SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Norveç

Yerel Saat
(GMT+2)
Kur Farkı
0,68 TL
Priz Tipi
F250V-16A
Nüfus
5.258 Milyon (2017)
Diller
Norveçce
Para Birimi
Norveç Kronu
İklim
Ilıman iklim
Norveç Şehirleri

Resmi adıyla Norveç Krallığı, İskandinav Yarımadasının batısında yer almaktadır. Finlandiya, Rusya ve İsveç komşu ülkeleridir. Başkenti Oslo‘dur. Fiyortların ülkesi, buz ve auroralar, Norveç, belki de dünyadaki en ” Kahraman” ülkesidir.Burada sadece Vikingler ve Valkıriler doğar, çünkü her şeyi umursamazlar: soğuk, aşılmaz ormanlar, sert kuzey doğası. Mesela Fridtjof Nansen, 27 yaşında, kendi ülkesinden kayak yapmaya gitmişken, neredeyse Grönland‘ın tamamını kendi başına gezdi, ardından Kuzey Kutbu‘na bir sefer başlattı ve yolda birçok bölge keşfetti. Norveç; dağları, doğası ve Fiyortların sunduğu muhteşem güzellikleriyle anılmaktadır. Norveç, yaşam standartları açısından üst düzeyde olup, suç oranının en düşük olduğu ülkeden biridir. Okuma-yazma oranı %100 olup dünya çapında en çok kitap satın alan ülke konumundadır. Ortalama yaşam süresi 80 yıl olup dünyanın en huzurlu, sakin, hoşgörülü, özgür ve barışçıl ülkelerden biridir.  NATO üyesi olmasına rağmen Avrupa Birliğine girmeyi reddeden ülkedir. Norveç; Avrupa Birliği (AB) seviyesinden üstündedir. Ülke petrol rezervleri ve balık sektörüyle ön plandadır. Ülke Anayasa Monarşi  Sistemiyle yönetilmektedir. Norveç Avrupa Serbest Ticaret Birliği  (EFTA) üyesidir. Ülke Schengen bölgesi içerisinde olup, vize ile giriş yapılmaktadır.

Turistler için ülke, görülmeye değer fiyortları ve Kuzey Avrupa‘nın Oslo en konforlu başkentidir, mükemmel kayak merkezleri ve kutupları egzotiktir, lezzetli ve doyurucu mutfağı (somonun hepsinin hepsinin olduğu yer), ilginç müzeleri ve muhteşem “gezileri” ile ilginçtir.

Norveç’in vatandaşlarıyla paylaştığı başarının sırrı, sanırım, en kesin olarak Heyerdahl tarafından dile getirildi. “Sınırlar?” Dedi. “Onların var olduğunu duydum ama onları hiç görmedim.”

Norveç ile ilgili Gezi Notları

Norveç ile ilgili İlginç Bilgiler