Hollanda

Yerel Saat
GMT+2
Kur Farkı
6.2633
Priz Tipi
C, F Voltaj : 230 V
Nüfus
17,08 milyon (2017)
Diller
Felemenkçe, Papiamento, Yidiş, İngilizce, Frizce
Para Birimi
Euro
İklim
Ilıman deniz iklimi

Hollandalıların bir deyişi var: “Tanrı dünyayı yarattı, Hollandalılar da Hollanda‘yı yarattı” Hollandalılar topraklarını korumak için savunma yapmasaydı, Kuzey Denizi Hollanda‘yı yıkardı. Yüzyıllar boyunca Hollandalılar, denizleri ve nehirleri geride tutmak için bir dizi kanal, baraj, hendek ve pompa istasyonu inşa etmişlerdir.

Bugün 1.491 milden (2.400 kilometreden fazla) hendek, neredeyse yarısı deniz seviyesinin altında bulunan alçak, düz arazileri Kuzey Denizi’nden koruyor. Mevcut barajlar olmaz ise ülkenin yüzde 65’i sular altında kalmış olacaktı. Hollanda‘nın dağlık bir alanı veya doğal sınırı olmadığı için, kendisini işgalci komşulardan koruyamadı. Yabancılar, tarihi boyunca ülkeyi işgal etmişlerdir.

1839’da Belçika ve Hollanda bağımsız, Lüksemburg ise 1890’da bağımsız oldu.

Ülkenin toplam alanı 42.000 km2’dir. Hollanda, Benelüks ve Avrupa Birliği’nin bir parçasıdır. Hollanda’nın başkenti Amsterdam şehridir (Parlamento ve hükümetin ikametgahı Lahey’de bulunur).

Hollanda Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Hollanda, Batı Avrupa’nın etkileyici bir bölümünü işgal ediyor. Devlet ayrıca Karayipler’de bazı adalara sahiptir. Dünya haritasında Hollanda Kuzey Denizine kıyısı bulunan bir ülke konumundadır. Siyasi düzeninde, ülke, monarşinin geleneklerinin bugün de muhafaza edildiği bir krallığa aittir. Hollanda dünya haritasında, Hollanda Krallığı Bonaire, Saint-Estatius ve Saba Adalarını yönetir. Ülkenin kıyı şeridi uzunluğu 451 km’dir. Hollanda büyük bir nakliye ağına sahiptir. Ülkenin topraklarında birçok nehir ve göl var. Bölgelerin ana kısmı ovalardan oluşmaktadır. Devletin Güneydoğusunda engebeli araziler bulunur. Kıyı şeridinin kıyıları, kum tepelerine benziyor. Hollanda devletinin en yüksek noktası valserberg’in yüksekliğidir. Yüksekliği 322 metreye eşittir. Ilıman deniz iklimi, ülkede yazları serin ve kışları ılık hale getirir. Hollanda sınırları sadece iki ülkeye yakın: Almanya( Doğu); Belçika (Güney). Krallığın başkenti resmen Amsterdam olarak kabul edilir. Hollanda topraklarının alanı 41 526 kilometre metrekaredir. ülkenin ana Nehri Ren’dir. Devletin güneyinde, bu bölgeye özgü olmayan iğne yapraklı ve meşe ormanları bulabilirsiniz.

Hollanda’ya ulaşmanın en hızlı yolu hava yolu ile sağlanmaktadır. Seyahat süresi 2 saat 40 dakikadır. Organize bir turist grubunun bir parçası olarak otobüse binebilirsiniz. Heyecan sevenler, Almanya toprakları üzerinden kendi arabalarıyla Hollanda’ya Seyahat edebilirler.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda’ya seyahat için, turistler hava alanını sadece aktarma merkezi olarak kullanmayı planlasa bile, Türkiye vatandaşlarının vizeye ihtiyacı vardır. Aynı zamanda Hollanda çoklu vize verme konusunda isteksizdir.

Bununla birlikte, gerekli tüm belgeleri sağlayan, son tarihleri ​​ve gereksinimleri gözlemleyen ve ideal olarak diğer ülkelerden Schengen vizesi olanlar için, Hollanda vizesi almak çok kolaydır. Bu yolcular seyahat tarihlerini kapsayan en fazla altı aylık bir süre için vize alabilirler.

Vize türleri
Transit: Uçakla seyahat ederken, turistin AB ülkelerinde birkaç transfer yapması gerektiği takdirde verilir; türlerinden biri şehre, diğeri ise sadece hava alanının transit bölgesinde olmasına izin verir;
Antiller (Karayip) Adaları için vize: Hollanda’ya ait bir grup adaya girmek için tek bir izin ayrı olarak verilebilir, daha sonra adalardan Krallığın geri kalanına ziyaret yasaktır. Ayrıca adalara vize ile girilebilir;
Vize kategorisi C: Tek ve çoklu olabilir, turist, misafir ve diğer vizeleri içerir.
Ulusal vize (kategori MVV veya D): En pahalı, uzun süre kayıt gerektiren ve bu bizeler ile gitmek demek; çalışmak, öğrenmek, yaşamak için Hollanda’da olmak demektir. Ülkede 180 günlük bir süre bulunabilmenizi sağlar. Böyle bir izin ile, diğer Schengen Ülkelerine seyahat etmek mümkündür. Hollanda’da bu tip vizeler standart Schengen vizesi olarak kabul edilecektir.

Schengen Kategori C’yi edinmek için gereken belgeler;

 • İç pasaportun kopyaları
 • Dahili pasaportun tamamlanmış tüm sayfalarının kopyaları;
 • Pasaport
 • Vizeler için en az iki boş sayfa artı pasaporta giren her çocuk için bir sayfa ile seyahatin bitiminden itibaren 90 günlük bir geçerlilik süresi olan pasaport gereklidir. İptal edilen pasaport vizelerinin bulunduğu ilk sayfanın ve sayfanın kopyalarının yanı sıra;
 • Pasaport fotokopileri
 • Pasaportun işaretlerin bulunduğu tüm sayfalarının kopyaları (çift olarak). Geçerli bir ikinci pasaport, diplomatik pasaport veya bir denizcinin pasaportunun tüm sayfalarının aslı ve kopyaları;
 • İki renkli fotoğraf
 • Anket – Çift ve imzalı başvuru formunda doldurulur (her kopya bir yaprağın iki yüzüne yazdırılır);
 • İstihdam belgesi
 • Bir sonraki tatilin pozisyonunu, hizmet süresini, maaşını, tarihlerini belirten, Şirket Yetkili kişisi tarafından onaylanmış ve imzalanmış şirket antetli kağıdında istihdam belgesi;
 • Banka ekstresi – 6 aydan eski olmamalıdır. Para birimi alımı ile ilgili bir belge, kişi başı günlük 34 EUR hesaplamasından seyahat çekleri;
 • Öğrenciler, okul çocukları için – Çalışma yerinden bir sertifika, sponsorun sivil pasaportunun fotokopisini içeren bir sponsorluk mektubu, sponsorun hesabından bir istihdam belgesi / beyanı (Genel kurallara göre düzenlenir);
 • Sağlık sigortası
 • Schengen bölgesi boyunca ve seyahatin tamamı boyunca geçerli sağlık sigortası (sigorta kapsamı tutarı 30.000 Euro’dan az olmamalıdır);
 • Otel rezervasyonu
 • Otelin veya başka bir ikamet yerinin rezervasyonunun teyidi (ücretli, tüm seyahat günlerini kapsayan, tercihen ev sahibi kuruluşun resmi antetli kağıdında).
 • Biletlerin kopyası – Her türlü gidiş-dönüş ulaşım için uçak bileti veya bilet fotokopisi;
 • Özel bir ziyaret için: davet ve / veya akrabalık onayı – Davetiyeyle seyahat eden herkes (çalışma, iş, ziyaret) ziyaretin amacını, tarihlerini, konuğun ve ev sahibinin ayrıntılarını, masrafları kimin üstlendiği hakkında ve ayrıca bir garanti mektubu (Garant-verklaring) gösteren orijinal daveti eklemelidir. Hollanda belediyesinden davet mektubu alınması gerekiyor.
 • İş vizesi için: sözleşmenin davetiyesi ve kopyası – Gezinin amacı iş ise, konferans veya kongreden ayrılanların kayıtlarını teyit eden bir bildiriye ve alıcı tarafın tüm masrafları aldığını belirten resmi bir belgeye ihtiyacınız olacaktır. Ve ayrıca bir iş sözleşmesi, tüm çalışma süresi için ikamet kanıtı, işveren tarafından bir başvuru sağlanması gerekmektedir. Başka incelikler de var, bu nedenle böyle bir vizenin verilmesini işverene emanet etmek daha doğru olur.
 • Öğrenci vizesi için – Hollanda’da okumak isteyenler için kurumdan bir davet gerekmektedir. Ayrıca, gelecekteki öğrencilerden öğrenci kimliği ve kurs satın alma sertifikası (öğrenim sertifikası), çeviri içeren bir doğum sertifikası apostil, öğrencinin nerede ve ne için yaşayacağına dair resmi bir onay istenir.
 • Ulusal vize için – Ulusal vize belgeleri bağımsız olarak sunulmalıdır. Apostil bulunan doğum belgesi (oturma izni almak için), Hollanda’da yaşayan bir eşle evlilik kaydı, pasaportunun ilk sayfasının bir kopyası standart pakete eklenecektir. Sosyal entegrasyon için testi geçme sertifikasının bir kopyasının yanı sıra (dil bilgisi, ülkenin yasaları) – sadece küçükler ve 65 yaş üstü insanlar bu vizeye başvuramazlar.

Hollanda Popüler Gezi Rotaları & Turları

Amsterdam kanal boyu ve laleler

Popüler kültürde Hollanda, değirmenler ve laleler, gouda peyniri, evrensel Bisiklete binme ve elbette Van Gogh, Bosch ve Rembrandt gibi Dahiler sayesinde ünlüdür. Hollanda, sdsn mutluluk sıralamasında altıncı sırada yer alıyor ve uzun yıllar esrar ve fuhuşun yasallaştırıldığı Tek Avrupa ülkesi olan yüksek tolerans seviyeleriyle ünlüdür. Buna ek olarak, Hollandalılar, günlük yaşamlarına yansıyan en son teknoloji ve Mimarlık alanında gelişmiş olarak kabul edilir.

Hollanda, yüzyıllar boyunca «Avrupa’ya açılan kapı» statüsünü korudu — Bu, tüm Batı Avrupa’yı keşfetmek için uygun bir başlangıç noktasıdır. Nüfusun çoğu iki büyük ilde yaşıyor-Kuzey ve Güney Hollanda yayılmış durumdadır. Nüfus başkentte yoğunlaşmamıştır. Hollandalılar küçük şehirlerde yaşamayı tercih ediyorlar. Özellikle, ülkenin önemli bir kısmı zemin seviyesinin altında kalmaktadır. Hollandalılar sürekli olarak mimarlık ve Jeodezi alanında yeniliklere devam etmek, araziyi inşa etmek ve sürdürülebilir binalar geliştirmek zorunda kalıyorlar.

Bu ülkede görülecek çok şey var: Amsterdam partiler, kahve dükkanları, klasik müzeler, kanallar ile ünlü iken, Rotterdam Modern Sanat ve Mimarlık ile ve Lahey Kuzey plajları ile ünlüdür.Ülkede gezilecek popüler şehirlerin listesi ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Amsterdam
 • Rotterdam
 • Lahey
 • Eindhoven
 • Delft

Hollanda Bölgeleri ve Şehirleri

New Jersey’in yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir alanda 16 milyondan fazla insanla, bir zamanlar büyük deniz gücü olan Hollanda, ünlü sanatçılar, yel değirmenleri ve ahşap ayakkabılar da dahil olmak üzere zengin kültürel bir mirasa sahiptir. Bugüne kadar Hollanda, yüksek uluslararası «statü» ve liberal bir zihniyete sahip modern bir Avrupa ülkesidir. Avrupa Birliği ve NATO’nun kurucu üyesi ve BM uluslararası Mahkemesinin merkezi olarak Hollanda, uluslararası işbirliğin merkezidir. Ülkenin küçük boyutu, turistlere karşı hayırsever tutum ve sayısız cazibe merkezi, seyahat için ideal koşullar yaratır.

Kalabalık ülkenin bir parçası, Batı Hollanda bulunan Randstadrail istasyonu (Flevoland eyaleti, Kuzey Hollanda, Güney Hollanda, Utrecht) ülkenin kalbini oluşturmaktadır. En büyük dört şehri: Amsterdam, Lahey, Rotterdam ve Utrecht’dir. Bu şehirlerde bulunan en büyük hava alanları ve limanlar ülkenin, çok sayıda müze, restoranlar, gece kulüpleri gibi yerlerinin kapılarını açmaktadır.

Batı Hollanda, özünde çok zıttır — “muhteşem dörtlü «kinderdijk, Marken, Volendam ve Zaanse Schans gibi tipik Hollanda köyleri» burada bulunmaktadır”.

Daha az yoğun nüfuslu Kuzey Hollanda (Drenthe, Friesland, Groningen illeri) çoğunlukla yabancılar tarafından araştırılmamıştır, ancak yerliler arasında oldukça popülerdir. Batı Frizce Adaları ve Frizce gölleri kısa iki günlük seyahatler için ideal destinasyonlardır; ve Groningen Kampüsü «bisikletçilerin dünya başkenti»dir.

Doğu Hollanda (Gelderland, Overijssel), ülkenin en büyük milli parkının “De Hoge Veluwe Milli Parkı” yanı sıra Zutfen, Zwolle ve Dusburg gibi Eissel Nehri boyunca uzanan 7 Ortaçağ kentinin doğum yeridir.

Güney Hollanda (Limburg, Kuzey Brabant, Zelanda eyaletleri) Katolik kültürü, bira gelenekleri, karnaval kutlamaları ve «Burgundy» yaşam tarzı ile ayırt edilir. Böylece, Maastricht muhteşem mutfağı, mükemmel mağazaları ve zarif atmosferi ile ünlüdür ve Delft-geleneksel beyaz ve mavi seramik (Delft porselen).

Avrupa kısmının topraklarına ek olarak, Hollanda, herhangi bir ilin parçası olmayan Hollanda toplulukları olan Bonaire, Sint-Estatius ve Saba Karayip adalarıdır. Başka bir isim Karayip Hollanda’dır.

Amsterdam

Amsterdam Nehir

Kural olarak, Hollanda’da yolculuk ülkenin başkenti Amsterdam ile başlar. Yaklaşık 100 kanal ve 600’den fazla köprü, eşsiz bir büyüleyici bir resim oluşturmaktadır. Bu şehirde yaşam tarzını tanımlıyor. Setin etrafında dolaşmak, mimariye hayranlıkla bakmak için saatlerce dolaşabilirsiniz. Evler bu şehrin kartvizitlerinden biridir. Amsterdam müzeleri, örneğin Van Gogh Müzesi veya Reyksmuseum gibi harika,ancak aralarında komik olanlar ise şu sekildedir; çantalar, eski kameralar, erotizm, esrar vb.

Şehrin ana meydanındaki kraliçe Sarayı, cephelerin ve iç mekanların ihtişamıyla dikkat çekiyor ve çok sayıda tapınak görkemli ve zariftir ve tamamen birbirine benzemez. Her yerde (hala) yasal olarak esrar içebileceğiniz kahve dükkanları vardır.Yeni başlayanlara sağlık için nasıl güvenli bir şekilde kullanılması gerektiğini dikkatle açıklamaktadırlar. Kırmızı ışık çeyreğine girdikten sonra, sevgiyi satın almak gerekli değildir, sadece şehrin bu oldukça baharatlı bölgesinin hayatını izleyebilirsiniz.

Haarlem

Haarlem, görülmeye değer Ortaçağ evlerinden oluşan Merkezi Grote Markt Meydanı ile ünlüdür. Hollanda’nın birçok şehri gibi, Haarlem su ile çevrilidir ve su arterleriyle doludur. Kanalların yüzeyine yansıyan evlerin cepheleri şaşırtıcı derecede güzel bir manzara dadır. Şehrin mimari ve tarihi mekanları arasında-Belediye Binası, Grote Kirk Kilisesi, 15-16 yüzyıllarda inşa edilmiş, 1608 yılında inşa edilen Harlem zengin evi (şimdi khals Müzesi binası), modern alışveriş galerilerinin prototipi olan eski (17.yüzyıl) «et sıraları». Haarlem’in güneyinde ünlü Lale tarlaları başlamaktadır.

Utrecht

Şehrin kartviziti, ülkenin en yüksek Kulesine sahip Hollanda’nın en eski Katedrali olan Kirk Evi’dir. Şehrin kendisi 47 ad’den beri vardır. Rahat sokakları, Hollanda şehirleri için geleneksel olan kanallar ve köprüler, romantik bir ruh hali uyandırıyor, ancak sokakların isimleri şaşırtıcı. Gerçek şu ki, şehir sokaklarının isimleri uzun zaman önce, Üzerlerinde bulunan pazarların isimlerine göredir. Bu güne kadar sokaklar Kaz pazarı, Balık Pazarı, domuz pazarı var vb. şeklindedir. Zengin tüccarların evleri, kanallarda yüzen mavnaların mallarını boşaltmak için bodrumlarına serbestçe yaklaşacak şekilde inşa edildi. Şimdi buna gerek yok ve eski bodrumlarda çok sayıda restoran ve kafe var, diğer şehirlerin yanı sıra çok ucuz değil. Utrecht, gurur duyduğu bir üniversite şehridir. Üniversite burada 17. yüzyıldan beri bulunmaktadır.

Lahey

Ülkenin başkenti olmayan Lahey, yine de Parlamento, hükümet ve Hollandalı hükümdar ailesinin resmi ikametgahı dır. BM uluslararası Mahkemesi de burada çalışıyor. Bu nedenle, şehir merkezinde birçok güzel Hükümet Binası, yabancı ülkelerin elçiliklerine ev sahipliği yapan lüks konaklar, keyifli parklar ve zarif meydanlar bulunmaktadır. Şehrin etrafında dolaşmak, uyumlu mimari toplulukların ve muhteşem peyzaj tasarımlarının tefekküründen elde edilebilecek sofistike bir zevktir. Coğrafi konumuna rağmen, Lahey, Benelüks ülkelerinde çok popüler bir tatil beldesi olan bir plaj alanına sahiptir.

Delft

delft

Hollandalılar kendilerini Delft’i ülkenin en güzel şehri olarak görüyorlar. Bu şehrin binalarının cepheleri, çeşitli mimari tarzların güzelliğini emmiştir, bu nedenle şehrin eski kısmındaki hemen hemen her ev, cazibe merkezi unvanını talep edebilir. Hayatının çoğunu büyük ressam Vermeer burada geçirdi. Delft’e aşık olan tuval setinde, bu şehrin yumuşak, şaşırtıcı güzelliğini ve birçok evinin kendine özgü Hollandalı iç mekanlarını yansıtıyordu.

Tüm dünya, delft’ten en iyi hediyelik eşya olacak olan yerel bir porselen Fabrikası üreten beyaz ve mavi Çin ile ünlüdür.

Üzerinde Belediye Binası ve katedral bulunan merkezi Pazar Meydanı, şehrin kalbidir ve katedral Kulesinden keyifli Delft’in muhteşem manzarasını görebilirsiniz.

Hollanda’da Konuşulan Diller?

İnternet, Hollanda’da konuşulan dille ilgili sorgularla doludur. Bir turistin Seyahat ülkesinde ne beklediğini, ne kadar rahat olacağını ve dil zorluklarının ortaya çıkıp çıkmayacağını bilmesi her zaman önemlidir. Böyle küçük bir ülkede çok sayıda tamamen farklı millet var ve elbette farklı dillerde konuşuyorlar. Ama burada ana dil nedir?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu ülkenin resmi dili Hollanda dilidir. Alman dil grubuna aittir. Hollandaca, Almanca, İngilizce, Fransızca, İsveççe ve Danca dillerinden çok fazla kelime ve dil bilgisi içerir.

Hollanda’daki resmi Hollanda dilinin yanı sıra, diğer ülkelerde olduğu gibi, farklı bölgeler (iller) kendi dil özelliklerine sahiptir. Bu illerde, bölgesel dillerin statüsüne sahiptirler: aşağı Sakson lehçeleri, Limburg lehçesi ve Batı friz dili, aynı zamanda Hollanda’nın Frislyandia Eyaleti için ikinci resmi dildir. Hollanda’da Belçika’nın Flaman kısmı, Surinam, Hollanda Antilleri ve Aruba da konuşuluyor.

İngilizce neredeyse tüm Hollandalılar tarafından konuşulmaktadır. Dilin tüm açıklamaları Hollanda’da rahat hissetmek için kesinlik vermediği sürece ve seyahatten önce korkular artırabilir. Ama endişelenmeyin! Burada kaydeder, Hollanda’da hemen hemen herkes İngilizce konuşuyor. Ülkedeki İngilizce yeterlilik seviyesi çok yüksektir ve son araştırma verilerine göre Hollandalılar Danimarkalılar ve İsveçlilerden sonra İngilizce yeterlilik açısından üçüncü sırada yer almaktadır. Bu ülkede bir yıl boyunca, sadece İngilizce bilmeyen birkaç kişi gördük. Hollandalı size İngilizceyi çok az bildiğini söylese bile, büyük olasılıkla, aslında onlara oldukça iyi bir seviyede sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Neden tüm Hollandalılar İngilizceyi çok iyi biliyorlar? Hollanda’da sunulan eğitim nedeni ile Avrupa’da yüksek öğretim programları, öğretilen dersler tamamen İngilizce, bu yüzden ek olarak, ne var belirli bir düzeyde İngilizce kabul edilmektedir, hatta eğitim üniversitelerde en sık gerçekleşir İngilizce olarak ortaya çıkmaktadır. Hollandalı merkez ve kablo TV’nin İngilizce (veya başka bir dilde) satın aldığı birçok program ve filmin sadece tercüme etmemesi de çok önemlidir. En iyi durumda, çalışan satır Hollandalı alt yazılardır ve diğer durumlarda program herhangi bir yardımcı satır olmadan orijinal dilde gider. Hollandalı Sinemalarda dublaj metni yoktur ve dünyanın en havalı kiralık filmini izlemek istiyorsanız, orijinal dilde (çoğunlukla İngilizce) Hollandaca alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

Hollanda Gece Hayatı

Hollanda’da her zevke uygun eğlence var. Akşamları bir kafe’de oturabilir veya bir performans için kendi zevkinize uygun bir mekan seçebilirsiniz, ancak şehirlerde karanlık olduğunda neon ışıkları yanar ve gerçek maceralar başlar.

Amsterdam’ın gece hayatı, Red quarter, Leidseplein Meydanı ve Renbrandtplein bölgesinde yer almaktadır. Burada turistler konser salonlarını ziyaret edebilir, sinemaya gidebilir veya tiyatro prodüksiyonuna gidebilirler. Daha sık olarak, Amsterdam’daki tüm filmler ve prodüksiyonlar yeraltı tanımına uygundur.

Hollanda’nın başkentinde, blues müzisyenleri, rock konserleri, reggae ve blues sesleri sunan birçok mekan bulunmaktadır. Genellikle Amsterdam’da dünya büyüklüğündeki popüler sanatçılar ve yıldızlar konserler verir.

Hollanda’daki turistlerin sıkılmaması gerektiği açıktır. En zor şey akşam ve gece için eğlenceye karar vermektir.

Hollanda’da uyuşturucu

Bu Avrupa ülkesi uyuşturucu karşı liberal tutum koymaktadır, ancak birkaç çekinceleri ile. Hollanda Yasası, popüler inancın aksine, herhangi bir ilacın yetiştirilmesini, kullanılmasını ve satılmasını yasaklamaktadır, ancak ülkenin yetkilileri bu yasayı çok esnek bir şekilde kullanmaktadır.

Amsterdam’da kahve dükkanları aşağıdaki gibidir. Yetkililer hafif ve ağır ilaçlar arasında bir ayrım yapmak, hem de uyuşturucu satıcıları ve tüketicileri ayırt etmektedir. Yani, Amsterdam’da bile, ağır uyuşturucu ticareti yapan biri ceza alabilmektedir. Ama aynı zamanda bu ülkede 30 gram esrar var ile yakalanır iseniz polis tarafından zulüm görürsünüz.

Uyuşturucu kullanımına yönelik bu tutum, sıradan uyuşturucu kullanıcılarının ve toksikomaninlerin toplumdan « düşmemesi» anlamına gelmektedir. Hollanda yetkililerinin Avrupa’daki diğer ülkelerdeki bu konudaki liberal tutumu her zaman bir anlayış bulamıyor.

İstatistiklere göre, hafif narkotik maddelere karşı bu tutum sadece toksikoman sayısını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sayılarını da önemli ölçüde azaltır. Son zamanlarda Hollanda’da yeni bir metadon programı kabul edildi. Bu çerçevede, nüfus arasında bilgi çalışmaları, temiz şırıngaların dağıtımı vb. Tüm bu eylemler AIDS’in yayılmasını önlemeyi amaçlamaktadır.

Ancak bu politikanın da bir dezavantajı var. Avrupa’nın dört bir yanından uyuşturucu bağımlıları Hollanda’ya gelmektedir. Şu anda Amsterdam’da eroin bağımlılarının büyük bir çogunlugu oluşturduğu bilinmektedir.

Amsterdam uyuşturucu dünyanın her yerinden geliyor. Özel kurumlarda ( kahve dükkanları) serbestçe sipariş edilebilirler. Şehir yetkilileri kahve dükkanlarını ciddi kontrol altında tutuyor. Ağır ve kimyasal narkotik maddelerin satışı, küçüklere satışı, 5 gramdan fazla maddenin satışı ve uyuşturucu reklamına izin verilmesi yasaktır.

Amsterdam’daki kahve dükkanları mcdonald’s’a benziyor, bar gibi değildirler. Hollandalıların kendileri bu tür kurumları onaylamazlar, ancak Avrupa’daki diğer ülkelerden gelen gençler kahve dükkanlarına düzenli ziyaretçilerdir. Bu arada, kahve dükkanlarında uyuşturucu almak zorunda değilsiniz. Sadece oturabilir, bir şeyler içebilir ve başkalarını gözlemleyebilirsiniz.

Hollanda’da böyle bir politika diğer ülkelerin direncine rağmen, geçen yüzyılın ortalarından beri desteklenmektedir. Şimdiye kadar bu konuda kesin bir karar yok, ancak son yıllarda İngiltere, Almanya ve İspanya Hollanda yoluna gitmeye karar verdiler.

Hollanda Seks rehberi

Hollanda’da fuhuş her zaman yasaldı. Ayrıca, 1988’den beri tam teşekküllü ve resmi bir meslek haline geldi. Temsilcileri sendikaya katıldı ve hatta vergi ödüyorlar. Yasaya göre, fahişeler tıbbi muayeneden geçmeli ve resmi olarak kayıt yaptırmalıdır.
Amsterdam’daki erotizm müzesi olan fahişeler Birliği, bu mesleğin sorunları, tarihi ve geleceği hakkında broşürler üretir. Ayrıca fahişeler, müşteriler, turistler için sempozyumlar, seminerler ve konferanslar düzenli olarak düzenlenmektedir. Genelevler ilan edilir. Ve şehir yetkilileri fuhuş düzenler, ancak kesin olarak yasaklamazlar.

Hollanda’da pezevenklik yasak. Genelevler, çok özel olmayan bir şekilde formüle edilen «genelevler hakkında» eylemiyle kınanır. Hareket uzun zamandır tam güçte hareket etmiyor ve önümüzdeki yıllarda iptal edilecek.

Hollanda’da, yetişkinlik yaşı 18 yaş olarak kabul edilir. Reşit olmayan bir kişi genelevleri ziyaret edebilir, «yumuşak porno»da çekebilir.

Ülkenin hemen hemen her şehrinde «kırmızı ışık ” çeyreğini bulabilirsiniz. Örneğin, Belçika ve Almanya ile sınırın yakınında «pencere fuhuşu»popülerdir. Ayrıca Hollanda Yasası, sadomazoşizm gibi belirli seks türlerine izin verir.

Amsterdam inanılmaz bir şehir. Burada her şey mümkündür. Amsterdam şehrinde bulunan dairenin civarında Amsterdam Wallen bulunmaktadır. Bu popüler bir kırmızı ışık alanıdır. Sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada da bilinir. Bu otel erotica Müzesi, Casa Rosso Tiyatrosu, Banana Bar gibi gezilecek yerlere 1.6 km mesafededir.

Rotterdam, Hollanda fuhuşunun resmi başkentidir. Merkez üssü Caddesi’nde seks barları ziyaret edilebilir. Ayrıca pencerelerdeki kızlar Lahey’de görülebilir.

Hollanda’daki Kültürel Etkinlikler

Hollanda, dünyaya ressamların ve filozofların, sporcuların ve matematikçilerin ünlü isimlerini verdi. Hollanda kültürü, tüm dünyaya hayranlık uyandıran miras açısından zengindir. Her okul çocuğu Descartes sistemi hakkında matematik dersini bilir, ancak hiç kimse bu Fransız fizikçi ve matematikçi için Hollanda’da bilimsel keşifler yaptığını vurgulamadı. Van Gogh ve Rembrandt’ın resimlerinin milyonlarca avro olduğu tahmin ediliyor ve Amsterdam müze galerilerinde tutuluyor. Spinoza’nın felsefi çalışmaları üniversitelerde çalışmanın konusu ve eserlerinin orijinalleri Amsterdam Merkez Kütüphanesi’nde tutuluyor. Bu ülkenin kültürünün tüm dünyaya ait olduğu söylenebilir.

Hollanda Yel degirmeni

Hollanda’da Kültür ve Sanat

Çoğu gezgin için Hollanda, her şeyden önce, çok renkli laleler, ahşap ayakkabılar (klomps), yel değirmenleri, görülmeye değer kanallar ve sıra dışı yasalarla ilişkilidir. Hollanda kültürü hakkında yerel bir sakine sorarsanız, o zaman kesinlikle sanat, resim ve futbol ülkenin ana değerlerini oluşturacaktır. Öyleyse, bu muhteşem arazinin ne ile ünlü olduğunu ve servetinin dünya kültürünün hazineleri olarak sınıflandırılabileceğini öğrenelim.

Sanat ve Mimarlık

Hollanda Mimarlık

Hollandalılar, ülkelerini tüm dünyaya yüceltenler için özel bir heyecanla tedavi ediyorlar ve onları Krallığın neredeyse ana sembolleri olarak görüyorlar. Hollanda kültürünün en büyük temsilcileri arasında en saygı duyulan kişiler;

Sanatçılar: Vincent Van Gogh, Ambrosius Boshart, Elias van den Brooke, Jan van Dijk, Rembrandt, Frans Hals, Gerard Turborch, Ian Vermeer, Peter de Koch ve diğerleri.
Mimarlar: Jacob Van Kampen, Leaven de Kay, Peter Capers, Hendrik Berlage, Mart Stam, Jacobus Oud.

bilim adamı Antoni Van Levinguk;
dansçı Matu hari;
yönetmen Paul Verhoeven;
aktörler Rutger Hauer ve Famke Janssen;
Futbol antrenörü Dick Advocaat.

Hollanda’nın kültürel sembolleri

klomps

Hollanda’ya özel parlaklık, eşsiz renk ve kimlik, ulusal sembollerini içerir:

 • Laleler. Ülkenin ana çiçeği, dekorasyonu ve gururu, inanılmaz çeşitli şekil ve tonlarda temsil edilir. Bu bitkinin üç ampulü için bir ev satın almak mümkündü ve biri düğün için bir çeyiz olarak verilirdi.
 • Klomps – ahşap ayakkabılar, ulusal Hollanda kostümünün en muhteşem detayı. Bugün nadiren kullanılır ve hediyelik eşya olarak satılır.
 • Yel değirmenleri. Eşsiz açık hava müzeleri ve dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıların favori modellerinden bazıları. Eskiden bataklıkları sulamak, un, yağ ve boya yapmak için kullanılan günümüzde değirmenler popüler gezi tesisleridir.

Hollanda İklimi ve Hava Durumu

Hollanda, ılıman bir deniz iklimi ile komşu ülkelerden farklıdır. Böyle bir iklim türü ülkeye hafif bir kış ve yağmurlu bir yaz verir. Hollanda su üzerinde duran bir ülke olduğundan, nem seviyesi her yerde yüksektir. Hollanda’nın iklimi nasıl karakterize edilebilir;

Hollanda’da yaz aylarının ortalama sıcaklığı yaklaşık 16 derecedir. Yaz burada serin ve yağmurlu geçer. Hollanda’da yılın sıcak döneminde, genellikle Bulutlu hava değer. Ülkede kış, aksine, sıcak ve yumuşaktır. Kıyıda, Ocak ayının ortalama sıcaklığı 3 santigrat derecenin altına düşmez. Ülkenin merkezinde biraz daha soğuk. Hollanda’nın küçük bir alanı var ve devlet bölgelerindeki sıcaklık farkı sadece 3-4 derece.

Hollanda Din ve İnanç

Orta çağlardan beri Hollanda, diğer inançların temsilcilerine hoşgörülü davranırken, ağırlıklı olarak Hristiyan bir ülke olmuştur. Ülkede dini çeşitlilik hala mevcut olsa da, dini bağlılıkta önemli bir düşüş var. Hollanda nüfusunun %67,8’i herhangi bir dini topluluğun üyesi değildir, geri kalan %32,2’si farklı inançlara göre dağıtılır. Hristiyanlık sakinlerinin yaklaşık dörtte biri (24,5%) Hristiyan Kilisesi’ne aittir, bunların en önemli grubu katoliklerdir (11,7%). İki kalvinist ve Lutheran — kalan kısmı (12,8%) aslında üç kilise birliği olan Hollanda (8,6%) en büyük Protestan Kilisesi olan Protestan kiliseleri, çeşitli dağıtılır. Kalan Hıristiyan kiliseleri nüfusun %0,1’ini oluşturmaktadır. Bunlar ya kalvinistler arasındaki çatışmalardan kaynaklandı ya da çoğunlukla Amerika Birleşik Devletlerinden ithal edildi. Ortodoks sadece küçük bir yüzdedir. Hemen hemen tüm Hıristiyan mezhepleri kalıcı üye sayısında bir azalma göstermektedir. Özellikle Roma Katolik ve Protestan olmak üzere iki ana kilisenin taraftarlarının kaydı dikkat çekicidir.

Genel olarak, Hollanda’daki Hıristiyan inancının destekçilerinin sayısı 2003’te 7 milyondan 2013’te 5,73 milyona düştü. Rakamlar, kaski’nin (Katholiek Sociaal-Kerkelijk Insituut / Catholic Social-Ecclesiastical Institute) bilgilerine dayanıyor ve bu da kamuya açık verileri kiliselerin kendileri tarafından sağlanan bilgilere dayandırıyor. İslam ve diğer akımlar nüfusun kalan %7.7’si İslam (%5.8), Hinduizm, Yahudilik, Bahai, Budizm ve yerli dinler gibi diğer dini akımların üyeleridir. Müslümanların sayısı, 20.yüzyılın 70’lerinde, Surinam ve Endonezya gibi eski Hollandalı kolonilerden gelen Müslüman göçmenlerin yanı sıra Türkiye ve Fas’tan gelen göçmen işçilerin akınının bir sonucu olarak büyümeye başladı. 90’lı yıllarda Hollanda, Somali, Irak, İran ve Afganistan gibi ülkelerden gelen Müslüman mültecilere sınırlarını açtı. 2003 yılında yapılan bir araştırma, Hollanda’daki yaklaşık 1.27 milyon insanın, toplam nüfusun yaklaşık %9.4’ünü temsil eden laik hümanizme olan yakınlığını ifade ettiğini göstermektedir.

Hollanda Mutfağı & Restoranlar

Kapsamlı, basit rustik, bazen ürünlerin uyumluluğunda garip olan Hollanda mutfağı, gezginleri kayıtsız bırakmayacak. Gezginler, Hollandalıların geleneksel bir yemeği olan en sevdiği ringa balığı – haring’i yemenin tadını çıkaracak. Mutfak, patateslerle ateşte pişirilmiş deniz ürünleri yemekleri açısından zengindir. Hollandalı yiyeceklerin çoğu süt ürünlerini tüketir. Sebzeler bezelye, kereviz, sosis ile çeşitli çorbalar tüketilmektedir. Domuz yağı ve domuz bacakları, et sosisleri Hollanda’da popülerdir ve Alman mutfağına benzerdir.

Hollanda’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Mıknatıslar, kalemler, kartlar, figürinler-hepsi dünya kadar eski ve açıkçası çok az. Daha özgün ve pratik bir şey getirmek ister misiniz? Neye ihtiyacınız olduğunu biliyoruz! Yani, pratik gezginler tarafından alınabilicek farklı fikirler aşağıdaki gibidir;

Klomps (Terlik)

Hollandalı ahşap ayakkabılar herhangi bir turistin hayalidir. Mıknatıslar ve anahtarlıklar şeklinde klomp pratik aramak zordur. Tabii ki, kendi boyutunda ahşap ayakkabılar satın alabilirsiniz. Bu sadece günlük yaşamda sizin için yararlı mı? Başka bir şey – Hollandalı klomps şeklinde yumuşak ve rahat terlik. Bu nasıl olur? Orijinal ve oldukça pratik, değil mi? Geleneksel Hollanda pazarlarında, hediyelik eşya dükkanında veya çevrim içi mağazalarda sipariş edilebilir.

Amsterdam’a özgü zücaciye ürünleri

On yıl önce, sarışın Femke ve Yanneke popüler ev dekor hattı «sarışın Amsterdam»yarattı. El boyaması seramik ürünler, kumaşlar ve kırtasiye ürünleri, Hollanda’daki diğer mağazalarda ve butiklerde olduğu gibi, marka mağazalarında da bulunabilir.

Örneğin, renkli bir yemek takımı, kız kardeşleriniz, anneniz veya büyük anneniz için harika bir hediye olacaktır. Bavulda hiç yer yoksa, sadece bir kupa veya tabak satın alın.

El yapımı sabun


La Savonnerie, 50’den fazla renk ve koku ile el yapımı sabun satın alabileceğiniz hoş bir kokuya sahip küçük bir dükkandır. Hemen hemen tüm sabunlarda «Amsterdam» yazıyor, bu da hatırayı turistler için mükemmel kılıyor. Hatta kendi adınızla sabun sipariş edebilirsiniz. Lale şeklinde sabun mükemmel bir hatıra olacak.

Hollanda’nın Kısa Tarihi

Antik çağda modern Hollanda topraklarında Kelt ve Germen kabileleri yaşadı. M.Ö. I’de Güney Hollanda toprakları antik Roma tarafından fethedildi. Hollanda’nın kuzeyi Romalıların istilasına bile maruz kalmadı. Hollanda üzerindeki Romalıların hükmü yaklaşık 300 yıl sürdü. Daha sonra Alman kabileleri ve franks Hollanda topraklarını işgal etti. MS 800’de Hollanda zaten büyük franklar Kralı Charlemagne İmparatorluğunun bir parçasıydı.

Charlemagne’nin ölümünden sonra, Hollanda topraklarında prensler ve senato tarafından yönetilen birkaç küçük devlet kuruldu. Orta Çağ’da Hollanda, tarımı sayesinde güçlü bir ekonomik yükseliş yaşıyor. Şu anda, Hollandalılar Afrika ve Asya ülkeleri ile aktif ticaret yapıyorlar.

1581 yılında Hollanda İspanya’dan bağımsızlığını ilan etti. Bundan sonraki süreç bu şekilde devam etti. Hollanda ve İspanya arasındaki savaş “seksen yıllık savaş” sonunda Hollanda resmen bağımsız bir devlet haline geldi. Ancak, 1794 yılına kadar Hollanda, Avusturya Habsburg İmparatorluğu’na ait bir ülke olarak kaldı.

18. yüzyılın sonunda Hollanda Krallığı kuruldu. 1830’te Belçika Eyaleti isyan etti ve bunun sonucunda Hollanda’dan ayrıldı (Belçika Krallığı kuruldu). 1890’te bağımsızlık başka bir Hollanda Eyaleti olan Lüksemburg’u aldı (Lüksemburg bağımsızlığını ilan etti).

Birinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda nötr bir devletti, ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda Alman birlikleri tarafından işgal edildi.

Şimdi Hollanda Krallığı BM, AB ve NATO askeri bloğunun bir parçasıdır.

Hollanda Ekonomisi & Para Birimi

Hollanda, Avrupa Birliği bölgesinde yer almaktadır. 2002 yılından bu yana Hollanda topraklarında faaliyet gösteren para birimi Euro’dur. O zamana kadar Hollanda, Hollandalıların 13. yüzyıldan günümüze kadar kullandıkları ulusal para birimine sahipti.

Hollandalı gulden başlangıçta gulden gerçek altından basıldı, bu yüzden paralar böyle bir isim aldı. 1581’ten beri, Cumhuriyetin genel devletlerinin ilanıyla, guldenler stavers’a bölünmeye başladı. 19 yüzyılda, Hollanda devletinin Fransa tarafından ülkenin topraklarında kısa bir süre ilhak edilmesiyle, franks dolaşıma girdi. Daha sonra para reformu yapıldı, bu sayede gulden 100 sentlerine bölünmeye başladı.

İkinci Dünya Savaşı, Hollanda topraklarına Alman reichsmarklarını getirdi. Hollanda, Almanlar tarafından işgalden serbest bırakıldığında, gulden’ler ulusal para birimi olarak rehabilite edildi.

1999 yılında Hollanda topraklarında Euro ciro giriş için hazırlık başladı. 2002 yılında ülke tamamen yeni AB parasına geçti. Dolaşım döneminde, tüm guldenler, bir tarafta beatrix’in hükümdarı portresinin yanı sıra mezheplere bağlı olarak diğer tarafta farklı Hatıra yerleri ile dekore edilmiştir. Bugün, Hollanda’da Euro hesaplanması kendi özellikleri vardır. Bu harika ülkeye gelen turist aşağıdakileri bilmelidir:

Bazı mağazalarda 50-100 Euro’nun üzerindeki banknotlar kabul edilmez. Bazen tüm nakitsiz işlemler için küçük bir komisyon alırlar; Hollanda’daki fiyatlar oldukça doğru bir şekilde gösterilir, ancak ödeme yaparken eşit bir miktara yuvarlanır; Hollanda’daki döviz kuru kar’sızdır, zaten değiştirilmiş Euro almaya değer. Piyasalarda ulaşım ve yerleşim bilet satın alırken kart kabul edilmemektedir. Tramvay veya otobüse binmek için çantanızda biraz nakit taşımak zorunda kalacaksınız. Toplu taşıma araçlarında, 20 avrodan daha büyük paralar kabul edilmemektedir. Yukarıdaki tüm rahatsızlıklar Hollanda’daki eğlence bolluğuyla telafi edilmektedir.

Hollanda’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Kendi Liberalliğine gurur duyan Hollanda’ya gitmek zaten gerçek bir tatil: sonuçta, mevsimlerin herhangi birinde parlak renkli bir karnaval, Festival veya alayı bulabilirsiniz. Şık çiçek alanları da dahil olmak üzere manzaraya kısa bir süre hayran kalsanız bile, bu ülkede sıkılmayacağınız dan emin olabilirsiniz.

Hollanda’da kış
Kasım ayının sonundan itibaren, ülkenin sakinleri yeni yıl tatilleri için hazırlanmaya başlıyor. Sokaklarda yeşil kabarık Ladin, renkli aydınlatma vardır.

Hollandalıların ilk favorisi Aralık tatilleri sırasıyla Noel Baba’nın doğum günü ve St. Thomas günü, 6 ve 21 sayılarıdır. Yetişkinler ve çocuklar için bu mutlu yıl etkinliklerinde, birçok güzel Eski gelenekler, inançlar ve efsaneler birbirine bağlıdır. En hoş geleneklerden biri, Noel Baba’nın büyük babasının onuruna bir tatil hazırlamaktır. Onun sayfaları ile çevrili – siyah Petes, dünyaca ünlü büyük baba itaatkar çocuklara hediyeler ve Tatlılar dağıtır. Kar beyaz bir at üzerinde sokaklarda dolaşırlar.

Ülke, Noel ve yeni yıl kutlamalarına hazırlanıyor, geçit törenlerinde eğleniyor ve fuarlarda hediye alıyorlar.

25 Aralık – Noel Katolik
Hollanda’nın sokakları Aralık ayının ilk sayılarından itibaren köknar ağaçları ile süslenirse, o zaman yeşil bir ağaç eve getirilir ve Noel’de süslenir. Ama ne yazık ki, üç ya da dört gün sonra, kozalaklı güzellikler kendilerini büyük bir yığın halinde yığılmış ve yerde yakılmış bulurlar.

Hediyelere gelince, Hollanda sakinleri kendi elleriyle güzel kartpostallar yapmayı tercih ediyor, tüm ruhu iğne işi haline getiriyorlar. Eğer boynuza trompet bulunan bir adam görürseniz, korkmayın, çünkü o sadece kötü ruhları evden uzaklaştırır. Diğer Noel gelenekleri arasında:

 • Noel arifesinde (24 Aralık) oruç tutmak ve festival bünyesine katılmak;
 • Tavşan, geyik eti ve av eti yemeklerinin vazgeçilmez varlığı ile yemyeşil bir şenlikli şölen;
 • Yaşlı bir aile üyesi tarafından ekmek kırma ve dua etme ritüeli;
 • Konuklar ve yakın akrabalar olarak sıcak ve samimi bir karşılama.
 • 26 Aralık-noel’in ikinci günü veya Aziz Stephen günü
 • Noel gününden sonra Hollanda’da konserler, tiyatrolar, performanslar ve restoranlara katılmak için akrabaları ve arkadaşları ziyaret etmek gelenekseldir.

Katolikler, Aziz Stephen Günü’nü geleneksel olarak sokaklarda at sırtında gezerek, at yarışı yaparak kutlarlar. Bu gün kiliselerde yulaf ve samanı kutsamak gelenekseldir.

Herhangi bir organizasyona, işletmeye, bankaya ya da sadece alışverişe resmi bir ziyarette bulunduysanız, bunu Hollanda’daki 26 Aralık resmi gününden bu yana başka bir tarihe taşımak daha iyidir. Bu sadece bazı mağazaların kapılarını açacağı anlamına gelir.

Hollanda’da 31 Aralık ve 1 Ocak
Tüm dünyada olduğu gibi, Hollanda’da 1 Ocak yeni yılı kutluyor. Ve arifesinde, 31 sayısı, Katolikler geleneksel olarak Aziz Sylvester Günü’nü kutlarlar. Tatil, eğlenceli gelenekleri ile çevrilidir ve sokaklarda kostümlü eylemler, inanılmaz güzel alayı ve festivaller ortaya çıkar.

1 Ocak, havai fişeklerin gökyüzünde görülebileceği yılın tek günüdür. Yeni yıl muhteşem ve gürültülü kutlanır. Amsterdam’da meydanda buz pateni pisti dökülür ve buz kasabaları kesilir. Bu ihtişamın ortasında, sakinler eğleniyor, krakerleri patlatıyor ve sıcak “Mulled” şarap içiyorlar.

Evlerde şenlikli bir masa hazırlamak, av ve tavşan yemekleri, tuzlu fasulye, geleneksel içecekler (slem) koymak gelenekseldir. Henüz Hollanda’ya gitmediyseniz, yeni yıl, ülkeyi ve güzel Noel geleneklerini keşfetmek için en iyi zamandır.

Hollanda’da 14 Şubat
Noel etkinlikleri gibi, Sevgililer Günü de önceden hazırlanır. Şubat ayının gelmesiyle birlikte, mağazalar pembe-kırmızı hassasiyet ve sevgi sembolleri ile ürün yelpazesini yeniliyor. Doğrudan 14 Şubat’ta kızlar geleneksel olarak seçtikleri kişiye bir teklif yapabilirler. Ama eğer evlenmek istemiyorsa, o zaman her zaman ipek bir elbise şeklinde bir hediye alabilir.

22 Şubat – Hollanda’da Karnaval


Kış kutlamalarının sonuncusu, Lent’ten önce bol bol yemek ve sarhoş olma amacına adanmıştır. Bu nedenle, ülkede bir kutlama ve eğlence dönemi geliyor ise ve sokaklarda dev figürlerle gürültülü geçit törenleri vardır. İnsanlar karnaval kostümleri giyiyorlar demektir. Maskeli balo gelecek yıl için kötü ruhları korkutmak için bir yoldur. Evrensel Glee, ringa balığı ve yemeklerin sembolik yemesiyle sona erer.

Hollanda’da bahar tatilleri
Bahar tatilleri Uluslararası Kadınlar Günü ile başlar – 8 Mart. Aynı zamanda, olay hassasiyet ve güzellik, bilgelik ve dikkat, bahar ve tüm güzelliğe adanmıştır.

Geleneksel bahar dini tatili

Paskalya-her yıl Cuma ile Pazartesi arasında kutlanır, kilise takvimi ile kontrol edilir. Hollandalı Paskalya sembolleri – tavşan ve boyalı yumurta. Kiliseler beyaz çiçeklerle dekore edilmiştir ve her ikamet kesinlikle şenlikli bir kitleye gider. Paskalya haftası döneminde resmi kuruluşlar ve çoğu mağaza çalışmaz.

25 Nisan-renk Yarışması


Yılın en güzel Hollandalı tatiline girmemek gerçek bir ihmaldir. Hollanda’da bu gün, gönüllü yardımcılarla birlikte binlerce çiçekçi, çerçevelerden ve en hassas tomurcuklardan çok metrelik kompozisyonlar yaratıyor. Bitmiş eserler, müziği orkestra eşliğinde, özel renkli projektörlerle kurulumların daha da vurgulanmasıyla dünyayı temsil eder. Gün boyunca Hollandalı çiçek ustalarının güzelliğine ve becerisine hayran kalabilecekleri Harlem şehrinde çok kilometrelik bir alay ile sona eriyor.

Hollanda’da 1 Mayıs
Mayıs ayının ilk sayısı – geleneksel olarak emek ve baharın bayramıdır. Ve Mayıs ayında ülkenin zaten olağanüstü doğası gerçekten güzel olur.

5 Mayıs-Hollanda Kurtuluş günü
Faşist Almanya’ya karşı büyük zaferin anısına ülke çapında 5 Mayıs’ta festivaller ve konserler düzenleniyor. Amsterdam’da, Amstel Nehri kıyısındaki her yıl kraliçe ve başbakanın katıldığı bir Gala etkinliği düzenlenmektedir.

Savaşın sona ermesinden sonra her beş yılda bir özel bir tatil alınır. Kurtuluş Festivali için Amsterdam’a gitmeye değerdir.

28 Mayıs – yıllık Parti yasallaştırma
Bildiğiniz gibi, Hollanda’da bazı narkotik maddeler (esrar, esrar, vb.) yasallaştırılmıştır. Ve Amsterdam’da toplanan yasallaştırma Partisi’nin bir parçası olarak, katılımcılar dünya çapında uyuşturucu mücadelesinden hoşnutsuz bir yürüyüş düzenliyorlar. Katılımcılar gülüyor ve şaka yapıyor, onlarla atıştırmalıklar ve içkiler getiriyor, büyük «sürüler»ile sarılıyor ve sigara içiyorlar. Gerçek bir itidal günü.

Yaz tatilleri


Bir dizi yaz olayı ringa balığı bayramını açar-6 Haziran. Yeterli miktarda yağ ve et içeren en iyi ringa balığı yakalanır ve kraliçeye gönderilir. Ve bundan sonra, limanlarda müzik ve silah ateşinde taze ringa balığı kitlesel olarak tüketiliyor.

1 Ağustos-Gay geçit töreni
Eşcinsel evliliklerin yasallaştırıldığı Hollanda’yı eşcinsel bir festival olmadan hayal etmek imkansızdır. Tamamı sıra dışı geçer. Kanallarda mavnalar üzerinde yüzen tematik giyinmiş temsilcileri, seks azınlıkları. «Pembe», «mavi» ve travestiler için kutlama birkaç gün devam ediyor. Alayı takiben, katılımcılar ve izleyiciler kulüplere, barlara gider veya kostüm performanslarını izlemeye devam eder.

Hollanda’da sonbahar
5 Eylül’de Amsterdam’da bir çiçek Festivali var. Alayı, çiçek kompozisyonları ve figürlerle dekore edilmiş arabaları ve arabaları içerir. İnanılmaz derecede güzel bir manzara.

Bu kez saygıdeğer St. Martin Günü’ne adanmış bir başka alay, 11 Kasım’da Venlo’da görülebilir. Katılımcılar azizlerde giyinir ve ellerinde yanan fenerler taşırlar. Geleneksel tatil yemekleri kızarmış kaz ve tatlı kul’dur.

Kasım ayının üçüncü haftası – “esrar kase”, uluslararası Festival
Hollanda’da yeni yıl tatilinden önce büyük bir kenevir Festivali düzenleniyor. Birkaç gün içinde neşeli bir jüri seçen ve kazanan birkaç aday: en iyi esrar, iyi bir geri dönüşüm ürünü kenevir, en iyi kahve dükkanı, en büyük çalı vb. için tatil adanmıştır.

Belki de Hollanda’nın sadece Yetişkin Eğlence ve tatillere sahip, küçük gezginlere yer olan bir ülke olduğunu göreceksiniz. Ama bu hiç de doğru değil. Hollandalı çocuklar için onlar çok düşkündür ve onlar için çocuklara bakma önemli bir sorumluluktur. Kutlamalara ve kitlesel festivallere, özellikle özel olanlar hariç, sınırsız eğlenceye ve evrensel pozitifliğe yenik düşmekten çekinmeyin.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Hollanda ile ilgili Gezi Notları

Hollanda ile ilgili İlginç Bilgiler