Kanada

Yerel Saat
(GMT-4)
Kur Farkı
4,22
Priz Tipi
A, B 120 V
Nüfus
37,06 milyon (2018)
Diller
Fransızca, İngilizce
Para Birimi
Kanada Doları
İklim
Ilıman iklim

Kanada Coğrafya

Kanada engin ve engebeli bir ülkedir. Kuzeyden güneye Kuzey Yarımkürenin yarısından fazlasını kapsamaktadır. Doğudan batıya, altı zaman diliminde yaklaşık 4.700 mil (7.560 kilometre) uzanıyor. Dünyadaki en büyük ikinci ülkedir, ancak dünya nüfusunun yüzde birinin sadece yarısı vardır.

Kanada’da siyah-mavi göller, sayısız nehir, görkemli batı dağları, yuvarlanan orta ovalar ve ormanlık doğu vadileri bulunmakta. Göllerin ve bataklıkların engebeli bir bölgesi olan Kanada Kalkanı, Kanada‘nın kuzeyine uzanıyor ve Dünya’daki en eski kayalardan bazılarına sahiptir.

Kanada‘nın uzak kuzeyi, buz, kar ve buzulların manzaraya hükmettiği Kuzey Kutbu’ndaki donmuş kavramada yatıyor. Burada birkaç ağaç yetişiyor ve çiftçilik pratik değildir. Birinci Milletler halkı denilen Yerli Kanadalılar bu bölgede avlanarak ve balık tutarak yaşayabilirler.

Devlet ve Ekonomi

İngiliz hükümdarı Kanada devletinin başıdır. Hükümdar çok sınırlı yetkileri olan bir genel vali tarafından temsil edilir. Yasalar, Kanada’nın bir parlamento ve bir başbakanı içeren seçilmiş federal hükümet tarafından yapılmaktadır.

İngiltere’nin 1774 tarihli Quebec Yasası, Quebec’e kendi yasal ve dini haklarını verdi. Bu imtiyazlara rağmen, birçok Quebec vatandaşı uzun süredir bağımsızlık aramaktadır. 1980 ve 1995 yıllarında yapılan oylamada Quebec, Kanada‘da kalmaya karar verdi. Ancak ikinci oylama çok yakındı ve tartışma hala canlı.

Kanada, 1500’lerden bu yana dünyaya balık, kürk ve diğer doğal kaynaklar sağlamıştır. Bugün tarımsal üretim, telekomünikasyon ve enerji teknolojilerinde dünya lideridir. Kanada’nın ihracatının büyük çoğunluğu Amerika’ya gidiyor.

Tarihçe

Kanada‘ya gelen ilk insanlar, 15.000 ila 30.000 yıl önce Asya ve Kuzey Amerika’ya katılan bir kara köprüsünden gelmişlerdir. A.D. 1000 civarında, Viking kaşifi Leif Eriksson, Newfoundland, Kanada‘ya ulaştı. Bir yerleşim kurmaya çalıştı ama uzun sürmedi.

16. yüzyılda Fransız ve İngiliz yerleşimciler gelmiştir. Çiftçiler ve kürk tüccarları arasındaki toprak anlaşmazlıkları, 1689-1763 yılları arasında dört savaşa yol açtı. Fransız ve Hint Savaşı olarak adlandırılan son savaş, İngilizleri Kanada‘nın kontrolünde bıraktı, ancak Fransız etkisi bugün bile güçlü kalıyor.

1867’de, Ontario, Quebec, Nova Scotia ve New Brunswick, kendi hükümeti, parlamentosu ve başbakanıyla bir egemenlik oluşturmak için birleşti ve Manitoba yakında katıldı. 1931’de Kanada bağımsız bir ulus oldu.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!