İngiltere

Yerel Saat
(GMT+1)
Kur Farkı
0,14
Priz Tipi
G 230V
Nüfus
54079000 ( 2015 )
Diller
İngilizce
Para Birimi
İngiliz Sterlini
İklim
Ilıman okyanus iklimi

İngiltere Hakkında Temel Bilgiler

Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile beraber Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerin en büyüğü ve merkezi olan İngiltere. Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya Adasında bulunur. Ülkenin  yönetim şekli parlamenter monarşidir. Yazılı olmayan bir anayasaya dayanır. Ülke Avrupa’nın hatta dünyanın finans merkezidir. Para birimi Avrupa’nın tüm ülkelerinin para biriminden değerlidir. Genelde yağmurlu bir iklime sahip olmasına karşın uzun yıllardır sömürgesi altına aldığı devletler sebebiyle üzerinde güneş batmayan ülke denir. Ülkede yaşayan halkın %60 lık kısmı Hristiyanken %25 lık kısmı herhangi bir dini inançları olmadığını belirtir. Geriye kısım da Müslümanlar ve Yahudiler oluşturur. Ülkeye her yıl yaklaşık 5 milyon turist gelmektedir. Tarihi yapısını mimarisinde korumuş olan İngiltere’de tarihi, kültürel ve sanatsal yapı oldukça gelişmiştir.

İngiltere Nerededir? / Nasıl Gidilir?

İngiltere Nerededir

Büyük britanya adasının bir parçası olan İngiltere ülkesi, Avrasya anakarasının yakınındaki adalarda yer almaktadır. İngiltere, kıta Avrupası’nın en yakın komşusu olarak kabul edilir. İngiliz Adaları Atlantik, Kuzey ve İrlanda Denizi tarafından çevrelenmiştir. İngiltere’deki Fransa ile sınır, Manş Boğazı’ndan ve pas de Cole Boğazı’ndan geçen köprü ile birbirine bağlıdır. Karada, devletin İrlanda ile bir sınırı vardır, bu da Kuzey İrlanda olarak adlandırılan İngiltere’nin bir kısmının yanında yer alır. İrlanda ve Kuzey İrlanda farklı idari ve bölgesel nesnelerdir. Tüm adalar ile Birleşik krallıkların toplam alanı 243 800 km2 dir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Vize işlemlerinin Schengen ülkelerine oranla daha zor olduğu doğrudur. Avrupa’da olmasına rağmen Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılamamaktadır. İngiltere vizesi alma yöntemleri Schengen ülkelerine kıyasla biraz farklılıklar içerse de, uygulanan prosedürler açısından Amerika vizesi alımı ile daha çok benzerlik göstermektedir. Bu yazımızda İngiltere vizesi almak için adım adım yapılması gerekenleri bulabilirsiniz;

İngiltere vizesi alabilmek için öncelikle https://www.gov.uk/apply-uk-visa sitesine girerek bir hesap oluşturduktan sonra başvuru formu doldurmak gerekiyor. Dolduracak olduğunuz formlar alacağınız vizenin türüne göre farklılık göstermektedir. Formun doldurulmasından sonra online olarak vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ödemeden sonra işlem tamamlanacaktır.

Formu doldurup gerekli ödemeyi yaptıktan sonra, vize başvurusu için gereken evrakları toplama işlemine başlayabilirsiniz. Bu noktadan sonra sizden istenecek olan evraklar yaptığımız secimlere göre hangilerini toplamamız gerektiğini anlamamıza neden olacaktır. Not olarak eklersek; Topladığınız evrakları yeminli bir tercüman aracılığıyla İngilizceye tercüme ettirmelisiniz.

İngiltere vizesi alımı yaklaşık olarak 3 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Bundan dolayı planladığınız seyahatten yaklaşık olarak 3 hafta önce vize başvuru işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Ayrıca İngiltere vize ücreti vizeyi alacağınız süreye göre farklılık göstermektedir. İlk defa başvuruyor iseniz kısa süreli başvuruda bulunmanızda fayda vardır.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
İngiltere ile ilgili Yurt Dışı Eğitim