Kanada

Yerel Saat
(GMT-4)
Kur Farkı
4,22
Priz Tipi
A, B 120 V
Nüfus
37,06 milyon (2018)
Diller
Fransızca, İngilizce
Para Birimi
Kanada Doları
İklim
Ilıman iklim

Kanada Hakkında Temel Bilgiler

Kanada engin ve engebeli bir ülkedir. Kuzeyden güneye Kuzey Yarım kürenin yarısından fazlasını kapsamaktadır. Doğudan batıya, altı zaman diliminde yaklaşık 4.700 mil (7.560 kilometre) uzanıyor. Dünyadaki en büyük ikinci ülkedir, ancak dünya nüfusunun yüzde birinin sadece yarısı vardır.

Kanada’da siyah-mavi göller, sayısız nehir, görkemli batı dağları, yuvarlanan orta ovalar ve ormanlık doğu vadileri bulunmaktadır. Göllerin ve bataklıkların engebeli bir bölgesi olan Kanada Kalkanı, Kanada’nın kuzeyine uzanıyor ve Dünya’daki en eski kayalardan bazılarına sahiptir.

Kanada’nın uzak kuzeyi, buz, kar ve buzulların manzaraya hükmettiği Kuzey Kutbu’ndaki donmuş kavramada yatıyor. Burada birkaç ağaç yetişiyor ve çiftçilik pratik değildir. Birinci Milletler halkı denilen Yerli Kanadalılar bu bölgede avlanarak ve balık tutarak yaşayabilirler.

İngiliz hükümdarı Kanada devletinin başıdır. Hükümdar çok sınırlı yetkileri olan bir genel vali tarafından temsil edilir. Yasalar, Kanada’nın bir parlamento ve bir başbakanı içeren seçilmiş federal hükümet tarafından yapılmaktadır.

İngiltere’nin 1774 tarihli Quebec Yasası, Quebec’e kendi yasal ve dini haklarını verdi. Bu imtiyazlara rağmen, birçok Quebec vatandaşı uzun süredir bağımsızlık aramaktadır. 1980 ve 1995 yıllarında yapılan oylamada Quebec, Kanada’da kalmaya karar verdi.

Kanada, 1500’lerden bu yana dünyaya balık, kürk ve diğer doğal kaynaklar sağlamıştır. Bugün tarımsal üretim, telekomünikasyon ve enerji teknolojilerinde dünya lideridir. Kanada’nın ihracatının büyük çoğunluğu Amerika’ya gidiyor.

Kanada Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Haritada kanada

Kanada, Kuzey Amerika’nın kuzeyinde ve çok sayıda bitişik adada yer almaktadır: batı kıyıları boyunca – Vancouver, kraliçe Charlotte Adaları; kuzeyde – Kanada Arctic takımadaları, bir bütün olarak ülke anakaranın 2/5 topraklarını kaplar. Kanada Atlantik, Pasifik, Kuzey Kutup okyanusları tarafından çevrilidir.

Bölgeye göre, Rusya’dan sonra dünyanın ikinci ülkesi (9,98 milyon km2). Ülkenin sınırlarının toplam uzunluğu (Alaska dahil) 8893 km’dir. batıdan doğuya kadar olan toprakların büyüklüğü 5200 km’ye ve kuzeyden güneye – 4600 km’ye ulaşır.

Kanada, en büyük ekonomik ortağı olan ABD ile güneyde sınırları bulunmaktadır.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada vizesi, Kanada’ya gitmek isteyen tüm TC vatandaşları için alınması gereken bir vizedir. Ülke’ye yapılacak seyahatin amacına ve ülke’de kalınacak süre bakımından başvurulabilecek birçok vize çeşidi bulunmaktadır. En genel halleriyle kısa dönemli (turistik) vize türleri ve Uzun dönemli vize türleridir.

Kanada turist vizesi, Kanada ziyaretçi vizesi veya Kanada geçici yerleşim vizesi (Canada Temporary Resident Visa – TVR) de denilmektedir. Kanada turist vizesi alarak ülkede bulunabileceğiniz süre en fazla 6 aydır.Kanada turist vizesi 10 ila 15 gün arasında tek girişli olarak ve çok girişli olarak alabileceğiniz bir vizedir.

Kanada Popüler Gezi Rotaları & Turları

Niagara Selelesi Kanada

Saint Lawrence Nehri Vadisi, Quebec eyaletinde yer almaktadır, burası Fransa’dan ilk sömürgecilerin yerleştiği tarihsel olarak önemli bir bölgedir. Vadideki Fransız mirası her şeyde belirgindir, burası Kanada’nın başka bir yeriyle karşılaştırılamaz.

St. Lawrence Körfezi, balinaları ve kuşları izlemek için en iyi yerdir. Ve Quebec eyaletinde, St. Lawrence Nehri’nin ağzının kuzey kıyısında, Quebec’in doğusunda yer alan Saginai ve St. Lawrence nehirleri Ulusal Deniz parkı’nı ziyaret etmeye değer. Bu parkta 16 memeli türü korunuyor: beluga, mavi balinalar, benekli balinalar, kambur balinalar, sperm balinaları, finwals, beyaz yunuslar, küçük çizgili balinalar, gri ve Grönland fokları ve diğer türler görülmektedir.

St. Lawrence Körfezi’nde yer alan Madeleine takımadaları, gri ve Grönland fokları ve hochlach fokları gözlemlemek için deniz turları düzenlemektedir. Adalarda, bu hayvanların yaşamı hakkında bilgi edinebileceğiniz bir fok merkezi vardır. Ayrıca Madeleine takımadaları, ornitolojik turları ile ünlüdür, çünkü kıyıda yaklaşık 200 kuş türü görülmektedir. Bunların arasında cairas, martılar, chistiki, karabataklar ve diğerleri bulunur. Takımadalarda balıkçılık, kano, yürüyüş ve rafting olanakları mevcuttur.

Kanada’nın en güzel gözlem noktası olan saginai Nehri üzerinde kurulmuş olan ulusal deniz parkı “Saginai ve St. Lawrence nehirleri Ulusal Deniz Parkı” büyük su sakinlerini gözlemlemek için harika bir yerdir.

Montreal, dünyanın en büyük ikinci (Paris’ten sonra) Fransızca konuşan şehridir. Şehrin merkezinde, yüksekliği 233 m olan Mont Royal Dağı yükseliyor. Şehre isim veren bu dağın adıdır. Dağın eteklerinde Eski Şehir vardır. Mont Royal Dağı’nın eteklerinde, çok sayıda yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabileceğiniz, Bisiklete binebileceğiniz ve kışın yamaçlarda kayak yapabileceğiniz geniş bir park yer almaktadır. Park, Montreal’deki en popüler tatil yerlerindendir.

Niagara Şelalesi, Kanada’nın en önemli cazibe merkezlerinden biridir. ABD sınırındaki Toronto’ya 140 km uzaklıktaki Ontario ve Erie gölleri arasında yer almaktadır. Şelale Amerikan ve Kanada bölümlerine ayrılmıştır, çoğu Kanada’ya aittir. Yakındaki Niagara Şelaleleri’ne geziler düzenlenmektedir.

Ottawa, kraliçe Victoria’nın emriyle 1857’de Kanada’nın başkenti oldu. Bu şehrin ana cazibe merkezi, Gotik tarzda bir idari bina kompleksinin bulunduğu Parlamento tepesidir. 1922 yılında yıkılmış bir 19. yüzyıl Parlamento binasının yerine inşa edilmiştir. Bu kompleksin ana yeri, yüksekliği 92,2 m olan barış Kulesi tarafından işgal edilmiştir.Birinci Dünya Savaşı sırasında ölen Kanada sakinlerinin onuruna inşa edilmiştir.

Parlamento binalarının önünde ülkenin önemli şahsiyetlerinin anıtları var ve meydanda sonsuz bir ateş yanıyor. Her sabah Parlamento tepesinde onur muhafızı değiştirme töreni gerçekleşir. Kışın, Eski Şehir boyunca uzanan rideau kanalında, 7,8 km uzunluğundaki bir buz pateni pisti bulunmaktadır. Bu pist dünyanın en uzun Buz Pateni pistidir.

Kanada’nın başkentinde bulunarak, Rideau Kanalı boyunca eski bir gemide Ottawa Nehri boyunca ilginç bir tur rezervasyonu yapabilirsiniz. Kanal gezisi Ottawa kentinde başlar ve Kingston biter.

Fundi Körfezi turları, bazen 16 metreye ulaşan dünyanın en yüksek gelgitleri nedeniyle turistlerin dikkatini çekiyor! Körfezin sularında 15 balina türü vardır, burada mavi balinalar, balinalar, katil balinalar, kambur balinalar ve bu türün diğer temsilcileri görülebilir ve kıyı topraklarında kuş gözlemcileri tarafından gözlemlenen 34 kuş türü vardır. Bin yıllardır gelgitler kıyı kayalıklarında kemerler ve mağaralar oluşmasına neden olmuştur. Bu bölgedeki St. John şehri Fundy Körfezi’ne ulaşmak için en uygun yerdir.

Lünenburg’dan, 20. yüzyılın başlarındaki gezginler ve gezgin Angus Walters’ın tam bir kopyası olan dünyaca ünlü 45 metrelik Bluenous’a bir deniz gezisi yapabilirsiniz. Halifaxan’ın batısında 200 kilometre uzaklıkta, Port Mowton yarımadasında Kejimkujik Milli Parkı’nın kıyı kısmında yer almaktadır. Gezginler kuşları ve deniz sakinlerini gözlemlemek için buraya geliyorlar. Turistler ulusal parkta mühürler ve kaplumbağalar görebilir ve 250 kuş türü ve çok sayıda sürüngen temsilcileriyle tanışabilirler. Kejimkujika’nın en ünlü sakini, nadir bir tatlı su Kaplumbağası olan Blendinga’dır.

Tremblan’ın yamaçlarında tatil yapmayı tercih ederseniz, Montreal, Toronto,Quebec veya Ottawa gibi şehirlere Geziler düzenleyebilir ve Niagara şelaleleri’ni ziyaret edebilirsiniz. British Columbia eyaletinde tatil yapan kayakçılar için Vancouver, Richmond ve Steveston’a geziler bulunmaktadır.

Kanada’nın Bölgeleri ve Şehirleri

Kanada Bölgeleri

Kanada, on ilden (British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Quebec, New Brunswick, Prince Edward Adası, Nova Scotia ve Newfoundland ve Labrador) ve üç bölgeden (Yukon, Kuzeybatı toprakları ve Nunavut bölgesi) oluşan federal bir devlettir.

İller, topraklardan özerklik derecesine göre farklılık gösterir: ülkenin Anayasasında belirtilen yasal yetkileri, hakları ve ayrıcalıkları çerçevesinde, iller Federal hükumetten bağımsızdır. Bölgeler Federal parlamentoya tabidir.

İl ve bölgede, ülke sadece özerklik derecesine değil, aynı zamanda dil ilkesine de bölünmüştür. Böylece, hakim Fransızca konuşan nüfusa sahip il-Quebec, ağırlıklı olarak İngilizce konuşan diğer iller «İngilizce Kanada»olarak adlandırılır. New Brunswick resmi olarak iki dilli Kanada eyaletidir.

Topraklara gelince, Yukon resmi olarak iki dilli (İngilizce ve Fransızca), Kuzeybatı toprakları 11 resmi dili (İngilizce ve Fransızca ve kuzeydeki yerli küçük halkların dilleri) tanır, Nunavut’ta 4 resmi dili vardır.

Coğrafi olarak, Kanada iller ve bölgeler ile 5 bölgeye ayrılmıştır: Labrador ve Atlantik Sahili, Kuzey, Prairie Eyaleti, Ontario, British Columbia. Aşağıda bölgeleri daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Labrador ve Atlantik kıyısı

Labrador ve Atlantik kıyısı

Labrador ve Kanada’nın Atlantik kıyısı, Kuzey Amerika’nın en eski keşif bölgesidir. Bu topraklar gerçek “Kanada’nın tarihi kalbi” dir. Burada St. Lawrence Nehri boyunca ve 17. yüzyılın ortalarında Labrador yarımadasında yeni Fransa’nın Fransız kolonisi kuruldu. Bugün, bu bölgeler Quebec eyaletine aittir.

Quebec, Kanada’nın ilk ve ikinci en kalabalık eyaletidir. İdari merkezi Quebec şehridir (735 bin kişi). Quebec, 1,5 milyon km2’den daha fazla bir alanı kaplamaktadır, bu da Fransa’nın 3 katıdır. İl, Hudson Boğazı (kuzeyde), Atlantik Okyanusu (doğuda), St. Lawrence Nehri (güneyde) ve James Körfezi (batıda) sularıyla çevrilidir. Güneyden, İl ABD sınırının geçtiği Appalachian tepeleri tarafından çevrelenir.

Atlantik illeri 4 il olarak adlandırılır; New Brunswick, Nova Scotia, Prens Edward Adası (üçü de sahil illeri olarak bilinir), Newfoundland Eyaleti ve Labrador.

Newfoundland ve Labrador, Kanada’nın Atlantik illerinin en büyük ve en doğusudur ve 405 212 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. Başkenti St. John’dur. İl Newfoundland Adası ve Labrador Yarımadası’nın kuzeydoğu bölgesini kaplar. Eyaletin ana karası Quebec ile sınırlanmıştır. Newfoundland Adası, Labrador yarımadasından dar ve derin bir Bell Island Boğazı ile ayrılmıştır.

Newfoundland ve Labrador topraklarında çeşitli doğal iklim bölgeleri bulunmaktadır. Ormanlar, buzullar, dağlar ve fiyortların yanı sıra Arctic tundra’yı da görebilirsiniz.

New Brunswick, dört Atlantik eyaletinin ikinci en büyüğüdür ve 72.908 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. Burada 755 950 kişi yaşıyor, başkent fredericton şehridir. Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan New Brunswick, doğal kaynaklar açısından zengindir: ormanlar topraklarının %85’ini, 1458 km2 su alanlarını işgal eder. Burada iki ulusal ve ondan fazla doğal Park yerel öneme sahiptir.

Nova Scotia, güneydoğuda New Brunswick ile sınırları bulunmaktadır ve aynı adı taşıyan yarımadanın ve Cape Breton adasının tamamını işgal etmektedir. Nova Scotia’nın başkenti ve en büyük şehri Halifax’tır. İlin alanı 55 284 km2, topraklarında 948 695 kişi yaşıyor. İl 3 binden fazla ada ile çevrilidir.

Prens Edward Adası Kanada’nın en küçük eyaletidir. New Brunswick’in doğusunda ve Nova Scotia’nın kuzeyinde, hilal şeklindeki St. Lawrence Körfezi’nde (224 km uzunluğunda ve 6 ila 64 km genişliğinde) bir adada yer almaktadır. Kanada’nın anakarasıyla ada bir köprü ile bağlanır. İlin toplam alanı 5660 km2’dir ve 146 105 kişidir. Başkent Charlottetown’dur.

Ontario

Toronto

Büyük göllerin kuzeyindeki tüm bölge, göllerden birinin adıyla Ontario bölgesi olarak adlandırılır, sınırları içinde aynı adı taşıyan Ontario Eyaleti vardır.

Ontario, Kanada’nın orta kesiminde, Quebec’ten sonra en kalabalık (13.505.900 kişi) ve en büyük ikinci (1.076.395 km2) eyaletidir. Başkenti Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’dur. Ontario bir nehir ve göl bölgesidir. Nehirler, akarsular ve göller, tüm dünyanın tatlı sıvı su rezervlerinin yaklaşık 1 / 3’ü olan tüm alanının 1 / 6’sını işgal eder. Ontario’da birçok Milli Park ve doğa rezervi bulunmaktadır. Niagara Nehri üzerindeki Ontario ve ABD sınırında ünlü Niagara Şelalesi yer almaktadır.

Kır illeri

Manitoba

Kanada’daki çayır illeri Manitoba, Saskatchewan ve Alberta’dır. Bu Kanada Batı’nın kalbi. İller 1.9 milyon km2’den daha fazla bir alanı kaplamaktadır ve güneydeki 49 paralel’den 60’lara kadar uzanmaktadır. Kuzeyde ve batıdaki Kayalık dağlardan Doğudaki üst göle kadar devam etmektedir. Geçmişte, Kızılderililer burada yaşıyordu ve yabani bizon sürüleri topraklarda dolaşıyordu. Bugün bu bölgede ülkenin ana tarım alanı bulunmaktadır.

Manitoba, 647.797 km2’lik düz bir ildir. Topraklarında buzul çağını takip eden çağda bulunan büyük Agassis Gölü’nün kalıntıları olan 110 binden fazla göl var. Manitoba’da 1.267, 003 kişi yaşıyor. Başkent Winnipeg’dir. Manitoba Eyaleti, Doğu Avrupa dışındaki Ukrayna kültürünün dünyanın en önemli ve en büyük merkezlerinden biridir.

Saskatchewan, kuzey gölleri ve ormanlık manzaralarla serpiştirilmiş çayırlar tarafından işgal edilen 2/3 Güney eyaletidir. İlin alanı 651 036 km2’dir ve nüfusu 1 079 958 kişidir. Başkent Regina ve en büyük şehir Saskatoon’dur. Saskatchewan, karaya oturmuş iki Kanada eyaletinden biridir (ikincisi Alberta).

Alberta, kraliçe Victoria’nın dördüncü kızı olan Prenses Louise Carolina Alberta’nın (1848-1939) ve babası Prens Albert’in adını almıştır. Bu il 661 848 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. Alberta’da 3, 873, 745 kişi yaşıyor. Başkent, en büyük şehir olan Calgary (1988 kış Olimpiyatları’nın başkenti) olan Edmonton şehridir. Rocky Dağları eyaletin güneybatı sınırını oluşturur. Dünyaca ünlü Banff Milli Parkı burada bulunmaktadır. Güney Alberta’nın yarı çöl çorak bölgeleri, fantastik formları benimseyen aşınmış “hudu” kayalıklarıyla kaplıdır.

Britanya Kolumbiyası

British Columbia, Kanada’nın en büyük Batı Eyaleti, ülkenin aynı adı taşıyan coğrafi bölgesinin sınırları içinde yer alan ülkenin Pasifik ve Asya «kapısı» dır. 944 735 km2’lik bir alanı kaplamaktadır ve burada 4 622 573 kişi yaşamaktadır. British Columbia’nın başkenti, en büyük şehir olan Vancouver olan Victoria şehridir. İl, doğal zenginlikleri ile ünlüdür. 14 Milli Park ve korunan doğal alanlar bulunmaktadır. Pasifik kıyısı birçok ada ve fiyortla doludur.

Kuzey Bölgesi

Yukon

Kanadanın Kuzeyi, üç bölgeden oluşan sert bir bölgedir. — Yukon, Kuzeybatı toprakları ve Nunavut. Yukon ve kuzeybatı toprakları tüm Kanada alanının %40’ını işgal eder. Yerli nüfusu oluşturan eskimolar ve Kızılderililer uzun zamandır deniz balıkçılığı, avcılık ve balıkçılık ile uğraşmaktadır.

Yukon, 482.443 km2’lik bir alanı kaplayan üç Kanada bölgesinden biridir. Yukon’da 36.101 kişi yaşıyor. Bölge, batıda Alaska, güneyde British Columbia ve doğuda Kuzeybatı toprakları ile sınırlanmıştır. Başkent ve en büyük şehir Whitehorse’dur.

Kuzeybatı toprakları, Yukon, Quebec ve Newfoundland’ın bir kısmı hariç, 60. paralelliğin kuzeyindeki Kanada topraklarını içeren idari birimdir. Hudson Körfezi, James Körfezi ve Ungawa Adalarını da içeren 1 346 106 km2’lik bir alanı kaplarlar. Kuzeybatı toprakları, ülkede en seyrek nüfuslu bölgelerden biridir ve 43.349 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Eğitimin başkenti yellowknife şehridir.

Nunavut, Kuzeybatı topraklarından ayrılmanın bir sonucu olarak 1 Nisan 1999’da Kanada’nın bir parçası olan en yeni bölgedir. Nunavut-Kanada’nın en az nüfuslu il ve bölgelerinden en büyük alana sahip olanıdır (2 093 190 km2). 2012 yılı için Nunavut topraklarında 33.697 kişi yaşadığı ve nüfus yoğunluğunun km2 başına 0,015 kişi olduğu ve dünyanın en düşük oranı olduğu tahmin edilmektedir. Nunavut topraklarının yaratılmasının temeli, yerli Eskimo Inuit popülasyonunun (Geleneksel olarak balık avı yapan eskimolar) ikametgahıydı.

Kanada’da Konuşulan Diller?

«Kanada dili» gibi bir şey yoktur, Kanada’da devlet düzeyinde iki dil benimsenmiştir: İngilizce ve Fransızca. Kanada, Fransızlar ve İngilizler tarafından sömürgeleştirildiği için, kültürü bu iki ülkenin mirasıyla yakından ilişkilidir.

İngilizce ve Fransızca, Kanada Anayasası tarafından «resmi»olarak kabul edilmektedir. Bu, Federal düzeydeki tüm yasaların hem İngilizce hem de Fransızca olarak kabul edilmesi gerektiği ve federal kurumların hizmetlerinin her iki dilde de mevcut olması gerektiği anlamına gelir. Tabelalar, başlıklar-her şey iki dilde yapılmaktadır.

Kanada Gece Hayatı

Brutopia Kanada

Saint-Laurent bulvarı ve Saint-Denis Caddesi’nin yanı sıra Concordia Üniversitesi’nin yakınındaki bölge en popüler gençlik kulüpleridir.

Montreal’in gece kulüpleri arasında brutopia, Dieu du Ciel, Jello Martini Lounge, Go Go Lounge ve Baldwin Barmacie yer almaktadır. Montreal’de ve «erkek» kulüpleri içinde en popüler olanları — Cabaret Mado ve Sky.

Kanada Kültürel Etkinlikler

Kanada Kulturu

Tarihin kıvrımları nedeniyle, Kanada sanatı İngiliz, Fransız, İrlanda, yerli Amerikan geleneklerinin etkisi altında kuruldu. Kültür ABD tarafından da etkilenmektedir. Şimdi modernizmin akımları, özellikle de resimlerde hakimdir. Sanatçılar arasında Jack Bush, Gordon Smith ve Michael Snow dünyaca tanınıyor. Kanada Edebiyatı da durmuyor: Margaret Atwood ve Douglas Copeland, sadece bu ülkenin değil, tüm dünyanın modernliğinin en ilginç yazarlarıdır. Kanadalıların hayatında özel bir rol müzik tarafından oynamaktadır. Hem gençler arasında hem de eski nesil rock müzik severler arasında çok popülerdir. Kanada’nın müzik sanatının sembolü, ilerici rock müzik çalan Rush üçlüsü olarak kabul edilmektedir

Kanada Din ve İnanç

Güçlü bir demokratik gelenek ve burjuva liberal değerlerin kutlanması nedeniyle, Kanada’nın resmi dini yoktur. Bu, ülkenin vatandaşlarının çoğunun ateist olduğu anlamına gelmez. Ateist kanadalıların nüfusu, ülke nüfusunun yaklaşık %16’sını oluşturmaktadır. Ülkenin sakinlerinin çoğu Hristiyandır. Kanadalıların %43’i Katolikliği, %29’u Protestanlığı (Anglikanlar, Kanada Birleşik Kilisesi, baptistler, Lutheran taraftarları), %1,5’i Ortodoksluğu kabul etmektedir. Hristiyan olmayanlar arasında Müslümanlar (%2), Yahudiler (%1), Budistler (%1), Hindular (%1) olarak inançlarını sürdürmektedirler.

Kanada İklimi ve Hava Durumu

Kanada, Amerika kıta’sının kuzeyindeki 9.985.000 km2 topraklarını kaplar. Kanada, Fransa ve Danimarka ile deniz sınırlarının yanı sıra ABD ile bir kara sınırına sahiptir.

Ülkenin toprakları çoğunlukla ovalardan oluşmaktadır. Kanada’nın batısında popüler kayak merkezlerine sahip dağlar vardır. Ülkenin en yüksek noktası, 6000 metre yüksekliğe ulaşan Logan dağı’dır.

Kanada, çeşitli topografik özelliklere sahip geniş alanlara sahiptir, bu nedenle ülkenin farklı bölgelerindeki iklim koşulları çok farklıdır. Kuzey Kanada’nın daha büyük toprakları subarctic iklim ile karakterizedir. Ona bağlı bölgeler altı aydan fazla kar ve buzla kaplıdır. Kıyı British Columbia toprakları, ılık, nemli kışlar ve sıcak ve kuru yazlar ile okyanus iklimi ile karakterizedir. Kanada’yı ziyaret etmek üzereyken, tatilinizi daha iyi organize etmek için aylara göre hava durumu takvimine bakın.

Kanada Mutfağı & Restoranlar

Kanada Mutfagı

Ulusal Kanada mutfağı, Avrupalı göçmenlerin geleneklerini birleştirdi. Bu nedenle, Kanada’nın ulusal yemeği olarak bir hamburger, İtalyan pizzası veya Ukraynalı pancar çorbası servisi ile karşılaşırsanız şaşırmayın. Birkaç yüzyıl önce, İngiliz ve Fransız mutfağı da burada kök salmıştır. Ayrıca, bölgeden bağımsız olarak, Japon, Meksika, Tayland, Rus, Polonya ve Portekiz lokantalarının kolayca bulunabileceğini de belirtmek gerekir.

Son zamanlarda, eski zamanlarda yerli Hintliler tarafından hazırlanan Kanada yemekleri yeniden canlandırıldı. Kanada’da yerel yemekleri tatmaya nereden başlamalısınız? Bu engin ülkenin sakinleri balık ve et yemekleri her türlü sevmektedir.

Denemeye değer Kanada yemekleri

 • Sebzeli kızarmış tavşan
 • Böbrek pastası
 • Kızarmış tavuk
 • Pişmiş Mersin balığı
 • İstiridye ve öğütülmüş patates ile pasta
 • Akçaağaç şurubu jambon

Kanada’nın geleneksel mutfağında, deniz ürünleri, kaşar peyniri, et ve domuz eti olmadan hayal etmek zordur. İlk yemeklere gelince, Kanada gibi aşağıdaki çorbalar popülerdir:

 • Soğan çorbası
 • Kabak çorbası
 • Bezelye çorbası
 • Croutons ile et suyu
 • Ev yapımı erişte çorbası

Tüm kanadalıların ulusal gururu ve en sevdiği incelik akçaağaç şurubu olarak kabul edilir. Hemen hemen tüm yerel tatlılara eklenir. Akçaağaç şurubu, Kanada’dan getirilmeye değer en iyi hediyelik eşyadır.

Kanada’nın en sevilen alkollü içeceği bira olarak kabul edilir. Ve her ilde en sevdiği bira çeşidi vardır. Alkolsüz içecekler arasında kahve, kefir, yoğurt, tatlı soda ve maden suyu popülerdir.

Kanada’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Akçaağaç şurubu

akagac surubu

Kanada’nın ana sembollerinden biri, geleneksel teknoloji ile ilkbaharda toplanan akçaağaç suyundan yapılır. 40 litre meyve suyundan buharlaştıktan sonra sadece 1 litre şurup elde edilir.

Dünyadaki tüm akçaağaç şurubunun yaklaşık %80’i Quebec, Ontario ve New Brunswick eyaletlerinde üretilmektedir. Üretiminin saflığı ve özgünlüğü özel bir devlet Komisyonu tarafından kontrol edilir.

Krep veya gofretler için harika bir katkı maddesidir, dondurmadan Mısır ekmeğine ve tatlılara kadar birçok yemeğin hazırlanmasında kullanılabilir. Gerçek akçaağaç şurubu hafif odunsu bir tada sahiptir. Doğal ve yararlı bir şeker yerine geçer, 54 doğal antioksidan ve değerli mineral içerir. Şurup akçaağaç lolipop ve şekerleme şeklinde satın alınabilir.

Buz Şarabı

Buz Sarabı

Daha az eski Kanada gelenegi olan ve iklim koşullarına rağmen burada da yapılan şarap çeşididir. “Ice wine” – » buz şarap ” Kanada’da en popüler alkollü içeceğidir. Ülkenin erken soğuk sonbahar mevsimleri için geliştirilen teknoloji ile üretilmiştir. İçeceğin özelliği donmuş üzümlerin kullanılmasıdır. Düşük sıcaklıklardan sonra, meyveler hoş bir tat ve %10 alkol ile çok tatlı ve viskoz bir meyve suyu verir.

Kahve ” Tim Hortons»

Kanada kahvesi

Alkolsüz Kanadalı içeceklerden dünyaca ünlü kahve «Tim Hortons», aynı adı taşıyan kahve dükkanından alınabilmektedir. Birçok Kanadalı samimi bir şekilde bu kahveyi en iyisi olarak adlandırmaktadır. Ancak, diğer ülkelerden gelen uzmanlar bu görüşü eleştiriyorlar.

Nanaimo

kanada Tatlisi

Kanadalıların orijinal tatlıları vardır (İtalyanlar arasında tiramisu, Amerikalılarda cheesecake, vb.). Bu nanaimo keki, üç katmanlı kırıntı keki, vanilya aromalı tereyağlı buzlama ve kıyılmış çikolatadan oluşan bir parçadır. Geçen yüzyılın 50’li yıllarının başlarının tarifi, British Columbia’daki Nanaimo kasabasından ev hanımı Mabel Jenkins tarafından geliştirildi ve bir yemek kitabında yayınlandı. Kek ilk önce komşular ve sonra turistler tarafından takdir edildi. O zamandan beri tatlı hem kafelerde hem de süpermarketlerde satılıyor.

Kunduz ve geyik

Kanada GeyigiBu çift uzun yıllardır Kanada’nın sembolleridir. Bu nedenle, hediyelik eşya üzerindeki görüntüleri farklı açılardan ve türlerdendir. Akçaağaç yaprağı kadar yaygındır. Dahası, çok sayıda yumuşak oyuncak satılıyor. Kanada yaprakları ile örme kazaklarda geyik ve Kunduz çok tatlı bir manzara.

 

 

Kanada’nın Kısa Tarihi

Kanada topraklarındaki ilk yerleşimciler birkaç farklı Kızılderili kabilesiydi. Her birinin kendi dilleri ve inançları vardır. Bu kabileler birbirleriyle oldukça başarılı bir şekilde ticaret yaptılar ve çeşitli el sanatlarıyla başarılı bir şekilde uğraştılar.

Kanada’yı ziyaret eden ilk Avrupalılar vikinglerdi. Yerleşim yerlerinin kalıntıları hala Newfoundland çevresinde bulunabilir. Efsanelere göre, bin yıldan fazla bir süre önce, Kanada kıyılarındaki ilk yerleşim Lyft Erickson tarafından kuruldu. «Üzüm ülkesi»olarak tercüme edilebilen vinland olarak adlandırıldı. Ancak Vikingler Kanada topraklarını kolonileştirmeyi başaramadı ve bu bölgelere yaptıkları yürüyüşler durdu.

1497 yılında İtalyan gezgin ve gezgin John Cabot Kanada’nın Doğu kıyısına indi. Başlangıçta, İngiltere Kralı Henry VIII tarafından yeni bir deniz yolu arayışına gönderildiği için Asya kıyılarına ulaştığına karar verdi. İngiliz tacının Kanada topraklarına olan tüm iddiaları, bu denizcinin yolculuğuna dayanıyordu.

Fransa ayrıca, Giovanni da Verrazano adlı kişinin yolculuğuna dayanarak Kanada topraklarını talep etti. 1524 yılında Fransız hükümdar Francis I. emriyle Kanada toprakları keşfedilmeye gidildi.

16. yüzyılda Fransız gezgin ve gezgin Jacques Cartier, St. Lawrence Nehri boyunca birkaç kez seferler düzenledi. Araştırılan bölgeyi Fransa’nın mülkü ilan etti. Kanada topraklarındaki ilk kalıcı koloni, Samuel de Champlain tarafından 1608 yılında kuruldu. Bu yerleşim Champlain Quebec denir. On yedinci yüzyılın sonunda, Kanada’da Fransa’dan üç bin yerleşimci kalıcı olarak yaşadı.

Bu arada, 1770 yılında İngiltere, Kanada topraklarında ticaret yapmak için tam haklara sahip olan Hudson Körfezi şirketini kurdu. On sekizinci yüzyılın ortalarında, İngilizler Nova Scotia’da bulunan ve Fransızlara ait olan kale tarafından ele geçirildi. Böylece, Kanada toprakları için iki güç arasındaki rekabet gerçek bir savaşa dönüşmeye başladı. Bu düşmanlıkların sonucu, Quebec yakınlarındaki elli dokuzuncu yıldaki Fransız birliklerinin yenilgisinden sonra çözüldü. Dört yıl sonra, Paris anlaşmasına göre, yeni Fransa’nın toprakları İngiliz tacının mülkiyetine geçti.

Bağımsızlık Savaşı’nın başlamasıyla birlikte, elli binden fazla sadık, Amerika’dan Kanada’ya taşındı. Bundan sonra, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri kendi aralarında net bir sınır buldu.

19. yüzyılın başlarında ABD ve İngiltere arasındaki savaş sırasında, Kanada ana savaş alanını temsil ediyordu. İngiliz birliklerinin zaferinin bir sonucu olarak, ülke İngiliz egemenliği altında kaldı. Aynı yüzyılın altmış yedinci yılında, Kanada hükümeti bağımsız olarak kurma hakkına sahipti, ancak İngiliz İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kaldı. Böylece Kanadalılar bağımsızlık kazandı ve ülke Dominion Kanada adını kazandı. O zaman, devlet Newfoundland Adası ve Prens Edward Adası’nı içermiyordu. Bu güne kadar oldukları gibi, Kanada sınırları on dokuzuncu yüzyılın yetmişli yıllarında başladı. Daha sonra, 2009 yılında, Newfoundland Kanada’ya katıldı.

Ülkenin doğu ve batı kıyıları, Kanada Pasifik demiryolu’nun hizmete girmesinden sonra on dokuzuncu yüzyılın sonlarında birleştirildi. Geçen yüzyılın onikinci yılında, Kanada’nın tüm bölgeleri merkezi hükümeti yönetmeye başladı.

Birinci Dünya Savaşı’nda Kanada İngiltere’yi destekledi ve milletler Topluluğu’na katıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ülke müttefikler tarafında konuştu. Savaşın sona ermesinden sonra, ülke ekonominin yükselişi başladı. Her şeyden önce, bu, çeşitli ülkelerden çok sayıda gurbetçiden kaynaklanmaktadır.

Kanada’nın resmi bayrağı onaylandı ve ilk olarak geçen yüzyılın altmışlı yıllarında yükseltildi ve anayasa seksenli yıllarda onaylandı, ancak Quebec tarafından hala egemenlik arayışında kabul edilmedi.

Kanada Ekonomisi & Para Birimi

Kanada Para Birimi

Kanada’nın para birimi CAD(Kanada Doları)’dır.

Ülke dünyanın en zenginlerinden biri olarak kabul edilir. Kanada ekonomisi dünyanın en güçlü ve istikrarlı ekonomilerinden biri olarak kabul edilir. Feodal geleneklerin olmaması, Amerika Birleşik Devletleri ile yakın işbirliği, Kanada’nın geniş coğrafyası: ekonominin gelişimi olumlu birçok faktörden etkilenir. Birinci Dünya savaşının diğer ülkeleri arasında Kanada, ekonominin emtia sektörünün önemi ile öne çıkıyor. Ülke petrol ve kereste ihraç ediyor. Çalışma çağındaki nüfusun çoğu hizmet sektöründe istihdam edilmektedir.

Kanada’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Niagara Şelalesi

Kuruluşundan günümüze kadar, Kanada Batı kültürüne aittir. Buna göre, Hıristiyan geleneği ile Batı dünyasına özgü birçok tatil, Kanadalılar Batı uygarlığının diğer halklarıyla birlikte kutluyorlar. Ancak, diğer halkların büyük diasporalarının varlığı, Batı’ya özgü olmayan tatilleri de popüler hale getirmektedir. Örneğin, Kanada’nın büyük şehirlerinde, Çin Yeni Yılı olarak adlandırılan bahar Şenliği kutlamaları oldukça belirgindir. Daha da popüler olan İrlanda tatili – ülkenin hemen hemen tüm yerleşim yerlerini ele geçiren Aziz Patrick günü de kutlanmaktadır. Sonuçta, Kuzey Amerikalılar arasında çok sayıda insan İrlanda kökenlidir.

Bununla birlikte, Kanada’da sadece bu ülkeye özgü tatiller de oluşmuştur. Bazıları benzer Avrupa veya Amerikan tatillerini yansıtıyor, ancak kendi geleneklerine ve genellikle kendi kökenlerine sahiplerdir. Örneğin, Kanada’daki Şükran Günü, Amerikalıların kutladığı Şükran Günü değil. Ve yine de, Kanadalılar büyük Batı uygarlığının bir parçası gibi hissediyorlar ve geleneklerini sürdürmeye çalışıyorlar.

Kanadalılar, Batı dünyasının diğer tüm insanları gibi, yıl 1 Ocak’tan başlıyor. Yıl boyunca, aşağıda anlatacağımız çoğu iki düzineden fazla tatil kutluyorlar:

Yeni yıl; 31 Aralık’ta kutlanır. Resmi tatil – 1 Ocak. Bu tatil tüm Kanadalılar tarafından çok seviliyor. Ancak, çoğu durumda, Katoliklerin ve protestanların yeni yıldan önce geldiği Noel kadar fırtınalı değil. Yeni yıl geleneklerine gelince, bazı Kanadalılar bu dönemde bir «kutup ayısı banyosu»düzenliyorlar. Yani, nehirlerin, göllerin ve hatta okyanusun buzlu sularında yüzerler.

kanada Yeniyıl

Sevgililer günü (valentine’s Day); Geleneksel olarak 14 Şubat’ta kutlanır. Sevgililer Günü, Kanadalı gençlerin en sevilen tatillerinden biridir. Bu gün kartpostallar – “Sevgililer” sempati olan herkese verilir. Aynı zamanda farklı illerde gelenekler gelişti. Quebec ve Alberta’da en sık, sevgililere çiçek verilir. British Columbia’da da şeker dağıtılır. Ontario’ya gelince, buradaki hanımlar mücevher hediyelerini almak için bekliyorlar.

Aziz Patrick günü (St. Patrick’s Day); 17 Mart kutlanır. On milyonlarca İrlanda kökenli insan ve Kelt geleneklerine sempati duyan insanlar, bu gün İrlanda’nın Hristiyanlığı benimsemesini kutluyorlar. Alayı düzenlerler, yeşil kıyafetler giyerler ve Shamrock şeklinde semboller kullanırlar. Popülerliğe rağmen, bu tatil ülkenin resmi tatillerinin bir parçası değildir. Bununla birlikte, halk sürekli olarak Politikacılara böyle bir adım atma ihtiyacını hatırlatıyor.

Kanada Patrick Gunu

Paskalya; Tüm dünyada olduğu gibi, bu tatilin tarihi yıldan yıla değişir. Kanada’daki ana tatillerden biri. Paskalya tavşanı çocuklara çikolata yumurtaları ve diğer tatlılar getirir. Ve şehirlerde şehir yönetiminin katılımıyla renkli Paskalya geçitleri var.

Kraliçe Victoria günü; 25 Mayıs’ta kutlanır. 1845’ten beri, tüm İngiliz topraklarında kraliçe Victoria’nın doğum gününü kutlamak gelenekseldir. Kanada bir istisna değildir. Ancak, kendisini Anglo-Sakson dünyasına atfetmeyen Quebec’te, bu tatil başka bir ulusal Patriots günü (Journée nationale des patriotes) ile değiştirilir. Bu gün, tüm devlet kurumlarında, Kanada bayrağı ile birlikte, İngiliz bayrağı da ortaya çıkıyor.

Kanada yerli günü (Ulusal Aboriginal günü); 21 Haziran’da ülke, nüfusun çoğunluğunu sözde ilk Milletler hakkında hatırlatması gereken bir tatil kutlarlar. Bugün, Kanadalı Hintliler ve innuitler (eskimolar) bu tanım altındadır. Ayrıca, ülkenin dört bir yanındaki alayı ve festivallere çok sayıda mestis katılıyor. Bu gün Kanadalılar doğaya gidip çok sayıda barbekü düzenliyorlar. Aynı gün Kanada’da yaz başlangıcı olarak kabul edilir.

Kanada Günü; 1 Temmuz kutlanır. Bu gün, Kanada’nın bağımsızlık hareketine yol açan 1867’de İngiliz Kuzey Amerika Yasası onaylandı. Çok sayıda havai fişek ve geçit töreni, her türlü festival ve eğlence, Kanada Günü’nün ayrılmaz nitelikleridir. Törenlerde İngiliz kraliyet ailesinin üyeleri mutlaka mevcuttur.

Kanada Özel Günler

Şükran Günü; Kanada Şükran Günü Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanır. Kanadalılar, Amerikalıların aksine, başlangıçta 1872’de Galler Prensi’ni kurtarmak için Tanrı’ya teşekkür ettiler. Daha sonra tatil efsanesine, ilk göçmenlerin kaçmasına yardımcı olan yerli halklara şükran eklediler. Bu gün Kanadalıların masasında mutlaka hindi, elma şarabı ve kabak turtası bulunmalıdır.

Cadılar Bayramı; 31 Ekim’de kutlanan antik Kelt Bayramı, Kanada topraklarında mükemmel bir şekilde yerleşti. Temalı partiler, çeşitli kostümler ve her türlü özel ürün, yurttaşların maksimum sayısını korkutmak için tasarlanmıştır. Tatilin ana sembolü Jack-Lantern’dir (Gözleri ve ağzı oyulmuş ve mumların içinde yanan içi boş bir kabak). Tatil sırasında tatlılar ve para isteme fırsatı, hayır Kurumlarına gönderilen fonları toplamak için kullanılır.

Kanada Özel Günler

Hatırlanma Günü; 11 Kasım’da kutlanan bu tatil, İngiliz Commonwealth ülkelerinin tüm yaşayan ve ölü gazilerini onurlandırılması amacı ile kutlanan bir tatildir. Tatilin sembolü kırmızı haşhaş olarak kabul edilir ve ottawa’da ve il başkentlerinde düzenlenen törenler, çok sayıda yüksek rütbeli kişinin ihtişamı ve katılımı ile kutlanır.

Noel; Kanada’nın en sevilen ve en güzel tatillerinden birisidir. Batı dünyasında olduğu gibi, Kanadalılar da 25 Aralık’ta kutlanan Noel için uzun zamandır hazırlanıyorlar. Noel gecesi Kanadalı çocuklar Noel Baba’dan hediyeler alırlar. Kural olarak, öğrenciler ve gençler Noel’de eve gelir. Bu gerçekten herkesin sevdiği bir aile tatilidir.

Hediye günü; 26 Aralık’ta Kanada’da bir satın alma patlaması var. Bu gün, mağazalar yılın en büyük indirimler sunuyor. Ayrıca, bu gün Kanadalılar akrabalarına ve tanıdıklarına hediye vermeyi severler. Doğal olarak, tüm hediyeler renkli kutularda paketlenmiştir. Bu nedenle tatilin adı Boks günüdür (Hediye Günü).

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Kanada ile ilgili Listeler