SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Hollanda

Yerel Saat
(GMT+2)
Kur Farkı
6.2633
Priz Tipi
C, F Voltaj : 230 V
Nüfus
17,08 milyon (2017)
Diller
Felemenkçe, Papiamento, Yidiş, İngilizce, Frizce
Para Birimi
Euro
İklim
Ilıman deniz iklimi

Hollanda, Batı Avrupa’da Belçika ile Almanya arasında küçük bir ülkedir. Hollanda‘nın kuzeyi ve batısındaki Kuzey Denizi, sürekli olarak toprağı dövüyor.

Hollanda, Maryland eyaletinden daha büyük fakat Batı Virginia’dan daha küçüktür.

Hollandalıların bir deyişi var: “Tanrı dünyayı yarattı, Hollandalılar da Hollanda‘yı yarattı” Hollandalılar topraklarını korumak için savunma yapmasaydı, Kuzey Denizi Hollanda‘yı yıkardı. Yüzyıllar boyunca Hollandalılar, denizleri ve nehirleri geride tutmak için bir dizi kanal, baraj, hendek ve pompa istasyonu inşa etmişlerdir.

Bugün 1.491 milden (2.400 kilometreden fazla) hendek, neredeyse yarısı deniz seviyesinin altında bulunan alçak, düz arazileri Kuzey Denizi’nden koruyor. Mevcut barajlar olmadan ülkenin yüzde 65’i günlük sular altında kalacaktı.

TARİHÇE

Hollanda‘nın dağlık bir alanı veya doğal sınırı olmadığı için, kendisini işgalci komşulardan koruyamadı. Yabancılar, tarihi boyunca ülkeyi işgal etmişlerdir.

Romalılar, Kelt kabileleri, Germen grupları, İskandinav Vikingleri, Franklar, Avusturyalılar ve İspanyollar, yüzyıllarca Hollanda’nın bazı bölgelerine hükmetti. 1500’lerin sonunda Hollandalılar İspanyol yöneticilerini devirmeye çalıştı. Seksen Yıl Savaşında savaştılar ve sonunda 1648’de bağımsızlık kazandılar.

Napolyon Savaşları sırasında Fransa’nın Napolyonu Hollanda’yı devraldı ve kardeşi Louis’i tahta geçti. 1814’te insanlar Fransa’dan bağımsızlık iddiasında bulundular ve 25 yıl boyunca Belçika, Lüksemburg ve Hollanda, Hollanda Krallığı adı verilen bir ülke olarak bir araya geldiler.

1839’da Belçika ve Hollanda bağımsız, Lüksemburg ise 1890’da bağımsız oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında, Almanya Hollanda‘yı beş yıl işgal etti ve Almanlara direnen veya Hollanda Yahudilerine yardım etmeye çalışan birçok insanı öldürdü.

Hollanda ile ilgili İlginç Bilgiler