Ortalama yaşam süresi 80 yıl olup dünyanın en huzurlu, sakin, hoşgörülü, özgür ve barışçıl ülkelerden biridir.  NATO üyesi olmasına rağmen Avrupa Birliğine girmeyi reddeden ülkedir.  Norveç; Avrupa Birliği (AB) seviyesinden üstündedir. Ülke petrol rezervleri ve balık sektörüyle ön plandadır. Ülke Anayasa Monarşi  Sistemiyle yönetilmektedir. Norveç Avrupa Serbest Ticaret Birliği  (EFTA) üyesidir. Ülke Schengen bölgesi içerisinde olup, vize ile giriş yapılmaktadır. Turistler için ülke, görülmeye değer fiyortları ve Kuzey Avrupa’nın Oslo  en konforlu başkentidir, mükemmel kayak merkezleri ve kutupları egzotiktir, lezzetli ve doyurucu mutfağı (somonun hepsinin hepsinin olduğu yer), ilginç müzeleri ve muhteşem “gezileri” ile ilginçtir. Norveç’in vatandaşlarıyla paylaştığı başarının sırrı, sanırım, en kesin olarak Heyerdahl tarafından dile getirildi. “Sınırlar?” Dedi. “Onların var olduğunu duydum ama onları hiç görmedim.”

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Norveç, Kuzey Avrupa’da İskandinav Yarımadası’nın Kuzey ve Batı bölgelerinde bulunan bir ülkedir. Ülkenin çoğunluğu güneyde skagerrak girişi, güneybatıda Kuzey Denizi, batıda Kuzey Atlantik Okyanusu (Norveç Denizi) ve kuzeyde Barents Denizi dahil olmak üzere su ile çevrilidir. Avrupa kıtasında bulunan Norveç, 304.282 kilometrekarelik araziyi ve 19.520 kilometrekarelik suyu kapsıyor ve bu da toplam 323.802 kilometrekarelik alana sahip dünyanın 68. en büyük ülkesi. Norveç, 1905’te ayrı ve özgün bir ulus olarak kuruldu. Norveç nüfusu 4,707,270 (2012) ve ülke kilometrekare başına 15 kişilik bir yoğunluğa sahiptir. Norveç, 3 ülke ile kara sınırlarını paylaşıyor: Finlandiya, İsveç, Rusya.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç vizesi, Norveç seyahatinde bulunacak olan Türk vatandaşları için geçerli olan bir uygulamadır. Türk vatandaşları bir Schengen gurubu ülkesi olan Norveç Krallığına gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesi Norveç Schengen vizesi alması zorunlu hale gelmiştir. Norveç vize işlemleri maksimum 10 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanırken vize başvurusunda bulunacak olan kişiler bu süreyi göz önünde bulundurarak Norveç’e olan seyahat tarihlerinden önce başvuru işlemlerine başlanmış olmalıdırlar. Alınmış olan Norveç vizesi bir Schengen vizesidir. Çok girişli Norveç Schengen vizesi ile ilk önce Norveç olmak üzere diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Norveç vizesi almaları gerekmektedir. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günden uzun olmayan seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur.

Norveç Gezi Rehberi

Belgeler

Norveç Turistik Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Pasaport

Pasaportun, Norveç seyahatinden dönüş tarihinden sonra en az 3 ay pasaport geçerlilik süresinin devam etmesi germektedir. Vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunmaması; seyahat belgesinin deforme ya da yırtık olması durumunda; Norveç konsolosluk yetkilileri yeni pasaportla başvurunun yapılması konusunda uyarmaktadır.

 • Vize Başvuru Formu

Norveç Turistik Schengen Vizesine başvuru için Norveç  Vize Başvuru Formu eksikiz doldurulmalıdır. Norveç vize başvuru formunun dili İngilizce olup açıklama gerektiren sorular İngilizce doldurulmalıdır. Ayrıca başvuru formunda verilecek bilgiler Norveç turistik vize müracaatında bulunan kişilerin başvuru evraklarında beyan edilen bilgileri desteklemek gerekmektedir. Form ve Norveç turistik vize evrak listesinde beyan edilecek bilgiler eksiksiz, gerçeğe uygun olmalıdır.

 • Fotoğraf

Norveç Turistik Schengen Vizesi için başvuru sahibine ait Biometrik Fotoğraf gerekmektedir; 1 adet, 6 aydan eski olmamalı ve 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip, beyaz arka fonda çekilmiş olma özelliklerini taşımalıdır. Gözlük, şapka, başörtüsü, vb. aksesuarların yüzün net olarak görünmesini engellediği için fotoğrafın reddine sebep olmaktadır.

 • Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler

Kişinin Kurum – Şirkete bağlılığını gösteren belgeler; Norveç Turist Vizesi müracaatında bulunacak başvuru sahibinin; SGK İşe Giriş Bildirgesi aslı – fotokopisi, SGK Hizmet Dökümü aslı – fotokopisi, Faaliyet Belgesi.

 • Norveç Turistik Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini  tanımlayan belgeler
 • Şirketin Ticaret Odası Kaydı,
 • Şirketin Vergi Levhası fotokopisi,
 • Son yıla ait vergi beyanı bilgileri,
 • Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • Norveç Turistik Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.
 • İmza Sirküleri fotokopisi,

Norveç Turistik Schengen Vize işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette imza yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.

 • Kişi Çiftçi ise; 

Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi. Evlilik cüzdanı.

 • Kişi Öğrenci ise; 

Güncel tarihli  Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi. Belgenin İngilizce orijinali veya yeminli tercüman tarafından tercümesi sunulmalıdır.  Öğrenci reşit değil ise; noter onaylı Muvafakatname (İngilizce veya yeminli tercüman tarafından çevirisi).

 • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise;

Norveç’e seyahat dönüş tarihinden sonra en az  3 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesinin  fotokopisi.

 • Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler 

Norveç Turistik Schengen Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

 • Norveç Konsolosluğu

Norveç’e seyahat edecek kişinin seyahat masraflarının teminatı olacak bakiyenin, kişi/şirket hesabında görmeyi istemektedir. Buna göre; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı – Dökümü; banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve  bankanın imza sirküleri ile birlikte verilmelidir.

 • Norveç Turistik Vize

başvurusunda bulunacak şahsın emekli olması halinde; son 3 aylık emekli maaş hesap dökümü ve emeklilik belgesinin aslı ve fotokopisini birlikte sunmalıdır.

 • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Norveç Turistik vize başvuru sahibinin Norveç seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerinin gösterilmesi önemlidir. Norveç Turistik Vize’nin öncesinde uçak biletinin alınması önerilmez. Otel  rezervasyonunun internetten çıktısı alınarak sunulması yeterlidir.
ÖNEMLİ: Vizenin onaylanma sürecini beklenmeden uçak bileti satın alınmak istenmesi durumunda havayolu şirketinin iptal sözleşmesini kontrol etmeniz önerilir.  Otel ve uçak rezervasyonları ve 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının İngilizce olması gerekir.

Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

DİKKAT! Norveç Turistik Schengen Vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bu sayfada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sayfada yer alan bilgiler ve talimatlar, başvuru dosyanızı olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Norveç Konsolosluğu veya Norveç Büyükelçiliği’ne vize müracaatında, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi sebebiyle doğabilecek  gecikme veya reddedilme riskini azaltmayı amaçlamaktadır.

NOT: Norveç Turistik vize ve diğer Norveç vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Lütfen Norveç Turistik vize başvuruları için randevu sistemini kontrol ederek randevu alınız ve Norveç seyahatinizi randevu sistemi ve Norveç vize başvurularının sonuçlanma süresini göz önünde bulundurarak planlamanızı yapınız.

Uçak Bileti

Norveç’in başkenti Oslo’ya İstanbul üzerinden hemen her gün direkt ve aktarmalı uçuş bulmak mümkündür. Ancak Norveç Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen anlaşması dahilindedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından vize istemektedir.

Norveç Bölgeleri ve Şehirleri

Bir yolculuğa çıkarken, hepimiz eşsiz yerleri ve ilginç gezileri ziyaret etmek, hoş izlenimler almak, canlılık ve enerji ile şarj etmek için çalışıyoruz. Norveç böyle bir yer. Bu Kuzey ülkesinin her şehri kendine özgü bir görünüme, kendine özgü mimariye ve unutulmaz bir atmosfere sahiptir.

Oslo

Ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Ana ticaret, sanayi ve kültür merkezi olmasına rağmen, şehir çevre dostu, doğal rezervleri, görülmeye değer parkları ve eşsiz güzellikteki fiyortlarıyla ünlüdür. Doğanın, kültürün ve eğlencenin karışımı hoş bir sürpriz olacaktır. Oslo, İskandinavya’nın en eski şehirlerinden biridir ve birçok tarihi anıt ve turistik yeri korumaktadır. Gerçek Viking gemilerini görmek, holmenkollen’de kayak yapmak, dünyaca ünlü Fram gemisini keşfetmek, yaklaşık 150 renkli binanın bulunduğu Ulusal Galeri ve halk hayatı Müzesi’ni ziyaret etmek veya parkta vakit geçirmek — tüm bunlar Norveç’in en pahalı ve en güzel şehri olan Oslo’da yapılabilir.

Bergen

Bergen’in yedi tepesindeki şehir haklı olarak Norveç’in turizm merkezi olarak adlandırılabilir. İkinci büyük, ülkenin batısında, Kuzey Denizi kıyısında yer almaktadır. Buradan Kuzey Norveç’in tüm soğuk güzelliklerine yolculuklar başlıyor. Bergen, rahat Arnavut kaldırımlı sokakları ve küçük renkli evleri ile eski şehrin çekici atmosferini günümüzde de korudu. Şehir, yoğun kültürel yaşamı ile ünlüdür: festivaller ve tatiller, futbol maçları, Güzel Sanatlar sergileri ve tabii ki çok sayıda turistik cazibe merkezi burada bulunmaktadır. Bu yerlerden biri, UNESCO tarafından dünya kültür varlıkları listesinde yer alan eşsiz mimari yapılar sayesinde Hansa Rıhtımı olarak kabul edilir. Flaine Dağı’nın tepesinden büyülü kasabayı Kuşbakışı ile görebilirsiniz. Bergen’deki Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından birinde rengarenk balıkları, komik penguenleri ve mühürleri izleyin. Klasik müzik bilenler, konser salonunun bulunduğu ünlü Norveçli besteci Edward Grig’in ev Müzesini ziyaret etmelidir.

Galo

Oslo ve Bergen arasında popüler bir kayak merkezi olan Geilo kasabası bulunmaktadır. Bu yerin mükemmel altyapısı ve muhteşem doğası, huzurlu bir aile tatili için yaratılmıştır. Norveç’in en güçlü kayak okullarından biri olan Geilo, Kros kayak meraklıları için mükemmel bir ortam sunmaktadır. Geilo’da yeni başlayanlar için harika bir çocuk kar Parkı vardır.

Ålesund

Norveç’te «yılan balığı» anlamına gelen alesund, «Art Nouveau» tarzında inşa edilen dünyada hayatta kalan birkaç şehirden biri, Norveç’in bir sonraki turizm merkezi. Şehir batı kıyısında çeşitli adalarda yer almaktadır. Bakımlı sokaklar, görülmeye değer bahçeler ve dost canlısı sakinleri ile şaşırtıcı derecede rahat ve hoş bir kasabadır. Alesund’un tarihini şehir Müzesinde keşfedebilir, Geirangen fiyortunda büyüleyici bir «seyir ” ile doğanın tadını çıkarabilir veya deniz balıkçılığına gidebilirsiniz. Şehrin en güzel yeri, çevrenin muhteşem manzarasını sunan Axla Dağı’ndaki gözlem güvertesi olarak kabul edilir.

Tromsø

Kuzey Kutup Dairesinin ötesinde yer alan Tromsø, Norveç’in sakinlerinin sekizinci şehridir. Şehir merkezi, ana cazibe merkezlerinin ve eğlencenin yoğunlaştığı küçük bir adada yer almaktadır. Tromsø’nun en ünlü ve popüler mekanı, güneşte parıldayan devasa vitray pencerelere sahip dev bir budağının andıran Arctic Katedrali’dir. Tromsø’da, arctic’in flora ve faunası hakkında bilgi edinebileceğiniz, bölgeleri hakkında bilgi edinebileceğiniz, eski hayvanların fosil kalıntılarını inceleyebileceğiniz her türlü konuda birçok ilginç müze bulunmaktadır. Açık hava etkinlikleri arasında köpek kızağı, Kano ve Tromsø buzullarına tırmanma sayılabilir. Ve yine de, çoğu turist buraya Norveç doğasının en büyük temsilini görmek için geliyor — Kuzey ışıkları.

Norveç Popüler Gezi Rotaları & Turları

Norveç’e gezi turları, İskandinavya’nın kalbine unutulmaz ve heyecan verici bir yolculuktur: vikinglerin ve muhteşem trollerin tabiatları, Kuzey doğasının büyüleyici güzelliğinin beşiği ve yerlilerin eşsiz kültürü. Norveç’e gezi turları, şartlı olarak çeşitli tiplere ayrılabilen birçok seçenek ile sunulmaktadır: hava yolculuğu, yolcu feribotu veya kara taşımacılığı ile turlar. Kombine turlar da yaygındır: örneğin, otobüste tek yönlü ve yolcu gemisinde geri dönüş vb.

Uçaklı Turlar

Gezi turu “minyatürde Norveç” — kısa bir sürede ve ülkenin en önemli turistik yerlerini — ünlü Norveç fiyortlarını (kayalık kıyıları olan deniz koyları) ve başkent Oslo’yu en düşük maliyetle keşfetmek için mükemmel bir fırsat. Tur süresi 6 gündür. Üç yıldızlı otellerde konaklama, Oslo, Bergen ve Hardangervidda Vadisi’nde gezi turları dahildir. Ayrıca, grup görülmeye değer Henefoss kasabasını ve Sognefjord bölgesini ziyaret etmektedir. Konuklar, ek ücret karşılığında FLOMSBAN demiryolu ile seyahat edebilir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki efsanevi Neroufjord fiyortu’na eşsiz bir yolculuk için rezervasyon yaptırabilirler.

Kombine turlar

Finlandiya, İsveç ve Norveç: gezi turu «Viking yolu» birkaç ülkeyi ziyaret içerir. Şehir turundan sonra İsveç’e giden feribotla geçiş yapılır. Stockholm’ün gezi turu, Oslo’ya, grubun konforlu bir otele ev sahipliği yaptığı Hardangervidda bölgesine otobüsle ulaşım sağlamaktadır. Açık büfe kahvaltıdan sonra, gezginler güzelliği ve ihtişamı ile büyüleyen görkemli ve görülmeye değer fiyortları keşfedebilirler.

Tur, Norveç’in başkentinin turistik yerlerini gezmeye devam ediyor: eski Akerhus Kalesi, Katedral, Christina IV Mahallesi, Karl Johan Sarayı, üniversite, drama Tiyatrosu, vigelann Heykel Parkı ve diğerleri.

Bir başka popüler gezi turu «Norveç fiyortları ve Atlantik’ten klasik yolculuk», şehirleri ve fiyortları ziyaret etmeyi içeren 15 günlük yoğun bir programdır: Helsinki, Turku, Stockholm, Trysil, Trondheim, Kristiansund, Alesund, Geiranger fiyort, Bergen, Stavanger, luce fiyort, Oslo, Pulpit Rock ve Hardangerfjord. Turun bir parçası olarak, brixdale buzulu, ünlü «troller yolu», Edward Grieg evi Müzesi, Viking gemileri Müzesi ve diğer birçok kültürel ve doğal DEĞER gibi turistik yerleri ziyaret etmeyi amaçlıyor.

Norveç’de Konuşulan Diller?

XIX.yüzyıla kadar Norveç’te konuşulan resmi dil Danca’ydı. Norveççenin oluşturulmasıyla ülkede resmi dil olarak Norveççe resmi dil olarak kabul edilmiştir. Norveç’in resmi dil olarak kabul ettiği Norveççe, Hint – Avrupa dil ailesi içinde bulunan bir İskandinav dilidir. 4,7 milyon insan tarafından konuşulan Norveççe yazı sistemi olarak Latin Alfabesi kullanılmaktadır.

Bokmal ve Nynorsk dilleri de Norveç’te kullanılan ve farklı lehçelerde konuşulan dillerdir ve ülkede resmi dil konumundadır. Norveç’te yaşayan insanların büyük çoğunluğu İngilizce bilmekte ve konuşmaktadır. Norveç yabancı dillere önem veren bir ülke olduğu için okullarda Almanca, Fransızca ve İspanyolca da dil eğitimleri verilmektedir.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Gece Hayatı

Başkentin hangi bölgesinde kalırsanız yapın diyebileceğimiz diğer bir etkinlik, gece hayatı’dır. Aktif yetişkin turistlerin sevinci için, burada bir kokteyl ya da bir bardak bira (örneğin, Grünerløkka Brygghus) içebileceğiniz birçok bar bulunmaktadır. Hem Norveçli hem de yabancı DJ’lerin sabah saat 3’e kadar ışık tuttuğu kapılarını ve Oslo gece kulüplerini sıcak bir şekilde karşılamaktadır.

Pigalle kulübünde şık bir dans pisti sizi bekliyor, Vu’da çeşitli müzik türlerinin tadını çıkaracaksınız ve raspoutine’de sıra dışı bir iç mekan var. Belki de şehrin en popüler kulüpleri smuget, Cafe Con Bar, Blaa ve Garage, girişinde her zaman sıralıdır.

Norveç’in başkentinin en büyük kulübü Nivou, herhangi bir müzik destinasyonunun hayranlarını tatmin edecek ve Jungstorg Meydanı’ndaki Rockefeller, John DEE veya Sentrum Scene’de bir rock konserine katılabilirsiniz. Başkentteki diskolar da Aker-Brugge bölgesinin iskelesinde demirlemiş yatların güvertelerinde yer almaktadır. Striptiz ister misin? Lamour veya Blaze kulübüne göz atmalısınız.

Oslo’da yetişkinler için eğlence seçerken, birçok kulübün yaş sınırlamalarına sahip olduğunu unutmayın (18 veya 20 yaş arası giriş). Ayrıca, Oslo gece hayatı ile ilgilenen herkes, çoğu kurumda sigara içmenin yasak olduğunu bilmelidir.

Norveç’deki Kültürel Etkinlikler

İskandinav ülkeleri. Sadece çarpıcı manzaraları için değil, aynı zamanda derin gelenekleri için de ilginçtir. Norveç, ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen birçok tatil ve festivaliyle haklı olarak ünlüdür.

Diğer birçok ülkede olduğu gibi, Norveç için Noel en önemli ve büyük ölçekli tatillerden biridir. Noel’in Norveç ismi, 25 Aralık’ta kutlanan Yule. Bu gün, Norveçli Noel Baba – Julenissa’ya adanmış geleneksel ayinler var. Noel tatilleri 13 ocak’a kadar sürer. Kural olarak, bu günlerde her türlü maskeli balo, tezahürat, geyik koşusu, kayak yarışları ve Rus şarkıları ile karşılaştırılabilecek bir «Noel keçisi» vardır.

Bir başka önemli ve kitlesel tatil shrovetide. Sadece Hıristiyan değil, pagan geleneklerinin de inanıldığı için, Norveç Karnavalı diğer Devletlerdeki karnavallara benzer, ancak kendi geleneklerini içerir.

Norveç’in ana dini tatillerine Paskalya’da dahildir. Diğer birçok ülkenin sakinleri gibi, Norveçliler’de Paskalya tatili için tavuk yumurtalarını boyarlar. Norveç’in Paskalya sembolü, sadece mağazaların tüm vitrinlerinin değil, aynı zamanda her şenliğin de bir dekorasyonu haline gelen sarı bir tavuktur. 11 Kasım’da ülke çapında St. Martin günü kutlanıyor. Bu tatil için özellikle lezzetli bir akşam yemeği düzenlemek ve kızarmış kaz konuşmak gelenekseldir. Bunun nedeni, St. Martin Gününden sonra hayvansal kökenli yiyeceklerin Noel’e kadar kabul edilmemesi gerçeğidir.

Norveç Anayasası günü 17 Mayıs’ta kutlanır ve çok sayıda karnaval ve konser eşlik eder. Geleneksel olarak, karnaval katılımcıları bu gün halk kostümleri giyerler. Tanınmış tatillere ek olarak, Norveç’te bir dizi ilginç ve sıradışı Festival var. Her şeyden önce, Stavanger’de düzenlenen Mart şarap Festivali. Ayrıca, bu şehir her yıl misafirlerini ve sakinlerini patates Festivali ve sarımsak haftası ve Caz Festivali ile büyülemektedir.

Lillehammer şehri, sırasıyla Mart ve Eylül aylarında düzenlenen blues ve caz festivalleriyle ünlüdür. Ancak bunlar Norveç’in tek müzik festivalleri değildir. Her yıl, harika Bergen şehri büyük bir Uluslararası Müzik festivaline ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Balestrand, Hardanger, Kinsarwick ve diğer şehirlerde çeşitli müzik ve dans festivalleri düzenlenmektedir.
Tarih ve yerel geleneklerin hayranları, Kopervik şehrinde gerçekleşen Haziran Viking festivali’ni beğenecekler. Ayrıca ilginç aktiviteler, Honningsvog ve Ferd’de düzenli olarak düzenlenen folklor festivalleri gibi görünebilir. Ağustos ayında yukarıda bahsedilen Stavanger şehrinde gerçekleşen uluslararası oda Müziği Festivali kimseyi kayıtsız bırakmayacaktır. Geçtiğimiz yaz aylarında, sakinler ve turistler Rachmaninov, Schubert Brahms, Grieg ve Mendelsohn gibi birçok seçkin bestecinin müzik eserlerinin tadını çıkarabilirler.

Bununla birlikte, tüm festivallerin en popüler olanı, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen ve haziran ayı boyunca süren yaz festivalidir. Yetişkinler ve çocuklar için çok çeşitli ücretsiz aktiviteleri içermektedir. Festival sırasında başkentin merkezinde çok sayıda canlı konser gerçekleştirilmektedir. Herkes sadece Norveç halk müziği ve dansının yanı sıra klasik müzik ve cazın tadını çıkarabilir.

Norveç İklimi ve Hava Durumu

Alaska ile neredeyse aynı enlemde olmasına rağmen Norveç daha ılıman bir iklime sahiptir. Bunu çevresindeki denizlere saniyede dört ila beş milyon ton tropik su taşıyan Norveç Akımı’na (Körfez Akıntısı’nın kuzeydoğu uzantısı) borçlu. Batı kıyısındaki ortalama yıllık sıcaklık enlem ortalamasının 7°C üzerinde olmaktadır. Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindeki Lofoten Adaları’nda ocak ayı ortalaması enlem değerlerinin 24°C üstündedir ve bu da dünyadaki en büyük sıcaklık anomalilerinden biridir. Norveç iklimindeki bu değişikliklerin nedenlerinden biri bolca fırtına getiren Kuzey Atlantik hortumları olmaktadır.

Norveç Mutfağı

Geleneksel Norveç mutfağı, Kuzey denizlerinin armağanlarıyla bağlantılıdır. Balıkçılık burada çok gelişmiştir. Bu nedenle, Dünya çapında bilinen Norveç’in popüler yemekleri arasında, somon, karides, morina yemekleri bulunmaktadır. Yani, kızarmış veya füme somon yemeklerine lux denir ve ülkenin mağazalarının çoğunda satılmaktadır. Restoranlarda da deneyebilirsiniz.

Füme ve kurutulmuş balık her yerdedir ve bira neredeyse alkollü bir içecek olarak kabul edilmez. Yani bira için lezzetli bir atıştırmalık sağlanır. Buna ek olarak, ülkenin ulusal yemekleri arasında, nadiren de olsa, balina eti de bulunabilir. Yine de balina balıkçılığı şu anda kontrol altında alınmıştır ve birçok diğer türde koruma altındadır.

Tabii ki, Norveç’in popüler yemekleri arasında peynir vardır. Her yerde, restoranlarda, mağazalarda ve fuarlarda bulunabilir. Örneğin, bir kahverengi peynirin haşlanmış ve yoğunlaştırılmış sütün kendine özgü bir tadı vardır.

Kuzu etinden burada yapılan yemekler arasında forikol vardır ve patateslerle servis edilir. Smalakhov’a haşlanmış kuzu başı denir.

Çocukluğumuzdan beri sebze ve sosisli sandviçlere ustaca, smerbred denir ve orijinal yerel yemekler gibi birçok restoranda servis edilir. Ancak, hızlı bir atıştırmalık isteyen turistler arasında popülerdir.

Ülkenin sert iklimi nedeniyle, neredeyse hiç buğday ekmeği yoktur. Arpa ve yulafın pişmiş ürünleri sert, kuru, bazı kekler pide ekmeği ile karşılaştırılabilir. Örneğin, birçok yemekte bulunan lefse var. Bu ekmeğe patates eklenir, daha yumuşak olur.

Balık yemeklerinden et lutefisk popülerdir. Bu yemek yaygın balık çeşitlerinden hazırlanır, et alkali çözeltilere batırılır. Sonuç olarak, ürün belirli bir keskin tat ve aroma alır. Genellikle brunost peyniri veya sıradan keçi peyniri geitost ile servis yapın.

Norveç’in içecekleri oldukça gelenekseldir. Burada kahve çok sevilmektedir ve iyi hazırlanmaktadır. Ancak bira neredeyse ülkenin ana içeceği olarak kabul edilir. Daha önce, bira hemen hemen her evde kendi başına yapılmaktaydı.

Ayrıca, aquavit’i deneyebilirsiniz. Bu» yaşam suyu ” patateslerden yapılır ve biraz sıradan votka ya da viski gibidir. Genellikle kokulu baharatlar eklenir. İçeceğin en pahalı çeşidine linje-aquavit denir. Bardaklara dökülmeden önce, içecek deniz yoluyla Güney yarımküreye ve arkaya taşınır, ağacın aromasıyla doyurulur ve iyice yoğrulur.

Norveç’de Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Viking İçki Kasesi 

Elbette, alışveriş yapan kişiler, herhangi bir hediyelik eşya dükkanında Viking temalı hatıraları bulmaları mümkündür. Kaseler, genellikle her iki uçta oyulmuş ejderhalarla birlikte gemiler şeklinde şekillendirilirler.

Norveç Gezi Rehberi

Linje Aquavit 

Aquavit kelime anlamı olarak “ateş suyu” anlamına gelmektedir. Akvavit şeklinde de yazılır. Norveç’te üretilen en ünlü aromalı içecektir. Avustralya üzerinden dünya çapında dolaşan bu olgun ve yumuşak likör, her şişede yolculuğunun ayrıntılarını taşır. Renk sarıdan açık kahverengiye kadar değişik görmek mümkün. Daha koyu bir renk, daha uzun bir süre için bekletilmiş demektir. Özellikle Noel zamanı aile ya da arkadaşlar için mükemmel bir hediye! Oslo’da, alkol seviyesi % 4,75’in üzerinde olan alkollü içecekleri satın almak için tek yer devletin işlettiği Vinmonopolet‘tir ve maalesef daha pahalı olabilir. Bunu satın almak için en iyi yer, Oslo Havaalanı Duty Free mağazası olacaktır.

Norveç Gezi Rehberi

Linie Aquavit

Otantik Norveç Kazakları

Otantik bir Norveçli kazak almak güzel bir hatıra olabilir. Sizin için özel olan birine harika bir hediye seçeceği olabilir. Bu konforlu ve sıcak kazaklar çeşitli stil ve boyutlarda üretiliyor. Parlak, canlı renkler ve geleneksel Norveç desenleri ile karakterize edilen kazaklarda, en sık kullanılan baskılar edelweiss çiçekleri, kar taneleri ve kalplerdir.

Norveç gezi rehberi

Likörlü Çikolatalar

Likörlü şeker, Norveç için büyük bir tattır. Norveçliler çikolatalarının kalitesiyle gurur duymaktadırlar. Gurme bir Norveçli için bu ikisinin kombinasyonu incelik olarak kabul edilir.

Rosemaling Tasarım

Rosemoled bir eşya resime düşkünler için harika bir hediye olacaktır. Ahşap üzerine bu dekoratif boyama yöntemi, Norveç’te sık sık yapılan bir eylemdir. En çok kullanılan desenler arasında çiçekler, kaydırma çalışmaları, astar ve geometrik öğeler bulunmakta. Peyzaj ve mimari tasarımlar da yaygındır. En çok bilinen rosemaling desenleri; Telemark, Rogaland ve Hallingdal’dır.

Norveç

Freia Çikolataları

Norveç’ten nefis tatlı bir şey arıyorsanız, o zaman kesinlikle sevgili Freia çikolata denemelisiniz. Genellikle “Norveç’in küçük bir parçası” olarak anılan bu lezzetli, yüksek kaliteli Norveç çikolatası, 100 yılı aşkın bir süredir tüketicileri sevdirmektedir. Bu markanın en popüler çeşitleri arasında Freia Melkesjokolade, Freia Kokesjokolade, Kvikk Lunsj ve Firkløver bulunmaktadır. Aileniz ve arkadaşlarınız böyle lezzetli bir muameleye asla hayır diyemeyecek! Oslo’daki kendi mağazasından (Freia Chocolate Shop) bu lezzet dünyasına ulaşabilirsiniz.

Norveç’in Kısa Tarihi

VIII. ve XI. yüzyıl arasında Norveç’te Vikingler olarak bilinen bir kavim hüküm sürmüşlerdir. Savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikingler batıda Britanya, İzlanda, Grönland ve hatta Kuzey Amerika’ya kadar ulaşarak sömürgeler kurmuşlar. XI. yüzyılda Hıristiyan misyonerler Norveç’te Hıristiyanlığı yaymaya başlamışlardır. Norveç kralı I. Haakon Hıristiyanlığı kabul etti ve 1030 yılında Danimarkalılar Norveç’i ele geçirdiler. Norveç, Danimarka kralı Knudun kurduğu Kuzey Denizi İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldi.

1363 yılında Norveç kralı VI. Haakon Danimarka kralı IV. Valdemar’ın kızı I. Margrete ile evlenerek iki ülkeyi bir bayrak altında birleştirmiştir. Margrete’nin yönetimi altında 1397 yılında İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri (Faore Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya) birleşerek “Kalmar Birliği” adı altında büyük bir İskandinav İmparatorluğu haline geldiler.

1521 yılında İsveç Kalmar Birliği’nden ayrıldı. Bu arada İskandinav ülkeleri Martin Luther tarafından Almanya’da başlatılan Protestan reformu ile sarsıldı. Danimarka ve Norveç 1821 yılına kadar Danimarka – Norveç adı altında birlikte hareket etmeye devam ettiler. XIX. yüzyılın başlarında Norveç, Napolyon savaşlarıyla temelinden sarsıldı. Fransa savaşı kaybedince Danimarka 1814 yılında imzaladığı Kiel antlNorveç Gezi Rehberiaşması uyarınca savaşı kazanan tarafın üyesi olan İsveç’e Norveç’i bırakmak zorunda kaldı. Norveçliler İsveç yönetiminden memnun kalmadılar. Ayaklamalar baş gösterdi ve sonunda 1905 tarihinde İsveç, Norveç’in bağımsızlığını aldı.

Norveç I. Dünya Savaşında tarafsız kalmıştır ve II. Dünya Savaşında da tarafsız kalma niyetinde olmasına rağmen 9 Nisan 1940 tarihinde Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. 8 Mayıs 1945 tarihinde Almanya’nın teslim olmasına kadar Norveç işgal altında kaldı. 1949 yılında Norveç Nato’ya üye olmuştur. 1960’ların sonlarında Norveç sularında keşfedilen petrol ve doğal gaz Norveç’e büyük bir refah kazandırdı. 1972 ve 1994’de yapılan referandumlarda Norveç halkı Avrupa Birliği’ne üyeliği reddettti. Norveç, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini üyesi bulunduğu EFTA kurumu aracılığı ile sürdürmektedir. Günümüzde Norveç, Birleşmiş Milletler raporlarına göre yaşam standartları bakımından dünyanın en ileri ve en pahalı ülkelerinden biri konumundadır.

 

Norveç Ekonomisi & Para Birimi

Geniş petrol, doğal gaz, mineral, kereste, su ürünleri ve su rezervine sahip olan Norveç’in GSYİH’si 2015 yılında 389 milyar Dolar ve ekonomik büyümenin ise % 1 oranında gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Norveç ekonomisinin temelini hizmet sektörleri oluşturmaktadır. Ürün olarak bakıldığında ise petrol ve gaz en ön sırada yerini almıştır. 2014 yılında ham petrol ihracatı, toplam ihracatın % 31’ini oluşturmaktadır. Tahminlere göre Norveç, 50 yıllık petrol ve en azından 100 yıllık doğalgaz rezervine sahip ülkedir. Dünya Bankası verilerine göre Norveç, 2015 yılında dünyada iş yapılması en kolay 6. ülke durumundadır.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Din ve İnanç

Tüm Norveçlilerin beşte dördü hükümet destekli Evanjelik Luteryan ulusal kilisesi olan Norveç Kilisesi’ne üye olmuşlardır. Bu kuruluş dışında kalan diğer büyük gruplar Roma Katolikleri, Lutheran Serbest Kilisesi üyeleri, Yehova Şahitleri, Metodistler, Baptistler ve Pentikostallar olarak sıralanır. Asya göçünün bir sonucu olarak ayrıca küçük miktarda Müslüman ve Budist gruplar da var.

Norveç’de Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Yeni Yıl1 Ocak
Kutsal Perşembe12 Nisan
İyi CumaHer yıl değişiyor
PaskalyaHer yıl değişiyor
İşçi Bayramı1 Mayıs
Milli Bayram9 Mayıs
Bağımsızlık Günü17 Mayıs
Milli PazartesiHer yıl değişiyor
Noel25-26 Aralık
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Norveç ile ilgili Gezi Notları

Norveç ile ilgili İlginç Bilgiler