Karadağ

Yerel Saat
(GMT+2)
Kur Farkı
1 Avro : 6,68
Priz Tipi
C, F 230 V
Nüfus
622.359 (2018)
Diller
Karadağca, Sırpça, Boşnakça, Arnavutlukça, Hırvatça.
Para Birimi
Euro
İklim
Akdeniz İklimi

Karadağ Hakkında Genel Bilgiler

Karadağ; yeşil dağları ve turkuaz deniziyle ‘Balkanların cenneti’ olarak da bilinmektedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer almaktadır. Montenegre adıyla da bilinen Karadağ Cumhuriyeti, Güneydoğu Avrupa toprakları içerisinde kalan bir Balkan ülkesi olarak bilinir. Doğası, sıcakkanlı insanları ve güvenilirliği sayesinde turistler tarafından oldukça ilgi görmekle birlikte sevilen bir ülkedir. Sanayi adına pek fazla gelişim gösterememiş olan ülkede neredeyse bütün yatırım turizm alanında yapılmıştır. Dolayısıyla ülkenin en büyük gelir kaynağı turizm olmaktadır. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuz bir ülkedir. Ülkenin başkenti Podgorica’dır. Resmi dil olan Karadağca dışında Sırpça, Boşnakça, Arnavutça gibi diller de konuşulmaktadır. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir. Türk vatandaşlarına Karadağ’a yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.  İsminden ilk kez XV. yüzyılda bahsedilmeye başlanan Karadağ (Montenegro), uzun yıllar boyunca bölgenin en güçlü devleti Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlığını korumayı sürdürdü.

 • Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı’na dahil olan Karadağ, İtalyan birlikleri tarafından Nisan 1941’de işgal edildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin parçası olan ülke, 1992’de Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırbistan ve Karadağ olarak Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adıyla 9 yıl boyunca yönetildi.
 • Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin Yugoslavya’nın devamı niteliğinde görülüp Birleşmiş Milletler’den veto yemesi üzerine iki cumhuriyet Sırbistan ve Karadağ isminde birleşti. 2003’ten 2006’ya kadar süren bu beraberlik Karadağ halkının yüzde 55,5 oyuyla ayrılıkla sona erdi. Karadağ, 3 Haziran 2006’dan beri bağımsız bir ülke konumundadır. Avrupa‘da Kosova’dan sonra en genç ülke konumunda bulunmaktadır.
 • Karadağ nüfusu 2012 istatistiklerine göre 657 bin civarında. Ülkenin yüzde 43’ünü Karadağlılar, yüzde 32’sini Sırplar, yüzde 8’ini Boşnaklar ve yüzde 5’ini ise Arnavutlar oluşturuyor. Resmi dili Karadağca olan ülkede Arnavutça, Boşnakça ve Sırpça da konuşulmakta. Ülkenin yüzde 74’ü Ortodoks Hristiyan, geriye kalan nüfus ise Müslüman ve Katoliklerden oluşmakta. Turizmin ülke gelirlerindeki ağırlığının giderek arttığı Karadağ’a özellikle doğa sporları, deniz-kum-güneş ve kayakla ilgilenen turistler gelmektedir.

Karadağ Nerededir? / Nasıl Gidilir?

 • Balkan ülkeleri arasında yer alan Karadağ’ın doğusunda Kosova ve Arnavutluk, batısında Bosna-Hersek ve Hırvatistan, güneyinde Adriyatik Denizi, kuzeyinde ise Sırbistan bulunuyor.
 • Karadağ’ın hemen karşısında ise İtalya’nın doğu kıyıları bulunuyor. Ülke İngilizce’de Montenegro olarak adlandırılıyor. Karadağ ulaşımı için en uygun tercih hava yolu ulaşımıdır.
 • Karadağ’a ulaşım, ülkenin başkenti olan Podgorica’nın şehir merkezine yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıkta bulunan Podgorica Havaalanı üzerinden gerçekleşmekte. Öte yandan Kotor yakının bulunan Tivat Havaalanı da özellikle yaz aylarında yoğun olarak tercih edilmektedir.
 • İstanbul’dan Karadağ’a direkt olarak aktarmasız ulaşım mümkün iken İstanbul – Pogorica Havaalanı arası ulaşım yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürmekte.
Karadağ

Karadağ Harita

Karadağ Vizesi Nasıl Alınır?

 • Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcuttur. Bu çerçevede Türkiye ve Karadağ vatandaşı olan diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmektedir.
 • Karşılıklı vize muafiyeti sağlanmış olmakla birlikte, Karadağ’ın AB adaylık sürecinde olması ve AB ülkelerine sınır olması nedeniyle sınır görevlileri zaman zaman AB dışından ülkeye gelen kişiler kapsamında vatandaşlarımıza da titiz ve kuralcı davranabilmekte.
 • Vatandaşlarımızın, bu tür sorunlarla karşılaşmamaları açısından, Karadağ’a yapacakları seyahatlerde, yanlarında ülkede kalmayı öngördükleri süreyle orantılı makul miktarda döviz bulundurmaları ve seyahat amaçlarını görevlilere açık bir şekilde izah etmeye özen göstermeleri önemle tavsiye olunur.

Karadağ’a Giderken Hangi Pasaportla Gitmeliyim

 • Seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport.

Karadağ’a Giderken Hangi Evrakları Hazırlamalıyım

 • Konaklama rezervasyonu (Otel ya da konaklamanın nerede gerçekleştirileceğini gösteren belgeler. Davetiye mektubu.)
 • Ulaşım rezervasyonu (Uçak, Gemi, Feribot, Tren, Otobüs.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Karadağ Uçak Bileti

İstanbul’dan Karadağ’a hemen hemen yılın her ayında uçuş gerçekleşmektedir. Yaz aylarında daha yoğun uçuşlar ve bilet fiyatları da daha pahalıdır. Kış ayları ise yaza göre daha sakin ve bilet fiyatları daha ucuzdur. İnternetten yapacağınız araştırmalar sonucunda uygun uçak bileti bulmanız mümkün olacaktır.

Karadağ Bölgeleri ve Şehirleri

Tatil planlamalarının, turistik gezilerin, ticaretin ve adım atılacak yeni bir hayatın başlangıç rotası olarak Karadağ seçilmekte! Giderek popülerleşen Karadağ, köklü ve derin bir tarihe sahiptir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, özgürlüğü uğruna da pek çok savaş ve yıkım görmüştür. Şimdilerde ise Balkanların en gözde lokasyonlarından biri haline gelmiştir. Peki, Karadağ hakkında detaylı bilgiye sahip misiniz? Mesela, en popüler Karadağ şehirleri hangileri? Hadi şimdi en popüler şehirlere bir göz atalım. Karadağ Milli Parkları ve Dağları için lütfen tıklayınız..

 • Karadağ Podgorica

Podgorica, Karadağ’ın başkentidir. Ayrıca ülkenin ticaret merkezi de burası demek çok da yanlış olmaz. Devlet dairelerinin olduğu, bürokratik işlemlerin yürütüldüğü şehir konumundadır. Ülkede bulunan iki havaalanından birine de ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezine 11 kilometre uzaklıktaki bu havaalanına Türkiye’den direkt uçuşlar mevcur ve yolculuk da yaklaşık 1 saat 45 dakika civarında sürektedir. Podgorica’da pek çok kültürü bir arada görebilirsiniz. Farklı etnik kökenlerin bir arada yaşadığı kültür çeşitliliği olan oldukça önemli bir şehir. Burada kalmayacak olsanız bile sırf bu nedenle gidip görmenizi tavsiye ederim.

 • Karadağ Budva

Karadağ’ın en gözde şehri hangisi diye soracak olursanız, cevap şüphesiz Budva şehri olacaktır. Öyle ki burası için tatil yörelerinin başkenti diyebiliriz. Yaz sezonunda nüfus patlaması yaşayan şehirde hemen her yerde turistle karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle Budva en gözde turistlik şehir diyebiliri. Ayrıca Budva gece kulüpleriyle de bilinmektedir.

Şehir 17 plaja ev sahipliği yapıyor ama en uzun ve en meşhur plajını merak ediyorsanız, hiç süphesiz Becici Plajıdır. Oldukça keyif alacağınız eğlenceli bir yer. Tertemiz denizi ve hafif çakıllı plajıyla, kendinizi burada huzurla güneşin altına bırakıyorsunuz. Fakat sezonda çok turist geldiğinden dolayı oldukça kalabalık olabilmektedir.

Budva’nın en önemli turistlik yeri ise Old Town yani Kaleiçi bölgesidir. Burası için tarihi bir geçit diyebiliriz. Eski evleri ve taş sokakları size kendinizi Orta çağ döneminde hissettirecektir. Old Town’nun ara sokaklarında birçok dükkan, bar ve kafe görebilirsiniz. Zaten geceleri de gündüzleri kadar canlı ve hareketli olan Budva, daha çok genç nüfusa hitap eden bir şehir.

 • Karadağ Sveti Stefan

Budva’da 17 plaj olduğundan ve Becici’den söz etmiştik fakat denize girmenin en keyifli olduğu yer Sveti Stefan! Budva’ya bağlı olan bölgenin halka açık bir plajı vardır. Burası enfes denizi ve kum plajıyla muhteşem bir detay diyebilirim. Kiliseye bakan tarafta şezlonglar sezon başladığı zaman ücretlidir. Fiyatlar da 15-20 Euro civarındadır. Ben girmedim ama eğer kilisenin olduğu yerde denize girmek isterseniz de bu fiyatların 200 Euro’ya kadar çıktığı söyleniyor. Zaten burası Karadağ’ın en pahalı bölgesi diyebiliriz.

Sveti Stefan çevresi genellikle genç nüfusun yoğunlukta olduğu bir yer. Yani oldukça hareketli ve canlı. Burada pek çok otel ve otellerin beachleri mevcuttur. Yani denize girin, şezlonga güneşlenin ve acıkınca kendinizi hemen sahildeki restoranlardan birine atıp karnınızı doyurabilirsiniz.

Sveti Stefan çevresindeki oteller oldukça lükstür. Haliyle sezonunda biraz maliyetli olması kaçınılmaz. Uygun bütçeli tatil planlayanlar için tavsiyem ev veya apart denilen daireleri tercih etmeniz. Beğendiğiniz yerlere Airnbn’den rezervasyon yaptırabilirsiniz. Konaklama konusunda hazırlıklı gitmeseniz bile Budva ve Sveti Stefan çevresinde evini günlük kiralayan Karadağlılarla karşılaşmanız mümkündür. Otellerin her şey dahil ya da yarım pansiyon konsepti olmaktadır. Kaliteli hizmeti ve şıklığı çekici gelse de Karadağlı halkıyla iç içe olduğunuz evler ve dairelerde kendinizi çok daha rahat hissetmeniz mümkün. Üstelik aidiyet duygusu da çok daha fazla oluyor. Budva’dan Kotor’a geçmeyi planlıyorsanız, yol üzerinde fotoğraf çektiren bir kalabalıkla karşılaşmanız normaldir. Çünkü yol üzerindeki denk geleceğiniz bu tepe harika bir manzaraya sahip. Durup siz de bir fotoğraf çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • Karadağ Kotor

Karadağ’ın Budva’dan sonraki en bilinen şehri hiç şüphesiz Kotordur. UNESCO tarafından korumaya alınan şehir, daha çok orta yaş üzerinin yoğun olarak tercih ettiği bölgedir. Budva’ya kıyasla biraz daha sakin ve huzurlu bir şehir olan Kotor’da, Old Town bölgesi dışında yoğun bir turist kafilesiyle karşılaşmıyorsunuz.

İki dağ arasında kalan körfez şehri olan Kotor, dağdan gelen esintisiyle sıcaktan bunaltmayan oldukça güzel bir havaya sahiptir. Ayrıca gezip göreceğiniz birçok lokasyonu mevcut. Hem deniz tatili hem de kültürel gezi yapmak isteyenler için burası mükemmel bir seçim olacaktır.

Kotor kıyılarında bulunan iskelelerde balık tutan pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Sanırım bu aktiviteyi görebileceğiniz tek Karadağ şehri de Kotor’dur. Havası ve sakinliği haricinde Kotor’da beğendiğim en önemli özellik yerli halkla içe içe olup, kolay iletişim kurabiliyor olmanızdır. Burası oldukça samimi ve sıcak bir şehir.

 • Karadağ Ulcinj

Arnavutluk’un sınırında olan Ulcinj, aslında Karadağ şehirleri arasında en çok ilgimi çeken yer diyebiliriz. Çünkü şehrin büyük çoğunluğu Müslüman ve birçok cami vardır. Ayrıca burada Osmanlı zamanından kalan mezarlar da bulunmakta. Hal böyle olunca Kotor ve Budva’nın ambiyansından çok daha farklı bir şehirle karşı karşıya kalıyorsunuz. Ulcinj daha çok dağlık bir bölge ve gezilecek belli başlı yerler haricinde çok fazla yeri yoktur. Bölge daha çok doğayla iç içe deniz tatili yapmak ve kafa dinlemek isteyenler için ideal bir şehirdir. Ulcinj merkezde bulunan Mala Plajı, halka açık ve ücretsizdir. Bu plajın birkaç kilometre ilerisinde Ladies Beach, onun biraz ilerisinde ise Nudist Beach (Çıplaklar Plajı) bulunmaktadır. En ünlü plajı hangisi diye soracak olursanız da Ada Bojana Plajı diyebiliriz.

 • Karadağ Tivat

Karadağ şehirleri içerisinde en lüks ve en gösterişli şehir hangisi derseniz Elbette, Tivat deriz! Lüks yatların ve gemilerin adresi olan bu liman şehri, beyazlar içinde oldukça dikkat çekici bir yerdir. Tivat’ın en pahalı yeri ise limana da ev sahipliği yapan Porto Montenegro. Avrupa’nın zengin kesimine hitap eden bu şehir, genellikle iş adamlarının tercih ettiği bir lüks bir bölgedir. Haliyle diğer Karadağ şehirlerinden biraz daha pahalıdır. Özellikle Porto Montenegro, büyük ve geniş mağazaların olduğu şık ve lüks bir yer. Tivat’ı önemli kılan elbette sadece lüks limanı ve modern yapısı olmamakla birlikte. Burası Podgorica’dan sonraki diğer havaalanının yer aldığı şehir. O nedenle de ayrı bir öneme sahiptir.

 • Karadağ Bar

İşte Karadağ’ın liman şehri Bar. Bar, Karadağ’ın biraz daha yerleşmiş ve şehirleşmiş bir bölgesidir.  Port Of Bar Limanı hem ticari öneme hem de turistik bir değere sahiptir. Çünkü burası Karadağ’ın dünyaya açılan ticaret kapısı. Hal böyle olunca gayrimenkul projeleri de burada oldukça fazla. Yani Karadağ’da ticaret yapmak isterseniz adresiniz Bar olabilir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın Budva ve Bar’da şubeleri bulunduğunu söyleyelim. Şehrin yoğunluğu Budva’ya nazaran az olsa da Kotor’a kıyasla biraz daha kalabalıktır. Ayrıca uzun sahilleri de oldukça dikkat çekici olmaktadır. Eski ve tarihi yapıları görmek için Old Town yani Stari Bar tarafını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Rumija Dağı’nın eteklerinde yer alan bu yerleşim yeri kesinlikle görülmeye değer. Bar’ın olumsuz diyebileceğim tek yanı İngilizce bilen nüfusunun oldukça az olmasıdır. Eğer Karadağ’da yaygın olarak konuşulan dillerden birini bilmiyorsanız, işiniz Bar’da zor olabilir. Özellikle esnafla anlaşmakta güçlük çekebilirsiniz.

 • Karadağ Herceg Novi

Karadağ’ın Kotor Körfezi’nde yer alan Herceg Novi, Dubrovnik’e en yakın güney şehri olmaktadırç. Deniz ve sahillerinden övgüyle söz edilen bu şehir, turistlerin de en sevdiği Karadağ şehirleri arasında yer almaktadır. Her zaman sıcak olan şehri deniz tatili için mayıs ve eylül ayları içerisinde ziyaret etmeniz iyi olacaktır.

Dobrec Plajı, Herceg Novi’de denize girebileceğiniz 70 metre uzunluğunda çakıllı bir plajıdır. Plajdaki her şey taş ve tahtadan yapıldığı için oldukça doğal bir görünüme sahip olmaktadır. Yalnız buraya karadan ulaşım bulunmadığı için tekne veya deniz taksisi kullanmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Burada denize, doğaya, güneşe ve tarihe doyacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü attığınız her adımın bir anlamı, gezdiğiniz her yerin bir anısı olacağından hiç şüphemiz yoktur.

Karadağ Popüler Gezi Rotaları & Turları

 • Stara Varos

Podgorica şehri Türk tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Çünkü atalarımız bundan yüzyıllar önce şehri hakimiyet altına almış ve 400 yıl bu topraklarda kalmıştır. Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan şehrin atalarımızdan kalan en önemli bölgesi ise Stara Varos yani Eski Türk Şehri olarak da bilinmektedir. Şehir her ne kadar II. Dünya savaşında ağır hasar almış olsa da hala var olan bazı Osmanlı yapılarıyla ziyaretçilerini beklemektedir. Podgorica gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yerini alan Stara Varos’da gezip görebileceğiniz en önemli yapılar arasındadır. XV.yüzyılda yapılmış Doganjska ve XVIII.yüzyılda yapılmış Osmanagic isimli iki cami, meydandaki Saat Kulesi ve Osmanlı’dan kalan Ribnica Kalesi yıkıntılarıdır. Hala klasik bir Osmanlı çarşısı görünümüne sahip olan Strara Varos’u görmeden Podgorica’dan ayrılmanızı tavsiye etmem! Mutlaka görün.

 • Ribnica Köprüsü

Madem köprülerden bahsettik, öyleyse bir diğer rotanız Ribnica! Milenyum ile kıyaslandığında oldukça eski bir tarihe sahip olan bu köprü, Podgorica gezilecek yerler listemizde kesinlikle olması gereken bir yapıdır. Ribnica Nehri’nin üzerinde bulunan ve şehrin nostaljik yanını yansıtan bu kemerli köprü, Romalılar tarafından yaptırılmış ve Osmanlı zamanında da yenilgiye uğramamıştır. Bu nedenle adı Adzi Paşa Köprüsü olarak da anılmaktadır. Köprü yakınlarındaki eskiden Türk Hamamı olarak kullanılan kitapçıyı da görmek isteyebilirsiniz. Burada etrafınıza güzelce gezin, Rustik kafelerden birinde biraz dinlenin ve Podgorica’nın tadını çıkarın.

 • Kampana Kulesi

Kotor Old Town’u çevreleyen surların bir ucu olan Kampana Tower, Bizans imparatoru I. Justinian tarafından yaptırılan harika bir yapıdır. Kalenin yapılış amacı şehri yaşanabilecek işgallerden korumak amacıyla yaptırılmış. Bu da onu stratejik olarak oldukça önemli bir konuma getirmektedir. Üstelik burası Karadağ’ın en önemli simgelerinden de bir tanesidir. Kotor gezilecek yerler listenize burayı eklemeyi ihmal etmeyin. Böylece surların içinde yürüyüş yapabilir ve harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 • San Giovanni Kalesi / Kotor Kalesi

Google’a Kotor arama yaptığınız zaman tepeden çekilmiş muazzam Kotor manzarası fotoğraflarına mutlaka denk gelmişsinizdir. O fotoğrafların nerede çekildiğini merak edenler için ise karşınızda San Giovanni yani Kotor Kalesi! Denizin kıyısından dağların yüksek yamaçlarına kadar uzanan surlara hayran olmamak mümkün değil. Kaynaktan kaynağa değişen ama kesinlikle 1300’ün üzerinde olan basamak sayısı! Evet, yanlış duymadınız, en az 1300 basamaklı uzun bir merdiven! Basamaklar oldukça alçak ve biraz yorucu olsa da tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Kalenin tepesine çıktığınız zaman karşılaşacağınız manzarayı hayal ederek kendinizi motive edebilirsiniz. San Giovanni Kalesi’ne çıkış ve iniş yaklaşık olarak 2 saat sürmekte. Gezi planlarınızı buna göre yapmanızı tavsiye ederim. Kalenin üst kısmında yerli şarap ikramına denk gelirseniz şanslısınız demektir. Çünkü manzaraya karşı harika bir Karadağ şarabı içmek güzel bir duygu!

 • Aziz Thyrphon Katedrali / Kotor Katedrali

Karadağ’da ki iki Roma katedralinden biri olan Kotor Katedrali, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir. Kotor gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alması gereken bu harika yapı, X. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ve daha sonra da Gotik mimariye dönüşen Romanesk mimari stilinde inşa edilmiştir. Katedralin kulelerinden biri 1809 yılında yapılsa da diğer kulesi depremde hasar görmesi nedeniyle 2009 yılında yenilenerek restore edildi. Aziz Thyrphon Katedrali, Kotor’da görmeniz gereken en güzel mimari yapılardan bir tanesi. Tavsiyem yanınıza profesyonel bir fotoğraf makinesi alıp, bu tarihi yapıyı her detayıyla fotoğraflamanız!

 • Petrovic Sarayı

Tarihi XIX. Yüzyıla dayanan Petrovic Sarayı, Petrovica Parkı sınırları içerisinde yer almakta. Günümüzde Çağdaş Sanat Merkezi olarak kullanılan ve turist ziyaretine açık olan Saray’ın etrafında ilginç heykeller ve küçük bir kilise bulunmaktadır. Hem tarihi bir yapıyı, bir Sarayı ziyaret edebilir hem de Saray içerisindeki müze ve galerileri gezerek harika vakit geçirebilmeniz mümkün.

 • İsa’nın Dirilişi Katedrali / Cathedral of the Resurrection of Christ

Podgorica’nın Yeni Şehir bölgesinde olsan, Moraca Nehri’nin batısında yer alan İsa’nın Dirilişi Katedrali, alışılmışın biraz dışına çıkan ihtişamlı bir Ortodoks Katedrali’dir. 1993 yılında yapımına başlanılan ve ancak 20 yılın sonunda tamamlanabilen bu dini yapı, görkemli mimarisinden dolayı birçok eleştiriye de maruz kalmıştır. Normalde daha sade yapılar görmeye alışkın olduğumuz Ortodoks dini yapılarının aksine oldukça dikkat çekici olan bu Katedral, Romanesk, İtalyan ve Bizans tarzları bir arada kullanılarak tasarlanmıştır. Katedralin görülmeye değer yerleri arasında ikiz kuleleri ve altın varaklı freskleri yer almakta. Burası Podgorica gezilecek yerler listemize dahil etmeye değer en görkemli yapılardan bir tanesi. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

 • Niagara Şelalesi

Amerika’nın Niagara’sı ile aynı adı taşıyan şelalesi var mı dersek? Podgorica’da henüz keşfedilmemiş Niagara Şelalesi, merkezden 10 dakikalık bir araba yolculuğundan sonra ulaşabileceğiniz harika bir şelale. Manzarası o kadar güzel ki saatlerce buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Yapay bir şelale olan Niagara, kaynağını Cijevna Nehri’nden almaktadır. Burası doğa fotoğrafı çekmek, keyifli vakit geçirmek ya da yürüyüş yapmak isteyenler için unutulmaz bir lokasyon olacak.

 • Our Lady of the Rocks / Kayaların Leydisi

Kayaların Leydisi, insan eliyle yapılmış yapay bir adadır. Bu da onu doğal adaların hepsinden daha dikkat çekici yapmaktadır. Üstelik bu adanın ilginç bir de efsanesi vardır. Rivayete göre denizciler gemilerindeki taşları her geldiklerinde buraya atmışlar ve sonunda da bu harika ada meydana gelmiş. Eğer Kotor’u Temmuz ayında ziyaret edecek olursanız, 22 Temmuzda kutlanan taş atma festivaline katılarak harika vakit geçirebilirsiniz. Ada turist ziyaretine açıktır. Bu da onu Kotor gezilecek yerler listemizin bir parçası haline getirmeye imkan sağlıyor. Sandala binin ve Kayaların Leydisi’ne doğru kürek çekin. Ada üzerindeki Meryem Ana kilisesi ziyaret ettiğinizde adaya gelmenin harika bir fikir olduğundan emin olacaksınız! Keyifli gezmeler.

 • Ostrog Manastırı

Ostrog Manastırı aslında Podgorica sınırları içerisinde mevcut değil, ülkenin ikinci en büyük şehri olan Niksic’de yer almaktadır. Fakat buraya Podgorica’dan giden turlar ve araçlar bulmanız mümkün. Şimdi gelelim Ostrog Manastırı’nın önemine! Mağara içerisine inşa edilen ve görünüm itibariyle bize Sümela Manastırı’nı anımsatan Ostrog, Hristiyanların ibadet yeridir. Burası aynı zamanda XVII. Yüzyıl zamanında Osmanlı’ya karşı sığınma yeri olarak inşa edilmiştir. İki ana bölümden oluşan bu ilginç mimari yapıya, zorlu bir tırmanışın ardından ulaşmanız mümkün. Tırmanış diyorum çünkü oldukça dik bir yola sahip! Yine de Podgorica gezilecek yerler listesinde yanına yıldız koyulanlar arasında olmaya hak kazanıyor. Mutlaka uğrayın.

Karadağ’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Balkanların en küçük ülkelerinden biri olan Karadağ, muhteşem doğal güzellikleri, plajları, leziz yemekleri ve tarihi şehirleriyle her yıl binlerce seyahat severin rotasında yer almaktadır. Vizesiz oluşu nedeniyle Türklerin Avrupa’da sıklıkla gittiği destinasyonlardan olan Karadağ’ı ziyaret edenler birbirinden farklı hediyelik eşyalar alıp ülkelerine geri dönmektedirler.

 • Njeguški pršut

Karadağ’da yemek büyülü bir şey, ancak çok az şey Njeguški pršut’tan daha lezzetli. Njeguški pršut İtalyan prosciutto’dan çok farklı değildir. Bu jambon ülkenin güneyinde bulunan küçük Njeguši köyünün bir özelliğidir. Kuru olarak işlenmiş olan jambon, özel tadı ustalıkla uygulanan deniz tuzu ve muhteşem Karadağ havasının sonucudur.

Karadağ hediyelik eşya

Njeguški pršut

 • Rakija

Karadağ artık Sırbistan’a bağlı olmayabilir, ancak bu, ülkenin kuzeydeki kardeşinden daha az rakı çılgını olduğu anlamına gelmez. Rakija süpermarketlerden, hediyelik eşya dükkanlarından ve marketlerden temin edilebilir, ancak gerçek ev yapımı tavsiye ederiz.

Karadağ hediyelik eşya

Rakija

 • Brojanica 

Daha ruhsal bir hatıra arayanlar için brojanica iyi bir seçenek olabilir. Sırp Ortodoks Kilisesi Karadağ’da hüküm sürmekte ve brojanika da dua ipi olarak ikiye katlanan bir bilezik. Bilezikleri önemli hac bölgelerinde bulabilirsiniz ancak daha popüler noktalarda da bulmakta sorun yaşamazsınız.

Brojanica 

Brojanica

 • Vranac şarabı 

Karadağ’da rakijadan farklı daha çok alkol vardır ve özellikle bu Akdeniz harikasının kıyılarında tadını çıkarmanız için bekleyen bol miktarda şarap bulunmakta. Vranac, 1977’den bu yana korunan bir ulusal kurum olan en ünlü, yerli bir kırmızı şaraptır. Bu, koyu ve zengin bir şarap ve şarap uzmanları misafirlerini etkilemek için kuyruğa girmeliler.

Vranac şarabı 

Vranac şarabı

Karadağ’da Konuşulan Diller

Karadağ’da Konuşulan Diller. Karadağ’ın resmi dili Karadağca’dır. Bunun yanı sıra ülkede Sırpça, Boşnakça, Arnavutlukça ve Hırvatça dilleri de konuşulmaktadır.

Karadağ’da Gece Hayatı

Birçok Akdeniz destinasyonu ile ilgili durum, uzun yaz mevsimlerinde en canlı ve hareketli olma eğilimindedir. Karadağ’da bir o kadar canlı ve hareketli bir ülkedir.. Aslında, Karadağ’daki gece hayatının, her mevsim çok sayıda turisti ağırlayabilen kıyı kasabalarında tamamen yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Podgorica bir istisnadır, çünkü gece hayatı mevsimlik değildir, ancak diğer küçük şehirler aynı şeyi söylemek mümkün değil. Turistlerin yanı sıra, yerlilerin çoğu, özellikle ülkenin kıyı bölgelerinde yaşayanlar (özellikle Podgorica), yaz tatillerini sahilde geçirmeyi, yılın en sıcak mevsimini en derin şekilde deneyimlemeyi çok sevmektedirler. Karadağ gece hayatını keşfediyor. Hadi biz de Karadağ gece hayatını keşfedelim.

Podgorica gece hayatı

Karadağ gece hayatından bahsetmişken, Podgorica’nın Karadağ’ın başkenti genellikle Avrupa’nın bu bölgesindeki en iyi kulüp sahnelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Podgorica gece hayatı, mevsimler ve trendler söz konusu olduğunda bağımsızlığı nedeniyle her zaman bir numaradır. Gece kulüpleri, kafeler ve tavernalar şehri gerçekten hayata geçiriyor ve canlı tutmaktadır.

En popüler ve en popüler kafelerin çoğu, şehrin en yeni ve en modern kısmı olan Vectra bölgesinde ve çevresinde bulunmaktadır. En popüler mekanlar Vectra bölgesine bulunmakta ve turistlerin gözde yeri haline gelmiştir. Soğuk aylarda en iyi seçenekleriniz tavernalar ve barlardır, ancak yaz aylarında açık hava barları ve kulüpleri olması gereken yerdir. Bu yerlerin en büyük kusuru, bazılarının yasanın sabah saat 1’de müziği kapatması gerektiğidir, bu yüzden tüm gececilerin çoğu şehir merkezindeki bodrumlarda bulunmakta.

Kulüpler en çok cuma ve cumartesi günleri kalabalıktır ve bir tanesine girmeye karar vermeden önce belirlenecek en önemli faktörlerden biri müziktir. Neden? Çoğu zaman, Podgorica gece hayatı ve genellikle Karadağ gece hayatı, tüm Yugoslav ülkelerinin halk müziği etrafında, tüm gece için değilse, kısmen. Eğer bir yabancıysanız, bunu sevmek zor olabilir, bu yüzden dans veya EDM müzik kulüplerini tercih etmeniz doğru olacaktır.

Bar Skaline

Bar Skaline, Podgorica’daki Ribnica ve Moraca nehirlerinin birleştiği en iyi açık hava gece kulüplerinden biridir. Yerlilerin ve turistlerin ilk tercihi bu bar olmaktadır. İç kısımda olmasına rağmen, gerçekten plaj bar hissiyatını vermektedir. Bu, özellikle Podgorica’nın en büyük cazibe merkezlerinden biridir. Eski Ribnica köprüsünü ziyaret ediyorsanız, gündüz vakit geçirmek için harika bir yer. Uzaktaki eski köprüye ve kaleye bakarken sabah kahvenizin tadını çıkartabilirsiniz.

Montenegro Cafe Pub Podgorica

Podgorica’daki Karadağ gece hayatını alternatif ve rock’n’roll müzik hayranları için daha da keyifli hale gelmektedir. Şehir merkezinde, gündüz veya gece hoş bir atmosfere sahiptir. Bazı yüksek kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız, burası bir yer ve grupların veya DJ’lerin canlı performanslarını dinlemeniz mümkündür. Ülke ve bölgedeki en popüler isimlerle çok sayıda rock konseri düzenlenmektedir.

Cafe Berlin

Podgorica gece hayatı söz konusu olduğunda Thi cafe kesinlikle turistlerin favorisidir. Sadece bir buluşma noktası değil, aynı zamanda sizi başka bir yerdeymişsiniz gibi hissettiren bir bardır. Çoğunlukla antika ve gösterişli iç mekan, aynı zamanda klasik rock’tan çağdaş pop-rock’a kadar yüksek kaliteli ses sistemleriyle dinleyicilere sunmaktadır.

Tivat gece hayatı

Tivat gece hayatı cümlesinin kesinlikle en iyi bar ve kulüplerin şehrin en elit kesiminde yer aldığı yerdir. Porto Karadağ gece hayatı olarak yeniden adlandırılması gerekmektedir. Boka Koyu’ndaki en çok ziyaret edilen ve en güzel marinalardan biri olarak geçmektedir. Porto Karadağ’ın Tivat’ın kulübünün ve yemek sahnesinin merkezi haline gelmesi şaşırtıcı değildir. Çarpıcı marina, muhteşem Porto Karadağ kiralık dairelerinde konaklarsanız, daha da fazla sayıda davetkar ve yüksek kaliteli bar ve kulüplerle zenginleştirilmiş premium bir deneyime ev sahipliği yapmış olursunuz.

Tivat Crush Wine Station

Bu, dünyanın en ünlü şarap bölgelerinin yanı sıra bölgesel favoriler de dahil olmak üzere özenle seçilmiş şarapların bir araya getirildiği yerdir. Kelimenin her anlamında birinci sınıf bir şarap barıdır. Camla sipariş edebileceğiniz seçim şarabı sürekli değişir, bu yüzden burayı her ziyaretiniz özel bir deneyime dönüşür ve Karadağ gece hayatı şeklinizi renklendirir.

Tivat Notorious Club Platinum

Bu meşhur kulüp, Porto Karadağ’ın Marina Köyü’nde kurulmuştur. Adriyatik kapısına dünya standartlarında eğlence ve birinci sınıf hizmet sunmaktadır. Platinum, eğer çok cesur olursanız, Karadağ ve bölgedeki en sofistike gece kulübüdür. Burası, her VIP’ye layık bir yer, özellikle Londra veya New York gibi dünyanın en büyük gece hayatı başkentlerinin vızıltı atmosferini getirme, Karadağ gece hayatını dikkat çeken bir yer olmaktadır.

Tivat Gastro Pub

Tivat’taki ilk pub. Bu pub, gerçek bira tapanlarına ayrılmış, giderek daha popüler olan zanaat biralarından oluşan bir seçime sahip olsa da, şişelenmiş veya fıçı olarak çok çeşitli biralar sunmasıyla bilinir. Bira dışında, bu pub’ın gastro kısmı, pub klasikleri ve kalamar ve whitebait gibi yerel favorilerle dolu lezzetli bir menü sağlar.

Budva gece hayatı

Budva’nın gece hayatı söz konusu olduğunda muhtemelen Karadağ’ın en ünlü şehri olduğunu söyleyebiliriz. Temelde iyi zaman harcayacağınız bir yer. Budva’da gece hayatı, çoğunlukla rivierada, modern ambiyans, güler yüzlü personeli ve hoş bir atmosferle dolu birçok ünlü kulüp ve disko bulunmaktadır.

Yaz aylarında Budva’nın Karadağ gece hayatının bir başkenti olduğunu söyleyebiliriz. Aslında, bunun kuşkusuz tüm bölgeyi ifade ettiğini söyleyebilirsiniz. Budva partisinde kelimenin tam anlamıyla hiç bitmez, burada yerliler veya turistler olsun, insanların büyük çoğunluğu eğlenmeye giderler. Dünyada görülebilecek en iyi gece kulüpleri yer almaktadır. Eğlencenin en doruklarını yaşayabilirsiniz.

Burada, Karadağ gece hayatı üç kategoriye ayrılmaktadır. Barlar, barlar, açık hava barları ve kulüpler. Eski şehir eklemleri, her şeyin çok daha unhinged olduğu sahil boyunca bulunanlardan biraz daha düşük anahtar olma eğilimindedir. Şehir merkezindeki Trocadero gibi geleneksel kulüpler hala ziyaret edilmesi gereken bir yer, Top Hill ise kendine özgü bir sınıf.

 Budva Top Hill Club

Top Hill, genel olarak Balkanlar’daki en güzel tasarlanmış gece kulüplerinden biri olarak bilinen Budva’nın en büyük disko kulübüdür. Kulübün içi 5000 kişilik bir kapasiteye sahip, bu yüzden çeşitli müzik sanatçılarının performanslarına çok uygun. Bu kulüp Budva yakınlarındaki tepenin üstünde yer almaktadır.

Budva Trocadero Club

Trocadero, Budva’daki en iyi gece hayatı ve Karadağ’daki en iyi gece hayatı hakkında konuşan bir kült statüsüne sahiptir. Slovenya sahilinde, mesire yakınında, Eyfel Kulesi’ne benzediği için kolayca tanınmakta. Burada sık sık ünlü bölgesel DJ’leri ve bölgesel yıldızların konserlerini gece boyunca dans ederken görebilirsiniz.

Budva Sparta Club

Top Hill veya Trocadero’nun aksine Sparta, Budva’nın kalbinde yer almaktadır. Sparta şüphesiz Budva’nın önde gelen gece hayatı olarak anılan, bölgedeki en seçkin ve en iyi donanımlı kulüplerden birisidir. Burada her zaman R’nB ve ev müziği, yenilmemiş aydınlatma efektleri, otantik iç mekanlarla dünyadaki en ünlü DJ’lerin performanslarıyla karıştırılmış sıcak bir atmosfere dans edebilirsiniz.

Kotor gece hayatı

Karadağ’ın tarihini soluyan kasaba, özellikle Kotor gece hayatıyla ilgili olarak, bu kutlama havasını uyandırmıyor. Bu ilk izlenim, elbette, Kotor yıl boyunca gerçekleşen çeşitli karnavallar ve tezahürler ve uzun yaz gecelerini tamamlayan birçok gece kulübü ile hayat bulmaktadır.

Kotor gece hayatı çoğunlukla gece kulüpleri, barlar ve diskolar etrafında dönüyor ve barlar çoğunlukla Kotor eski kentinde yoğunlaşmaktadır. Bu eklemlerin çoğu, eski şehrin etrafındaki sokaklarda ve meydanlarda veya esasen açık barlara atıfta bulunan şehrin gerçek duvarlarında yer almakta. Barların sabah 1’den sonra müzik çalmasına izin verilmiyor, ancak bazı yerler sabaha kadar eğlenme fırsatı sunmaktadır.

Kotor Maximus Club

Maximus, Karadağ’ın gece hayatında yaşamak isteyeceğiniz bir diğer kulüp. Kotor’un merkezinde, çeşitli müzik türlerinin üstün ses kalitesinin tadını çıkarabilen 4000 kişilik kapasiteye sahip. Maximus, David Guetta ve Fatboy Slim gibi ev ve elektronik müziğin en ünlü isimlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kulübün her barı farklı bir müzik tarzı ile ayrı bir sahne olarak işlev görürken, ana sahne parti ve ışık sahne yanı sıra dans pistinin ortasında bir DJ kabini ile donatılmıştır. Lounge bar ve salon ise çok daha rahat bir atmosfere sahip bir yerdir.

Wine Street Kotor

Bu, Kotor’un eski kentinde bulunan ve en iyi Karadağ yerel şarabından bazılarını tadabileceğiniz, aynı zamanda Karadağ’ın en otantik Karadağ gece hayatının tadını çıkarabileceğiniz otantik bir yerdir. Burada ayrıca çok çeşitli ulusal yemekleri deneyebilir, grup tatmalarına veya sık sık yapılan sunumlara katılabilirsiniz. Her durumda, dinlendirici bir akşam geçirmek için ideal bir yerdir.

Citadela Open Bar Kotor

Citadela Open Bar, Kotor’da kaçırılmaması gereken bir yerdir. Burada harika yemekler, serinletici içecekler ve Boka Körfezi’nin muhteşem manzarası ile gerçekten keyf alabilirsiniz. Dikkat çekici terasta 400 kişilik oturma alanı vardır ve tüm yaz sezonunda açıktır.

Karadağ’da Kültürel Etkinlikler

 • Kotor, Adriyatik sahillerinde en iyi korunan tarihi kasabalardan biridir. Yıl boyunca hüküm süren ılıman iklimi ve büyüleyici doğal yapısı bölgeye ilgiyi artırmakta. Yıl boyunca yaklaşık bir milyon ziyaretçinin gittiği Kotor’a yerleşenlerin sayısı da giderek artmaktadır.
 • Karadağ sahillerinde yükselen modern beton binalar Kotor’un antik saraylarını gölgede bırakmakta. Bu nedenle harekete geçen UNESCO Kotor’un Birleşmiş Milletler Dünya Mirası listesinde kalmak istiyorsa soruna çözüm bulması gerektiğini belirtmişti.
 • Şubat ayında Karadağ hükümetinin Kotor’da geçici inşa yasağı getirmesi kentin UNESCO listesinden çıkarılmasını etkileyen süreci engellemek için atılan bir adım olarak görülüyor.
 • Ancak yasak yürürlüğe girmeden hemen önce yetkililerin kentteki bazı büyük turistik komplekslerin inşasına izin vermesi tartışmaları alevlendirmektedir.
 • Geçen on yılda Karadağ, ekonomik gücünün dörtte birini 300 kilometre uzunluğundaki Adriyatik sahilindeki emlak artışı ve turizmden sağlamıltır.

Karadağ’da Özel Günler / Tatiller / Bayramlar

 • Yeni yıl – Çarşamba 1-2 Ocak 2020

Türkiye dahil olmak üzere dünyadaki çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi takvim yılın ilk gününü gösterilmektedir.Çoğu ülkelerde ise tatil yapılmaktadır.

 • Noel Bayramı 6-7 Ocak

Ortodoks Hristiyanların kutladığı bayram günleri tatil olmaktadır.

 • Yıla Göre Değişir

Ortodoks Paskalyası tatili. Yılın takvimlerine göre değişiklik göstermektedir.

 • Yıla Göre Değişir

Kutsal cuma bayramı.

 • İşçi Bayramı / Emekçiler Dayanışma Bayramı 1-2 Mayıs
 • Bağımsızlık günü 21 Mayıs
 • Karadağ Milli Günü 13 Temmuz

Karadağ’da Çalışma Saatleri

Karadağ’da çalışma saatleri genel olarak Pazartesi – Cuma günleri sabah 08.00’dan akşam 16.00 arasındadır. Cumartesi ve Pazar günleri ise tatildir. Tabii bu gün ve saat aralıkları sezonluk işlerde farklılıklar gösterebilmektedir.

Karadağ Kısa Tarihi

İsminden ilk kez XV.yüzyılda bahsedilmeye başlanan Karadağ (Montenegro), uzun yıllar boyunca bölgenin en güçlü devleti Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlığını korumayı sürmüştür.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı’na dahil olan Karadağ, İtalyan birlikleri tarafından Nisan 1941’de işgal edildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin parçası olan ülke, 1992’de Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte Sırbistan, Karadağ olarak Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adıyla 9 yıl boyunca yönetildi. Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin Yugoslavya’nın devamı niteliğinde görülüp Birleşmiş Milletler’den veto yemesi üzerine iki cumhuriyet Sırbistan ve Karadağ isminde birleşti. 2003’ten 2006’ya kadar süren bu beraberlik Karadağ halkının yüzde 55,5 oyuyla ayrılıkla sona erdi. Karadağ, 3 Haziran 2006’dan beri bağımsız bir ülke. Avrupa‘da Kosova’dan sonra en genç ülke konumunda.

Karadağ Mutfağı

Karadağ, köklü tarihi ve kültürü ile her ziyaretçisini büyüleyen bir ülke konumundadır. İtalya, Bizans, Macaristan ve Türk kültürü ile harmanlanan ülkenin yemeklerinden tutun da gelenek göreneklerine kadar pek çok konuda benzerlik göstermesinden dolayı ülkeyi ziyaret edince hiç yabancılık çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Karadağ’a gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken başlıca lezzetleri sizler için sunduk.

 • Rastan

Karadağ’ın en meşhur yemeği olan rastan, yerli halk tarafından sıklıkla tüketiliyor. Çeşitli baharat ve soslar ile sunuma hazırlanan rastan yemeği, Türk mutfağındaki sebzeli güveç görünümünde bir lezzet. Özellikle etli yemekleri tercih eden Karadağ halkı, bu meşhur yemeği de koyu renkte bulunan lahana yapraklarını koyun eti, ev yapımı sosis veya diğer et çeşitlerinden büyük parçalar harmanlayarak yapıyor.

Rastan

Rastan

 • Kacamak

Patates ve peynirden elde edilen bu yemek. ülkenin diğer meşhur yerel lezzetlerinden biridir. Haşlanmış patates ve peynirin harmanlanması ile hazırlanan bu yemek, Karadeniz yöremize ait lezzet olan kuymağa benziyor olsa da içerisine koydukları baharatlar ve peynirin farklı olması nedeni ile daha değişik bir tat oluşturuyor.

Kacamak

Kacamak

 • Midye ve İstiridye

Her zaman birbirine karıştırılan bu iki lezzet, Karadağ yöresinde oldukça meşhurdur. Görünüş olarak birbirine çok yakın olan midye ve istiridye arasındaki en önemli fark, istiridyenin daha dolgun ve etli olmasından kaynaklanmakta.  Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bu ülkede deniz ürünleri yaygın olarak tüketilmekte. Bu nedenle her türlü deniz mahsulünün farklı pişirme ve sunumları ile göz dolduran tatlarına Karadağ’da ulaşmak mümkün.

 • Tütsülenmiş Jambon

Genellikle ülkenin dağlık bölgelerinde krema eşliğinde tüketilen tütsülenmiş jambon, zaman zaman krema yerine yoğurt eşliğinde de hazırlanarak sunulabilmekte. Karadağ mutfağı çeşitli ve zengin bir mutfak olmasıyla ön plana çıkıyor. Sunumlarına da bir o kadar önem veren halk, ülkeyi ziyaret edenlerin unutamayacakları lezzetlerle buluşmasını sağlıyor.

Tütsülenmiş Jambon

Tütsülenmiş Jambon

 • Mantiye

Mantiye, Türkiye’de genellikle beş çaylarının olmazsa olmazlarından kol böreğinin tadına benzer bir lezzet. Ispanak, peynir veya patatesli olarak hazırlanıp pişirilen böreğin bizimkinden tek farkı ise şekli. Kahvaltı saatlerinde denenebilecek çıtır çıtır bir lezzet olmasına rağmen, yoğurtlu soslar eşliğinde öğle ve akşam yemeklerinde de aperatif olarak tüketilebiliyor.

 • Burek ( Börek)

Karadağ’da halk arasında pite ya da pita olarak adlandırılan bu burek, ülkemizde yapılan el açması börekler gibi yapılmakta. Yapımı çok zahmetli ve zor olan burek, zamanın kısıtlı olmadığı durumlarda tercih ediliyor ve içine koyulan malzemeye göre çeşitlilik göstermekte.

 • Riblja Corba / Balık Çorbası

Karadağ yemekleri deyince muhteşem Adriyatik kıyılarına kucak açtığı için genellikle deniz mahsullerinin olduğu bir liste çıkmakta. Balık çorbası yani Riblja Corba da bu listenin en üst sıralarında yer almakta. Chorba Kaburga olarak da karşımıza çıkabilen bu enfes çorba için 10 çeşit balık kullanılmakta. Özellikle kış aylarında tercih edilen yemek, salçalı, salçasız ya da soslu olarak pek çok farklı şekilde servis edilebilir.

Riblja Corba / Balık Çorbası

Riblja Corba / Balık Çorbası

 • Buzara

Karadağlıların en sevdiği yemeklerden biri olan Buzara, kabuklu deniz ürünlerinden yapılan baharatlı bir yemektir. Daha çok Montenegro kıyılarındaki şehirlerde tadabileceğiniz bu lezzet, özel soslarla pişirilen farklı bir tarife sahiptir. Eğer denizden babam çıksa yerim tayfasındansanız ve deniz ürünleri konusunda Karadağ’da ne yenir derseniz, bu enfes yemeği tatmadan Montenegro’dan ayrılmayın! Afiyet olsun.

Buzara

Buzara

 • Kuru Et ve Peynir Çeşitleri

Karadağ kuru et konusunda oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Balkanlardaki en güzel kuru etleri burada tadacağınızın garantisini bile verebilirim. Hemen her öğünde karşınıza çıkacak bu leziz atıştırmalıkları özellikle akşamüzeri şarap yanında tüketmenizi tavsiye ederiz.

 • Elbasan Tava

Farklı kültürlerin etkisiyle harmanlanan Karadağ mutfağının gözde yemeği elbasan tava yemeğini komşusu olan Arnavutluk’tan etkilenerek yapılmaya başlanmış. Et tüketiminin yaygın olduğu Karadağ’da elbasan tava yemeği kuzu etinin budundan ya da kol etinden yapılmakta. Sarımsak ve yoğurtlu sos ile buluştuktan ve fırınladıktan sonra sunuma hazır hale gelen elbasan tava yemeğini denemeden Karadağ turunuzu sonlandırmamalısınız.

 • Popeci

Genellikle domuz eti ile yapılan Popeci’yi belki bu nedenle tatmak istemeyebilirsiniz. Karadağ’ın en meşhur lezzetlerinden olan bu yemek, özellikle Podgorica’da denemenizi tavsiye edeceğim bir lezzet. Restoranlardaki servis şekillerine göre farklılık gösterse de yaygın olarak patates kızartmasıyla servis edilmekte. İyi dövülen ve tuzlanan etiyle bu enfes yemeği tadarken yanına güzel bir de Karadağ şarabı açtırabilir ya da yerel bir bira içmeyi tercih edebilirsiniz.

 • Popara

Ekmek ve peynir karıştırılarak, genellikle kahvaltılarda tüketilen ve hafif bir atıştırmalık olan popara, ülkemizde genellikle Trakya yöresinde, çok benzer şekilde hazırlanan ve ismi papara olan kahvaltılığın vazgeçilmez farklı bir türü olmaktadır. Halkın savaşlar nedeniyle fakirlik yaşadığı dönemlerde yapılmaya başlanan ve ana malzemesi kuru ekmek olan papara,  daha sonraları da bayatlayan ekmeklerini ziyan etmek istemeyen kişiler tarafından yapılmaya devam eden leziz bir atıştırmalıktır.

Popara

 • Paşticada

Et sever Karadağ halkının bir başka lezzeti olan paşticada yemeği, biftek ile yapılan leziz bir yemek türüdür. Diğer biftekli yemeklerden farkı da içerisine kurutulmuş incir ve erik konularak pişirilmesinden kaynaklanmakta. Farklı bir tat oluşturması nedeniyle beğeni kazanan paşticada özel günlerde yapılan yemeklerin başında gelmekte.

Paşticada

 • Pljeskavica (Balkan Hamburgeri)

Balkan ülkelerinde fazlaca tüketilen bir lezzet olan pljeskavica, yağlı etin satır kullanarak çekilmesinden sonra hazırlanmaktadır. Diğer bir adıyla Balkan hamburgeri diyebiliriz. İçerisinde kullanılan etin çeşidi ve hazırlanışı nedeniyle diğer hamburgerlerden tamamen farklıdır. Üzerine ajvar denilen ve kırmızıbiberle sarımsağın harmanlanarak hazırlandığı sos eşliğinde servis edildiğinden dolayı öğle yemekleri için gayet ideal bir seçenek.

 • Yerel içkiler

Üzüm bağlarının varlığı ile tanınan Karadağ’ın yerel üzümlerimden yapılan en meşhur içkisi Rakija’dır. Yine bu bölgede üretilen Krstac ve Wranac isimli kesinlikle denemesi gereken iki şahane şarap çeşidi de genellikle et yemeklerinin yanında sunuluyor.

 • Rakija

Rakija için Karadağ’da ve Balkanlarda tadabileceğiniz meyve brendine verilen ortak isim diyebiliriz. Oldukça yüksek alkol oranına sahip olabilen Rakija, içerken biraz dikkat etmeniz gereken bir içki! Kendinizi biranda başınız dönerken ve nedensiz kahkahalar atarken bulabilirsiniz! Keyifli içmeler.

 • Ispod Saca / Et Yemeği

Genellikle kuzu eti ile yapılan ama karşımıza dana veya keçi etiyle de yapılmış olan bu yemek, patates, havuç ve soğanla pişirilmiş enfes bir yemektir. Hatta sayacağım tüm yemekler arasında şiddetle tavsiye edeceğim tek yemek Ispod Saca da olabilir. Yavaş şekilde pişirilen ve sonrasında yumuşacık etiyle nerdeyse parmak ısırtan bu ana yemeği, daha çok Karadağ’ın kırsal bölümlerinde bulabilmeniz mümkündür.

Karadağ İklimi ve Hava Durumu 

Yazların kuru ve rüzgârlı yaşandığı coğrafyada kışlar yağmurlu geçmektedir. Karadağ’ın orta bölgesi ve kuzeyinde ise karasal ve akdeniz iklimi hakimdir. En sıcak ayın temmuz ayında yaşandığı ülkede sıcaklıklar yazları 35-40 derece civarında göstermektedir. Karadağ dağlık bir bölge olduğu için bölgeler arası sıcaklık farkları yüksektir.

Karadağ Din ve İnanç

 • Ortodoks Hristiyanlık Karadağ’daki baskın din şekli olmasına rağmen hem İslam hem de Katolik Hristiyanlığın çok sayıda inananı var.
 • Baskın Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’dir, ancak Karadağ Ortodoks Kilisesi’ni oluşturan izler mevcut.

Karadağ’da İslam Dini

 • Müslümanlar ülkedeki en büyük dini azınlıktır.
 • Karadağ’ın 118.477 olan Müslüman nüfusu toplam nüfusun %19,11’ini oluşturuyor. Karadağ’daki Müslümanlar iki ana gruba ve alt gruplara ayrılmıştır.

 Karadağ’da Slav Müslümanlar

 • Boşnakça konuşan etnik Boşnak Müslümanlar
 • Karadağ’ca konuşan etnik Karadağlı Müslümanlar
 • Diğer Slav Müslümanlar
 • Arnavut Müslümanlar

Karadağ’da Yahudilik

 • Karadağ Başbakanı İgor Lukšić, Şubat 2012’de Karadağ’daki Yahudi toplumu ile Yahudilerin Karadağ’da azınlık olarak resmen tanınması için bir anlaşma imzaladı.
 • Anlaşma aynı zamanda Katolik Kilisesi, Doğu Ortodoks Hristiyanlığı ve İslam’ın yanı sıra ülkenin dördüncü resmi dini olarak Yahudiliği de kabul etti.

Karadağ Ekonomisi ve Para Birimi

 • Başlıca ihracat kalemleri: Elektrik, metal cevherleri, kereste, içki, meyve-sebze, et ürünleri.
 • Başlıca ithalat kalemleri: Petrol, et ürünleri, hububat, meyve-sebze, içki, ilaç.

Başlıca ticaret ortakları: Sırbistan, Çin, Almanya 2011 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olan Karadağ, 625 binlik nüfusu ve 13.812 km2’lik yüzölçümüne paralel olarak küçük fakat açık bir ekonomik modele sahiptir. Merkezi planlı ekonomiden serbest pazar ekonomisine geçiş süreci halen devam etmektedir. Karadağ’ın 2018 yılı GSYH’sı 5,4 milyar Dolar’dır. Karadağ’ın para birimi Euro’dur. 2010 yılında Euro’ya geçiş yapan ülke, o tarihten beri resmi para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır.

 • Para birimi: Euro
 • Asgari ücret: 331,33 EURO /ay (Temmuz 2019) Avrupa İstatistik Ofisi
 • Gayrisafi Yurtiçi Hasıla: 4,774 milyar USD (2017) Dünya Bankası
 • SAGP doları cinsinden Gayrisafi Milli Gelir: 11,92 milyar SAGP doları (2017) Dünya Bankası
 • Kişi başına SAGP doları cinsinden GSMG: 19.150 SAGP doları (2017) Dünya Bankası
 • Kişi başına GSYİH: 7.669,57 USD (2017) Dünya Bankası
 • GSYİH büyüme oranı: %4,3 yıllık değişim (2017) Dünya Bankası
Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Karadağ ile ilgili İlginç Bilgiler

Karadağ ile ilgili Listeler

Karadağ ile ilgili Mekanlar

Karadağ ile ilgili Parklar